Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    New Member
    Join Date
    02-01-18
    Posts
    10

    Default Συμβουλές διατροφής για χάσιμο λίπους

    Αρχικά θα ηθελα να σας καλησπερίσω ! Ειμαι 19 χρόνων είχα χάσει 15 κιλά το καλοκαίρι και από 93 κιλά έφτασα 78 ! Μετα άρχισα να κανω κάποιες ατασταλιες και σε συνδυασμό με λαθος άτομα που άκουσα τα οποία μου έδωσαν διατροφές για όγκο με παρά πολυ υδατανθρακα πήρα λίπος και έφτασα 86 κιλά ! Θελω να ρωτησω αρχικά αν πάρω λιποδιαλύτες καο σε συνδυασμό με πολυ αεροβιο καο σωστή διατροφή θα εχω τα αποτελέσματα που θελω και δεύτερον γίνεται να κανω πολυ σκληρή διατροφή και μια φορά την εβδομάδα να κανω ενα τσιτ μιλ που θελω και να χάσω κιλά ; Απαντήστε μου σας παρακαλώ πολυ

  2. #2
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεσαι λιποδιαλύτες.
    Όταν έχασες τα 15 έπαιρνες;

    Ξεκίνα μια διατροφή στα μέτρα σου περίπου 300 θερμίδες κάτω από τη συντήρηση σου ανάλογα και με το πόσα θες να χάσεις και μέχρι πότε;
    Από κει και πέρα θα πρέπει να ζυγίζεσαι κάθε βδομάδα και να καταγράφεις τις αλλαγές. Βλέπε και τον καθρέυτη με φωτογραφίες ανά εβδομάδα.
    Εφόσον χάνεις συνεχίζεις χωρίς αλλαγές.
    Εάν σε κάποια φάση δεν χάνεις άλλο μπορείς να ρίξεις ακόμη λίγο τις θερμίδες ή/και να αυξήσεις την αεροβική σου.

    Μην ξεκινήσεις όμως δίατροφή πείνας και πολλές αεροβικές γιατί είτε θα κολλήσεις είτε θα βαρεθείς.

    Για τα cheat meal ξεκίνα τη διατροφή σου και βλέπεις πως πας.
    Στην αρχή κάνε 1 κάθε 3-4 εβδομάδες και νοουμένου ότι πέτυχες το στόχο του μήνα.

  3. #3
    New Member
    Join Date
    02-01-18
    Posts
    10

    Default

    Καλημέρα! Την διατροφή την ακολουθώ φαντάσου για πρωινό τρώω γάλα με κορν φλεικς μετα από 3 ωρες 1 τοστ με τυρί και μια χούφτα ξηρούς καρπούς ανάλατους μεσημεριανό πράσινη σαλάτα με μια κουτάλια λάδι και κοτόπουλο η μπιφτέκι κοτόπουλο απογευματινό ενα φρούτο και Βραδυνο οτι τρώω το μεσημέρι ! Απλα μου κάνει εντυπωση διότι γυμναστές μου έχουν πει οτι μπορείς άμα κανείς ειδικά 6 φορες την εβδομάδα γυμναστήριο με πολυ αεροβιο και καποια βαρύ για να λειτουργεί ο μεταβολισμός καλυτερα , να τρως ενα γεύμα ελεύθερο και να χάσεις το ίδιο και πιο πολυ και λίπος και κιλά από το να μην το έκανες αυτο το γεύμα ! Για αυτο ρωτάω άμα καίγομαι στην γυμναστική 6 φορες την εβδομάδα και ενα γεύμα ειναι ελεύθερο δεν θα αδυνατίσω και δνε θα χάσω λίπος ;

  4. #4
    Advanced Bodybuilder babisvaleris's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Posts
    1,093

    Default

    Το φόρουμ θα σε βοηθήσει. Ψάξτο και διάβασε σε παρακαλώ. Τροφή για σκέψη είναι τα περισσότερα άρθρα. Γνώμη μου γενικά να μην πέφτεις στην παγίδα με τις υπερβολές ότι κι αν κάνεις. Αν σε ενδιαφέρει θα βρεις το δρόμο σου.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    02-01-18
    Posts
    10

    Default

    Ειναι υπερβολή το 6 φορες την εβδομάδα γυμναστήριο η το να κανω ενα τσιτ μιλ την εβδομάδα ;

  6. #6
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Όλα έχουν να κάνουν με το σύνολο των θερμίδων που παίρνεις σε σχέση με αυτά που καις.

    Από αυτά που αναφέρεις πάντως δεν φαίνεται να τρως υδατάνθρακεσ αρκετούς.
    Επίσης τα δημητριακά πιθανόν να έχουν ζάχαρη.

    Πόσα κιλά έχεις να χάσεις;
    Μην ξεκινάς διατροφή με cheat meal κάθε εβδομάδα.
    Στην αρχή κάνε το στο μήνα.
    Last edited by AU77; 06-02-18 at 13:44.

  7. #7
    New Member
    Join Date
    02-01-18
    Posts
    10

    Default

    Θελω από 86 να παω 79-80 το πολυ για αυτο ρωτάω δεν θελω να χάσω πολλά κιλά και με την διατροφή που κανω πιο πολυ με ενδιαφέρει να χάσω τα κιλά ώστε μετα να πάρω μια πρωτεΐνη με κρεατινη και με προγράμματα γυμναστικής που έχετε εδω να φτιάξω μια Ωραια και φυσιολογική μυική μάζα με επίπεδη κοιλιά

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Κράτα 4-5 φορές την εβδομάδα προπονηση με βάρη. Αυτά που γράφεις πως έχεις ακούσει από γυμναστές, δεν ισχύουν, είναι λάθος και γενικότητες.
    Αφιέρωσε χρόνο να διαβάσεις τα άρθρα του φορουμ, μονο ετσι θα αποκτησεις γνωσεις.

  9. #9
    New Member
    Join Date
    02-01-18
    Posts
    10

    Default

    Άρα μου λέτε για να τα χάσω πιο γρήγορα να κανω 1 μήνα διάδρομο αεροβιο και βαρύ με την διατροφή που εχω σωστά ;

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ξέχνα τη λέξη "γρήγορα"!
    Διάβασε πάλι αυτά που σου λέμε φίλε μου και αφιέρωσε χρόνο να μάθεις κάποια πράγματα. Η γνώση εδώ είναι άφθονη.

  11. #11
    New Member
    Join Date
    02-01-18
    Posts
    10

    Default

    Ωραια που να μπω για να διαβάσω αυτα που θέλετε να μου πείτε ώστε να μάθω ; Σε ποιο κλάδο ;

  12. #12
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=21345

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=45446

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=26236

    Κάποια χρήσιμα άρθρα

    6 κιλά δεν είναι πολλά αλλά διάβασε τα πιο πάνω για να σχεδιάσεις μια σωστή και ισορροπημένη διατροφή που θα σε βοηθήσει και αργότερα
    Last edited by AU77; 06-02-18 at 16:50.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμβουλες για βελτίωση διατροφης και χασιμο λιπους!
    By Kido_ in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 2
    Last Post: 21-02-17, 21:11
  2. Συμβουλές Διατροφής Για Χάσιμο Λίπους
    By Χρηστακης in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 25-06-15, 14:52
  3. Συμβουλές Διατροφής Για Χάσιμο Λίπους
    By eleana law in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 5
    Last Post: 07-01-14, 00:13
  4. Συμβουλές Διατροφής Για Χάσιμο Λίπους & Ποδόσφαιρο
    By Klejdi in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 13
    Last Post: 06-01-14, 16:47
  5. Συμβουλές Διατροφής & Αερόβιας Για Χάσιμο Λίπους!
    By bu32 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 21
    Last Post: 25-02-11, 18:12

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •