Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    New Member
    Join Date
    26-09-15
    Posts
    31

    Default Συμπληρώματα από την Πρώτη Μέρα

    Καλησπέρα σε όλους και καλή σαρακοστή
    Ξεκίνησα εδώ και δυο εβδομάδες αυστηρό πρόγραμμα γυμναστικής και διατροφής.
    Είμαι 1,78 ύψος , 42 ετών και 86 κιλά. Υπήρξα αθλητής στα νεανικά χρονιά και μέχρι πριν ένα χρόνο έπαιρνα μέρος και σε αγώνες ορεινού δρόμου, συνήθως ημιμαραθωνιους. Έκανα αρκετές προπονήσεις τρέξιμο αλλά και βάρη, όχι βέβαια με στόχο την υπερπλασία. Τότε ήμουν 78 κιλά με σωματοτυπο αθλητικό. Για κάποιους λογούς αναγκάστηκα να διακόψω τα πάντα, πηρά αρκετά κιλά και σήμερα ξεκινάω από την αρχή.
    Στόχος μου είναι φυσικά να χάσω βάρος με την μικρότερη απώλεια σε μυϊκό ιστό.
    Έχω την διάθεση, τον χρόνο και την δυνατότητα για σταθερές προπονήσεις και σωστή διατροφή.
    Η ερώτηση μου είναι εάν θα βοηθούσε στο σωστό και ταχύτερο αποτέλεσμα η χρήση συμπληρωμάτων από το πρωταρχικό στάδιο. Δεν αναφέρομαι σε πρωτεΐνη μόνο αλλά εάν θα συμβάλει ουσιαστικά η χρήση κρεατίνης, γλουταμινης αμινοξέων κλπ.
    Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιος επαγγελματίας που να δίνει ολοκληρωμένα προγράμματα γυμναστικής και διατροφής μέσω ιντερνέτ και γενικότερα να αναλαμβάνει την παρακολούθηση. Ρώτησα κάποιους γνωστούς και τα ποσά που άκουσα ήταν μεγάλα. Έχω πάρει προγράμματα παλιότερα για το τρέξιμο από προπονητές πανελλαδικής εμβέλειας(εθνικών ομάδων) και οι άνθρωποι δεν ζήτησαν ούτε το ένα τέταρτο για τα μηνιαία πλανά.
    Σήμερα προπονούμε πέντε φορές την εβδομάδα 1 ½ ώρα μαζί με το αερόβιο.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Quote Originally Posted by TOLHS View Post
    Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιος επαγγελματίας που να δίνει ολοκληρωμένα προγράμματα γυμναστικής και διατροφής μέσω ιντερνέτ και γενικότερα να αναλαμβάνει την παρακολούθηση. Ρώτησα κάποιους γνωστούς και τα ποσά που άκουσα ήταν μεγάλα. Έχω πάρει προγράμματα παλιότερα για το τρέξιμο από προπονητές πανελλαδικής εμβέλειας(εθνικών ομάδων) και οι άνθρωποι δεν ζήτησαν ούτε το ένα τέταρτο για τα μηνιαία πλανά.
    .
    Ναι υπάρχουν εδω μέσα τέτοια άτομα φίλε.
    Θα σου στείλω σε πμ 2 που γνωρίζω

    Αν θες γράψε ένα θέμα στις διατροφές με το τι τρως καθημερινά να σε βοηθήσουν τα παιδιά.

    Τώρα με την προπόνηση που κάνεις είδες καμιά διαφορά;
    Last edited by AU77; 19-02-18 at 19:49.

  3. #3
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Τόλη καλησπέρα και καλώς όρισες.

    Ναι για αρχή θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις κάποια συμπληρώματα, απλά όμως και αργότερα μετά από μήνες να δοκιμάσεις και άλλα.

    Στην θέση σου θα εστίαζα σε μια απλή πολυβιταμίνη, βιταμίνη C, γλουταμίνη, αμινοξέα και Ω3 λιπαρά οξέα.

    Μην μπεις στον κόπο να τα πάρεις όμως, εάν δεν φτιάξεις την διατροφή σου. Μια τρύπα στο νερό θα κάνεις.

    Να δεις και την My Protein στην οποία τρέχουν κάτι προσφορές όνειρο!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  4. #4
    New Member
    Join Date
    26-09-15
    Posts
    31

    Default

    Κύριοι ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση.
    Η διατροφή μου είναι θερμιδομετρημενη στις 2200 kcal με επιμερισμό 50% πρωτεΐνη 25% υδατάνθρακες, 25% λίπη. Παρά το γεγονός ότι είμαστε πολύτεκνη οικογένεια και οι πειρασμοί λόγο των παιδιών δεν λείπουν από το ψυγείο, το αυστηρό πρόγραμμα τηρείται ευλαβικά.
    Aπλα στο παρελθόν με το running διαπίστωσα πόσα λάθη έκανα (προπονητικά και διατροφικά), και πως με την συμβουλή ειδικών βελτιώθηκα σημαντικά. Και για να είμαι απόλυτα ειλικρινής θα ήθελα να έχω το ταχύτερο αλλά πάντα ασφαλέστερο αποτέλεσμα.
    Γνωρίζω ότι αυτά κατακτώνται με τα χρόνια. Αλλα από την στιγμή που κοπιάζω ξημερώματα στο γυμναστήριο, φροντίζω την διατροφή με ότι συνεπάγεται αυτό(κόστος, διαφοροποιημενο οικογενειακό μενού) θα ήθελα να ξέρω εάν έχει νόημα έστω και τώρα στο αρχικό προπονητικό σταδιο

  5. #5
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Εάν έχει νόημα η συμπλήρωση ή η διατροφή;!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  6. #6
    New Member
    Join Date
    26-09-15
    Posts
    31

    Default

    Καλήμερα Σταύρο,
    αυτό που με προβληματιζει είναι εάν υπάρχει νόημα να αρχίσω συστηματική χρήση συμπληρωματων από τώρα
    ή σε αυτό το στάδιο αρκεί μια πολύ καλή διατροφή, την οποία και εφαρμόζω.
    Έχω να κερδίσω κάτι σημαντικο;
    ή
    να περιμένω 2-3 μήνες

  7. #7
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Εγώ θα ρωτούσα τι ακριβώς προσπαθείς να πετύχεις για να ξέρεις και τι μπορείς να περιμένεις από τα συμπληρώματα.
    Θέλεις απλώς να χάσεις βάρος; Θέλεις να βάλεις μυς; Θέλεις να αυξήσεις την δύναμη σου;
    Επειδή είσαι 42 χρονών, όχι πολύ μεγάλος αλλά σίγουρα με λιγότερες δυνατότητες αποκατάστασης από έναν 20άρη κι εγώ θα έλεγα γλουταμίνη και βιταμίνη C για να βοηθήσεις τον οργανισμό σου να επανέρχεται γρηγορότερα.
    Κατά τ' άλλα θαύματα δεν κάνει κανένα συμπλήρωμα, άμεση βελτίωση στην δύναμη θα δεις μόνο με την κρεατίνη.

  8. #8
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Καλημέρα Τόλη,

    Αυτά τα συμπληρώματα που ανέφερα είναι γενικότερα για να δώσουν μια βοήθεια στην καλύτερη λειτουργία του οργανισμού (πχ. η βιταμίνη C είναι ισχυρό αντιοξειδωτικό, καταπολεμά τις ελεύθερες ρίζες κλπ).

    Είτε τα πάρεις όμως, είτε όχι, ένα και το αυτό. Άντε να βλέπεις ένα κλικ την ενέργειά σου επάνω και πιο καλή ξεκούραση. Αργότερα μπορείς να βάλεις κι άλλα πιο εξεζητημένα (μαγνήσιο, σύμπλεγμα βιταμινών Β, βιταμίνη D, κρεατίνη κλπ κλπ).
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  9. #9
    New Member
    Join Date
    26-09-15
    Posts
    31

    Default

    Στόχος είναι να κατέβω στα 79-80 κιλά με την λιγότερη δυνατή απώλεια μυικού ιστού το συντομότερο δυνατόν.
    Εαν έχεις την καλοσύνη στείλε σε ένα προσωπικό μήνυμα το τηλέφωνο σου(Κρήτη)
    Ευχαριστω

  10. #10
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Για εμένα, κάποια συμπληρώματα, όπως: μια βασική πολυβιταμίνη, μαγνήσιο, ψευδάργυρο, βιταμίνη d3, βιταμίνη b complex, ασβέστιο και σίδηρο, θα έπρεπε να τα παίρνουν ακόμα κι όσοι δεν προπονούνται, έστω περιστασιακά.
    Απλώς μην περιμένεις πως τα συμπληρώματα είναι το μαγικό φίλτρο που θα σε δυναμώσει, αδυνατίσει, γεμίσει μυς κλπ.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Τραυματική πρώτη μέρα στο γυμναστήριο
    By apostolos3 in forum Bodybuilders.gr Over 35
    Replies: 14
    Last Post: 17-11-17, 16:56
  2. Πρώτη Μέρα Στο Γυμναστήριο
    By kostass1997 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 27-06-14, 11:38
  3. Πρώτη Μέρα Στο Γυμναστήριο - Πρόβλημα!
    By yava in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 12
    Last Post: 14-05-14, 21:32
  4. Αρχάριος - Πρώτη Μέρα Στο Γυμναστήριο
    By vasilis93 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 14-03-13, 22:57
  5. Πρώτη μέρα διαλλειματικής άερόβιας
    By Nicks in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 6
    Last Post: 04-01-13, 16:34

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •