Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    03-02-18
    Posts
    1

    Default Αίσθημα Κόπωσης - Πρωτεϊνη;

    Καλησπερα σε ολους.Για αρχη να ζητησω συγγνωμη για τους τονους αλλα γραφω απο κινητο.Ειμαι 30 χρονων,1.80 υψος κ περιπου 110 κιλα.Ασχολουμε τον τελευταιο καιρο με το κικ μποξινγκ (παλαιοτερα επισης,οπως κ με ποδηλασια) και θα ηθελα να μαθω καποια πραγματα.Η αληθεια ειναι οτι θελω να φτιαξω το σωμα μου,ψεμματα δε θα πω,ειδικα τωρα που τα τελευταια χρονια εχω παρει αρκετα κιλα.Το μεγαλο μου προβλημα ομως που μου δημιουργει αγχος ειναι το αισθημα κοπωσης και ζαλης που παθαινω συχνα και ειδικα σε ορισμενες φορες τοσο εντονο που νιωθω οτι θα λιποθυμισω.Συνηθως σε κατασταση πιεσης,ειδικα στη δουλεια που ειμαι συνεχως ορθιος.Νομιζω εχει να κανει μς τη διατροφη.Το προγραμμα μου ειναι αρκετα "βαρυ" με 5_6 ωρες υπνου τη μερα κι αυτο για 6 Μερες τις εβδομαδας.Οι αλλες ωρες της ημερας εχουν 10 ωρες+ στη δουλεια,γυμναστηριο 3 φορες τουλαχιστον τη βδομαδα και βολτα τα σκυλια μου καμια ωρα συν τη μερα.Ολα αυτα τα γραφω για να καταλαβετε οτι ο χρονος ξεκουρασης ειναι περιορισμενος.Τουλαχιστον για τις δικες μου αντοχες.Επειδη δεν εχω χρονο για σωστα γευματα λογω της δουλειας περισσοτερο,τι θα μπορουσα να κανω?Πρωτεινη?Πολυβιταμινες?βασιλικο πολτο?Για ενα διαστημα επαιρνα β-coblex της σολγκαρ αλλα δεν ενιωσα κατι.Ειδικα τον τελευταιο καιρο ολοι μου λενε οτι ειμαι καταχλωμος και σε συνδιασμο με την ζαλαδα αρχισα να τρομαζω.βεβαια δεν ειμαι νοσοφοβικος και οι εξετασεις αιματος ηταν μια χαρα.Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.Τι θα μου δωσει την ενεργεια που ψαχνω?Μπορω μονο με τη διατροφη η θα χρειαστω καποια βοηθεια?
    Last edited by GiorgosC; 03-02-18 at 05:48. Reason: Ορθογραφια

  2. #2
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by GiorgosC View Post
    Καλησπερα σε ολους.Για αρχη να ζητησω συγγνωμη για τους τονους αλλα γραφω απο κινητο.Ειμαι 30 χρονων,1.80 υψος κ περιπου 110 κιλα.Ασχολουμε τον τελευταιο καιρο με το κικ μποξινγκ (παλαιοτερα επισης,οπως κ με ποδηλασια) και θα ηθελα να μαθω καποια πραγματα.Η αληθεια ειναι οτι θελω να φτιαξω το σωμα μου,ψεμματα δε θα πω,ειδικα τωρα που τα τελευταια χρονια εχω παρει αρκετα κιλα.Το μεγαλο μου προβλημα ομως που μου δημιουργει αγχος ειναι το αισθημα κοπωσης και ζαλης που παθαινω συχνα και ειδικα σε ορισμενες φορες τοσο εντονο που νιωθω οτι θα λιποθυμισω.Συνηθως σε κατασταση πιεσης,ειδικα στη δουλεια που ειμαι συνεχως ορθιος.Νομιζω εχει να κανει μς τη διατροφη.Το προγραμμα μου ειναι αρκετα "βαρυ" με 5_6 ωρες υπνου τη μερα κι αυτο για 6 Μερες τις εβδομαδας.Οι αλλες ωρες της ημερας εχουν 10 ωρες+ στη δουλεια,γυμναστηριο 3 φορες τουλαχιστον τη βδομαδα και βολτα τα σκυλια μου καμια ωρα συν τη μερα.Ολα αυτα τα γραφω για να καταλαβετε οτι ο χρονος ξεκουρασης ειναι περιορισμενος.Τουλαχιστον για τις δικες μου αντοχες.Επειδη δεν εχω χρονο για σωστα γευματα λογω της δουλειας περισσοτερο,τι θα μπορουσα να κανω?Πρωτεινη?Πολυβιταμινες?βασιλικο πολτο?Για ενα διαστημα επαιρνα β-coblex της σολγκαρ αλλα δεν ενιωσα κατι.Ειδικα τον τελευταιο καιρο ολοι μου λενε οτι ειμαι καταχλωμος και σε συνδιασμο με την ζαλαδα αρχισα να τρομαζω.βεβαια δεν ειμαι νοσοφοβικος και οι εξετασεις αιματος ηταν μια χαρα.Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.Τι θα μου δωσει την ενεργεια που ψαχνω?Μπορω μονο με τη διατροφη η θα χρειαστω καποια βοηθεια?
    Γεια σου φίλε Γιώργο,

    Πριν αρχίσεις να ξοδεύεις λεφτά σε συμπληρώματα, εγώ θα έλεγα να τα ξοδέψεις πληρώνοντας έναν γιατρό.
    Μην νομίζεις ότι επειδή οι εξετάσεις σου ήταν καλές, είσαι καλά.

    Ως πρώην παχύσαρκος μπορώ να σε βεβαιώσω ότι κι εμένα (με εξαίρεση τη χοληστερίνη) οι εξετάσεις μου ήταν καλές. Αλλά αφού έχασα τα περιττά κιλά ένοιωσα άλλος άνθρωπος από δυνάμεις. Αυτό τώρα μας οδηγεί στο επόμενο πρόβλημα.

    Είσαι πολλά κιλά πάνω από το φυσικό σου βάρος. Όχι, δεν είσαι υγιής, λυπάμαι. Συγγνώμη που σου μιλάω σκληρά αλλά θα ήθελα να μου είχε μιλήσει κάποιος έτσι πριν από χρόνια.

    Τα τόσα παραπανίσια κιλά όσο θα περνάνε τα χρόνια θα σε κουράζουν περισσότερο.
    Θα σου φέρνουν ροχαλητό - άπνοιες διαταράσσοντας τον ύπνο σου κι έτσι θα αισθάνεσαι κουρασμένος κατά τη διάρκεια της ημέρας.

    Και δεν είναι μόνο αυτό. Πλέον μπαίνεις σιγά σιγά σε μία ηλικία που το σώμα σου δε θα συγχωρεί εύκολα.

    Στρώσε τη διατροφή σου πρώτα απ' ΄όλα. Και δεν εννοώ να τη στρώσεις με τη λογική να κοπιάρεις μια body building διατροφή. Καθάρισέ την. Κοίτα να αρχίσεις να χάνεις κιλά, σταδιακά αλλά σταθερά.

    Και πήγαινε σε ένα γιατρό. Παρά να ξοδέψεις λεφτά σε πρωτεΐνες (που είναι στην ουσία φαγητό σε σκόνη) και άλλα, ξόδεψε τα λεφτά σου για να σε εξετάσει ένας γιατρός.
    Last edited by Secret of Steel; 03-02-18 at 08:50.

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Τι ακριβώς τρως ενδεικτικά σε μια μέρα;
    Έχεις πολύ έντονο πρόγραμμα και αν η διατροφή σου είναι ελλειπής τότε θα καταρρεύσεις.
    Πιστεύω με σωστό προγραμματισμό θα καταφέρεις να έχεις ένα σωστό διαιτολόγιο. Μην στηρίζεσαι σε κανένα συμπλήρωμα.
    Αν μετά από αυτό συνεχίζεις να νιώθεις έτσι, τότε εξετάσεις αίματος ή συμβουλέψου τον γιατρό σου.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αίσθημα Ζαλάδας & Κοιλιακοί
    By kostas_25 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 03-03-15, 20:40
  2. Αίσθημα Στο Λαιμό
    By artemiskontos in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 09-01-14, 18:38
  3. Πρόβλημα ΚΟΠΩΣΗΣ
    By jkathar in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 02-02-11, 15:12
  4. Πρωτεϊνη και σημάδια κόπωσης?
    By babyface in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 29-11-10, 20:15
  5. πρωϊνό και αίσθημα πείνας
    By natasa in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 24-03-06, 18:46

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •