Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Member MXDaemon's Avatar
    Join Date
    26-12-09
    Location
    .
    Posts
    53

    Question Τι μπορώ να κάνω για την ξεκούραση μυών, πρωινή προπόνηση και για το λίπος;

    Καλημέρα!

    Πηγαίνω συστηματικά στο γυμναστήριο πλέον από τον Αύγουστο, 3-5 προπονήσεις την βδομάδα τουλάχιστον και έχω δοκιμάσει αρκετά πράγματα και μου έχουν δημιουργηθεί απορίες.
    Αποφάσισα να "χαλαρώσω" από την άποψη ότι οι στόχοι μπορεί να πάρουν και χρόνια, οπότε απλά πάω κάνω την προπονησούλα μου, κρατάω ένα μικρό ιστορικό log για τις επαναλήψεις, ασκήσεις, σετ που κάνω, προσέχω τα διαλείμματα μου ανάμεσα στα σετ και τις δαυσ, τρώω το φαγητό μου στις ώρες που πρέπει και όσο πρέπει, έχω δει αποτελέσματα πάνω μου όπως μεγαλύτερη μυς, λιγότερο λίπος και έχω κάνει και κάποια ενδιάμεσα διαλείμματα τα οποία μου προκάλεσαν κάποιων βδομάδων λόγω υποχρεώσεων τις απορίες που έχω.

    α) Όπως γράφω στον τίτλο η απορία μου η πρώτη είναι ξεκούραση
    Οπότε έκανα έστω και μία βδομάδα παύση από βάρη και γυμναστήριο, οπού ένιωθα το σώμα μου τελείως ξεκούραστο, ξε-πιασμένο, χαλαρό με καθαρό μυαλό και επέστρεφα στο γυμναστήριο είχα την εξής προκατειλημμένη σκέψη:
    "Ωχ έχω να πατήσω στο γυμναστήριο 1 βδομάδα, θα έχω πέσει στα κιλά και στην δύναμη, το σώμα μου δεν το νιώθω τόσο πρησμένο και θα φάω την απογοήτευση του αιώνα."
    Αυτή η σκέψη ήταν τελείως λάθος σε εμένα.
    Όχι απλά επέστρεφα και μπορούσα να σηκώσω τα κιλά που έκανα, μπορούσα να βάλω περισσότερα και με καλύτερη τεχνική και είχα πιο δυνατό body-mind connection που επέτρεπε να καταλάβω άμεσα αν με πιάνουν οι ασκήσεις και πάντα έμενα έκπληκτος και αργότερα αντιλήφθηκα ότι μπορεί να είμαι και πιασμένος/κουρασμένος σε καθημερινή βάση και γι αυτό δεν μπορώ να ανταποδώσω στο 100%.
    Οπότε, στο θέμα ξεκούρασης τι μπορώ να κάνω;
    Πρέπει να ελαττώσω τις ασκήσεις μου ή τα σετ μου ή τις επαναλήψεις μου;
    Υπάρχει κάποιο συμπλήρωμα ή κάποιο φαγητό που θα μπορούσα να πάρω ώστε να βοηθάω τους μυς μου να χαλαρώνουν και να ξεκουράζονται πιο γρήγορα και αποτελεσματικά;
    Τον ύπνο μου προσπαθώ να τον φτιάξω όσο καλύτερα μπορώ και είναι κάτι το οποίο το κάνω και γίνεται σταδιακά γιατί είμαι 30 και έχω συνηθίσει από τα 12 μου να κοιμάμαι 6 ώρες αντί 8 και είμαι 30 τώρα αλλά παρόλα αυτά παθαίνω και το άλλο που κάνω τις ασκήσεις μου κανονικά κτλ και νιώθω το πιάσιμο ακριβώς μετά από 24+ ώρες στην ομάδα που γύμνασα ενώ κατά τα άλλα ένιωθα κομπλέ και καθόλου πιάσιμο.

    β) Επίσης σκέφτομαι να ξυπνάω κάθε ημέρα στις 6.30 το πρωί να πηγαίνω στις 7.00 γυμναστήριο για 1.30 ώρα προπόνηση με βάρη γιατί η συγκεκριμένη ώρα με βολεύει άπειρα, τι μπορώ να τρώω για πρωινό πριν την προπόνηση ή μπορώ να πηγαίνω νηστικός;

    γ) Μετά το άλλο μου ερώτημα είναι το εξής τι μπορώ να κάνω για την πιο γρήγορη αποτελεσματική μείωση του λίπους;
    Έχω δει ήδη μία αισθητή μείωση λίπους δηλαδή μπαίνω σε παντελόνια που φόραγα όταν ήμουν 22 χρονών 68-75 κιλά, και τώρα είμαι 30 χρονών 85 κιλά και άλλαξα και μέγεθος ζώνης τα οποία με έκαναν πολύ χαρούμενο αλλά παρόλα αυτά έχω ακόμα αρκετό λίπος να κάψω και σκέφτομαι τι θα μπορούσε να βοηθούσε παραπάνω;
    Εδώ δεν θέλω σε ουδεμία περίπτωση να πάρω οποιοδήποτε είδος λιποδιαλύτη αλλά θα ήθελα να μάθω ποιες βιταμίνες, τροφές, φρούτα θα μπορούσαν να συμβάλουν στην γρηγορότερη απώλεια λίπους.

    Να σημειωθεί πως δεν τηρώ κάποιο πρόγραμμα διατροφής ή παίρνω κάποιο συμπλήρωμά διατροφής εκτός από 1 scoop πρωτεΐνης μετά την προπόνηση ή έχω ταμπού στην διατροφή μου.
    Κάνω πολύ απλά πράγματα όπως:
    υποθερμική ή ισοθερμική δίαιτα ενστικτωδώς χωρίς να μετράω θερμίδες και μάκρος και κυνηγάω όσο πιο πολύ μπορώ πρωτεϊνούχες τροφές όπως κρέας, αυγά κτλ
    έχω ελάττωσει τα λιπαρά, λαδερά, αναψυκτικά, αλκοόλ όσο μπορώ δηλαδή και την πίτσα μου θα φάω και το burger μου θα φάω και το κρασάκι μου θα πιω αλλά αυτά θα γίνουν 1 φορά την βδομάδα και αν και αν είμαι έξω δεν θα πω όχι να μην πάμε για κανα πότο και ούτε έχω μέρες που λένε day off ή junk-food day από διατροφή (την δική μου τουλάχιστον) .

    Αυτά για την ώρα συγνώμη αν σας κούρασα και σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
    "I call myself a Peaceful Warrior... because the battles we fight are on the inside" - Socrates, Peaceful Warrior

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    α. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το μαγνήσιο, το GABA (υπάρχει άρθρο στο forum για την ορθώ λήψη του), και την γλουταμίνη ώστε να προάγεις την ξεκούρασή σου, να παίξεις με βότανα όπως το Ashwagandha (υπάρχει πρόσφατο άρθρο στο forum με τα οφέλη του) ή τέλος πριν τον ύπνο μπορείς να δοκιμάσεις διάφορα αφεψίματα όπως η βαλεριάνα και το τίλιο.

    β. Μπορείς να πίνεις ένα scoop πρωτεΐνης και κατά την διάρκεια της προπόνησης να έχεις ένα scoop BCAA σε νερό και να πίνεις.

    γ. Εδώ δεν χρειάζεται πολύ σκέψη: κόβεις για αρχή το ελεύθερό σου γεύμα (το κάνεις ελεγχόμενα, ανα 2 εβδομάδες για αρχή) και αρχίζεις το μέτρημα στην διατροφή σου. Επίσης αν δεν κάνεις αεροβική βάζεις σιγά σιγά λίγη στο πρόγραμμά σου!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Αν νομίζεις ότι μετά την γυμναστική είσαι συνεχώς πιασμένος και κουρασμένος και με την υπόθεση ότι η διατροφή σου είναι σωστή πρέπει να δεις μήπως είναι υπερβολικός ο όγκος της προπόνησης ή μεγάλη η συχνότητα των προπονήσεων για κάθε ομάδα χωρίς να της δίνεις την ευκαιρία να ξεκουραστεί σωστά. Πόσο συχνά γυμνάζεις κάθε μυϊκή ομάδα, με πόσες ασκήσεις και σετ;

  4. #4
    Pumping Iron Kostas84's Avatar
    Join Date
    15-02-11
    Location
    Ηρακλειο,Κρητης
    Posts
    277

    Default

    Πως εισαι σιγουρος οτι εισαι ψηλα σε ποσοστο λιπους; μονο απο την ζυγαρια ,εχεις κανει λιπομετρηση; Στο λεω γιατι αν η περιφερεια της μεσης σου ειναι οπως οταν ησουν 22 χρονων / 75 κιλα ,τοτε εισαι οκ . Αντι να κανεις βαρη το πρωι κανε 45' τρεξιμο
    Οσο για την ξεκουραση μηπως δεν τρως αρκετους υδατανθρακες ;και δεν εχει την απαραιτητη ενεργεια για να κανεις το προγραμμα σου και να επανελθεις μετα .

    Ρε παιδια , αν κανει 5 προπονησεις απο 1.5 ωρα ΜΟΝΟ βαρη ,δεν ειναι υπερβολικο και λαθος , ποσες ασκησεις με διαλλειματα 45'' χωρανε σε 1,5 ωρα;
    "The world is changed by your example , not by your opinion!"
    -Paulo Coelho

  5. #5
    New Member MXDaemon's Avatar
    Join Date
    26-12-09
    Location
    .
    Posts
    53

    Default

    Κάνω 15 λεπτά διάδρομο χαλαρό προς έντονο (αφού έχοντας περπατήσει από το σπίτι μου αλλά 10) ως εξής:

    1ο λεπτό 6 χλμ/ώρα
    2ο λεπτό 7 χλμ/ώρα
    3ο λεπτό 8 χλμ/ώρα
    4ο λεπτό 9 χλμ/ώρα
    5ο λεπτό 10 χλμ/ώρα
    6ο λεπτό 11 χλμ/ώρα
    7ο λεπτό 12 χλμ/ώρα
    8ο λεπτό 13 χλμ/ώρα
    9ο λεπτό 12 χλμ/ώρα
    10ο λεπτό 11 χλμ/ώρα
    11ο λεπτό 10 χλμ/ώρα
    12ο λεπτό 9 χλμ/ώρα
    13ο λεπτό 8 χλμ/ώρα
    14ο λεπτό 7 χλμ/ώρα
    15ο λεπτό 6 χλμ/ώρα

    για να αποκτήσω ένα έντονο ζέσταμα (ιδρώνω πολύ) και μετά στα βάρη κάνω, 1 σετ για ζέσταμα και μετά 4 ασκήσεις στην κύρια ομάδα και 3 στην δευτερεύων, 45"-1'30" διάλειμμα ανάμεσα στα σετ και το βγάζω σε 1.30-2.00 ώρες.
    Η αλήθεια να λέγεται τα περισσότερα τα έκλεψα από τον Mazda 6 με pyramid training system τις ασκήσεις από το Passage to Vortex με όλα τα tips και διαχωρισμούς από το The Call Of Cthulhu
    H διαφορά είναι πως αποφεύγω τελείως να κάνω Άρσεις θανάτου και Squats, θεωρώ πως αυτές οι ασκήσεις για εμένα είναι επικίνδυνες δεν έχω ούτε την μυική ανάπτυξη ακόμα ούτε την επιδεξιότητα και φοβάμαι μην τραυματίσω την μέση μου.

    Έχω λίπος γιατί ακόμα βλέπω ότι έχω κοιλίτσα αισθητή την πιάνω κανονικά δλδ και με ενοχλεί
    Last edited by MXDaemon; 22-02-18 at 20:34.
    "I call myself a Peaceful Warrior... because the battles we fight are on the inside" - Socrates, Peaceful Warrior

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by MXDaemon View Post
    H διαφορά είναι πως αποφεύγω τελείως να κάνω Άρσεις θανάτου και Squats, θεωρώ πως αυτές οι ασκήσεις για εμένα είναι επικίνδυνες δεν έχω ούτε την μυική ανάπτυξη ακόμα ούτε την επιδεξιότητα και φοβάμαι μην τραυματίσω την μέση μου.

    Μιλάμε για 2 θεμελιώδης ασκήσεις που χτίζουν όλο το σώμα. Καμία άσκηση δεν ειναι επικίνδυνη οταν εκτελείται σωστά και με σωστό βάρος. Οι συγκεκριμένες ασκησεις μιμούνται κινήσεις του σώματος που γινονται καθημερινά. Αν δεν τις κανεις ποτέ, ποτέ δεν θα αποκτήσεις και μυική ανάπτυξη. Ξεκινα με ελαφρύ βάρος και μάθε τεχνική.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Δισκοκήλη..Μπορώ Να Κάνω Βάρη;
    By ThunderK in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 36
    Last Post: 23-09-17, 08:40
  2. Τι μπορώ να κάνω για αυτό...;
    By Anonymos in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 14
    Last Post: 21-05-16, 22:18
  3. Αποχή Από Γυμναστήριο - Τι Ασκήσεις Μπορώ Να Κάνω;
    By stathis23 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 10
    Last Post: 07-07-10, 22:13
  4. που μπορω να κανω υδροστατικη ζυγιση?
    By youngblood in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 08-10-07, 03:00

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •