Χαιρετώ το φορουμ καλως σας βρηκα,
Βιαβασα αρκετά πριν ποστάρω μπορω να πω τομέα αρχάριων ασκησεις γυμναστηριου κλπ αλλα κατι στην περιπτωσή μου δεν βρήκα και ετσι ζητώ την βοηθειά σας.

Λοιπόν εχει 8 χρονια εκοψα το τσιγάρο και με την καθηστικη ζωή κατι η δουλειά πειρασμός εργάζομαι σε παγωτά-πωλητής εβαλα καπου στα 40 κιλά .δηλαδη ειμαι στα 140 με υψος 1,83 ηληκία 40 ετών πάντα ομως ακομα και οταν απολυθηκα απο τις ειδικες δυνάμεις ημουν βαρή σκαρί χωρις ιχνος κοιλίας και 100 κιλά.

Οπου καπου στα φετινα χριστουγεννα πονος στο στηθος κ λαιμός με πονο στο σαγόνι με τρομαξαν τοσο ωστε να αφυπνιστώ.
Πηγα στον γιατρό εκανα υπερηχο καρδιάς
Περασα το τεστ κοπωσεως σπινθυρογράφημα και τελικα ηταν το ατιμο το αγχος.
Εκοψα αμεσα σε μια μέρα μέσα την ρημαδα κοκα κόλα επινα 1 λιτρο την ημέρα (ξέρω τι προκαλει)ολη την ζαχαρη απο γαλατα καφεδες κλπ ολα τα γλυκά (καθε μερα μια σοκολάτα) ολα μα ολα και μπηκα σε αυστηρη διατροφή των 1500-1600 θερμίδων ανα ημέρα οταν με αυτα που υπολογιζα κατανάλωνα περι των 3000-3500 θερμιδων ανα ημερα.
Τωρα που μιλάμε εχω χάσει 12 κιλά με την διατροφή και με αεροβια ασκηση περπατημα 3-4 φορες την εβδομαδα απο 7-8χλμ την ημέρα και οι αιματολογικές μου επεστρεψαν στα φυσιολογικα ορια.
Επειδή απο πιτσιρικάς στο σχολείο ημουν στην αρση βαρων μου αρεσε πολύ και εχω βαλει σκοπό και το εκανα ηδη πραξη δηλ τωρα που μιλάμε γραφτηκα σε γυμναστήριο με βάρη θελωντας να συνδιασω 3-4 ημερες βαρη και το περπάτημα-τζοκινγκ μαζί.

Θα ηθελα να με βοηθήσετε με το κοιλιακό λιπος απο τι βλεπω πρεπει να επικεντρωθω σε καποια μηχανήματα(εαν εχετε βιντεο η καποιο οδηγο σε pdf με εικόνες θα σας ημουν ευγνωμων.
Διστηχως στο γυμναστηριο που ειναι απεναντι απο το σπιτι μου δεν υπάρχει trainer να βοηθήσει ειναι καθαρα self training.
Επίσης θέλω να γυμνάσω τα χερια δικεφαλους κλπ γιατι αρχιζει να φαινεται η χαλάρωση αισθητά.
Η κοιλια με τα -12 κιλα αρχισε να κρεμάει και τα μπρατσα απο κάτω επίσης πρεπει να ανορθωσω και το στήθος.
Και πολύ αργότερα να ασχοληθω με το κατω σώμα.
Γνωριζω οτι ισως καποια στιγμη ολη αυτη η χαλάρωση του δερματος ισως θα πρεπει να αφαιρεθει κ χειρουργικά αλλα εως τοτε εχω καιρό μπροστά μου.ισως και να μην χρειαστει δεν ξέρω και ο πλαστικος που επισκέυθηκα προτεινε να δω με την γυμναστικη πρωτα.
Γνωρίζωντας οτι για περισοτερες καυσεις ανα ημερα πρεπει να επικεντρωθω στα βάρη .

Ηδη εχω αλλαξει σταση ζωής να φανταστειτε οτι δεν μου λειπουν ουτε τα μπεργερ ουτε η κοκα κολα ουτε βεβαια η ζαχαρη.
14 φλεβάρη εφερα σπιτι τουρτα για την συζηγο κ τα παιδιά και δεν την ακουμπησα καν αφηστε δε που ετρωγαν μπροστά μου και δεν με χαλασε καθολου εχω βαλει στοχο τα 110 κιλα για εως τελος Μαίου και εως Σεπτεμβριο μετα τα 100.
Δεδομένου οτι τα 12 κιλα τα εχω χάσει απο τις 29/1/18 εως σημερα.
Προφανως δεν ειναι ολα υγρά διοτι βλεπω και το πρηξιμο να εχει φυγει αλλα και τα ρούχα να μεγαλωνουν ξαφνικά.
Οποτε την βοηθεια σας γιατι δεν θυμάμαι καν τα οργανα πχ τροχαλία πρεσσα και με σκοπό οχι να παω για bodybuilding αλλα για σωστη γραμμωση καποτε και επειδη στην ζωη μου ειμαι ρεαλιστής ξερω οτι θα ριξω πολύ ιδρώτα αλλα θα καταφέρω να το κάνω.
Σας ευχαριστω για την οποια βοηθεια κ ελπιζω να μην κουρασα.