Καλώς Ορίσατε Στο Bodybuilders.gr - Κάντε Εγγραφή Και Ελάτε Στην Παρέα Μας! Register

Results 1 to 9 of 9

Default Διατροφικό Πλάνο

καλησπερα σας!

θα ηθελα τη συνδρομη σας στο παρακατω διατροφη με στοχο την απωλεια λιπους, συσφιξη κ μυικη ενδυναμωση.

ειμαι 31 χρονων με υψος 1.65 και βαρος 70 κιλα. στοχο εχω τα 60 κιλα. εδω να πω οτι εχω ξανασχοληθει στο παρελθον με γυμναστικη κ διατροφη εχοντας παρει πολυτιμες συμβουλες κι απο δω μεσα αλλα δυστυχως εχω υποπεσει κ στο συνδρομο 'φυσαρμονικας' ανα τα χρονια ενασχολησης μου, οποτε παμε αλλη μια ελπιζοντας να ειναι κ η τελευταια.

πρωινο
    1 φρουτο,5 καρυδια ή αμυγδαλα

δεκατιανο
    ομελετα με 3 κροκους κ 1 ολοκληρο αυγο,πιπεριες,μανιταρια κ 80 γρ πατατες φουρνου

μεσημεριανο
    120 γρ. κοτοπουλο ή μοσχαρι ή γαλοπουλα , 120γρ πατατες φουρνου ή ρυζι , σαλατα μαρουλι ή λαχανο ή ντοματινια, 1κ.γ ελαιολαδο

μεταπροπονητικο
    1 σκουπ πρωτεινη , 1 ξινομηλο

βραδινο
    150 γρ κρεατικο , σαλατα ή ντοματινια, 1 κ.γ ελαιολαδο

υποσημειωσεις
    1)η παντελης ελλειψη γαλακτοκομικων οφειλεται στο γεγονος οτι τον τελευταιο μηνα που τα εχω κοψει,εχω παρατηρησει προοδο στη μη εμφανιση σπυρακιων που τα τελευταια 2 χρονια εμφανιζω στο πηγουνι.ισως να ειναι κ τυχαιο αλλα θα ηθελα να το συνεχισω για λιγο. αναγνωριζω οτι πχ το πρωινο ειναι λιγο λειψο. εκει συνηθιζα να βαζω γιαουρτι. εχετε να προτεινετε καποια εναλλακτικη?

2)τις off ημερες στο απογευματινο εχω το ξινομηλο μονο. δεν πινω το σκουπ πρωτεινη. ειναι οκ?

3) οσον αφορα στην προπονηση, σκεφτομαι τον 1ο μηνα να κανω κυκλικο που ανεβαζει τους παλμους 3 φορες την εβδομαδα συν 1-2 αεροβια 45 λεπτα σε ξεχωριστη μερα κ μετα να αυξησω σταδιακα.

παρακαλω για τις προτασεις σας ?

Forum Team Kardoula's Avatar

Αν θες αυτη η προσπαθεια σου να ειναι και η καλυτερη, τοτε κατι που θα σε βοηθησει ψυχολογικα ειναι να εισαι συγκεκριμενη σε αυτα που τρως. Δηλαδη, μετρα μακροθρεπτικα και ποσες θερμιδες σου δινει η διατροφη αυτη. Ετσι θα ξερεις στην πορεια τι αλλαγες να κανεις.
    Επισης στο πρωινο σου θα εβαζα βρωμη με 5-6 ασπραδια και 1 κρόκο και στο δεκατιανο κοτοπουλο με ρυζι ή πατατα.
    Σε καθε γευμα θα εχεις μια πηγη πρωτεινης, ποτέ μόνο υδατάνθρακα. Επισης μπορεις το βραδυ εναλλακτικα καποιο ψάρι και σολομό για καλά λιπαρά.
    Αερόβια ξεκίνα με 3 φορες των 30 λεπτων. Κυκλικο μπορεις να το κρατησεις 2 βδομαδες κ μετα να μπεις σε κανονικο διαχωρισμο.
    Great Things Never Came From Comfort Zones

καλησπερα καρδουλα κι ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!

η διατροφη που παρεθεσα παραπανω εχει ως εξης.....

1500 θερμιδες ( μετρησα το στηθος κοτοπουλο ως κρεατικο, φανταζομαι με το μοσχαρι θα ανεβαινουν λιγο οι θερμιδες)

λιπος 51 γρ υδατανθρακας 90 γρ πρωτεινη 141 γρ

ειχα διαβασει σε ενα παλιο αρθρο του cuban οτι για να πετυχεις απωλεια 3-4 κιλα το μηνα, πρεπει να μειωσεις κατα 750 θερμιδες. δηλαδη να πεσω στις 1.500. βρηκα εδω στο φορουμ το bb calculator link και μου βγαζει για απωλεια 2-4 κιλα το μηνα -340 θερμιδες, δηλαδη 1960 στην περιπτωση μου.ποιο απο τα 2 ακολουθω?

δυστυχως σιχαινομαι το ψαρι, γι'αυτο κ το εχω ριξει στο κρεας. πως σου φαινεται η παρακατω ιδεα για πρωινο?

1 φρουτο, 5 αμυγδαλα ή καρυδια συν μιση ομελετα για να εχω και την πρωτεινη στο πρωινο. την αλλη μιση να την τρωω ως δεκατιανο μαζι με τις πατατες.

750 θερμιδες κατω ειναι υπερβολη. Ολοι αυτοι οι υπολογισμοι δεν εφαρμοζονται με ακριβεια σε ολους καθως δεν εχουμε ολοι τον ιδιο μεταβολισμο.
    Ξεκινα συντηρητικα παντα ωστε να εχεις στην πορεια περιθωρια. Αν ξεκινας με 1500 θερμιδες , οταν κολλησεις μετα ποσο θα τρως;!
    Μια χαρα το πρωινο σου, παντα να εχεις μια πηγη πρωτεινης σε καθε γευμα. Μετρα μακροθρεπτικα και θερμιδες, μην κανεις αποτομες μειωσεις, φροντισε να εχεις υψηλη δραστηριοτητα και υπομονη γιατι αυτο που κανεις θελει χρονο.

ευχαριστω πολυ κ παλι!

καλησπερα!! συνεχιζω ακαθεκτη το προγραμμα κ βλεπω οπως κ οι γυρω μου αξιοσημειωτη διαφορα. απλα δυστυχως νιωθω οτι προχωραω πιο αργα απο οσο θα ηθελα. το ξερω.....υπομονη κ συνεπεια χρειαζεται. ακολουθω σχεδον την ιδια διατροφη κ θα ηθελα να θεσω το εξης ερωτημα...

τις ημερες των προπονησεων -4 φορες τη βδομαδα- στο πρωινο μου εχω 1 φρουτο,1 σκουπ πρωτεινη κ 5 αμυγδαλα κ στο δεκατιανο τοστ ολικης με 2 φετες γαλοπουλα βραστη κ ντοματα ----αντι ομελετας με 80 γρ πατατες. ειναι οκ το τοστ?ή να γυρισω παλι στην ομελετα?

επιπλεον εχω αφαιρεσει τα 80γρ πατατες απο το δεκατιανο των υπολοιπο ημερων.

ακολουθω το παρακατω προγραμμα σπλιτ

ποδια--- κοιλιακοι---αεροβιο 40 λεπτα σταθερο τεμπο

στηθος-πλατη- ραχιαιοι- hiit 20λεπτο κ 20 λεπτα αεροβια σταθερου τεμπο

ωμοι--τρικεφαλοι- κοιλιακοι- hiit 20λεπτο κ 20λεπτα αεροβια σταθερου τεμπο

ποδια-δικεφαλοι-κοιλιακοι

ποια η γνωμη σας? σκεφτομουν απο τον επομενο μηνα να προσθεσω αλλη μια αεροβια. επισης η διπλη προπονηση ποδιων ειναι οκ? ευχαριστω πολυ

επισης, να προσθεσω οτι ενω χανω ποντους τα κιλα 'παλαντζαρουν' αρκετα. πχ τους τελευταιους 3 μηνες σχεδον που ακολουθω συστηματικα διατροφη κ γυμναστηριο με μια φορα τη βδομαδα να παρεκκλινω εχω χασει 6 κιλα. την προηγουμενη κυριακη ημουν 66.5. εφαγα το μεσημερι 2 κομματια μουσακα φουρνου κ 2 κομματια το βραδυ. ζυγιζομαι τριτη 68.9! λογικο θα μου πειτε ,απλα περιμενα μεχρι σημερα να εχω ξαναφτασει τουλαχιστον στα 66.5 αν οχι πιο κατω. σε ποντους ειμαι πιο κατω παρολα αυτα. μηπως πρεπει να κοψω το κυριακατικο?

Kαλησπέρα αγαπητή σπανακόπιτα.

Αν το ελευθερο σου γεύμα μια φορά τη βδομάδα είναι του τύπου "μισό ταψί μουσακά" τότε ναι, μείωσέ το.
    Εγώ θα το έβγαζα τελείως μέχρι να συνεχίζω να βλέπω πρόοδο. Δυστυχώς σε άτομα με τάση για λίπος πρέπει να είναι περισσότερο αυστηροί.

ευχαριστω καρδουλα!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)