Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    05-03-17
    Posts
    286

    Default Εκγύμναση Κοιλιακών

    Θα ήθελα να ακούσω κάποιες απόψεις σχετικά με την προπόνηση των κοιλιακών, κυρίως από πλευράς ασκήσεων και χρόνου που πρέπει να τους αφιερώνει κανείς.
    Παλαιότερα, προσπαθώντας να κρατήσω δυνάμεις για τα βάρη και την αερόβια αλλά και να μην ξεφύγω πολύ στο χρόνο της προπόνησής μου, αμελούσα εντελώς την προπόνηση των κοιλιακών ως ξεχωριστής μυϊκής ομάδας. Εξάλλου, πίστευα ότι "επενδύοντας" σε ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα με βάρη και συνδυάζοντάς το με συστηματική αερόβια, θα κατάφερνα να τους "φέρω στο φως".
    Στην παρούσα φάση, δουλεύω τους κοιλιακούς σε κάθε προπόνηση πλέον αν και με πολύ περιορισμένο αριθμό ασκήσεων. Πιο συγκεκριμένα, sit ups στον πάγκο (1 σετ Χ 50 επαναλήψεις, 2 σετ Χ 25 επαναλήψεις) και άρσεις ποδιών στη ρωμαϊκή καρέκλα (4 σετ Χ 15 επαναλήψεις).
    Επίσης, ήθελα να ρωτήσω αν το 20λεπτο τρέξιμο στο διάδρομο (ένταση 10 -11 km/h) Χ 5 φορές την εβδομάδα θεωρείται λίγο/αρκετό/υπερβολικό; Στόχος μου ο όγκος με όσο το δυνατόν φυσικά μικρότερη πρόσληψη λίπους. Τα stats μου είναι 1.76 ύψος, 77 κιλά, 16% ποσοστό λίπους και 32 στα 33 η ηλικία μου.
    Να σημειώσω ακόμα ότι με αγχώνει και το γεγονός ότι δεν θέλω η προπόνησή μου να ξεφεύγει πολύ σε διάρκεια. Όπως έχει τώρα το πράγμα, το πρόγραμμά μου κρατάει περίπου 1 1/2 ώρα (1 ώρα βάρη + 20 τρέξιμο + 10 λεπτά περίπου οι κοιλιακοί) Χ 5 μέρες την εβδομάδα.

  2. #2
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Θα βρεις πολλά threads με αυτό το θέμα.

    Η δική μου άποψη είναι οτι στο 95% των περιπτώσεων, εάν έχεις στο πρόγραμμά σου squat, deadlift, overhead press και τα δουλεύεις σωστά, δεν χρειάζεται να κάνεις έξτρα κοιλιακούς. Εάν αποφασίσεις να κάνεις, τότε κατά κύριο λόγο οι ισομετρικές αξίζουν πολύ περισσότερο απο sit ups (πχ διάφορα planks, ab-roller) και οι άρσεις ποδιών στο μονόζυγο είναι οκ, 1 φορά τη βδομάδα 2-4 σετ σύνολο. Οτιδήποτε παραπάνω συνήθως είναι χάσιμο χρόνου.

    Το 20λεπτο τρέξιμο σε βοηθάει να κάψεις θερμίδες, δεν έχει κάποια άλλη επίδραση. Κακό δεν κάνει, αν έχεις το χρόνο να το κάνεις.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  3. #3
    Pumping Iron
    Join Date
    05-03-17
    Posts
    286

    Default

    Ευχαριστώ για την απάντηση.
    Καθίσματα, άρσεις θανάτου, στρατιωτικές πιέσεις ασφαλώς και υπάρχουν στο πρόγραμμά μου. Και ακριβώς επειδή προσπαθούσα να εξοικονομήσω ενέργεια και χρόνο για τα βάρη, γι' αυτό και δεν έκανα ξεχωριστές ασκήσεις για τους κοιλιακούς μέχρι πρότινος.
    Απλά ενώ έχω δει αισθητές διαφορές στο υπόλοιπο σώμα μου (κυρίως χέρια και πλάτη), η "κοιλιά" δεν λέει να πέσει. Βέβαια, πιστεύω ότι γι' αυτό φταίει η διατροφή, η οποία κινείται σε πλεόνασμα θερμίδων, αφού στόχος μου στην παρούσα φάση είναι ο όγκος. Απλά, θέλω όσο μπορώ και μέχρι να μπω σε φάση γράμμωσης να περιορίσω τις "παράπλευρες απώλειες" στο θέμα της κοιλιάς.

  4. #4
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Μόνος σου το είπες.... Αν θες να δεις τους κοιλιακούς σου είναι θέμα δίαιτας όχι προπόνησης κοιλιακών. Το να βάλεις έξτρα ασκήσεις κοιλιακών δεν βοηθάει καθόλου στη γράμμωση... Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να προσέχεις να μη βάζεις πολύ απότομα βάρος και να κρατάς τις καύσεις σου ψηλά (πχ 1-2 intervals τη βδομάδα, 3-4 20λεπτα χαλαρή αερόβια που κάνεις κλπ) και να μη το παρακάνεις με το φαγητό μόνο και μόνο γιατί είσαι σε όγκο.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  5. #5
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Με squat-deadlift, άντε και κανένα plank είσαι έτοιμος στους κοιλιακούς.
    Έχεις 16% λίπος, για αυτό δεν βλέπεις αυτό που θέλεις. Πέσε στο 12% και θα καταλάβεις.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    05-03-17
    Posts
    286

    Default

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Δυστυχώς, ο σωματότυπός μου είναι αρκετά "περίπλοκος" και με αναγκάζει να δουλεύω με πολύ αργούς και προσεκτικούς ρυθμούς.
    Συγκεκριμένα, πριν από 2.5 χρόνια, όταν και ξεκίνησα να γυμνάζομαι, ήμουν μόλις 66 κιλά αλλά με 21% ποσοστό λίπους!!! Ανύπαρκτη μυϊκότητα δηλαδή. Έτσι, παρότι το ποσοστό λίπους ήταν υψηλό, αναγκάστηκα να μπω στη διαδικασία του αργού και προσεκτικού όγκου και κατάφερα σήμερα να ανέβω στα 77 κιλά και δω το σώμα μου να "γεμίζει" μυϊκά σε αρκετά σημεία. Γνώριζα βέβαια ότι όλη αυτή η διαδικασία δεν θα βοηθούσε στο να πέσει η κοιλιά, αλλά αναγκαστικά έπρεπε να δώσω προτεραιότητα στο να αποκτήσω μια στοιχειώδη μυικότητα. Επειδή πρέπει ακόμα να συνεχίσω με όγκο, ήθελα απλά να ρωτήσω αν κάποιες ασκήσεις κοιλιακών θα βοηθούσαν έστω στο να δείχνει η κοιλιά κάπως πιο "δεμένη" και πιο "σφιχτή".


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Εκγύμναση Κοιλιακών
    By BuilderWannaBe in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 15-04-16, 14:53
  2. Εκγύμναση Κοιλιακών
    By GIORGOSWT in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 9
    Last Post: 06-04-14, 01:25
  3. γραμμωση εκγυμναση κοιλιακων
    By vagggos in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 14-07-13, 16:38
  4. Ασκήσεις Κοιλιακών Για Σωστή Εκγύμναση;
    By Delina in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 19
    Last Post: 03-01-13, 14:15
  5. Εκγύμναση κοιλιακών
    By IlikeGym in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 9
    Last Post: 03-03-12, 19:19

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •