Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 2 of 2

Thread: Hello again ..

  1. #1

    Default Hello again ..

    Γεια σας και πάλι ... Έχω γράψει και παλιότερα .. η διατροφή μου δεν ήταν σωστή και δεν είχα την δυνατότητα να πηγαίνω σε κάποιο γυμναστηριο . Έχει 4 μήνες που ξεκίνησα να γυμνάζομαι και να έχω μια σταθερή διατροφή ..
    Τα πρωινά τρώω βρώμη με γάλα ,κάνω ένα μεσογευμα (τοστ με γαλοπούλα ,ή κριτσινια ή βραστά αυγά ) , έπειτα μεσημεριανό (πάντα μοσχάρισιο κρεας ή μοσχαρίσιο συκώτι ή κοτόπουλο με ρύζι ή πατάτες) συνοδευτικά πάντα σαλάτα ) έπειτα τρώω ένα φρούτο και το βράδυ μικρότερη μεριδα φαγητού ή κανένα τοστ με αυγα . Και προσπαθώ να πίνω όσο περισσότερο νερό γίνεται .

    Στο γυμναστήριο κάνω διάδρομο , βάρη για πόδια ( που μ ενδιαφερει περισσότερο γτ φοβάμαι για ραγαδες και κυτταρίτιδα) και λιγότερο χέρια και κυλιακους .

    Θεωρώ πως δεν κινούμαι σωστα αλλά έχω κάνει μια αρχή ... Οπότε θα ήθελα τα φώτα σας στο τι θα μπορούσα να φάω ,πως να μετράω την ποσότητα του φαγητού μου και ένα πρόγραμμα ασκήσεων . Πολλά; Τ ξέρω .. αλλά στο γυμναστήριο π ειμαι δεν δίνουν ιδιαίτερη βάση στα μέλη .. και πιστεύω πως είστε οι κατάλληλοι ????

    Είμαι 1.71 και 62 κιλά(έχω λόρδωση δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να με δημιούργησει πρόβλημα πχ στα σκουωτ ). με ενδιαφέρει η σωστή διατροφή πάνω απο ολα και έπειτα η σύσφιξη !!

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων ????

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Aυτό που θα χρειαστεί να κάνεις είναι να υπολογίσεις πόσες θερμίδες τρως τώρα και πόσα μακροθρεπτικά (δηλ ποση πρωτεινη, υδατανθρακα και λιπος). Με βάση αυτό θα δεις τι αποκλιση εχει απο τις θερμιδες συντηρησης σου (συμφωνα με το τοπικ εδω ) και θα κανεις τις απαραίτητες αλλαγές. Η λίστα με τις καλύτερες τροφές υπαρχει εδώ και οδηγός προπόνησης για γυναίκες εδώ . Αυτό που μένει ειναι να μπουν σε εφαρμογή


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •