Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    New Member
    Join Date
    11-01-18
    Posts
    29

    Default Πρόγραμμα Προπόνησης Και Συχνότητα Αλλαγής

    Καλησπερα φορουμ!Συγνωμη που θιγω ενα πολυ συχνο ερωτημα αλλη μια φορα απλα δεν εχω σιγουρευτει απο τις απαντησεις που βρηκα..Εν ολιγης θελω να ρωτησω καθε ποτε ειναι καλο να αλλαζεται το προγραμμα γυμναστιξης;;Συγκεκριμενα εχω αλλαξει 3 προγραμματα τα 2 πρωτα τα κρατησα ενα 6μηνο τ καθενα και τωρα εχω ξεκινησει καινουριο και το εχω 1,5 μηνα και ενω στην αρχη ειδα αποτελεσματα γρηγορα τωρα εχω μεινει στασιμος..Τελος θα ηθελα να ξεκινησω ενα προγραμμα που εχει η ιστοσελιδα που λεγεται:Γρηγορη αυξηση μυικης μαζας(δε με αφηνει ακομα να ανεβασω συνδεσμο)
    Ευχαριστω πολυ

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Το ποσο συχνα χρειάζεται να αλλάζουμε πρόγραμμα προπόνησης εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Επίσης δεν ειναι αναγκαίο να αλλάξει εξ ολοκλήρου, αλλά μπορει να αλλάζει ασκήσεις, να προσθέτει τεχνικές, δηλ να κανει ενα update.
    Συνήθως 4-6 εβδομάδες ειναι ενα καλο διαστημα για να δουλεψει ενα προγραμμα.
    Το οτι εχεις μεινει στάσιμος μπορει να ειναι ιδέα σου, το σώμα έχει τους δικούς του ρυθμούς.

  3. #3
    Pumping Iron Kostas84's Avatar
    Join Date
    15-02-11
    Location
    Ηρακλειο,Κρητης
    Posts
    277

    Default

    Ο Αρνολντ λεει σε ενα βιντεακι , οτι εκει που το σωμα εχει συνηθησει την ρουτινα των ασκησεων σειρα ,επαναληψεις,ταχυτητα , εσυ το αιφνηδιαζεις και ή αλλαζεις ασκηση ή σειρα ή βαρος αρα κατι πολυ μικρο μπορει να δωσει αποτελεσματα
    "The world is changed by your example , not by your opinion!"
    -Paulo Coelho

  4. #4
    New Member
    Join Date
    11-01-18
    Posts
    29

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Το ποσο συχνα χρειάζεται να αλλάζουμε πρόγραμμα προπόνησης εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Επίσης δεν ειναι αναγκαίο να αλλάξει εξ ολοκλήρου, αλλά μπορει να αλλάζει ασκήσεις, να προσθέτει τεχνικές, δηλ να κανει ενα update.
    Συνήθως 4-6 εβδομάδες ειναι ενα καλο διαστημα για να δουλεψει ενα προγραμμα.
    Το οτι εχεις μεινει στάσιμος μπορει να ειναι ιδέα σου, το σώμα έχει τους δικούς του ρυθμούς.
    Ενα καλο διαστημα για να δουλεψει αρα απο κει και περα βλεπω αποτελεσματα η το αλλαζω;;επισης το οτι ανεβαζω σταδιακα καποια κιλα εστω και ελαχιστα μετραει και αυτο;
    Το προγραμμ που αναφερω να χρησιμοποιησω μολις αλλαξω αν δε κανω λαθος το εχεις γραψειε συ εκεινο το αρθρο

  5. #5
    New Member
    Join Date
    11-01-18
    Posts
    29

    Default

    Quote Originally Posted by Kostas84 View Post
    Ο Αρνολντ λεει σε ενα βιντεακι , οτι εκει που το σωμα εχει συνηθησει την ρουτινα των ασκησεων σειρα ,επαναληψεις,ταχυτητα , εσυ το αιφνηδιαζεις και ή αλλαζεις ασκηση ή σειρα ή βαρος αρα κατι πολυ μικρο μπορει να δωσει αποτελεσματα
    Ναι το εχω δει αρκετες φορες το βιντεακι και το κανω και εγω που και που απλα το θεμα μου ειναι μετα τι κανω..εννοωντας τ κανω αυτο 1 βδομαδα σοκαρω τους μυς και μετα επιστρεφω στο ισχυον προγραμμα;

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by NGU View Post
    Ενα καλο διαστημα για να δουλεψει αρα απο κει και περα βλεπω αποτελεσματα η το αλλαζω;;επισης το οτι ανεβαζω σταδιακα καποια κιλα εστω και ελαχιστα μετραει και αυτο;
    Το προγραμμ που αναφερω να χρησιμοποιησω μολις αλλαξω αν δε κανω λαθος το εχεις γραψειε συ εκεινο το αρθρο
    Εγώ λέω πως μπερδεύεσαι τσάμπα και βερεσε. Κράτα τα πράγματα απλά - Δουλεύεις ενα πρόγραμμα . Το κρατάς 4-6 εβδομάδες. Μετά κάνεις αλλαγές είτε στον σκελετό του προγράμματος , είτε πας σε εντελώς καινούργιο.
    Ναι το πρόγραμμα αυτό που αναφέρεις είναι δικό μου, μπορεις να το κάνεις.

  7. #7
    New Member
    Join Date
    11-01-18
    Posts
    29

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Εγώ λέω πως μπερδεύεσαι τσάμπα και βερεσε. Κράτα τα πράγματα απλά - Δουλεύεις ενα πρόγραμμα . Το κρατάς 4-6 εβδομάδες. Μετά κάνεις αλλαγές είτε στον σκελετό του προγράμματος , είτε πας σε εντελώς καινούργιο.
    Ναι το πρόγραμμα αυτό που αναφέρεις είναι δικό μου, μπορεις να το κάνεις.
    Εε ευτυχως ειστε εσεις εδω και μου τα ξεδιαλυνετε ολα σιγα σιγα:)) Ωραια θα το ξεκινησω απο βδομαδα τοτε θα κανω σιγουρα τους 2 πρωτους κυκλους Ευχαριστω πολυ και τους δυο:)

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Να σαι καλά φίλε. Καλή προπόνηση.

  9. #9
    New Member
    Join Date
    11-01-18
    Posts
    29

    Default

    Ευχαριστω επισης!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συχνότητα Αλλαγής Ασκήσεων
    By makos in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 08-11-17, 17:45
  2. Συχνότητα προπόνησης.
    By 1060 in forum Michael Kefalianos - Ask The Pro
    Replies: 2
    Last Post: 11-10-11, 12:30
  3. σκοπος αλλαγης προγραμματος προπονησης
    By pappousRS6 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 30-05-11, 12:44
  4. Συχνότητα προπόνησης
    By corto in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 03-03-09, 18:48

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •