Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    New Member
    Join Date
    02-02-18
    Posts
    13

    Question Συμβουλή Διατροφής και Σωματικής Αλλαγής

    Καλησπερα σε ολο το παρεακι. Ειμαι ο Κωστας απο Γιαννενα, 29 χρονων, 1.70 ΚΑΙ 76KG

    Κατευθειαν στο θεμα για να μη σας κουρασω. Λοιπον, ξεκινησα γυμναστηριο πριν 1 μηνα και μετα απο πολλες αποτυχημενες προσπαθειες θελω να το δω πιο σοβαρα το ολο θεμα. Βρισκομαι ομως σε συγχυση. Οπως θα δειτε στις παρακατω φωτο το κορμος μου και τα χερια μου ειναι τρομερα αγυμναστα, με αρκετο λιπος και χαμηλο μυικο ιστο. Στην προηγουμενη προσπαθεια που ειχα κανει, ειχα καταφερει να χασω 13 κιλα και κατεληξα σαν τον Ψαλτη. Σαρκα με κοκκαλα. Το λοιπον, τι ειδους διατροφη να ακολουθησω προκειμενου να αρχισω να δυναμωνω και να διογκωνω( κατιτις) τους μυες μου χωρις να προσθεσω ακομη περισσοτερο λιπος; Βοηθηστε καλοι κυριοι και καλες κυριες μην πανε στραφι για ακομη μια φορα οι κοποι μου! Ευχαριστω εκ των προτερων.

    IMG_20180202_005328.jpgIMG_20180202_005403.jpgIMG_20180202_005338.jpg

  2. #2
    New Member
    Join Date
    02-02-18
    Posts
    13

    Default

    Τιποτε?Κανεις?

  3. #3
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Κώστα καλησπέρα.

    Τώρα ακολουθείς κάποιο διατροφικό πλάνο;! Όταν έχασες κιλά πώς τα έχασες;!

    Στο γυμναστήριο τι προπόνηση κάνεις;!

    Να κοιτάξεις τα άρρα των αντίστιχων ενοτήτων διατροφής και προπόνησης. Υπάρχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ πληροφορίες για όλους τους αρχάριους, που θα σε βοηθήσουν να κάνεις πιο συγκεκριμένες τις απορίες σου, ώστε να σε βοηθήσουμε.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  4. #4
    New Member
    Join Date
    02-02-18
    Posts
    13

    Default

    Καλησπερα φιλε Mazda και σε ευχαριστω για την απαντηση.

    Λοιπον, τη δεδομενη χρονικη στιγμη εχω αφαιρεσει απο τη διατροφη μου fast food, γλυκα, τηγανητα, ψωμια κλπ κακες τροφες. Δεν ακολουθω καποιο συγκεκριμενο πλανο διατροφης. Μια τυπικη μερα περιλαμβανει πανω κατω τα εξης:

    Πρωινο 1 Μπανανα, γαλα και βρωμη
    Δεκατιανο 1 φρουτο
    Μεσημεριανο .. ψαρι, κρεας ή οσπρια μαγειρεμενα στο φουρνο ή σε αντικολλητικο, συν σαλατα και μια φετα ψωμι
    Απογευμα 1 φρουτο, καρυδια και κανενα γιαουρτι
    Βραδυ 1,2, πιτακια βρωμης με κιτρινο τυρι χαμηλων λιπαρων

    Οι λογοι που δεν ακολουθω κατι περισσοτερο αυστηρο ειναι καθαρα οικονομικοι.

    Οσον αφορα την γυμναστικη, ακολουθω το προγραμμα πιλοτος που βρηκα εντος του site.

    Τα κιλα τα ειχα χασει με ελευθερα βαρη στο σπιτι μου και καθημερινο 40λεπτο τρεξιμο, συν διατροφη 1200 θερμιδων, την ωρα που συμφωνα με μια μετρηση ο οργανισμος μου εκαιγε 1700 θερμιδες ανα μερα.Attachment 33398

    Τελος, γνωριζω οτι υπαρχει αφθονο υλικο εδω μεσα(πραγματικος θησαυρος), απλως αναζητω μια πιο εξατομικευμενη γνωμη ως προς την δικη μου περιπτωση.

  5. #5
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Αυτό πήγα να σου πω κι εγώ: χρειάζεται ένα πιο εξατομικευμένο πλάνο και όχι ότι να 'ναι...

    Το να φτιάξεις ένα πρόγραμμα διατροφής, είναι παντελώς άσχετο με το οικονομικό. Εντελώς άσχετο όμως.

    Διάβασε λοιπόν τα άρθρα, γύρισε πίσω εδώ, φτιάξε ένα διατροφικό πλάνο να σου προτείνουμε κι εμείς αλλαγές, αν χρειάζεται, όπως και ένα πλάνο προπόνησης. Υπάρχει ακόμη και ειδικό πλάνο προπόνησης για αρχαρίους να το διαβάσεις και να το κοιτάξεις αν το ακολουθήσεις.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  6. #6
    Junior Bodybuilder ArmEveryday's Avatar
    Join Date
    05-01-18
    Location
    Germany
    Posts
    226

    Default

    Quote Originally Posted by Konospap View Post
    Καλησπερα φιλε Mazda και σε ευχαριστω για την απαντηση.

    Λοιπον, τη δεδομενη χρονικη στιγμη εχω αφαιρεσει απο τη διατροφη μου fast food, γλυκα, τηγανητα, ψωμια κλπ κακες τροφες. Δεν ακολουθω καποιο συγκεκριμενο πλανο διατροφης. Μια τυπικη μερα περιλαμβανει πανω κατω τα εξης:

    Πρωινο 1 Μπανανα, γαλα και βρωμη
    Δεκατιανο 1 φρουτο
    Μεσημεριανο .. ψαρι, κρεας ή οσπρια μαγειρεμενα στο φουρνο ή σε αντικολλητικο, συν σαλατα και μια φετα ψωμι
    Απογευμα 1 φρουτο, καρυδια και κανενα γιαουρτι
    Βραδυ 1,2, πιτακια βρωμης με κιτρινο τυρι χαμηλων λιπαρων

    Οι λογοι που δεν ακολουθω κατι περισσοτερο αυστηρο ειναι καθαρα οικονομικοι.

    Οσον αφορα την γυμναστικη, ακολουθω το προγραμμα πιλοτος που βρηκα εντος του site.

    Τα κιλα τα ειχα χασει με ελευθερα βαρη στο σπιτι μου και καθημερινο 40λεπτο τρεξιμο, συν διατροφη 1200 θερμιδων, την ωρα που συμφωνα με μια μετρηση ο οργανισμος μου εκαιγε 1700 θερμιδες ανα μερα.Attachment 33398

    Τελος, γνωριζω οτι υπαρχει αφθονο υλικο εδω μεσα(πραγματικος θησαυρος), απλως αναζητω μια πιο εξατομικευμενη γνωμη ως προς την δικη μου περιπτωση.

    Συμβουλες απο εναν πρωην skinny fat σαν εσενα:
    1.Μην τρως πολυ λιγες θερμιδες.Τουλαχιστον τις θερμιδες συντηρησης τις μερες που γυμναζεσαι
    2. Μειωσε τους υδατανθρακες τις μερες που δε γυμναζεσαι (κ το βραδυ)
    3.Μη φοβασαι τα λιπαρα.
    4. Μη σκοτωνεσαι στην αεροβικη, προσπαθησε να αυξησεις τα κιλα στα βαρη.
    5. Μην κανεις για αρχη ελευθερα βαρη παιξε περισσοτερο με μηχανηματα κ λιγο αλτηρες. Το γεγονος οτι μπορεις να παιξεις περισσοτερα κιλα με ασφαλεια στα μηχανηματα θα σου δωσει μεγαλυτερο boost.
    6. Η διατροφη σου ειναι λιγο κακουλα, την ιδια κανει ο παππους μου που δεν ασχολειται με γυμναστικη :)
    Last edited by ArmEveryday; 03-02-18 at 12:32.

  7. #7
    New Member
    Join Date
    02-02-18
    Posts
    13

    Default

    Λοιπον φιλε μου Mazda η προτροπη σου εισακουστηκε. Μετα απο καμποσο ψαξιμο στο φορουμ καταφερα να φτιαξω το δικο μου προγραμμα διατροφης.

    Εχουμε και λεμε:
    Πρωινο: 200ml ασπραδι συσκευασιας, εναν αυγο ολοκληρο 50γρ. βρωμη
    Δεκατιανο: 1 μπανανα και 1 γιαουρτι 2 τις 100
    Μεσημεριανο: Χοιρινη μπριζολα/κοτοπουλο/οσπρια/ψαρι με καστανο ρυζι ή 2 βραστες πατατες και σαλατα μαρουλιου με ελαιολαδο.
    Απογευμα:Σμουθι Μπανανας με γαλα
    βραδινο: 200ml ασπραδι, 30 γρ. βρωμη ή 3 χειροποιητα σουβλακια στο αντικολητικο διχως λαδι και λιπος με καστανο ρυζι.

    Θα δεχτω τις υποδειξεις σου με μεγαλη χαρα, διοτι σιγουρα θα υπαρχουν πολλα λαθη.

    Τελος, αναφερθηκα στο οικονομικο με τη λογικη οτι δεν μπορω να καταναλωνω σε καθημερινη βαση πχ τονο, 15 αυγα, μοσχαρι το μεσημερι και κοτοπουλο το βραδυ για παραδειγμα. Ή να αγορασω πρωτεινη.

    Αδερφε Arm, δεν φανταζεσαι ποσο χαιρομαι που σε βρηκα. Πραγματικα οι συμβουλες σου ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο που ζητουσα, διοτι ως συμπασχων μπορεις να καταβεις ποιες απαντησεις ακριβως ψαχνω. Το δε σχολιο σου για τον παππου σου αν και με ''πληγωσε'', ηταν 100τις100 ευστοχο. Απο σημερα κιολας ακολουθησα καποιες συμβουλες σου και στο γυμναστηριο αυξησα κατα ενα μερος τα κιλα που συνηθως σηκωνα.Βεβαια διαπιστωνω οτι ειμαι ακομη αδυναμος για υπερβασεις αλλα ολα με τον καιρο. Επιπροσθετα, ενω αφιερωνα μιση ωρα στον διαδρομο σε καθε μου προπονηση, σημερα εκανα 5 λεπτα στην αρχη και αλλα 5 στο τελος. Αν θελεις, πες μου και εσυ μαι γνωμη για το προγραμμα διατροφης που δινω παρπαανω.

    Σας ευχαριστω και τους 2 ειναι πολυ σημαντικη η βοηθεια σας.

  8. #8
    Junior Bodybuilder ArmEveryday's Avatar
    Join Date
    05-01-18
    Location
    Germany
    Posts
    226

    Default

    Οχι ειναι πολυ καλο το προγραμμα αυτο, αλλα προσεξε τις ποσοτητες να ζυγιζεις τους υδατανθρακες πχ το ρυζι στεγνο κ το κρεας ψημενο. Εγω ετσι κανω

    Δεν ξερω τα οικονομικα σου, εγω αντι για σμουθυ θα εβαζα μια καθαρη πρωτεινη με μπανανα μετα την πορπονηση, δεκατιανο θα εβαζα ξηρους καρπους με φρουτο κ γιαουρτι και θα εβγαζα το βραδυ πριν τον υπνο τη βρωμη κ γενικα θα μειωνα υδατανθρακες πχ σαλατα με στεγνο κρεας ή στεγνη ομελετα με σαλατα.

    Πολυ καλα κανεις που δε σκοτωνεσαι στην αεροβικη, ενα λαθος που καναμε ολοι λιωναμε στην αεροβικη γιατι νομιζαμε θα καψουμε ολο το λιπος κ θα στεγνωσουμε Εγω πιστευω το πολυ τρεξιμο ειναι οτι χειροτερο για ενα αρχαριο που θελει να χτισει σωμα: Σου ρουφα ολη την ενεργεια επιβαρυνεις αρθρωσεις γονατα κλπ κ πεφτεις πολυ στα βαρη. Γι αυτο αεροβια με μετρο, δωσε εμφαση στα βαρη κ κανε λιγο χαλαρο τζοκινγκ τις μερες που δεν αθλεισαι.Τωρα δωσε εμφαση να ανεβασεις δυναμη με ποιοτικο φαγητο κ γερες προπονησεις, αυτο ειναι το κλειδι, για τη αλλαγη συστασης του σωματος. Το χω ψαξει πολυ

  9. #9
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Πρωινο: 200ml ασπραδι συσκευασιας, εναν αυγο ολοκληρο, 70 γρ. βρωμη
    Δεκατιανο: 1 μπανανα και 1 γιαουρτι 2% + μερικά γραμμάρια (15 - 20) καρύδια / αμύγδαλα, ή 1 κ.γ. ταχίνι ολικής (και χωρίς πρόσθετα σάκχαρα), ή 1 κ.γ. κακάο
    Μεσημεριανο: Συγκεκριμένη ποσότητα κρέατος, πχ. 150 γρ. κοτόπουλο, μοσχάρι ή χοιρινό (όχι συνεχώς χοιρινό!!!) και συγκεριμένη ποσότητα ρυζιού, πχ. 80 γρ. άβραστο (ζυγίζουμε πριν βράσουμε, γιατί αλλάζει το βάρος μετά το μαγείρεμα), συγκεκριμένη ποσότητα πατάτας, πχ. 200 γρ. την οποία μπορείς να τρως όταν δεν πας γυμναστήριο.
    Απογευμα: εδώ εικάζω ότι είναι γεύμα μετά την προπόνηση και θα έτρωγα ασπράδια με μπανάνα (δεν εννοώ ωμά τα ασπράδια, τα κάνεις ομελέτα ή βραστά, και τρως και μια μπανάνα, αν και υπάρχουν συνταγές για "γλυκιά" ομελέτα με μπανάνα και ασπράδια στο youtube)
    Βραδινο: 1 γιαούρτι 2% όπως στο "δεκατανιανό" αλλά κάποια βράδια, άλλαζέ το με ψάρι, όπως κονσέρβα τόνου σε νερό με σαλάτα και 1 κ.σ. ελαιόλαδο

    Στην θέση σου θα έκανα τουλάχιστον 4 φορές την εβδομάδα 30 λεπτά διάδρομο γρήγορο περπάτημα με κλίση, μετά τα βάρη.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  10. #10
    New Member
    Join Date
    02-02-18
    Posts
    13

    Default

    Σας ευχαριστω πολυ παιδια, με βοηθησατε παρα πολυ.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμβουλή Αλλαγής και Χρήσης Συμπληρώματος
    By nikosfreak in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 17-01-16, 05:37
  2. Συμβουλή Για Το Πρόγραμμα Διατροφής Μου;
    By john tra wolta in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 13-08-14, 14:39
  3. Επανεκκίνηση Της Σωματικής Μου Αλλαγής
    By seasick in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 4
    Last Post: 14-02-14, 00:03
  4. Συμβουλή Διατροφής για διπλή προπόνηση
    By chrn in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 11
    Last Post: 19-05-12, 17:39
  5. Συμβουλή σε πρόγραμμα διατροφής
    By panosru in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 10-04-12, 13:11

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •