Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Default Θα Με Βοηθήσει Η Σκόνη Πρωτεϊνης Χωρίς Διατροφή;

    καλησπερα! ειμαι 18 χρονων υψος 1,79 και κιλα 98!!!! εχω ξεκινησει γυμναστηριο εδω και κοντα 2 μηνες αν και παλαιοτερα εκανα παλι απλα σταματαγα αρχιζα! εχω την πρωτεινη της my protein impact whey αγευστη ειναι απλα δεν ξερω αν θα με βοηθησει διοτι δεν κανω διατροφη και φοβαμαι να μην την παιρνω τσαμπα! Γενικα δεν τρωω βλακειες τιγανητα σουβλακια και τετοια... τρωω οτι μαγειρεψει η μανα μου δλδ την εβδομαδα μου θα φαω κρεας,ψαρια,οσπρια,ζυμαρικα,καμια σουπα,φασολακια ,σαλατα εχω παντα με το φαγητο μου συνηθως λαχανο, πρωινο τρωω γαλα με δημητριακα all bran σηνυθως αλλιως quaker,αυγα σε καθημερινη βαση βραστα τουλαχιστον δυο την ημερα! δλδ δεν ειναι οτι κανω κακη διατροφη..... τωρα το θεμα μου ειναι οτι θα με βοηθησει η πρωτεινη χωρις διατροφη; η αντιθετως θα παχυνω..γενικα εγω θελω να χασω λιγο το λιπος και να δυναμωσω.. αυτο προφανως χωρις διατροφη δεν γινεται να χασω λιπος.. αλλα ειναι και πιο δυσκολο να χασω το λιπος και να φτιαξω μετα μυς ο σκοπος ειναι να γινει το λιπος μυς καπως ετσι μου το ειχε πει ενας δεν ξερω αν ισχυει γτ κι εγω δεν γνωριζω πολλα απο τον χωρο της γυμναστικης!
    Θελω να μου πειτε γνωμες! Την πρωτεινη την εχω δυο μερες τωρα την παιρνω μετα την προπονηση ενα σκουμπ σε 250 ml νερο! Πιστευετε οτι μια φορα αρκει η να παιρνω και στην διαρκεια της ημερας ;

  2. #2
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Αυτό που λες είναι το body recomposition. Δηλαδή να χάσεις λίπος και να φτιάξεις έστω λίγους μυς.
    1.79 με 98 κιλά μπορείς να κάνεις recomposition.

    1. Βρίσκεις στο google ένα TDEE CALCULATOR.
    2. Bρίσκεις πόσες θερμίδες χρειάζεσαι την ημέρα.
    3. Ξεκινάς να τρως 200 θερμίδες λιγότερες. (για να ξέρεις πόσες θερμίδες καταναλώνεις πρέπει να ζυγίζεις την τροφή σου).
    4. Ξεκινάς προπόνηση με πολυαρθρικές ασκήσεις (deadlift, squat, bench press...)

    Με αυτά τα 4 βήματα σε μερικούς μήνες θα είσαι αγνώριστος.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  3. #3

    Default

    σε ευχαριστω πολυ! οσο για την πρωτεινη; κανω καποια ερωτηματα θα ηθελα να παρω γνωμες

  4. #4
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Η πρωτείνη είναι συμπλήρωμα φαγητού και την παίρνουμε όταν δεν μπορούμε να πετύχουμε τον επιθυμητό διαχωρισμό στη διατροφή μας με στερεές τροφές είτε λόγω χρόνου είτε άλλων παραγόντων (πρωτ. υδατ. και λιπαρά).
    Γενικά μετά την προπόνηση είναι ίσως η πιο αποτελεσματική ώρα.
    Το αν θα σε παχύνει αυτό εξαρτάται από το σύνολο της διατροφής σου σε σχέση με θερμίδες συντήρησης σου που σου ανάφερε ο Vass17 πιο πάνω.

  5. #5

    Default

    ok ευχαριστω!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πόσο Μπορεί Να Με Βοηθήσει Η Σκόνη Πρωτεϊνης;
    By Thanos_13 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 8
    Last Post: 30-12-17, 16:47
  2. Μιξ Γλουταμίνη Με Σκόνη Πρωτεϊνης;
    By tasos21 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 8
    Last Post: 10-06-17, 21:31
  3. Σκόνη Πρωτεϊνης Χωρίς Πρόσθετα Και Γλυκαντικά
    By Σπίθας Στο Σκοτάδι in forum Συμπληρώματα Πρωτεΐνης
    Replies: 2
    Last Post: 08-04-17, 20:29
  4. Σκόνη Πρωτεϊνης Στα 15;
    By Agnwsws1 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 14
    Last Post: 07-11-16, 00:01
  5. Διατροφή Όγκου (Χωρίς Συμπλήρωμα Πρωτείνης)
    By reddevil in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 13
    Last Post: 21-06-11, 04:02

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •