Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 30 of 86
  1. #1
    New Member
    Join Date
    15-02-18
    Posts
    78

    Default Διατροφή Απώλειας Βάρους - 1600 Θερμίδων

    Καλησπέρα, την βοηθεια σας
    ημουν 140 κιλά με υψος 1.83 συμφωνα με τον δεικτη μαζας πρεπει να χασω περι των 48 κιλών
    ξεκίνησα αεροβικη γυμναστικη καπου στα 5-7 χιλιομετρα ανα ημέρα και αυστηρή διατροφη εδω 20 ημέρες απο τα 140
    σημερα που ζυγίστηκα και πάλι ειμαι 128 κιλα και κατεβαινω καθημερινά σε βαρος
    θελω ομως τα φωτα σας για την διατροφή Θα δώσω μια απλή εικόνα που αυτή εικόνα εναλλάσετε
    πρωινό ένα ποτήρι γάλα 200 ML πλήρες με 40 γραμ. δημητριακά ολικής άλεσης η Ένα ποτήρι γάλα πλήρες 200 ML με μία φέτα 20 γραμ. ψωμί σικάλεως με 5 γραμ. Μελι ή ένα αυγό βραστό η ενα κουλουρι μεσαιο θεσσαλονικης

    δεκατιανό ένα φρούτο μήλο η μπανάνα η μία φέτα ολικής άλεσης με μία φέτα γαλοπούλα καπνιστή (συχαινωμε το cottage )
    μεσημεριανό Φρέσκος σολομός περί 200 γραμ. με μια πλούσια σαλάτα μαρούλι με 6-7 ντοματίνια μισό αγγούρι ένα μικρό καρότο μια κουταλιά λάδι μια ιδέα αλάτι η Ρύζι καστανό σε δύο πιπεριές γεμιστές με ελάχιστο κιμά μια κουαλια ελαιολαδο κατα το μαγειρεμα η Μακαρόνια νερόβραστα 200 γραμ. με ελάχιστο ανθότυρο οι δύο μπριζόλες χοιρινές μόνο το στρογγυλό από την μπριζόλα τελείως καθαρισμένο από το λίπος + την σαλάτα που προανάφερα η 200 γραμ. φασολάκια λαδερά χωρίς πατάτες με μία φέτα ψωμί σικάλεως + σαλάτα ή αρακά περί των 200 γραμ. με ελάχιστο ανθότυρο + σαλάτα πράσινη με μια φετα ψωμι σικάλεως η Ομελέτα με τέσσερα ασπράδια και δύο κρόκους και μια φετα ψωμι σικάλεως η Στήθος κοτόπουλο ψητό χωρίς πέτσα στο φούρνο κομμένο σε φέτες η Σπανακόρυζο με ελάχιστο ρύζι καστανό
    απογευματινό φρούτο ένα μήλο η Αχλάδι η μπανάνα
    Βραδινό ένα γιαουρτάκι ελαφρύ ΜΕΒΓΑΛ πρόβειο 220 γραμ. 170 kcal η Μία σαλάτα σγουρή με 5-10 σπυριά καλαμπόκι ένα μικρό καρότο 6-7 ντοματίνια μισό αγγούρι τόνο σε νερό μικρη κονσερβα μια κουταλιά ελαιόλαδο αρκετό λεμόνι και μια κουταλιά του γλυκού μουστάρδα .
    Όλα τα φαγητά μου είναι ζυγισμένα σε ζυγαριά ηλεκτρονική και πλέον έχω μάθει με το μάτι ή με κούπες να διαχειρίζομαι το βάρος της κάθε τροφής.
    Επειδή βοήθεια για τις καταναλώσεις θερμίδας πρωτεΐνης υδατανθράκων λίπη νάτριο και λοιπά έχω μια εφαρμογή στο κινητό μου βλέπω ότι έκανα ημέρα Δηλαδή στις θερμίδες δεν περνάω ποτέ τις 1600 Πρωτεΐνη έπρεπε να παίρνω 40 γραμ. με στόχο να φτάσω τα 110 kg έχω φτάσει να παίρνω την διπλάσια πρωτεΐνη ανά ημέρα 80 γραμ.
    Υδατάνθρακες δεν έχω ξεπεράσει το 80 γραμ. ανά ημέρα ποτέ Χοληστερόλη δεν έχω περάσει ποτέ τα 180 mg
    Σαχάρα δεν έχω περάσει ποτέ τα 60 γραμ. ανά ημέρα
    Και τέλος τα λιπαρα δεν έχω περάσει ποτέ το 90γραμ/ημέρα
    εννοειται οτι εχω πορωθει τοσο πολύ που διαβάζω μονιμα για τροφες που στο παρελθον μου εκαναν μονο ζημιά και εχω μαθει οτι για ενα κομματακι 20 γρ σοκολάτα που εχω να βαλω στο στόμα που 17-18 μερες δεν χαλάω καμια διατροφή .
    θελω να εμπλουτισω διαφορα πρωινα η μεσημεριανα ωστε να μην βαρεθώ γιατι πολυ απλα αποφασισα και με τα βαρη που ξεκινησα να μεινω στις 1600 θερμιδες ανα ημερα.
    τελος να πω οτι επειδη ειμαι στον κλαδο των τροφίμων δεν αγοράζω ποτε γιαουρτια ελαφρύ 0% η 2% λογο οτι περιέχουν ζελατίνη οπως και το cottage επειδη το συχαίνομαι και το γαλα ελαφρυ λογο της επεξεργασίας του.



    Last edited by harrys.p; 16-02-18 at 22:29.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Κάνεις τραγικά λάθη στη διατροφή σου αγαπητέ Χάρη. 1600 θερμίδες για έναν άντρα 1.83 ύψος ειναι πολύ λίγο και καταστροφικό για το μεταβολισμό του.
    80γρ υδατάνθρακα, χαμηλή πρωτεινη.. αυτά είναι μεγάλα λάθη!!
    Επισης το στραγγιστό γιαουρτι χαμηλών λιπαρών όπως τοτάλ ή όλυμπος, ΔΕΝ εχουν ζελατίνη μεσα. Πιστεύω πως πρέπει να αναθεωρήσεις πολλά πράγματα και να διαβάσεις το φόρουμ ώστε να κάνεις το σώμα σου να καίει λίπος με σωστές τροφές και σωστές θερμιδες και όχι να υποσιτίζεις τον οργανισμό σου!!

  3. #3
    New Member
    Join Date
    15-02-18
    Posts
    78

    Default

    Δηλαδη προτίνεις να ανεβάσω αλλες 500 θερμίδες;;
    Σκεψου οτι 20/25 μερες πριν καταναλωνα πανω απο 3000 θερμιδες ανα ημέρα.
    η αληθεια ειναι οτι πλεον μετα τις τοσες μερες εχω εντονο τον
    κορεσμό στις μεριδες μου μπορω σιγουρα να πω οτι τρωω αναγκαστικά
    απογευματινό η ακομα και βραδυνό γιατι απλα πρέπει λογο των 4-5 γευμάτων.
    Βασικά τι λαθη κανω αν εχεις την καλοσύνη να βοηθήσεις
    διαβασα στο φορουμ ποιες τροφές πρεπει να ακολουθήσω ποιες να κόψω
    Προτάσεις διατροφης κλπ πριν κανω την εγγραφη πιστεψε με επι 20 μερες διαβαζα διαβαζα
    διαβαζα εδω μεσα πολλλλλά και ξεκαθάριςα άλλα τοσα στο μυαλό μου.
    Οσο για υδατανθρακες και πρωτεινη θελεις να πείς οτι ειναι λίγες η πολλά σε γρ?
    δωσε μου μια κατευθηνση με καποιο thread
    όσο για το 1,83 φαντασου Νο38 τζην και κοιλιά τεράστια εχω καθαρα μονο σπλαχνικο λιπος
    Ευχαριστω για τον χρονο σου πάντως
    Last edited by harrys.p; 16-02-18 at 23:55.

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Λογικά έχεις ενεργειακές ανάγκες πάνω από 3000 θερμίδες και ξαφνικά τις μειώνεις στο μισό, φαίνεται ότι δουλεύει και χάνεις βάρος ειδικά στην αρχή, γρήγορα, θα αντιμετωπίσεις όμως 2 προβλήματα
    1ον: Κάποια στιγμή ο ρυθμός θα επιβραδυνθεί και θα σταματήσει, αν θέλεις να συνεχίσεις να χάνεις βάρος πόσο θα μειώσεις τις θερμίδες; Θα τις πας στις 1400, 1200, 1000;
    2ον: Είναι μια ποσότητα θερμιδών που είναι τόσο λίγες που δεν μπορείς να το διατηρήσεις, κάποια στιγμή θα κουραστείς και θα σταματήσεις με αποτέλεσμα να αρχίσεις να παίρνεις κιλά ξανά.

    Πρέπει να το πας πιο σταδιακά, ακόμα και 500 θερμίδες να το αυξήσεις να πας στις 2100 πάλι είναι πολύ λίγες για σένα.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    15-02-18
    Posts
    78

    Default

    3000-3500 ηταν οταν καταναλωνα 1 λιτρο κοκα κολα μια ολοκληρη σοκολάτα απεριοριστους υδανθρακες απεριοριστη πρωτεινη λιπη τρελές ποσοτητες κλπ κλπ οσο αφορά τις θερμιδες εχεις δικιο μετα τις 1600 που θα κατεβω ; Οποτε θα αναθεωρησω ευχαριστω πολύ


    Quote Originally Posted by conan1982 View Post
    Λογικά έχεις ενεργειακές ανάγκες πάνω από 3000 θερμίδες και ξαφνικά τις μειώνεις στο μισό, φαίνεται ότι δουλεύει και χάνεις βάρος ειδικά στην αρχή, γρήγορα, θα αντιμετωπίσεις όμως 2 προβλήματα
    1ον: Κάποια στιγμή ο ρυθμός θα επιβραδυνθεί και θα σταματήσει, αν θέλεις να συνεχίσεις να χάνεις βάρος πόσο θα μειώσεις τις θερμίδες; Θα τις πας στις 1400, 1200, 1000;
    2ον: Είναι μια ποσότητα θερμιδών που είναι τόσο λίγες που δεν μπορείς να το διατηρήσεις, κάποια στιγμή θα κουραστείς και θα σταματήσεις με αποτέλεσμα να αρχίσεις να παίρνεις κιλά ξανά.

    Πρέπει να το πας πιο σταδιακά, ακόμα και 500 θερμίδες να το αυξήσεις να πας στις 2100 πάλι είναι πολύ λίγες για σένα.

  6. #6
    Pumping Iron Kostas84's Avatar
    Join Date
    15-02-11
    Location
    Ηρακλειο,Κρητης
    Posts
    277

    Default

    Εσυ εισαι δικος μου! Αγοραρε σου μιλαει καποιος που ειχε ταβανι 162 , ημουν 142 τον αυγουστο και τωρα ειμαι 112 !!!
    ΚΑΤΑΡΧΑΣ πρεπει να ξεχασεις κακες συνηθειες , γλυκα αναψυκτικα ζαχαρη ΚΑΙ καθιστικη ζωη , το τελευταιο ειναι ισως και πιο σημαντικο ΓΙΑ ΜΕΝΑ !

    ΔΕΥΤΕΡΟΝ δεν ξερω αν το επελεξες εσυ αλλα ΕΓΩ προτιμαω τα φαγητα ,ειδικα οταν τα φτιαχνω εγω , να ειναι απλα στην ετοιμασια και οχι κατι ιδιαιτερο και πολυπλοκο , που μπορει να το βαρεθεις καποια στιγμη .
    ΚΑΙ το ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ που ειναι το γυμναστηριο; ; ; Μεγαλωσε μυες ωστε να καινε και περισσοτερο....
    20 μερες 12 κιλα κατα πασα πιθανοτητα ειναι υγρα και καποια μυηκοτητα ! Διαβασε φτιαξε στανταρ Πρωινο-Δεκατιανο-Απογευματινο και Βαλε Μεσημεριανο και Βραδυνο αυτα που χρειαζεται για να παρεις τα απαραιτητα συστατικα(πρωτεινες-υδατανθρακες-λιπη) !
    καλη δυναμη!!!
    "The world is changed by your example , not by your opinion!"
    -Paulo Coelho

  7. #7
    New Member
    Join Date
    15-02-18
    Posts
    78

    Default

    Ευχαριστω να σε καλά δυστηχως δεν μπορω να ποστάρω αλλα ουτε να στειλω προσωπικο μυνημα στον τομεα καλως ορισματος (Απωλεια κοιλιακου αποθεματος ) μπορεις να δεις την δικη μου ιστορια και πως γυρισε ξαφνικα το μυαλό μου. Οσο για το διαβασε μονο αυτο κανω δω μαι βδομάδες

    Quote Originally Posted by Kostas84 View Post
    Εσυ εισαι δικος μου! Αγοραρε σου μιλαει καποιος που ειχε ταβανι 162 , ημουν 142 τον αυγουστο και τωρα ειμαι 112 !!!
    ΚΑΤΑΡΧΑΣ πρεπει να ξεχασεις κακες συνηθειες , γλυκα αναψυκτικα ζαχαρη ΚΑΙ καθιστικη ζωη , το τελευταιο ειναι ισως και πιο σημαντικο ΓΙΑ ΜΕΝΑ !

    ΔΕΥΤΕΡΟΝ δεν ξερω αν το επελεξες εσυ αλλα ΕΓΩ προτιμαω τα φαγητα ,ειδικα οταν τα φτιαχνω εγω , να ειναι απλα στην ετοιμασια και οχι κατι ιδιαιτερο και πολυπλοκο , που μπορει να το βαρεθεις καποια στιγμη .
    ΚΑΙ το ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ που ειναι το γυμναστηριο; ; ; Μεγαλωσε μυες ωστε να καινε και περισσοτερο....
    20 μερες 12 κιλα κατα πασα πιθανοτητα ειναι υγρα και καποια μυηκοτητα ! Διαβασε φτιαξε στανταρ Πρωινο-Δεκατιανο-Απογευματινο και Βαλε Μεσημεριανο και Βραδυνο αυτα που χρειαζεται για να παρεις τα απαραιτητα συστατικα(πρωτεινες-υδατανθρακες-λιπη) !
    καλη δυναμη!!!
    Last edited by harrys.p; 17-02-18 at 20:45.

  8. #8
    Pumping Iron Kostas84's Avatar
    Join Date
    15-02-11
    Location
    Ηρακλειο,Κρητης
    Posts
    277

    Default

    Και γω καπως ετσι αρχισα να προσεχω ,στα 162 ενιωθα κατι ταχυκαρδιες ,ποναλακια και υδρωτα και πηγα σε διατροφολογο κατευθειαν! Ημουν τοτε κατω απο 30 ετσι.
    Αρα γυμναστηριο με γυμναστη να σου βγαλει προγραμα δεν εχεις κοντα σου απο οτι καταλαβα , σε ποια περιοχη εισαι μηπως και καποιος απο δω ξερει κανενα κοντα σου;
    "The world is changed by your example , not by your opinion!"
    -Paulo Coelho

  9. #9
    New Member
    Join Date
    15-02-18
    Posts
    78

    Default

    Ειμαι Νεαπολη θεσσαλονικη
    Βρηκα προγραμμα αρχαριου και εξτρα βοηθεια απο το γυμναστηριο τελικά
    το γυμναστηριο ειναι 30 μετρα απο το σπιτι μου εχω ξεκινησει ηδη με λιγα κιλά 20 για πλατη χερια τρικεφαλους δικεφαλους
    ποδια στηθος και τελος κοιλιακούς λιγα κιλα 3 σετ απο 12 επαναληψεις για αρχη για να μην πιαστώ
    το καλο ειναι οτι εχω κοψει ζαχαρη τελείως γλυκα καθόλου αναψυκτικα καθολου
    και παω φούλ το μονο που με ανυσηχει ειναι μην πεσω σε πλατό και κολλησω γιαυτο αλλαξα τις θερμιδες σε 2000
    για αν κολλησω να παω μετα στις 1600
    εσυ κολλησες καποια στιγμη σε καποια κιλά; Σε ποσσες θερμιδες ησουν ανα ημέρα και ταυτοχρονα εχανες κιολας;

  10. #10
    Pumping Iron Kostas84's Avatar
    Join Date
    15-02-11
    Location
    Ηρακλειο,Κρητης
    Posts
    277

    Default

    Ας πιαστεις δεν ειναι κακο,το θεμα ειναι το βαρος να σου επιτρεπει να κανεις την σωστη τεχνικη.
    Κοιτα κατω απο 2000 θερμιδες δεν ειναι διατροφη για εναν ανθρωπο ενηλικα ,γνωμη μου ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος, οποτε βαλε οριο το 2000 φτιαξε μια διατροφη γυρως στις 2500
    Οταν επεφτα σε πλατω αρχιζα πρωινο αεροβιο με αδειο στομαχι , δεν κολλησα στα ψηλα κιλα ,τωρα που πλησιαζω στον στοχο μου 106 και ειμαι 112 εχω φαει σκαλωμα αλλα το σωμα μου δειχνει ηδη πιο σφικτο αρα δεν με νοιαζει η ζυγαρια...τοσο.
    Εγω δεν μετραγα θερμιδες , εκανα κατι που δεν θελω να ξανακανω γιατι ημουν χωμα , μολις κατεβηκα απο 142 στα 121 εκει πηγα σε μια γνωστη μου διατροφολογο και μου εβγαλε μια ωραια,οικογενειακη, διατροφη -με φαγητα που μπορουν να φανε ολοι ,μην ψηνουμε 10 τσικαλια- και λιπομετρησεις που αυτες μετρανε οχι η ζυγαρια βασικα.
    Ομως παλαιοτερα ,οταν ημουν 162 , και κατεβηκα στα 119 , μου πηρε ενα χρονο ετσι με διατροφολογο & γυμναστηριο , αρα εχε υπομονη ...
    "The world is changed by your example , not by your opinion!"
    -Paulo Coelho

  11. #11
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Φίλε μου 1γρ πρωτείνης έχει 4 θερμίδες, 1 γρ υδατάνθρακα έχει και πάλι 4 θερμίδες και 1 γρ λίπους 9.

    Για μια διατροφή πχ 2.300 με διαχωρισμό μάκρος 40/40/20 θα πρέπει να παίρνεις ημερησίως 230 γρ πρωτείνης, 230 γρ υδατάνθρακα και 51 γρ λιπαρά.

    Η πρωτείνη που παίρνεις τώρα είναι πολύ λίγη

    Βάλε αυγά, τόνο, σολωμό κοτόπουλο για πρωτείνη

    Κάποιες ιδέες
    Φασόλια άσπρα + 1 κουτάλι ελαιόλαδο + 1 μεγάλος τόνος
    Λουβί + 1 κουτάλι ελαιόλαδο + 1 μεγάλος τόνος
    Φακή + 1 μεγάλος τόνος
    Κοτόπουλο στήθος/σολωμός/καθαρό χοιρινό κρέας + πατάτα βραστή/ρύζι καστανό + πράσινη σαλάτα με αγγουράκι + 1 κουτάλι ελαιόλαδο
    Last edited by AU77; 18-02-18 at 20:17.

  12. #12
    New Member
    Join Date
    15-02-18
    Posts
    78

    Default

    Quote Originally Posted by AU77 View Post
    Φίλε μου 1γρ πρωτείνης έχει 4 θερμίδες, 1 γρ υδατάνθρακα έχει και πάλι 4 θερμίδες και 1 γρ λίπους 9.

    Για μια διατροφή πχ 2.300 με διαχωρισμό μάκρος 40/40/20 θα πρέπει να παίρνεις ημερησίως 230 γρ πρωτείνης, 230 γρ υδατάνθρακα και 51 γρ λιπαρά.

    Η πρωτείνη που παίρνεις τώρα είναι πολύ λίγη

    Βάλε αυγά, τόνο, σολωμό κοτόπουλο για πρωτείνη

    Κάποιες ιδέες
    Φασόλια άσπρα + 1 κουτάλι ελαιόλαδο + 1 μεγάλος τόνος
    Λουβί + 1 κουτάλι ελαιόλαδο + 1 μεγάλος τόνος
    Φακή + 1 μεγάλος τόνος
    Κοτόπουλο στήθος/σολωμός/καθαρό χοιρινό κρέας + πατάτα βραστή/ρύζι καστανό + πράσινη σαλάτα με αγγουράκι + 1 κουτάλι ελαιόλαδο
    Δηλ παροτι θελω να χασω κιλα και ακομα περρισοτερο λιπος πρεπει να εχω τα μακροστοιχεια ανεβασμένα σε αυτα που προτινεις
    για να δουλευει ο μεταβολισμος με καυσεις λιπους και οχι μυηκότητα σωστα;;
    Last edited by harrys.p; 18-02-18 at 20:33.

  13. #13
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Τι εννοείς όχι μυικότητα;
    Η αυξημένη πρωτείνη σε συνδυασμό με την ενασχόληση σου με τα βάρη αλλά και το γεγονός ότι είσαι αρχάριος στη γυμναστική με βάρη σου αφήνει περιθώριο να ανεβάσεις και μυικότητα.

    Ο διαχωρισμός 40/40/20 είναι αρκετά δημοφιλής από ότι διαβάζω και εγώ αυτόν χρησιμοποιώ.
    Μπορείς να το δοκιμάσεις να δεις πως ανταποκρίνεται ο οργανισμός σου και βλέπεις.

    Για δεκατιανό ή/και τελευταίο γεύμα της ημέρας μπορείς να βάλεις 150 - 200 γρ γιαούρτι με κάποιο sugar free σιρόπι για γλυκάδα, το μέλι έχει ζάχαρη.

    Επίσης μπορείς να βάλεις και μπανάνα πχ στο πρωινό που δίνει ενέργεια και πριν την προπόνηση

  14. #14
    New Member
    Join Date
    15-02-18
    Posts
    78

    Default

    Εν ολιγης θελω να πω οτι θελω να χασω ολη την κοιλιά μου ολο το σπλαχνικο λιπος πιστευωντας οτι με τοσους υδατανθρακες πχ που προτίνεις και οχι τοσο με τα λιπη φοβαμαι οτι δεν θα καουν ποτε αυτα τα λιπη
    οσο για την μυικοτητα επειδη και οι φιλτατοι συμφοριτες απο πανω μικησαν οτι αυτην την στιγμη προκαλω υποσιτισμό
    στον οργανισμό μου προκαλω οχι χασιμο λιπους αλλα και υπαρχουσα μυικοτητα

  15. #15
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Η αυξημένη πρωτείνη αλλά και η άσκηση με βάρη θα εμποδίζει τη μείωση των μυών.

    Επίσης από τη στιγμή που
    Θα τρως λιγότερες ποσότητες από προηγουμένως
    Θα τρως καθαρές τροφές σε σχέση με πριν
    Θα γυμνάζεσαι

    Θα ξεκινήσεις να χάνεις λίπος

  16. #16
    Pumping Iron Kostas84's Avatar
    Join Date
    15-02-11
    Location
    Ηρακλειο,Κρητης
    Posts
    277

    Default

    ...αλλο λιπος αλλο βαρος! μπορει να εισαι στα ιδια κιλα περιπου αλλα με πιο πολλους μυες πανω σου , αλλα θα εισαι πιο υγιεις .
    Τοπικη απωλεια λιπους δεν γινεται , οπου πηρες λιπος πρωτα θα φυγει τελευταια. Και ειδικα στο κεντρικο μερος της κοιλιας...
    "The world is changed by your example , not by your opinion!"
    -Paulo Coelho

  17. #17
    New Member
    Join Date
    15-02-18
    Posts
    78

    Default

    Σας υπερευχαριστω για τον χρονο σας συνεχιζω σε αυτα τα στοιχεία και πληροφοριες που μου δωσατε
    να στε καλά

  18. #18
    New Member
    Join Date
    15-02-18
    Posts
    78

    Default

    Σε ενημερώνω ως πωλητής σε πολλές εταιρείες τροφίμων οτι βαση της νεας μομοθεσίας εδω και 2-3 χρόνια δεν ειναι υποχρέωμένη η αναγραφή ακόμα και τις ζελατίνης η οποιαδηποτε πηκτικου μέσου αφου αυτό ειναι κατω απο καποια γρ.
    εχω εργαστεί απο παγωτά γαλακτομικά σε σοκολάτες κλπ
    δεν μπορείς να φανταστεις τί εναλακτικά μπορουν να βαλουν.
    Επίσης το γιαούρτι που αποτελείται από 2% λιπαρά ανά βάρος (προσοχή αυτό δεν σημαίνει ότι οι θερμίδες από το λίπος αποτελούν μόνο το 2% των συνολικών θερμίδων, αναφέρεται στο ποσοστό βάρους). Θα πρέπει να σημειωθεί ότι το ημιάπαχο γιαούρτι περιέχει περισσότερο ασβέστιο από το κανονικό.
    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Κάνεις τραγικά λάθη στη διατροφή σου αγαπητέ Χάρη. 1600 θερμίδες για έναν άντρα 1.83 ύψος ειναι πολύ λίγο και καταστροφικό για το μεταβολισμό του.
    80γρ υδατάνθρακα, χαμηλή πρωτεινη.. αυτά είναι μεγάλα λάθη!!
    Επισης το στραγγιστό γιαουρτι χαμηλών λιπαρών όπως τοτάλ ή όλυμπος, ΔΕΝ εχουν ζελατίνη μεσα. Πιστεύω πως πρέπει να αναθεωρήσεις πολλά πράγματα και να διαβάσεις το φόρουμ ώστε να κάνεις το σώμα σου να καίει λίπος με σωστές τροφές και σωστές θερμιδες και όχι να υποσιτίζεις τον οργανισμό σου!!

  19. #19
    New Member
    Join Date
    06-10-15
    Posts
    29

    Default

    Που να δεις τι βάζουν στη γαλοπουλα σε φέτες, στα δημητριακά πρωινού, στη σοκολάτα και τι περιέχει ο τόνος σε κονσέρβα που τρως. Για να μην αναφερθούμε σε κοτόπουλα, αυγά, ντομάτες κλπ.

    .

  20. #20
    New Member
    Join Date
    15-02-18
    Posts
    78

    Default

    Quote Originally Posted by zoulapi View Post
    Που να δεις τι βάζουν στη γαλοπουλα σε φέτες, στα δημητριακά πρωινού, στη σοκολάτα και τι περιέχει ο τόνος σε κονσέρβα που τρως. Για να μην αναφερθούμε σε κοτόπουλα, αυγά, ντομάτες κλπ.

    .
    9 χρονια σε κοτοπουλα εργαζομουν ως πωλητής ειδα και τα nuggets πως γινονται και τα σαλαμια κοτοπουλου και τα λουκανικα με τα αιματευρα και στις ντοματες ξερω τι ψεκάζουν ασε μην το αναπτυξουμε το θέμα γιατι δεν θα πρεπει ουτε να αναπνέουμε οχι να τρωμε
    και οσο για τα γιαουρτια δεν υπαρχει εταιρεία που να μην χρησιμοποιει γάλα σε σκονη. Σε μεγαλη εταιρεια παγωτων που δουλευω τωρα σκονη γαλακτος δουλευουμε και λιγο φρεσκο γάλα για το 1/3 των πρωιοντων μας.
    Last edited by harrys.p; 19-02-18 at 20:34.

  21. #21
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Quote Originally Posted by harrys.p View Post
    Σε ενημερώνω ως πωλητής σε πολλές εταιρείες τροφίμων οτι βαση της νεας μομοθεσίας εδω και 2-3 χρόνια δεν ειναι υποχρέωμένη η αναγραφή ακόμα και τις ζελατίνης η οποιαδηποτε πηκτικου μέσου αφου αυτό ειναι κατω απο καποια γρ.
    εχω εργαστεί απο παγωτά γαλακτομικά σε σοκολάτες κλπ
    Στο Γιαούρτι δεν επιτρέπεται η ζελατίνη.
    "5. Κατά την παρασκευή του γιαουρτιού, πέραν της πρώτης ύλης, επιτρέπεται μόνο:

    α) η προσθήκη κρέμας γάλακτος για τη ρύθμιση της περιεκτικότητας σε λιπαρές ουσίες β) η προσθήκη πρωτεϊνών γάλακτος για τεχνολογικούς λόγους ρύθμισης του Στερεού Υπολείμματος Άνευ Λίπους (ΣΥΑΛ), του ίδιου είδους ζώου, υπό την προϋπόθεση ότι η αύξηση του ΣΥΑΛ στο γιαούρτι δε θα ξεπερνά το ΣΥΑΛ του γάλακτος που χρησιμοποιήθηκε, όπως ορίζεται στο άρθρο 80, παρ. 3 του Κ.Τ.Π., κατά 4 μονάδες."

  22. #22
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Στο Ζήτα 3,5% λιπαρών που παίρνω στην Κύπρο πάντως αναφέρεται η ζελατίνη.

  23. #23
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Δεν ξέρω τι ισχύει στην Κύπρο, εγώ παράθεσα τον αντίστοιχο κανονισμό από τον ΕΦΕΤ.

  24. #24
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Quote Originally Posted by harrys.p View Post
    Σε ενημερώνω ως πωλητής σε πολλές εταιρείες τροφίμων οτι βαση της νεας μομοθεσίας εδω και 2-3 χρόνια δεν ειναι υποχρέωμένη η αναγραφή ακόμα και τις ζελατίνης η οποιαδηποτε πηκτικου μέσου αφου αυτό ειναι κατω απο καποια γρ.
    εχω εργαστεί απο παγωτά γαλακτομικά σε σοκολάτες κλπ
    δεν μπορείς να φανταστεις τί εναλακτικά μπορουν να βαλουν.
    Επίσης το γιαούρτι που αποτελείται από 2% λιπαρά ανά βάρος (προσοχή αυτό δεν σημαίνει ότι οι θερμίδες από το λίπος αποτελούν μόνο το 2% των συνολικών θερμίδων, αναφέρεται στο ποσοστό βάρους). Θα πρέπει να σημειωθεί ότι το ημιάπαχο γιαούρτι περιέχει περισσότερο ασβέστιο από το κανονικό.
    Το οτι το 2% αναφέρεται στο βάρος το γνωρίζω, ειναι απλά μαθηματικά (2 γρ στα 100γρ το λεει και πισω στο πινακάκι). Ενα κεσεδάκι 2% τοτάλ εχει 4γρ λίπους. Όπως και με το ασβέστιο, είναι γνωστό.

    Όσο για τη ζελατίνη, επιμένωπως όσα περιέχουν ζελατίνη ειναι υποχρεωμένοι να αναγράφεται όπως επίσης και η ονομασία επιδόρπιο γιαουρτιoύ όταν γίνονται τέτοιες προσθήκες.
    Αν κάνω λάθος, μπορείς να παραθέσεις την νέα νομοθεσία, θα έχει ενδιαφέρον να το μάθουμε γιατί μέχρι τώρα άλλα ξέραμε.
    Last edited by Kardoula; 20-02-18 at 12:49.

  25. #25
    New Member
    Join Date
    15-02-18
    Posts
    78

    Default

    Επανερχομαι και χρειαζομαι τα φώτα σας ,
    ακολουθησα τις συμβουλές σας και σιγα σιγα ανεβηκα στις 2100 θερμίδες
    αλλα κολλησα στα 128κιλά εδω και 2-3 βδομάδες
    βεβαια εχω ανεβασει τις επισκεψεις στο γυμναστήριο και σε βάρη σε 4 επισκεψεις την εβδομάδα και πριν το γυμναστηριο καθε μερα εχω και 30 λεπτα τζοκινγκ στα βαρη 3 σετ των 12 επαναληψεων απο δικεφαλους πλατη στηθος ωμοι τα παντα ολα και κοιλιακους 2 φορες απο 3 σετ των 10 επαναληψεων.
    ενδεικτικά δινω ενα μενού
    Πρωι γιαουρτι με 40γρ βρωμη ολικής η γαλα ελαφρυ με δημητριακά η 1 αυγό
    ενδιαμεσα ενα φρουτο η μπανανα η μηλο
    μεσημεριανο κοτοπουλο ψητο με μια πατάτα η χοιρινη μπριζολα απαχη καρε με μια πατατα η λιγο καστανο ρυζι με σπανακι η ζυμαρικα ολικης με κιμα η φασολια με τόνο η τόνο ψητο με 1 πατάτα ψητή η φακες η βοδινο απαχο σουπα ολα παντα με σαλατα εποχης μαρουλι η σγουρη η μπροκολο
    απογευματινο 1 φρουτο
    βραδυνο πολυσαλατα σγουρή με αυγο αγγουρι ντοματα 1 κουταλια λαδι λεμονι 1 κουτ μουσταρδα η εν αλαξ τονο σε νερό αντι αυγό η 1 γιαουρτακι τοταλ με βρωμη ολικής.

    Τα μικροστοιχεια μου τα κρατω συμφωνα με συμβουλη φιλου παραπάνω 40/40/20
    εχω μεινει απο ιδεες σχετικα με τα 200γρ πρωτεινης δεν τα φθανω σχεδον στα 120 ξεμενω απο ιδεες .
    οσο για την απωλεια περιφερειας ξεκίνησα στα 149 εκ και ειμαι 134 περιφέρεια ομφαλικη.
    εχω πεσει σε πλατω λετε; Η καιω λιπος χωρις να χανω κιλά
    Last edited by harrys.p; 04-03-18 at 23:08.

  26. #26
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Εάν παραμένεις στα ίδια κιλά αλλά μειώνεται το λίπος καλό είναι.
    Για να δεις εάν μειώνεται το λίπος μπορείς να μετράς διάφορα σημεία του σώματος σου πχ μέση, μπορείς να πάρεις ένα δερματοπαχύμετρο και να υπολογίζεις ποσοστό λίπους ή ακόμη μπορείς να βγάζεις και μια φωτογραφία ανά εβδομάδα ίδια ώρα της ημέρας με ίδιο φωτισμό και μετά να συγκρίνεις.

  27. #27
    New Member
    Join Date
    15-02-18
    Posts
    78

    Default

    Ευχαριστω πολύ καλη σου μέρα.

  28. #28
    New Member
    Join Date
    15-02-18
    Posts
    78

    Default

    Quote Originally Posted by Kostas84 View Post
    Ας πιαστεις δεν ειναι κακο,το θεμα ειναι το βαρος να σου επιτρεπει να κανεις την σωστη τεχνικη.
    Κοιτα κατω απο 2000 θερμιδες δεν ειναι διατροφη για εναν ανθρωπο ενηλικα ,γνωμη μου ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος, οποτε βαλε οριο το 2000 φτιαξε μια διατροφη γυρως στις 2500
    Οταν επεφτα σε πλατω αρχιζα πρωινο αεροβιο με αδειο στομαχι , δεν κολλησα στα ψηλα κιλα ,τωρα που πλησιαζω στον στοχο μου 106 και ειμαι 112 εχω φαει σκαλωμα αλλα το σωμα μου δειχνει ηδη πιο σφικτο αρα δεν με νοιαζει η ζυγαρια...τοσο.
    Εγω δεν μετραγα θερμιδες , εκανα κατι που δεν θελω να ξανακανω γιατι ημουν χωμα , μολις κατεβηκα απο 142 στα 121 εκει πηγα σε μια γνωστη μου διατροφολογο και μου εβγαλε μια ωραια,οικογενειακη, διατροφη -με φαγητα που μπορουν να φανε ολοι ,μην ψηνουμε 10 τσικαλια- και λιπομετρησεις που αυτες μετρανε οχι η ζυγαρια βασικα.
    Ομως παλαιοτερα ,οταν ημουν 162 , και κατεβηκα στα 119 , μου πηρε ενα χρονο ετσι με διατροφολογο & γυμναστηριο , αρα εχε υπομονη ...
    Κωστα κολλησα τελικά οπως μου ειχες πεί ειμαι εδω και 3 βδομάδες ειμαι στα 128 αλλα
    απο την αρχη της διατροφής εχω χασει 15 ποντους ομφαλιακής περιφέρειας.
    Καμια ιδέα για restart του μεταβολισμου;

  29. #29
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Θα φανώ λίγο αιρετικός και θα σου προτείνω να ανεβάσεις σταδιακά και άλλο τις θερμίδες που καταναλώνεις και να τις φτάσεις στις 2500 όπως σου πρότεινε ο Κώστας η και περισσότερες, να αρχίζεις να παίρνεις βάρος με τόσες θερμίδες στα κιλά που είσαι και με την γυμναστική που κάνεις είναι πολύ δύσκολο αν το φοβάσαι. . Αύξησε σταδιακά την ένταση στα βάρη που σηκώνεις κράτα το τροχάδην που κάνεις και πρόσθεσε και άλλη κίνηση μέσα στην μέρα π.χ μια ώρα γρήγορο περπάτημα το πρωί.
    Last edited by conan1982; 06-03-18 at 18:39.

  30. #30
    New Member
    Join Date
    15-02-18
    Posts
    78

    Default

    Quote Originally Posted by conan1982 View Post
    Θα φανώ λίγο αιρετικός και θα σου προτείνω να ανεβάσεις σταδιακά και άλλο τις θερμίδες που καταναλώνεις και να τις φτάσεις στις 2500 όπως σου πρότεινε ο Κώστας η και περισσότερες, να αρχίζεις να παίρνεις βάρος με τόσες θερμίδες στα κιλά που είσαι και με την γυμναστική που κάνεις είναι πολύ δύσκολο αν το φοβάσαι. . Αύξησε σταδιακά την ένταση στα βάρη που σηκώνεις κράτα το τροχάδην που κάνεις και πρόσθεσε και άλλη κίνηση μέσα στην μέρα π.χ μια ώρα γρήγορο περπάτημα το πρωί.
    ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
    δυστηχως ωρα δεν υπαρχει παρα μονο στις 6:00 το πρωι λιγο δυσκολο να ανστατώσω ολη την φαμίλια Ξημερώματα
    οσο για τις θερμίδες ειμαι στις 2100
    και ανεβαίνω σιγα σιγα στις 2500
    οσο για τα βάρη ως αρχάριος εχουμε κ λέμε 3 σετ των 12 επαναληψεων
    πιέσεις στον παγκο με 10κιλα συνολο
    επικλινείς πιέσεις στον παγκο με αλτήρες των 10 κιλων
    Επικλινεις ανοιγματα με αλτήρες των 10 κιλων
    εκτάσεις ξαπλωμένος στον παγκο με μπαρα +20 κιλών
    Πιέσεις τρικέφαλων με 35-45 κιλά
    πιέσεις ποδιων με 45-55 κιλά
    κάμψεις ποδιων το ιδιο 45-50
    αρσεις θανάτου με μπαρα και 20 κιλά
    ωμοι ορθια κοπηλατική με μπαρα και 20 κιλά
    Πλάγιες αρσεις αλτήρων των 10 κιλων
    Ελξεις στην τροχαλία καθυστός 30 κιλα
    Και ελξεις με τεντωμενο χερι στην τροχαλία παλι με 30 κιλά
    Πεταλούδα και πρέσσα στηθους 30-35 κιλά
    κοιλιακούς 3 σετ των 10
    και ελλειπτικο περπάτημα 20 λεπτά.
    πραγματικά ως αρχάριος νιωθω πραγματικη εξάντληση και οι μυς
    τραβάνε και δουλέυουν
    τουλάχιατον για 1-1,5 ωρες μετά το γυμναστήριο
    το παω σιγα σιγα τα κιλά γιατι εχω τράβηγμα στον δεξι ωμο
    και επιβαρίνει πανω απο τα 45-55 κιλά ελξεων


 
Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφη απωλειας λιπους
    By ELEY8EROS in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 19-09-14, 16:01
  2. Δέσποινα. Νέο μέλος. Συμβουλές Απώλειας Βάρους
    By despoina22 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 7
    Last Post: 15-05-14, 09:32
  3. Διατροφή απώλειας λίπους
    By manuserpro in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 23
    Last Post: 24-05-13, 18:12
  4. Διατροφη απωλειας βαρους για υπερβαρο!!
    By kalxas in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 29-08-11, 21:33
  5. Συμπληρώματα Διατροφής Απώλειας Βάρους
    By MMA in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 29
    Last Post: 19-12-10, 23:31

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •