Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Default Καλημέρα!! Νέος στο χώρο.

    Καλημέρα είμαι ο Χαμιτ 31χρ
    1,93εκ
    82kg.
    Έχω γραφτεί στο φόρουμ από αρχές 2016.
    Γυμνάζομουν για 9 μήνες σερί , ακολουθούσα ένα πρόγραμμα για αρχάριους και μετά το άλλαξα λίγο σε ποιο εντατικά. Περισσότερες μέρες γυμναστιριο και τα συναφή.

    Μετά από μια απώλεια, έπεσα ψυχολογικά, και δεν είχα όρεξη για Τπτ.

    Σήμερα μετά από σχεδόν 15 μήνες ξανά άρχισα γυμναστήριο εδώ και ένα μήνα.

    Ακολουθώ ένα πρόγραμμα που διάβασα στο φόρουμ το οποίο το έχει γράψει η Ειρήνη Τζανε.
    Το οποίο λέγεται Γρήγορη Αύξηση Μυικής Μάζας - Πλήρες πρόγραμμα.

    Η μέρες που μπορώ να γυμνάζομαι είναι τέσσερις φορές την εβδομάδα.
    Και όπως λέει και το πρόγραμμα εκεί μπορώ να σπάσω την ρουτίνα της 5ημερης γυμναστικής σε 4, έτσι και έκανα.

    Και ακολουθώ το εξής πρόγραμμα.
    Δευτέρα.
    Στήθος, Δικέφαλοι.

    Τρίτη.
    Πλατή,Τρικεφαλοι.

    Τετάρτη ρεπό.

    Πέμπτη.
    Πόδια.

    Παρασκευή.
    Ωμοι,Κοιλιακοι.

    Και ανάλογα το τη λέει σε κάθε μυϊκή ομάδα αυτό κάνω.

    Τωρα η απορίες μου είναι ως εξής.

    Μετά από τόσο καιρό εκτός γύμναστικης.
    Είμαι πάλι αρχάριος η intermediate?

    Όταν η δεσποινίς Τζανε λέει κύκλος τη εννοεί?
    Και κάθε πόσες εβδομάδες αλλάζει αυτός ο κύκλος?

    Εγώ σαν πολύ ασχολο άτομο με το λιγότερο 15 ώρες δραστηριότητα την ημέρα πόσο πρέπει να κοιμάμαι για να έχω ένα υγιή σώμα και να μπορώ να ανταπεξέλθω σε όλα αυτά.

    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
    Κάθε άποψη είναι μάθημα για μένα και καλό δεχόμενη.

    Με εκτίμηση.
    Χαμιτ.


    Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλησπερα,
    θα σου απαντησω μιας κι εγώ έχω γράψει το πρόγραμμα (παρεπιπτοντως ευχαριστω για το κοπλιμεντο πως ειμαι δεσποινις, με κανες να νιωθω πιτσιρικα )

    Μετα απο πανω απο 1 χρονο αποχης (και μπραβο που βρηκες τη δυναμη να επανελθεις) θεωρητικα ξεκινας ως αρχαριος. Μυικη μνημη υπαρχει, αρα το σωμα θα προσαρμοστει συντομα. Ομως θεωρω πως ως πρωτο βημα θα πρεπει να ξεκινησεις σταδιακα κανοντας full body για 1-2 εβδομάδες, μετά εναν διαχωρισμο ανω/κατω κορμο και μετα να μπεις σε κλασικο διαχωρισμο. Δωσε στο σωμα σου λιγο το χρονο να επανελθει.
    Μετα αν θες μπορεις να κανεις το προγραμμα μου οπου καθε κυκλος κραταει 4-5 εβδομαδες.
    Οσο για τον υπνο, το λιγοτερο 5 ώρες υπνου επιβάλλεται!! Με τοση δραστηριοτητα και προπονησεις το σωμα πρεπει να ξεκουραζεται και να αναρρωνει σωστα αλλιως θα αισθανεσαι συνεχως κουρασμενος και πιασμενος.

  3. #3

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Καλησπερα,
    θα σου απαντησω μιας κι εγώ έχω γράψει το πρόγραμμα (παρεπιπτοντως ευχαριστω για το κοπλιμεντο πως ειμαι δεσποινις, με κανες να νιωθω πιτσιρικα )

    Μετα απο πανω απο 1 χρονο αποχης (και μπραβο που βρηκες τη δυναμη να επανελθεις) θεωρητικα ξεκινας ως αρχαριος. Μυικη μνημη υπαρχει, αρα το σωμα θα προσαρμοστει συντομα. Ομως θεωρω πως ως πρωτο βημα θα πρεπει να ξεκινησεις σταδιακα κανοντας full body για 1-2 εβδομάδες, μετά εναν διαχωρισμο ανω/κατω κορμο και μετα να μπεις σε κλασικο διαχωρισμο. Δωσε στο σωμα σου λιγο το χρονο να επανελθει.
    Μετα αν θες μπορεις να κανεις το προγραμμα μου οπου καθε κυκλος κραταει 4-5 εβδομαδες.
    Οσο για τον υπνο, το λιγοτερο 5 ώρες υπνου επιβάλλεται!! Με τοση δραστηριοτητα και προπονησεις το σωμα πρεπει να ξεκουραζεται και να αναρρωνει σωστα αλλιως θα αισθανεσαι συνεχως κουρασμενος και πιασμενος.
    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Καλησπερα,
    θα σου απαντησω μιας κι εγώ έχω γράψει το πρόγραμμα (παρεπιπτοντως ευχαριστω για το κοπλιμεντο πως ειμαι δεσποινις, με κανες να νιωθω πιτσιρικα )

    Μετα απο πανω απο 1 χρονο αποχης (και μπραβο που βρηκες τη δυναμη να επανελθεις) θεωρητικα ξεκινας ως αρχαριος. Μυικη μνημη υπαρχει, αρα το σωμα θα προσαρμοστει συντομα. Ομως θεωρω πως ως πρωτο βημα θα πρεπει να ξεκινησεις σταδιακα κανοντας full body για 1-2 εβδομάδες, μετά εναν διαχωρισμο ανω/κατω κορμο και μετα να μπεις σε κλασικο διαχωρισμο. Δωσε στο σωμα σου λιγο το χρονο να επανελθει.
    Μετα αν θες μπορεις να κανεις το προγραμμα μου οπου καθε κυκλος κραταει 4-5 εβδομαδες.
    Οσο για τον υπνο, το λιγοτερο 5 ώρες υπνου επιβάλλεται!! Με τοση δραστηριοτητα και προπονησεις το σωμα πρεπει να ξεκουραζεται και να αναρρωνει σωστα αλλιως θα αισθανεσαι συνεχως κουρασμενος και πιασμενος.
    Καλησπέρα και πάλι.
    Τι σημαίνει διαχωρισμός άνω κάτω κορμό?
    Και που μπορώ να διαβάσω για να δω την πρόγραμμα θα ακολουθήσω?

    Παρεμπιπτόντως εδώ και 5 εβδομάδες κάνω το βασικό πρόγραμμα του αρχάριου.

    Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Διαχωρισμός άνω κάτω κορμού σημαίνει ότι στη μια προπόνηση δουλεύεις άνω κορμό (στήθος, πλάτη, χέρια, ώμους) και στην άλλη πόδια. Η συχνότητα μπορει να ειναι 4 φορές την εβδομάδα κάνοντας εναλλάξ.
    Ετοιμα προγράμματα δεν υπάρχουν ,υπάρχουν όμως άρθρα (στην αντιστοιχη ενότητα, υπαρχει και κουμπι στο πανω μέρος της σελίδας που σε οδηγεί) με κατευθυντήριες γραμμές για το πως μπορεις να χτίσεις το πρόγραμμά σου.

  5. #5

    Default

    Δεν ξέρω που να τα βρω να σου πω την αλήθεια

    Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Νέος Στο Χώρο
    By ChatzoDim in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 180
    Last Post: 10-07-16, 19:03
  2. Νέος Στο Χώρο Νέος Και Στην Παρέα!!
    By kafetzo in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 7
    Last Post: 01-02-12, 18:59
  3. Νεος στο ''χωρο'',some info please!
    By Brock in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 12-04-08, 04:31
  4. 1o Συμπληρωμα - Νεος στον χωρο
    By Mj23 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 19-01-07, 18:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •