Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    02-03-18
    Posts
    1

    Default Από που να αρχίσω....

    Καλημέρα στην ομάδα. Νέος εδώ ως μέλος, διαβάζω καιρό διάφορα από το forum...

    Θέλω να ξεκινήσω με το ότι είμαι 28 ετών ύψος 1,79 και κιλά 74 το χειμώνα και το καλοκαίρι λόγο δουλειάς πάω μέχρι 68. Είμαι hargainer... Έχω ασχοληθεί σαν έφηβος με το tae kwon do 6 χρόνια, και περιστασιακά με χορό, είμαι από νησί και το καλοκαίρι κολυμπαω σχεδόν κάθε μέρα έντονα. Ξεκίνησα από το 2010 να κάνω γυμναστική σπίτι, πολύ χαλαρή, push ups, χέρια με βαρακια, squats, κοιλιακούς. Ήμουν σε πολύ καλή φόρμα ακόμα και μόνο με τόση χαλαρή άσκηση.
    Στα γυμναστήρια μπήκα πριν τρία χρόνια. Στο μέρος που ζω το καλοκαίρι στο συγκεκριμένο γυμναστήριο δεν υπήρχε γυμναστής, ερχόταν μόνο για να πάρει λεφτά οπότε ξεκίνησα να κάνω ότι έβλεπα στο ίντερνετ η ότι έβλεπα στους άλλους και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να καταστρέψω γόνατα, ώμους και μέση κάνοντας λάθος σχεδόν τα πάντα...
    Παρόλα αυτά από κει που ήμουν το skinny boy, σε 6 μήνες το σώμα μου έκανε ένα μπαμ, στήθος κομπλέ, πλάτες κομπλέ, μπούτια, γλουτοί... Βλέπανε όλοι τη διαφορά και έπειτα και εγώ με τη σειρά μου συγκρίνοντας φώτο με παλιά χάρηκα πάρα πολύ. Να σημειώσω ότι πλάτες έχω αρκετά ανοιχτές...
    Τώρα μπαίνω στον τέταρτο χρόνο που γυμνάζομαι. Γυμνάζομαι γερά, κανω δυνατό πρόγραμμα για τα κυβικά μου... Θεωρώ... Όμως τελευταία άρχισα να θέλω να πάρω κιλά να φούσκωσω λιγάκι... Δηλαδή από 74 κιλά να πάω ρε παιδί μου 78-80... Δοκίμασα πρωτεΐνη, δεν είδα σχεδόν καμία διαφορά, βέβαια δεν έκανα σωστή διατροφή μαζί γιατί δεν υπάρχει χρόνος ειδικά το καλοκαίρι λόγο δουλειάς. Είμαι ξενοδοχοϋπαλληλος οπότε ούτε χρόνο για 6 γεύματα ανά τρεις ώρες ούτε τίποτα.... Εργοστάσιο κανονικά. Η γραμμωση μου χάνοντας 6 κιλά κάθε σεζόν είναι τέλεια, όμως θέλω να πάρω 5 κιλακια... Ξεκίνησα να κάνω πρόγραμμα πυραμίδας πέρυσι το χειμώνα, είδα ότι δουλεύει πολύ ωραία πάνω μου αλλά πάντα ήμουν πίσω με τη διατροφή. Κακά τα ψέματα θέλει πολύ χρήμα η διατροφή όγκου ρε παιδιά και ειδικά αν είσαι και μόνος και παλεύεις είναι κάπως δύσκολο. Το καλοκαίρι έχασα πάλι 6 κιλά, και τώρα προσπαθώ όσο μπορώ με νορμάλ γεύματα να τρώω πολύ υδατάνθρακες, πρωτεΐνη... Το πρωί δεν πεινάω ποτέ και τρώω με το ζόρι και όχι πολύ....
    Συνήθως επειδή μένω Αθήνα το χειμώνα πήγαινα 7 το πρωί γυμναστήριο γιατί μετά πρέπει να πάρεις χαρτάκι προτεραιότητας για να κάνεις μια άσκηση οπότε πήγαινα πρωί να έχω την ησυχία μου. Μετά έτρωγα μια μπανάνα και το πρωινό που γράφω παρακάτω. Τώρα έχω αλλάξει και πηγαίνει πριν το μεσημεριανό γυμναστήριο.

    Θα φάω δύο φέτες ψωμί με ταχίνι και μέλι, ένα φυσικό χυμό πορτοκάλι, 3αυγα η θα φάω μόνο ένα μπολ δημητριακά με βρώμη και αποξηραμένα φρούτα.
    Μεσημέρι θα φάω μακαρόνια ολικής με κιμά, σαλάτα πράσινη.
    Απογευματινό, γιαούρτι με ξηρούς καρπούς και μέλι, αποξηραμένα φρούτα. Βραδινό μακαρόνια πάλι με μια σαλάτα...
    Τρώω και πολύ κοτόπουλο, πολλά φρούτα, λαχανικά, τόνο, και πολύ ψωμί...

    Προπόνηση
    Δευτέρα - στήθος, δικέφαλα, κοιλιακούς ραχιαίους
    Τρίτη - πόδια
    Τετάρτη - ωμους, κοιλιακούς, ραχιαίους
    Πέμπτη - έντονο αερόβιο
    Παρασκευή - πλάτη, τρικεφαλα

    Κάνω 3 σετ σε κάθε μυική ομάδα των 10 επαναλήψεων.

    Ερωτήσεις :
    1 μπορώ να κάνω όγκο και γραμμωση μαζί ή όχι όπως μου λένε όλοι? Τώρα θα κατέβω πάλι στο νησί για δουλειά οπότε θα χάσω κιλά... Δεν ξέρω τι να κάνω.

    2 να πάρω την infinite mass που έχει μέσα και πρωτεΐνη και κρεατινη? Αν και δεν θέλω να μπω σε αυτό το τρυπακι και δεν ξέρω τι γίνεται, απ ότι διαβάζω και ψάχνω και ρωτάω ο κάθε ένας λέει μια δική του εκδοχή. Είναι η τελευταία μου επιλογή να πάρω κάτι τέτοιο, εννοώ κάτι παραπάνω από μια απλή πρωτεΐνη την οποία την έχω ανάγκη το καλοκαίρι που δεν προλαβαίνω.
    3 μπορώ την μια βδομάδα που κάνω βάρη? Την επόμενη βδομάδα να κάνω ασκήσεις με το βάρος του σώματος? Δηλαδή Δευτέρα bench press, και την άλλη Δευτέρα push ups, και πόδια πχ την μια Τρίτη να κάνω κανονικά το πρόγραμμα στα βάρη και την άλλη Τρίτη να μην κάνω όλες τις ασκήσεις στα βάρη αλλά να κάνω και με λάστιχα και τέτοια? Μπορώ η μένω πίσω? Γιατί μ αρέσουν τόσο πολύ τοοοσες πολλές ασκήσεις και φοβάμαι να μην αφήσω κάποια βασική απ έξω και έτσι καταλήγω να κάνω τις ίδιες...
    4 πρόγραμμα όταν λέμε ότι πρέπει να αλλάζουμε τι εννοούμε? Γτ δεν μπορώ να φανταστώ το να αποκλείσω κάποιες βασικές ασκήσεις... Πρέπει να αλλάξω και τις επαναλήψεις η δεν παίζουν τόσο ρόλο? Να ξανά κάνω πυραμίδα? Αλλά άμα δεν έχω κομπλέ διατροφή τι να την κάνω την πυραμίδα? Τώρα κάνω 3 σετ 10 επαναλήψεις.
    5 επίσης σαν να έχω μαζέψει λίπος χαμηλά στη κοιλιά σαν είμαι φουσκωμένος ενώ το καλοκαίρι είναι πλάκα με κοιλιακούς....
    6 ασχολουμέ και με το χορό το οποίο έχει ως αποτελεσμα να κάνω πολύ αερόβιο.
    Όχι ότι όταν δεν έκανα αερόβιο έπαιρνα κιλά...

    Ακούω τις γνώμες σας, συγνώμη αν κούρασε το κατεβατό μου αλλά ήθελα να σας δώσω μια πλήρη εικόνα, ένα ιστορικό. Χεχε ευχαριστώ εκ των προτέρων...

  2. #2
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Φίλε καλωσόρισες.

    Διάβασε αυτό το άρθρο μπορεί να σε βοηθήσει.
    Πρέπει να ξεκινήσεις να διορθώσεις τη διατροφή σου.

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=43964

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=45446

    Για να βάλεις κιλά πρέπει να τρως περισσότερα από όσα καις.

    Αν δεν ξέρεις πρέπει να μάθεις τι είναι τα μακροστοιχεία της διατροφής και πως τα χωρίζουμε στην ημερήσια λήψη θερμίδων πχ 40/40/20, 45/35/20 Πρωτείνη/Υδατάνθρακα/Λιπαρά

    Επίσης να καταγράφεις τουλάχιστον στην αρχή μέχρι να μάθεις τι τρως έτσι ώστε να δεις που πας λάθος πχ και τρως λιγότερες θερμίδες.
    Εγώ τις καταγράφω με την εφαρμογή myfitnesspal
    Last edited by AU77; 02-03-18 at 13:40.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. ΠΩΣ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ?
    By DIMIS75 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 06-07-06, 20:52
  2. ΠΩΣ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ?
    By lakamas24 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 21-01-06, 20:20

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •