Καλώς Ορίσατε Στο Bodybuilders.gr - Κάντε Εγγραφή Και Ελάτε Στην Παρέα Μας! Register

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 31 to 42 of 42
    New Member

Γιατί να μην πάρω από τώρα την isolate?
    Το ΒCAA είναι σε σκόνη με γεύσεις ή χάπια;
    Το παίρνουμε μόνο μετά προπονητικά και το παίρνουμε μαζί με whey ή μόνο του;
    Κατά την διάρκεια είναι λίγο δύσκολο να πάρω γιατί στο Taekwodo βαράμε ασταμάτητα χωρίς διαλείμματα...
    Σημειωτέον ότι θέλω να χάσω 2 κιλάκια ακόμα αλλά θέλω παράλληλα να δείξουν οι μυς μου λίγο παραπάνω...
    Last edited by sifisbet; 21-03-18 at 00:45.

Δες αυτο εδω το αρθρο για τις διαφορες πρωτεινων: Συμπληρώματα Πρωτεϊνών - Τα Καλύτερα Είδη

Παντως, κανενα απο τα 2, ουτε η σκονη πρωτεινης, ουτε τα bcaa δεν βοηθουν στην απωλεια κιλων.

"
    Do all the good you can, for all the people you can, in all the ways you can, as long as ever you can."

"You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

"Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

"Αισχρον δε και το δια την αμελειαν γηραναι, πριν ιδειν εαυτον ποιος αν καλλιστος και κρατιστος τω σωματι γενοιτο • ταυτα δε ουκ εστιν ιδειν αμελουντα • ου γαρ εθελει αυτοματα γιγνεσθαι." ~ Σωκράτης (Ξενοφών, Απομνημονεύματα).

New Member

Αυτό που λες φυσικά και είναι σωστό και το καταλαβαίνω.
    Προσπαθώ να κάνω όσο περισσότερο μπορώ σωστή διατροφή. Δυστυχώς όμως δεν μπορώ να φτάσω τις καθημερινές πρωτεινες που πρέπει να λαμβάνω και ούτε μπορώ να αυξήσω ή να προσθέσω ασκηση (δουλειά, σπίτι, παιδιά...).
    Δεν θέλω με τις σκόνες να χάσω κιλά, θέλω όμως βοήθεια για να αυξήσω λίγο τους μυς μου.
    Γιαυτο ρωτάω ποια από τις 2 συνταγές βοηθάει περισσότερο.
    Αν όντως καμία δεν βοηθάει τότε να τα σταματήσω όλα...
    Έχω διαβάσει αντίστοιχα άρθρα για τις πρωτεινες αλλά άλλο η θεωρία και άλλο η πράξη και η πραγματικότητα.
    Στην πραγματικότητα δίνει η κάθε σκόνη αυτό που λέει ή αναφέρονται πάντα σε ιδανικές συνθήκες άσκησης και διατροφής με αποτέλεσμα οι σκόνες να σου δίνουν ένα ελάχιστο συν στην προσπάθεια που κάνει κάποιος;
    Δεν ζητάω μαγικά αλλά τουλάχιστον μια βοήθεια πάνω από 20% της προσπάθειας που κάνω...
    Last edited by sifisbet; 21-03-18 at 08:35.

Pumping Iron Kostas84's Avatar

Quote Originally Posted by Musclemar;1346926
    Για τις 2000 θερμιδες που θες να τρως, εχουμε και λεμε:

1. Πρωτεινες: 2000 θερμιδες x 40% = 800 θερμιδες, δια 4 = 200γρ πρωτεινης τη μερα.

2. Υδατανθρακες: 2000 θερμιδες x 40% = 800 θερμιδες, δια 4 = 200γρ υδατανθρακων τη μερα.

3. Λιπαρα: 2000 θερμιδες x 20% = 400 θερμιδες, δια 9 = 44γρ λιπαρων τη μερα.

Στο[B
    περιπου[/B], μια διατροφη που βγαζει τα παραπανω ειναι η εξης:

Πρωινο
    6 ασπραδια, 2 αυγα
    50γρ κουακερ βρωμη

Σνακ
    Γιαουρτι 2%
    Μηλο

Μεσημεριανο
    150γρ κοτοπουλο ή γαλοπουλα ή ψαρι ή μοσχαρι
    200γρ καστανο ρυζι
    Σαλατα με 1 κ. γλυκου ελαιολαδο

Σνακ
    2 φετες ψωμι ολικης
    150γρ cottage
    Ντοματα, αγγουρι

Μεταπροπονητικο
    1.5 scoop της πρωτεινης που παιρνεις

Βραδινο
    150γρ κοτοπουλο ή γαλοπουλα ή ψαρι ή μοσχαρι
    200γρ πατατα ή γλυκοπατατα
    Σαλατα ή βραστα λαχανικα με 1 κ. γλυκου ελαιολαδο
    Sorry που ρωταω στο θεμα του αλλου παιδιου αλλα σε αυτα τα δυο τι μπορουμε να βαλουμε σαν αντικατασταση ,το σνακ θα πεφτει ακριβως πριν την προπονηση ουτοσι αλλως .Ετοιμαζομαι να την αρχισω απο αρχη του μηνα .Και αν μπορω να αποφυγω συμπληρωμα! ευχαριστω!
    "The world is changed by your example , not by your opinion!"
    -Paulo Coelho

New Member

Καλημέρα!
    Να θέσω ένα άλλο ερώτημα...
    Μέχρι τώρα που κάνω 3 φορές την εβδομαδα taekwodo υπολογίζω το TDEE μου πολλαπλασιάζοντας με 1,55.
    Τον Αύγουστο με αρχές Σεπτέμβρη που δεν θα κάνω ασκηση, θα πρέπει να πολλαπλασιάζω με 1,2;;

Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar

Αν ήδη μετράς τις θερμίδες που τρως, απλά κόψε λίγο υδατάνθρακα τον Αύγουστο. Ένας συντελεστής δε θα μπορέσει να προβλέψει ακριβώς πως θα αλλάξει ο μεταβολισμός σου. Οπότε απλά καλύτερα κόψε λίγο υδατάνθρακα (πχ στο 2ο μισό της ημέρας) και ανάλογα τη ζυγαριά και τον καθρέφτη κάθε βδομάδα το προσαρμόζεις.
    "There are no weight classes in the jungle, and there’s no deload in a war zone" - Βrandon Lilly

"Don’t have $100 shoes and a $0.10 Squat" - Louie Simmons

Squat: 180kg
    Deadlift: 200kg
    Bench Press: 110kg
    Press: 82.5kg

New Member

Τις μετράω και τις θερμίδες και τα γραμμάρια αλλά δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να παίρνω ότι πρέπει.
    Την πρωτεΐνη δύσκολα την φτάνω και τους υδατανθρακες και τα λίπη τα ξεπερνάω κάθε φορά...
    Άρα το να κόψω υδατανθρακα δεν ξέρω αν θα μου επιφέρει αποτέλεσμα γιατί.... δύσκολο να τον κατεβάσω....
    Καμία άλλη λύση;;

Forum Team Kardoula's Avatar

Δεν μπορώ να καταλάβω πως γινεται να δυσκολεύεσαι στην πρωτεινη.. απο 100γρ κρεατικό να έχεις σε κάθε γεύμα (100γρ ειναι 3 μπουκιές όλες κι όλες) φτάνεις 160-180γρ μάνι μάνι..
    Θέλει οργάνωση γευμάτων και πειραματισμό. Αν με χ ποσότητες στανταρ κάθε μέρα παραμένεις σταθερός, τότε το κρατάς. Αν δεις οτι βάζεις λίπος, μειώνεις υδατάνθρακα.
    Great Things Never Came From Comfort Zones

New Member

Τα 100 Γρ πχ μπριζόλα χοιρινή μου δείχνει 27γρ πρωτεΐνη αλλά και 14 λίπος. Τα 300 Γρ. δίνουν 81 Γρ πρωτεΐνη αλλά και 42 λίπος.
    Το λίπος δεν το θελουμε όμως γιατί στο προγραμμα μου έχω 38 Γρ λίπους την ημέρα...

Forum Team Kardoula's Avatar

Γιατί να πάρεις χοιρινή;!
    Μοσχαρίσια, κοτόπουλο, γαλοπούλα, γαλακτοκομικα χαμηλών λιπαρών... τόσες πηγές υπαρχουν.. με χοιρινές μπριζόλες λογικό να ξεφεύγεις σε λιπος και μάλιστα κακό λίπος.
    Great Things Never Came From Comfort Zones

New Member

Τελικά, χωρίς ασκηση αλλάζω τον πολλαπλασιαστή σε 1.2 από 1,55 για να υπολογίσω το TDEE ή όχι;
    Εσείς οι πιο συνεπείς και γνώστες του αντικειμένου τι κάνετε;

Pumping Iron AU77's Avatar

Δεν ξέρω τι μείωση στις θερμίδες θα σου προκαλέσει η αλλαγή του συντελεστή.
    Αν σε προβληματίζει αυτή η περίοδος αδράνειας και δεν θέλεις να χαλαρώσεις κάνε λίγο τρέξιμο/γρήγορο περπάτημα ή/και ποδήλατο αν σε ευχαριστεί και μείωσε λιγάκι τους υδατάνθρακες σου πχ από το βραδυνό γεύμα.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)