Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 15 of 15
  1. #1

    Default Deadlift,σωστό ή λάθος;

    Καλησπέρα ,λόγω του ότι παλαιότερα όταν έκανα στην κατώτερη θέση(λίγο πριν ακουμπήσει το πάτωμα)με τραβούσε στη μέση ,έβαλα από κάτω 2 πλάκες ώστε να μη πήγαινω τόσο Κάτω.Η ερώτηση μου είναι αν είναι εντάξει μέχρι εκεί που φτάνω και εάν γίνεται σωστά η άσκηση έτσι.παραθέτω 2 φωτογραφίες από κάτω.Η διαφορά που υπάρχει με το πατωμα και μέχρι που φτάνω.IMG_20180128_201506_232.JPGIMG_20180128_120215.jpg

    Στάλθηκε από το HTC Desire 626G dual sim μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  2. #2
    Junior Bodybuilder makpappad's Avatar
    Join Date
    23-03-16
    Posts
    172

    Default

    Αφου πριν πονουσες σημαινει οτι δεν εχεις την αναλογη ελαστικοτητα ή ανατομικα δεν εισαι φτιαγμενος για να εχεις αυτο το ευρος κινησης. Αυτο με τις πλακες απο κατω το κανουν αρκετοι και δεν νομιζω οτι ειναι λαθος...

    Στάλθηκε από το SM-J320F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    A winnner is just someone who wins something. A prize, a title, a fortune, and so on. A champion is someone who defends something, right? We don’t really call someone a “champ” until they’ve got a title to defend.
    A true champion is someone who defends things that matter, resonate, endure. What are those things? They’re not just objects, trophies, belts. Throughout history, the figures that we think of as true champions are those who defend values.

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Το καλύτερο ειναι να βγαλεις ενα βιντεο να δουμε την εκτελεση σου.

  4. #4
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Anwnymos19 View Post
    Καλησπέρα ,λόγω του ότι παλαιότερα όταν έκανα στην κατώτερη θέση(λίγο πριν ακουμπήσει το πάτωμα)με τραβούσε στη μέση ,έβαλα από κάτω 2 πλάκες ώστε να μη πήγαινω τόσο Κάτω.Η ερώτηση μου είναι αν είναι εντάξει μέχρι εκεί που φτάνω και εάν γίνεται σωστά η άσκηση έτσι.παραθέτω 2 φωτογραφίες από κάτω.Η διαφορά που υπάρχει με το πατωμα και μέχρι που φτάνω.IMG_20180128_201506_232.JPGIMG_20180128_120215.jpg

    Στάλθηκε από το HTC Desire 626G dual sim μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Δεν είναι λάθος, είναι άλλη άσκηση. Λέγεται rack pull αν την ξεκινάς απο το rack με την μπάρα στις ασφάλεις, ή partial deadlift αν την κάνεις όπως στη φωτογραφία, με τη μπάρα πάνω σε βάρη. Γενικά όσο πιο μεγάλο εύρος κίνησης έχεις τόσο πιο αποτελεσματική γίνεται η άσκηση, άρα καλό να την ξεκινάς απ'όσο χαμηλά μπορείς.

    Quote Originally Posted by makpappad View Post
    Αφου πριν πονουσες σημαινει οτι δεν εχεις την αναλογη ελαστικοτητα ή ανατομικα δεν εισαι φτιαγμενος για να εχεις αυτο το ευρος κινησης. Αυτο με τις πλακες απο κατω το κανουν αρκετοι και δεν νομιζω οτι ειναι λαθος...

    Στάλθηκε από το SM-J320F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Ή είναι κακή η τεχνική. Δεν υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που τους είναι ανατομικά αδύνατο να κάνουν deadlift σε πλήρες εύρος κίνησης και οι ανάγκες σε ευλυγισία είναι ελάχιστες. Επίσης εξαρτάται τι εννοεί ο φίλος "τραβάει στη μέση". Deadlift είναι, λογικό να τραβάει στη μέση...
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  5. #5
    Junior Bodybuilder makpappad's Avatar
    Join Date
    23-03-16
    Posts
    172

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Δεν είναι λάθος, είναι άλλη άσκηση. Λέγεται rack pull αν την ξεκινάς απο το rack με την μπάρα στις ασφάλεις, ή partial deadlift αν την κάνεις όπως στη φωτογραφία, με τη μπάρα πάνω σε βάρη. Γενικά όσο πιο μεγάλο εύρος κίνησης έχεις τόσο πιο αποτελεσματική γίνεται η άσκηση, άρα καλό να την ξεκινάς απ'όσο χαμηλά μπορείς.



    Ή είναι κακή η τεχνική. Δεν υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που τους είναι ανατομικά αδύνατο να κάνουν deadlift σε πλήρες εύρος κίνησης και οι ανάγκες σε ευλυγισία είναι ελάχιστες. Επίσης εξαρτάται τι εννοεί ο φίλος "τραβάει στη μέση". Deadlift είναι, λογικό να τραβάει στη μέση...
    Συμφωνω και αντιλαμβανομενος την εμπειρια σου δεχομαι 100% αυτο που λες. Ειναι θεμα κυριως τεχνικης. Αλλα μαλλον το "τραβαει η μεση"που μας ειπε πρεπει να το αναλυσει λιγο πιο πολυ για να δουμε το εννοει.

    Στάλθηκε από το SM-J320F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    A winnner is just someone who wins something. A prize, a title, a fortune, and so on. A champion is someone who defends something, right? We don’t really call someone a “champ” until they’ve got a title to defend.
    A true champion is someone who defends things that matter, resonate, endure. What are those things? They’re not just objects, trophies, belts. Throughout history, the figures that we think of as true champions are those who defend values.

  6. #6

    Default

    Λόγω του ότι δεν έχω 100 posts δεν μπορώ να βάλω link..Μόλις ανέβασα ένα βίντεο στο instagram ,Όνομα λογαριασμού:Anwnymos19

    Στάλθηκε από το HTC Desire 626G dual sim μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  7. #7

    Default

    Για την ακρίβεια όταν προσπαθούσα να κατέβω παραπάνω ,με τραβούσε ελαφρώς ,χαλουσα τη θέση μου και καμπουριαζα.
    Όσο αναφορά το θέμα της τεχνικής δεν είμαι σίγουρος για το αν την κάνω 100% σωστά,μιας και την "έμαθα" μόνος μου βλέποντας βίντεο στο YouTube.Για αυτό αν μπορείτε πείτε μου τη γνώμη σας,βλέποντας το παραπάνω βίντο.

    Στάλθηκε από το HTC Desire 626G dual sim μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  8. #8
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Απαξ και η πλατη σου δεν μενει ευθειασμενη και το στηθος σου εξω και σφιχτα lats δεν αυξανεις βαρος μεχρι να το διορθωσεις.

    Μολις βρηκα το βιντεο. Την σωστη σταση που φτιαχνεις στο ξεκινημα την χαλας οταν πας να τραβηξεις. Χαλαρωνεις τα φτερα σου και χανεται λιγο η ταση στην κατω πλατη. Μειωσε βαρος και δουλεψε τη μεχρι να στρωσει. Επισης δεν ειναι κακο να σπασεις περισσοτερο τα γονατα σου. Εκτος αν θελεις να κανεις stiff legged deadlift.

    Στις επομενες επαναληψεις μετα την πρωη εισαι πιο σωστος.
    Last edited by ReapeR; 28-01-18 at 21:45.
    Rock N fuckin RoLL !!!

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Aυτό που κάνεις στο βίντεο είναι περισσότερο ρουμάνικες άρσεις παρά οι κλασικές άρσεις. Θεωρώ επίσης πως ζοριζεσαι λογω βάρους.

  10. #10
    Junior Bodybuilder onepiece's Avatar
    Join Date
    24-06-11
    Location
    chaos
    Posts
    174

    Default

    αυτο το εχω απορεια κ εγω μια που κανω 3 με 5 επαναληψεις για δυναμη...ο γυμναστης στο γυμναστηριο μ εχει πει οτι κ να λυγιζω την πλατη λιγο(μικρο καπουριασμα δεν υπαρχει θεμα)...αλλοι μ λενε που δεν ειναι ομως γυμναστες κτλπ οτι πρεπει να ειναι τελειως ισια η πλατη..εγω απο οτι εχω καταλαβει δεν χαμηλωνω οταν ακουμπαω κατω τα κιλα στην κινηση τους γλουτους κ γιαυτο παιζει να καμπουριαζω

  11. #11
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by onepiece View Post
    αυτο το εχω απορεια κ εγω μια που κανω 3 με 5 επαναληψεις για δυναμη...ο γυμναστης στο γυμναστηριο μ εχει πει οτι κ να λυγιζω την πλατη λιγο(μικρο καπουριασμα δεν υπαρχει θεμα)...αλλοι μ λενε που δεν ειναι ομως γυμναστες κτλπ οτι πρεπει να ειναι τελειως ισια η πλατη..εγω απο οτι εχω καταλαβει δεν χαμηλωνω οταν ακουμπαω κατω τα κιλα στην κινηση τους γλουτους κ γιαυτο παιζει να καμπουριαζω
    Αν καμπουριάζει λίγο το άνω κομμάτι της πλάτης και πας για τα ρεκόρ, δεν πειράζει. Η μέση όμως πρέπει να είναι ίσια πάντα. Καλό θα ήταν ωστόσο να κρατάς και την πλάτη ίσια, ειδικά αν είσαι σχετικά καινούργιος στην άσκηση. Το χαμήλωμα είναι ακριβώς ίδιο με το ανέβασμα.

    Δες κι εδώ: https://youtu.be/VGZrATR1O4E?t=58
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  12. #12
    Junior Bodybuilder onepiece's Avatar
    Join Date
    24-06-11
    Location
    chaos
    Posts
    174

    Default

    γενικα κανω χρονια γυμναστηριο...απλα δεν εκανα για δυναμη για να παιζω MAX οπως κανω τωρα π.χ.κατα διαστηματα με λιγες επαναληψεις3-5......απλα οταν βαζω ξερω εγω κιλα που ειμαι οριακα εκει πιστευω καμπουριαζω λιγο...κ ο γυμναστης αυτο μ ειπε οτι κ να καμπουριαζω λιγο δεν πειραζει...αλλα ερχονται ολοι ακυροι κ μ λενε θα παθεις μεση ..δεν εισαι ευθεια κτλπ..προπαθω να τους εξηγησω οτι ειναι τα max μου αυτα...αλλα δεν το νιωθουν

    απο βιντεο που με εχω δει η ανω πλατη καμπουριαζει

    το βιντεο που εστειλες το εξηγει καλα παντως...θα το δοκιμασω την επομενη φορα να δω αν το κανω καλυτερα τωρα
    Last edited by onepiece; 29-01-18 at 13:59.

  13. #13
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Αν εχεις την καταλληλη εμπειρια και πας για το πραγματικο max τοτε το κιλο θα σε σπασει λιγο, δεν γινεται αλλιως. Αρκει να ξερεις τι κανεις ομως.
    Rock N fuckin RoLL !!!

  14. #14
    Junior Bodybuilder onepiece's Avatar
    Join Date
    24-06-11
    Location
    chaos
    Posts
    174

    Default

    ακολουθησα οσο πιο πιστα τις συμβουλες στο βιντεο σε σχεση με αλλες φορες και οντως το εκανα καλυτερα τωρα..κ οχι μονο καλυτερα μ φαινεται οτι τα ιδια κιλα παιζει να τα εβγαλα κ πιο ''ξεκουραστα'' σε σχεση με αλλες φορες

  15. #15

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Aυτό που κάνεις στο βίντεο είναι περισσότερο ρουμάνικες άρσεις παρά οι κλασικές άρσεις. Θεωρώ επίσης πως ζοριζεσαι λογω βάρους.
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
    Δεν με ζορίζουν ιδιαίτερα τα κιλά,το κύριο πρόβλημα είναι στη λαβή και νιώθω ότι θα μου φύγει η μπάρα.Αν και στο συγκεκριμένο βίντεο είναι το τελευταίο σετ και έχω μειώσει πια τις επαναλήψεις από 8-10 στις 6-7.
    Θα προσπαθήσω να το βελτιώσω,χρειάζεται να λυγίσω λίγο παραπάνω τα γόνατα σαν να προσπαθώ να κάνω κάθισμα;
    Στις ρουμάνικες άρσεις πέρα από τα πόδια ,γυμνάζεται και η πλάτη σωστά;
    Last edited by Anwnymos19; 30-01-18 at 13:38.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ασκηση εκγύμνασης στήθους (σωστό ή λάθος)
    By Dimitris_99 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 23-05-16, 16:24
  2. Διαχωρισμός Προπόνησης-Σωστό ή Λάθος;
    By lary2332 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 6
    Last Post: 24-09-11, 13:14
  3. Κοιλιακοί-Τι είναι σωστό και τι λάθος τελικά???
    By johnf86 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 13
    Last Post: 12-11-08, 23:27

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •