Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1

    Default Αξιολόγηση διατροφής-πολύ χαμηλή σε θερμίδες;;;

    Καλησπέρα!
    Σας επισυνάπτω τη διατροφή που μου έστειλε μια κοπέλα που ασχολείται με τον χώρο του fitness. Είμαι 1.58 κ 58 κιλά με το λίπος να μαζεύεται κυρίως στους γλουτούς. Ασχολούμαι χρόνια με γυμναστική (τα τελευταία 2 χρόνια σχεδόν αποκλειστικά με βάρη κ 1 φορά/βδομάδα αερόβιο) απλά έχω ένα θέμα με τη διατροφή, οπότε είχα στραφεί σε online coaching.
    Το πρόβλημά μου είναι ότι μού φαίνεται πολύ χαμηλή για τις θερμιδικές μου ανάγκες, καθώς φτάνω τις 2000kcals για συντήρηση (γυμνάζομαι 4 φορες/βδομάδα και γενικά κινούμαι αρκετά μέσα στη μέρα) και λόγω του ότι έχω λίγο λίπος να χάσω θα μπορούσα πιστεύω με 1800kcals και υπομονή να έχω καλά αποτελέσματα. Γενικά ο στόχος μου είναι να χάσω το περιττό λίπος στους γλουτούς και να γραμμώσω. Είχα προσπαθήσει κ μόνη μου με διατροφή ακόμαι και 2000 Kcals και είχα δει ακόμα κ έτσι διαφορά, απλά ήθελα μια πιο σίγουρη διατροφή βασισμένη στην πρωτείνη.
    Ρίξτε μια ματιά εσείς οι ειδήμονες και πείτε μου σας παρακαλώ. (να σημειώσω ότι τη συνεργασία μου με την κοπέλα τη σταμάτησα γιατί πολλές φορές κατέληγα σε υπερφαγικά επεισόδια και δεν είχε νόημα όλο αυτό). *Η παρακάτω μέρα είναι ενδεικτική. Πάνω κάτω στα ίδια πλαίσια ήταν και οι άλλες μέρες, απλώς με άλλες τροφές καμιά φορά. Επίσης τα προγράμματα γυμναστικής που μου έστελνε ήταν εξουθενωτικά και το λέω αυτό σε σχέση με τη διατροφή που μου έστελνε, αλλιώς δε θα 'χα θέμα.

    Θερμίδες:1450 Υδατ:120 Πρωτ:150 Λίπος:30 Νάτριο:130 Φυτ. Ινες: >15

    Πρωινό:
    Γιαούρτι 2% + 1/3 μικρό φλιτζάνι
    δημητριακα + 1 κουτ.γλ.
    φυστικοβουτυρο ή μέλι + 5 ξηροί
    καρποί επιλογής σου


    ΣΝΑΚ: Φρούτο της επιλογής σου


    Γεύμα:
    Σαλάτα επιλογής σου ( 1 μεγάλο
    μπώλ ) + 1 παλάμη κρέας ή ψάρι
    επιλογής σου ψητό, βραστό ή στον
    ατμό


    ΣΝΑΚ: 4 φέτες γαλοπούλας ή 3 φέτες
    κοτόπουλο


    Δείπνο:
    Σαλάτα επιλογής σου ( 1 μεγάλο μπωλ) + τονοσαλάτα + 1 φέτα ψωμί

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Η κοπέλα αυτή που ασχολείται με το fitness και ειναι ονλαιν περσοναλ δεν έχει ζυγαριά κουζίνας και μετράει με παλάμες και φλυτζάνια;
    Τραγικα φτωχό σε θερμιδες! Ποτέ μα ποτέ δεν ξεκιναμε τοσο ακραία.
    Επίσης 1 φορα αεροβια αν εχεις στοχο να χασεις λιπος , ειναι λιγο, πρεπει να το ανεβασεις. Αλλα αυτο ειναι σταγονα στον ωκεανο..
    Λογικο να σπας τη διατροφη και να θες να φας και τα ντουλαπια.

  3. #3

    Default

    Ακριβώς Kardoula! Και να φανταστείς ότι παλιά είχα κάποια βουλιμικά-υπερφαγικά επεισόδια και της το είχα πει. Που σημαίνει ότι έπρεπε να το λάβει υπόψη της. Όσο για την αερόβια, η αλήθεια είναι ότι μου είχε πεί να κάνω 3-4 φορές/βδομάδα μετά την προπόνηση με βάρη η οποία κρατούσε σίγουρα 45-50 λεπτά. Και μου είχε πει να τρέχω διαλειμματικά για 20-30 λεπτά. Θεωρώ ότι η διατροφή αυτή σε συνδυασμό με τη γυμναστική που μου πρότεινε είναι εξουθενωτική. Και να φανταστεις της είχα τονίσει ότι δε θέλω να χάσω πολλά κιλά (μόνο 2-3 κ αυτό σε διάστημα 2-3 μηνών) και ότι στην ουσία ήθελα να γραμμώσω.
    Άρα την πετάμε την διατροφή αυτή, έτσι; Ποιές αλλαγές θα μου πρότεινες σε θερμίδες και ίσως σε κάποιες τροφές;

    Σ ευχαριστώ για την απάντηση!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμβουλή Διατροφής Για Μη Πολύ Ανεπτυγμένο Έφηβο
    By d3athgod in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 25-10-17, 11:03
  2. BMR- Θερμίδες Διατροφής Όγκου
    By JamesNikolaidis in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 23
    Last Post: 20-10-15, 00:17
  3. Πίτσα Με Πολύ Λίγες Θερμίδες Για Διατροφή
    By Zyzz the king in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 27-07-15, 01:53
  4. Replies: 5
    Last Post: 27-03-15, 09:38
  5. Αξιολόγηση Διατροφής Με 2700 Θερμίδες
    By StrongBill in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 21-10-13, 23:45

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •