Καλώς Ορίσατε Στο Bodybuilders.gr - Κάντε Εγγραφή Και Ελάτε Στην Παρέα Μας! Register

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 61 to 70 of 70
    New Member

Η προπόνηση μου είναι 3 φορές την εβδομαδα taekwodo και από την προηγούμενη εβδομαδα ξεκίνησα και 2 φορές την εβδομαδα γυμναστήριο.
    Last edited by sifisbet; 28-09-18 at 18:04.

New Member

Quote Originally Posted by AU77 View Post
    Η προπόνηση που κάνεις είναι μόνο Τάε Κβο Ντό;
    Η προπόνηση μου είναι 3 φορές την εβδομαδα taekwodo και από την προηγούμενη εβδομαδα ξεκίνησα και 2 φορές την εβδομαδα γυμναστήριο.

New Member

Για γράμμωση ποια αναλογία π/Υ/λ είναι η σωστή;
    Τώρα είμαι στο 40,40,20 με υποθερμιδικη διατροφή.
    Είναι σωστό ή λάθος;

Forum Team Kardoula's Avatar

Δεν υπάρχει στάνταρ αναλογία που ακολουθούμε όλοι. Ξεκινάς όσο πιο συντηρητικά ώστε να έχεις περιθώρια να κόψεις στην πορεία.
    Το 40/40/20 είναι μια καλή αρχή και θα δουλέψει από τη στιγμή που είσαι υποθερμιδικά.
    Great Things Never Came From Comfort Zones

New Member

Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Δεν υπάρχει στάνταρ αναλογία που ακολουθούμε όλοι. Ξεκινάς όσο πιο συντηρητικά ώστε να έχεις περιθώρια να κόψεις στην πορεία.
    Το 40/40/20 είναι μια καλή αρχή και θα δουλέψει από τη στιγμή που είσαι υποθερμιδικά.
    Καρδούλα, ισχύει ότι για γράμμωση πρέπει να ρίχνουμε τους υδατανθρακες;
    Εγώ, τις τελευταιεσ μέρες, καθ υπόδειξη πωλητή σε μαγαζι, μεταπροπονητικα παίρνω 30γρ whey και 30γρ μαλτοδεξτρινη (τον προηγούμενο καιρο έπαιρνα μόνο whey).
    Είναι σωστό ή δεν κάνει τόση ποσότητα υδατανθρακα μονοκοπανιά;;
    Επίσης, σε ερώτημα μου πως μια φορά την εβδομαδα κάνω 1 ώρα γυμναστήριο και μετά 2 ωρεσ taekwodo (με 2 ώρες διάλειμμα μεταξύ τους), ο ίδιος πωλητής μου είπε να παίρνω whey και malto μετά από κάθε προπόνηση ασχέτως αν έχουν λίγες ώρες διαφορα και πως να μην φοβάμαι τον υδατανθρακα κι ας παίρνω παραπάνω από την αναλογία της διατροφής μου..... ισχύει;

Πρώτον και κυριότερον, δεν θα ακούς τον κάθε άσχετο πωλητή.
    Κατά δεύτερον , το αν χάσεις λιπος, εξαρτάται από το αν είσαι σε υποθερμιδικό διαιτολόγιο.
    Το πόσο χαμηλά θα χρειαστεί να φτάσεις τους υδατάνθρακες, αυτό θα το δεις στην πορεία.
    Και άσε την μαλτοδεξτρίνη, είναι ότι πιο άχρηστο μπορείς να εχεις μεταπροπονητικά.
    Φτιάξε το διαιτολόγιο σου με τις αναλογιες που ειπαμε πριν και μην μπερδεύεσαι με την κάθε βλακεία που θα σου λέει ο εκάστοτε πωλητής.

New Member

Πρώτον και κυριότερον, δεν θα ακούς τον κάθε άσχετο πωλητή.
    Κατά δεύτερον , το αν χάσεις λιπος, εξαρτάται από το αν είσαι σε υποθερμιδικό διαιτολόγιο.
    Το πόσο χαμηλά θα χρειαστεί να φτάσεις τους υδατάνθρακες, αυτό θα το δεις στην πορεία.
    Και άσε την μαλτοδεξτρίνη, είναι ότι πιο άχρηστο μπορείς να εχεις μεταπροπονητικά.
    Φτιάξε το διαιτολόγιο σου με τις αναλογιες που ειπαμε πριν και μην μπερδεύεσαι με την κάθε βλακεία που θα σου λέει ο εκάστοτε πωλητής.
    Μου αιτιολόγησε την μαλτο ότι είναι απαραίτητη για να γίνει απορρόφηση της πρωτεΐνης από τον οργανισμό αλλιώς για να πάρει ενέργεια για απορρόφηση της πρωτεΐνης θα πάρει ενέργεια ο οργανιςμος από την ίδια την πρωτεΐνη και τότε χάνεται μεροσ της στην δημιουργία ενέργειας...
    Όντως δεν βοηθάει πουθενά;
    Το γεγονός που είμαι και πάλι σε υποθερμιδικη διατροφή αλλά δεν χάνω...;
    Τι μπορώ να κάνω;
    Θέλω να χάσω λίγο λίπος ακόμα αλλά και να κάνω γράμμωση.... είμαι 1.70, 71kg..., 44 χρόνων...

Ο,τι σου είπε ειναι βλακείες.. συγνώμη που το λέω ετσι, αλλά δυστυχώς είναι άσχετος!
    Στην ηλικία σου καλό είναι να προσέχεις τις πηγές υδατάνθρακα και κυρίως ότι έχει να κάνει με αυτές που εκτοξεύουν τα επίπεδα σακχάρου στο Θεό.
    Δεν είναι απαραίτητος ο υδατάνθρακας μεταπροπονητικά, μια χαρά θα πάρει το σώμα σου αυτό που θέλει. Μπορείς να βάλεις ρύζι, ρυζογκοφρέτες, ρυζάλευρο, μπανάνα, πολύ καλύτερες επιλογές από μια σκόνη μάλτο.
    Το ότι δεν χάνεις μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες.. Μπορεί να θελει πιο πολύ χρόνο το σώμα σου, μπορεί να θελει περισσότερη πίεση, διαφορετική προσέγγιση.. Ολα αυτα ειναι υποθέσεις βέβαια.

New Member

Ο,τι σου είπε ειναι βλακείες.. συγνώμη που το λέω ετσι, αλλά δυστυχώς είναι άσχετος!
    Στην ηλικία σου καλό είναι να προσέχεις τις πηγές υδατάνθρακα και κυρίως ότι έχει να κάνει με αυτές που εκτοξεύουν τα επίπεδα σακχάρου στο Θεό.
    Δεν είναι απαραίτητος ο υδατάνθρακας μεταπροπονητικά, μια χαρά θα πάρει το σώμα σου αυτό που θέλει. Μπορείς να βάλεις ρύζι, ρυζογκοφρέτες, ρυζάλευρο, μπανάνα, πολύ καλύτερες επιλογές από μια σκόνη μάλτο.
    Το ότι δεν χάνεις μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες.. Μπορεί να θελει πιο πολύ χρόνο το σώμα σου, μπορεί να θελει περισσότερη πίεση, διαφορετική προσέγγιση.. Ολα αυτα ειναι υποθέσεις βέβαια.
    Ευχαριστω πολύ!
    Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου επειδή σε εμπιστεύομαι περισσότερο, Γιαυτο εξάλλου ρωτάω και στο forum.
    Κομμένη η μαλτο...!

Να σαι καλά φίλε και στο φόρουμ θα αποκτήσεις γνώση που αλλού δεν θα βρεις

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)