Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 18 of 18
  1. #1

    Default Καποιες αποριες

    Ειμαι 15 χρονων και εχω αρχισει να πηγαινω γυμναστηριο και να κανω ογκο εδω και 9 μηνες. Οταν αρχισα ειμουν 71 κιλα ενω τωρα ειμαι 92. Η διατροφη μου ειναι πολυ καθαρη. Ποσα περιπου απο τα κιλα που εβαλα ειναι καθαρα μυικα και για ποσο καιρο να συνεχισω τον ογκο;?

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Eβαλες σε 9 μήνες 21 κιλά;! Τι ακριβώς τρως και σε τι ποσότητες;

  3. #3

    Default

    Γενικα τροφες υψηλες σε πρωτεινη και υδατανθρακες οπως κοτοπουλο, ψαρια, βρωμη. Ποτε δεν ετρωγα γλυκα η φαστ φουντ η τετοια διαφορα και με τις θερμιδες προσπαθουσα να περνω περισσοτερες απο οσες εκεγα.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Η ερώτησή μου ήταν συγκεκριμένα τι τρως, όχι γενικά και αόριστα.
    Γράψε μας τα γεύματα της ημέρας και ποση ποσότητα από το καθένα από αυτά αναλυτικά. Για να βαλει ενα παιδι 21 κιλα σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα, κατι εχει κανει λάθος. Το μονο σιγουρο ειναι πως δεν ειναι μυς.

  5. #5
    Junior Bodybuilder ArmEveryday's Avatar
    Join Date
    05-01-18
    Location
    Germany
    Posts
    226

    Default

    αν ησουν αρχαριος πριν, δεν ειναι απιθανο να πηρες αρκετους μυες. Οι περισσοτεροι εδω ειναι ήδη αρκετα προχωρημενοι κ δεν καταλαβαινουν πως ειναι δυνατον να παρεις πολλους μυες σε συντομο χρονο, γιατι εχουν ηδη φτασει στα ορια τους.
    Για το λογο αυτο δε θα το θεωρουσα απιθανο να εβαλες 8 κιλα μυικα κ τα υπολοιπα νερα κ λιπος

  6. #6
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Και μια φωτογραφία πριν και μετά θα βοηθούσε

  7. #7
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Φίλε μου είσαι σίγουρος;

    Μιλάμε για 7 κιλά τον μήνα!
    Αν υποθέσουμε πως για να πάρουμε 1 κιλό χρειαζόμαστε πλεόνασμα 8000 θερμίδων,
    μιλάμε για πλεόνασμα (8000x 7kg=) 56000 θερμίδων τον μήνα,
    δηλαδή για πλεόνασμα 1900 θερμίδων την μέρα.

    Σημείωσε πως όσο ανεβάζεις κιλά, τόσο ανεβαίνουν οι θερμίδες συντήρησης, (δηλαδή οι θερμίδες στις οποίες ούτε χάνεις, ούτε βάζεις βάρος.)
    Στα 70 κιλά μπορεί να είχες θερμίδες συντήρησης 2000, ενώ στα 85, 2800.

    Σημείωσε επίσης πως η δραστηριότητά σου (γυμναστήριο,περπάτημα κλπ) είναι επίσης αρκετές θερμίδες ημερησίως.
    Εν ολίγοις, για να βάλεις τόσα κιλά χρειάζεται να τρως καθημερινά TDEE+ 1900cals surplus, όπως το υπολογίζω εγώ είναι κοντά στις 5000 θερμίδες ημερησίως.

    Είσαι σίγουρος;
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  8. #8
    Junior Bodybuilder ArmEveryday's Avatar
    Join Date
    05-01-18
    Location
    Germany
    Posts
    226

    Default

    Και εγω το βρισκω δυσκολο να τρως τοσες θερμιδες μονο με κοτοπουλο ρυζι κ υγιεινα οπως λες. Αν μου ελεγες οτι ετρωγες κ Junk food για εξτρα θερμιδες θα σε πιστευα, μαλλον μετρησες επιπολαια τα κιλα κ εκανες λαθος πχ μπορει να μην ξεκινησες απο τοσο λιγα κ μετα να ζυγιστηκες με ρουχα κ εχοντας φαει κ πιει

  9. #9
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Σίγουρα τα κιλά είναι πολλά ....

    Όμως , μη κρίνουμε με τα δικά μας κριτήρια και κάνουμε προσθαφεραίσεις θερμίδων / κιλών και μόνο ,

    ένας έφηβος 14 - 15 χρονών σε 9 μήνες 10 εκατοστά να ψηλώσει μάνι μάνι έβαλε 10 κιλά χονδρικά χωρίς να φανούνε.

    Απλά αναφέρω και αυτή την παράμετρο.
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  10. #10
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Έχεις απόλυτο δίκιο, την παράμετρο του ύψους δεν την υπολόγισα.
    Οι αριθμοί παραμένουν ίδιοι, όμως.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  11. #11

    Default

    Ειμαι σιγουρος για τα κιλα τοσα εβαλα εφοσον ετρωγα 7 γευματα την ημερα ακομη και στο σχολειο επερνα

  12. #12

    Default

    Εχω παρατηρησει λιπος στο στηθος και στην κοιλια αλλα οσο και να το σκεφτομαι αυτα τα 21 κιλα δεν ειναι ολα λιπος. Δεν φενομαι καθολου χοντρος ισα ισα.

  13. #13

    Default

    Τωρα ακριβως τι ετρωγα καθε μερα δεν μπορω να σας πω αλλα στην διατροφη μου περιλαμβανα κοτοπουλο, ψαρια, αυγα, βρωμη, ρυζι, οσπρια, πολυ φαγοπυρο, μπιφτεκια, γιαουρτι γαλα και τυρια, κριθαρακι. Αυτα θυμαμαι τωρα αλλα πανω κατω μονο συγκεκριμενα πραγματα ετρωγα και δεν επερνα κανενα συμπληρωμα πχ σκονη πρωτεινης.

  14. #14
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by Giorgos120 View Post
    Εχω παρατηρησει λιπος στο στηθος και στην κοιλια αλλα οσο και να το σκεφτομαι αυτα τα 21 κιλα δεν ειναι ολα λιπος. Δεν φενομαι καθολου χοντρος ισα ισα.

    Βγάλε μια φωτο χωρις να φαινεται προσωπο (μιας και εισαι ανηλικος). Οσο και υψος να εχεις βαλει, 21 κιλα ειναι πολλα για ενα παιδι γι αυτο το διαστημα.
    Απο αυτο που περιγραφεις, τρως υπερβολικα πολυ. Μονο ομως αν δουμε το σωμα σου θα καταλαβουμε, αλλιως δεν γινεται να μαντευουμε.

  15. #15

    Default

    Γινετε να στειλω φοτο εδω στο φορουμ;

  16. #16
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    6μήνες "όγκος" ειδικά για αρχάριο συνήθος δεν είναι αρκετός. Γενικά κατά τη γνώμη μου πριν μπει κάποιος στη διαδικασία να καθαρίσει απο λίπος πρέπει να έχει ήδη αρκετή μυική μάζα αλλιώς κουράζεται χωρίς λόγο και θα μπορούσε να χρησιμοποιεί το χρόνο του πιο αποτελεσματικά.

    Τώρα με τα 20κιλά πάνω δεν ξέρω... Αν έχεις βάλει και 10 πόντους ύψος, λίγο τραβηγμένο αλλά γίνεται αν έχεις πεθάνει στο φαγητό. Ειδικά για να λες οτι τρως "καθαρά", ή τρως πολύ παραπάνω λάδι απ'ότι νομίζεις ή τρως τον αγλέορα...

    Αν δεν έχεις πάρει ύψος αλλά παρόλαυτα πήρες 20 κιλά στο 6μηνο, θα περίμενα στην καλύτερη περίπτωση 5-6 μυικά κιλά και τα άλλα λίπος.

    Ναι μπορείς να ανεβάσεις αν πατήσεις "Go Advanced" και μετά απο το κουμπί "Manage Attachments".
    Last edited by Achillezzz; 02-02-18 at 16:37.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  17. #17

    Default

    Λαδι δεν νομιζω να τρωω παραπανω οπως ειπες γτ τα περισσοτερα μου γευματα ειναι νεροβραστα

  18. #18

    Default

    Και φιλε αχχιλεα τον τροπο αυτον για φωτο τον εψαξα αλλα δεν τον βρικσω


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Καλημέρα, έχω κάποιες απορίες.
    By Dorina in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 103
    Last Post: 30-01-10, 10:16
  2. Κάποιες απορίες
    By TsT in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 02-07-08, 23:24
  3. καποιες αποριες
    By LeVeL1 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 31-07-06, 00:37

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •