Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default Πιάσιμο στην Πλάτη μετά από Γυμναστική

    Αντιμετωπίζω χρόνια τώρα το ίδιο πρόβλημα. Ενώ στα υπόλοιπα μέρη του σώματος μου δεν έχω παρόμοιο θέμα το πάνω μέρος της πλάτης μου , εκεί που είναι ο τραπεζοειδής, πιάνεται, ο μυς γίνεται σκληρός με αποτέλεσμα να έχω ενοχλήσεις και πονοκεφάλους. Φταίει μάλλον ότι η δουλειά μου είναι και γραφείου.
    Κάνω κανονικά διατάσεις και με το παραπάνω για την περιοχή, προσπαθώ να έχω σωστή στάση κατά την δουλειά αλλά τίποτα,
    Δεν θέλω να παίρνω μυοχαλαρωτικά χάπια. Το μοναδικό που φέρνει αποτέλεσμα είναι να κάνω 1-2 συνεδρίες μασάζ οπότε και το πρόβλημα εξαφανίζεται για μερικούς μήνες για να επανέλθει ξανά. Τώρα είμαι σ' αυτήν την φάση που επανέρχεται και ετοιμάζομαι να κλείσω το ραντεβού για το μασάζ.
    Αλλά σκέφτομαι αλήθεια τι άλλο θα μπορούσα να κάνω σε συστηματική βάση για να το προλαμβάνω;
    Last edited by conan1982; 14-02-18 at 11:27.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Μήπως κάνεις υπερβολικά κιλά στην προπόνηση πλάτης με αποτέλεσμα να ζορίζεις τον τραπεζοειδή; Ή μηπως κατα την εκτελεση της ασκησης σφιγγεις ασυναισθητα πολυ τον μυ με αποτελεσμα μετά να νιωθεις ετσι; Βγάλε ενα βιντεο και δες τον εαυτο σου μετά. Δοκίμασε μια φορα να μειωσεις βαρος στις ασκησεις και να τις εκτελέσεις με μεγαλη προσοχη στην εκτελεση να δεις αν εχεις το ιδιο θέμα.

  3. #3
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Μιλάς για όλες τις ασκήσεις της πλάτης; Έλξεις, κωπηλατικές κλπ;
    Η αλήθεια είναι ότι έχω μεν καλή τεχνική, δουλεύω όμως με πολλά κιλά. Αυτό με το σφίξιμο που λες πως μπορώ να το καταλάβω κατά την διάρκεια της άσκησης;

  4. #4
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Αυτή η περιοδικότητα στην ενόχληση με στιγμές έξαρσης «θυμίζει» αυχενικό (ο πονοκέφαλος χαρακτηριστικό του)
    η δουλειά σου ίσως το καλλιεργεί και η γυμναστική το ερεθίζει.

    Ψάξου και σε αυτόν το τομέα γιατί το πρόβλημα ίσως είναι αλλού.
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Quote Originally Posted by conan1982 View Post
    Μιλάς για όλες τις ασκήσεις της πλάτης; Έλξεις, κωπηλατικές κλπ;
    Η αλήθεια είναι ότι έχω μεν καλή τεχνική, δουλεύω όμως με πολλά κιλά. Αυτό με το σφίξιμο που λες πως μπορώ να το καταλάβω κατά την διάρκεια της άσκησης;
    Θα το δεις μονο αν δεις τον εαυτο σου σε βίντεο.
    Μειωσε κιλά, το πιθανότερο ειναι να τραβας περισσοτερο με τραπεζ. γι αυτο νιωθεις τετοιο πιασιμο.
    Αν δεις στην πορεια πως οι ζαλαδες συνεχιζονται, τοτε καλυτερα να πας σε ενα γιατρο να εισαι σιγουρος.

  6. #6
    New Member
    Join Date
    06-12-15
    Posts
    79

    Default

    Από παλιό τραυματισμό τραπεζοειδή ,trigger point μέχρι ριζίτιδα και κήλη . Πρόσεξέ το και πήγαινε σε ένα γιατρό . Άμα υπάρχει πρόβλημα εκεί επιρεάζονται όλα. Προσωπικά έτσι ξεκίνησε και έφθασε να έχω τεντονοπάθειες και εκφυλιστικές αλλοιώσεις στον υπερακάνθιο του ώμου.

  7. #7
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Σας ευχαριστώ παιδιά, θα ακολουθήσω την συμβουλή σου kardoula και θα μειώσω κιλά και θα προσπαθήσω να δω τι γίνεται.
    Αυχενικό πάντως δεν νομίζω να είναι γιατί το πιάσιμο δεν είναι στον αυχένα ή στον πάνω τραπεζοειδή αλλά χαμηλότερα και πιο εξωτερικά.

  8. #8
    New Member
    Join Date
    06-12-15
    Posts
    79

    Default

    Κάνε μια δοκιμή μπάς και ανακουφιστείς αν είναι trigger point.
    Βάλε την γυναίκα σου να ψηλαφίσει την περιοχή που πονάς. Μόλις βρεις το κέντρο του πόνου, άσκησε κάθετη πίεση εκεί με την άρθρωση του δαχτύλου για αρκετά δεύτερα.
    Αν αισθανθείς άμεση ανακούφιση βρήκες ποιος είναι ο φταίχτης.
    Να ξέρεις τα trigger points έχουν χαρτογραφηθεί
    Attachment 33422

  9. #9
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Έχει βαρεθεί η καημένη να της το ζητάω, αλλά βάλε κάτι θέματα με καρπιαίο σωλήνα που είχε την ταλαιπωρώ. Πάντως όταν πάω για μασάζ όλα κάτι κρατς-κρουτς ακούγονται και μετά έρχεται η ανακούφιση. Δοκιμάζω μόνος μου και με μπαλάκια του τένις. Κάτι γίνεται αλλά δεν καταφέρνω και πολλά. Το ζήτημα είναι πως θα εμποδίζω αυτούς τους κόμπους να σχηματίζονται.

  10. #10
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by conan1982 View Post
    Έχει βαρεθεί η καημένη να της το ζητάω, αλλά βάλε κάτι θέματα με καρπιαίο σωλήνα που είχε την ταλαιπωρώ. Πάντως όταν πάω για μασάζ όλα κάτι κρατς-κρουτς ακούγονται και μετά έρχεται η ανακούφιση. Δοκιμάζω μόνος μου και με μπαλάκια του τένις. Κάτι γίνεται αλλά δεν καταφέρνω και πολλά. Το ζήτημα είναι πως θα εμποδίζω αυτούς τους κόμπους να σχηματίζονται.
    Γενικά δεν υπάρχει ξεκάθαρη σύνδεση μεταξύ των κόμπων που λες, ή το πόσο σφτιχτό νιώθεις ένα μυ με τον πόνο και το μασάζ.

    Η δική μου γνώμη είναι αν ξεκαθαρίσεις οτι δεν έχεις κάποια βλάβη σε τένοντες κλπ να προσπαθείς να δουλεύεις συστηματικά τον συγκεκριμένο μυ, ειδικά με άρσεις, μονόζυγο και πιέσεις ώμων. Ακόμα κι αν πρόκειται για μικροτραυματισμό, είναι καλύτερα η επούλωση να γίνει ενώ τον δουλεύεις, παρά μέσα απο ξεκούραση.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  11. #11
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Λοιπόν, ακολούθησα την συμβουλή της kardoulas, τις 15 και σήμερα 2η φορά, λιγότερα κιλά, πρόσεχα ποιοι μυς δουλεύουν. Πράγματι στην προσπάθεια μου να αποκλείσω τα χέρια όσο μπορούσα φαίνεται ότι έκανα κάτι σαν σύσπαση στον τραπεζοειδή. Προσπάθησα να βελτιώσω την τεχνική, μαζί με τις κλασικές διατάσεις, τα μπαλάκια του πινγκ πονγκ και το foam roller μου οι μυς δεν φαίνεται να χειροτερεύουν μετά την άσκηση όπως συνέβαινε μέχρι τώρα. Οπότε σωστή η συβμουλή σου, ευχαριστώ!
    Αν αλλάξει κάτι στο μέλλον θα ενημερώσω.

  12. #12
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Μπράβο! Περαστικά και από δω κ πέρα συνέχισε έτσι.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πιάσιμο Μυών Μετά Την Προπόνηση.
    By ilias zeus in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 22
    Last Post: 28-02-14, 10:36
  2. Μυικό Πιάσιμο Μετά Από Προπόνηση
    By vodka in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 11
    Last Post: 06-12-13, 01:03
  3. Πιάσιμο Σε Δικέφαλους Μετά Από Πλάτη
    By Κωστας21 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 26-11-13, 22:34
  4. Πιάσιμο μετά απο προπόνηση
    By mkarokis in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 9
    Last Post: 22-11-07, 04:34

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •