Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    New Member
    Join Date
    07-11-17
    Posts
    13

    Default Απορία στη Διατροφή Μείωσης Λίπους

    Καλησπερα εχω μια απορια κυριως γιατι θελω να δω αν κανω κατι λαθος ειμαι εδω και 3.5 βδομαδες σε μια υποθερμιδικη διατροφη -500 θερμιδες απο την συντηρηση μου εχω 1.78 υψος ειμαι 80 κιλα 20 χρονων αυτην την στιγμη αυτες τις 3.5 βδομαδες δεν εχω δει διαφορα πανω μου στην ζυγαρια εχω πεσει 2 κιλα απο οτι λεει η διατροφη μου ειναι αυτη :

    1ο γευμα 65γρ βρωμη 6 αυγα 4 κροκους 2 ολοκληρα 25γρ φυστικοβουτιρο και 20γρ μελι

    2ο γευμα μια αραβικι ολικης με 2 φετες γαλοπουλα 2 φετες τυρι light γουντα 10% +1 πρασινο μηλο

    προπονηση

    μεταπροπονητικο 1 σκουπ whey

    μετα απο μια ωρα

    3ο γευμα 150γρ κοτοπουλο +150γρ ρυζι

    4ο γευμα 150γρ κοτοπουλο 100γρ πατατα

    5ο γευμα σαλατα μαρουλι και μια κουταλια της σουπας λαδι + 100γρ κοτοπουλο +10γρ κασιους

    ολα αυτα βγαινουν στις 2265 θερμιδες μακρος ακολουθω 40-30-30 Π:226gr Y:170γρ Λ:75γρ βαρη κανω 5 φορες την εβδομαδα μια μυικη ομαδα καθε φορα αεροβια 40 λεπτα περπατημα γρηγορο μετα την προπονηση 3 φορες την εβδομαδα δεν βιαζομαι να δω αποτελεσμα απλως πιστευω οτι ισως κατι θα επρεπε να εχει φανει θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας και αν κανω κατι λαθος ευχαριστω .

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Kαλησπερα φιλε,

    εγω μπερδευτηκα γιατι λες απο τη μια δεν βλεπεις πρόοδο αλλα εχεις πεσει 2 κιλά.
    Μήπως εννοεις οτι δεν βλέπεις αλλαγες στον καθρέφτη;

  3. #3
    New Member
    Join Date
    07-11-17
    Posts
    13

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Kαλησπερα φιλε,

    εγω μπερδευτηκα γιατι λες απο τη μια δεν βλεπεις πρόοδο αλλα εχεις πεσει 2 κιλά.
    Μήπως εννοεις οτι δεν βλέπεις αλλαγες στον καθρέφτη;
    ναι δηλαδη αυτο βλεπω στον καθρεφτη δεν εχει αλλαξει απο τοτε που ξεκινησα γιαυτο και παραξενευομαι που ειναι αυτα τα 2 κιλα? ξερω οτι 3.5 βδομαδες ειναι λιγος καιρος αλλα περιμενα να δω μια στοιχειωδη αλλαγη οπως ειπα δεν βιαζομαι και μαρεσει αυτο που κανω απλως λεω γιατι.. μηπως πρεπει να αυξησω το αεροβιο?

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Ο ρυθμός που τα χάνεις είναι μια χαρά, για τις αλλαγές στον καθρέπτη μην βιάζεσαι θεωρώ, 2 κιλά στο σύνολο των 80 μπορεί να μην γίνουν αντιληπτά, παίζουν ρόλο και άλλα πράγματα άλλωστε. Το σίγουρο είναι ότι αν συνεχίσεις να χάνεις δεν υπάρχει περίπτωση η αλλαγή αυτή να μην γίνει αντιληπτή και στον καθρέπτη.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    07-11-17
    Posts
    13

    Default

    Quote Originally Posted by conan1982 View Post
    Ο ρυθμός που τα χάνεις είναι μια χαρά, για τις αλλαγές στον καθρέπτη μην βιάζεσαι θεωρώ, 2 κιλά στο σύνολο των 80 μπορεί να μην γίνουν αντιληπτά, παίζουν ρόλο και άλλα πράγματα άλλωστε. Το σίγουρο είναι ότι αν συνεχίσεις να χάνεις δεν υπάρχει περίπτωση η αλλαγή αυτή να μην γίνει αντιληπτή και στον καθρέπτη.
    Δεν υπαρχει κατι που κανω λαθος εν μερη π.χ?

  6. #6
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Στο 3ο και 4ο γεύμα δεν τρως καθόλου χόρτα/σαλάτα;
    Νομίζω θα ήταν χρήσιμο.

    Επίσης το μέλι μπορείς να το αποφύγεις από το πρωινό;

  7. #7
    New Member
    Join Date
    07-11-17
    Posts
    13

    Default

    Quote Originally Posted by AU77 View Post
    Στο 3ο και 4ο γεύμα δεν τρως καθόλου χόρτα/σαλάτα;
    Νομίζω θα ήταν χρήσιμο.

    Επίσης το μέλι μπορείς να το αποφύγεις από το πρωινό;
    καλησπερα σαλατα τρωω μονο στο βραδυνο τα υπολοιπα γευματα ειναι ετσι οπως τα βλεπεις θα ηταν καλυτερο να προσθεσω λες? το μελι θα προσπαθησω να το αφαιρεσω και να τρωω το πιτακι μονο με το φυστικοβουτιρο μου κανει τοσο πολυ ζημια τα 20γρ? πιο πολυ το βαζω για να μου σπαει λιγο την γευση

  8. #8
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Το μέλι περιέχει ζάχαρη την οποία αποφεύγουμε σε υποθερμιδική διατροφή.

    Επίσης τα χόρτα και λαχανικά περιέχουν χρήσιμα στοιχεία και βοηθούν στην πέψη

  9. #9
    New Member
    Join Date
    02-03-18
    Posts
    55

    Default

    Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα μια κριτική για την διατροφή που ακολουθώ για το πόσο καλή είναι για μείωση λίπους...
    Πρωινό(κατα τις 8-9)
    1 Αυγό βραστό ολόκληρο
    2 αυγά βραστα ασπραδι
    1 ποτήρι γάλα Nounou light
    1 κουταλιά σούπας ταχινι/60 γραμμάρια ψωμί ολικής
    Μεσημεριανό(κατά τις 2-3)
    Κοτόπουλο με ρύζι/πατάτες βραστες ή
    Οσπρια(φασόλια, γίγαντες, φακές, αρακά, Φασολακια, ρεβυθια ) ή μπιφτεκια με πατάτες ή μπριζόλες χοιρινες με πατάτες ή ρύζι με μανιτάρια ή μακαρόνια ολικής με λάχανο ή μοσχάρι κοκκινιστο με πατάτες βραστες(γενικά αυτά πάνω κάτω)
    Μετά προπονητικό(κατά τις 7)
    2 αυγά βραστα ασπραδι
    Μπανάνα
    200γρ γιαούρτι 2%
    Βραδινο(κατά τις 9)
    Oatmeal(80γρ βρωμη, 100ml γάλα, νερό 200ml,κακαο 1 κουταλιά γλυκού)

  10. #10
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Quote Originally Posted by TArg99 View Post
    Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα μια κριτική για την διατροφή που ακολουθώ για το πόσο καλή είναι για μείωση λίπους...
    Πρωινό(κατα τις 8-9)
    1 Αυγό βραστό ολόκληρο
    2 αυγά βραστα ασπραδι
    1 ποτήρι γάλα Nounou light
    1 κουταλιά σούπας ταχινι/60 γραμμάρια ψωμί ολικής
    Μεσημεριανό(κατά τις 2-3)
    Κοτόπουλο με ρύζι/πατάτες βραστες ή
    Οσπρια(φασόλια, γίγαντες, φακές, αρακά, Φασολακια, ρεβυθια ) ή μπιφτεκια με πατάτες ή μπριζόλες χοιρινες με πατάτες ή ρύζι με μανιτάρια ή μακαρόνια ολικής με λάχανο ή μοσχάρι κοκκινιστο με πατάτες βραστες(γενικά αυτά πάνω κάτω)
    Μετά προπονητικό(κατά τις 7)
    2 αυγά βραστα ασπραδι
    Μπανάνα
    200γρ γιαούρτι 2%
    Βραδινο(κατά τις 9)
    Oatmeal(80γρ βρωμη, 100ml γάλα, νερό 200ml,κακαο 1 κουταλιά γλυκού)
    Το κατά πόσο θα πετύχεις το στόχο σου εξαρτάται από τις θερμίδες που καις σε σχέση με αυτές που λαμβάνεις.
    Στη διατροφή που αναφέρεις δεν καταγράφεις ποσότητες επομένως είναι εύκολο να ξεφύγεις στις θερμίδες από μέρα σε μέρα.
    Σε μερικά γεύματα απουσιάζει η πρωτείνη πχ στα όσπρια (εγώ τρώω τόνο μαζι) και επίσης δεν βλέπω καλά λιπαρά πέραν από τον κρόκο του αυγού πχ ελαιόλαδο, φυστικοβούτιρο, ξηρούς καρπούς κλπ

    Επίσης στο βραδινό παίρνεις μόνο 13γρ πρωτείνης.
    Πόσα κιλά είσαι και πόσα θέλεις να χάσεις;
    Last edited by AU77; 10-03-18 at 17:52.

  11. #11
    New Member
    Join Date
    02-03-18
    Posts
    55

    Default

    Quote Originally Posted by AU77 View Post
    Το κατά πόσο θα πετύχεις το στόχο σου εξαρτάται από τις θερμίδες που καις σε σχέση με αυτές που λαμβάνεις.
    Στη διατροφή που αναφέρεις δεν καταγράφεις ποσότητες επομένως είναι εύκολο να ξεφύγεις στις θερμίδες από μέρα σε μέρα.
    Σε μερικά γεύματα απουσιάζει η πρωτείνη πχ στα όσπρια (εγώ τρώω τόνο μαζι) και επίσης δεν βλέπω καλά λιπαρά πέραν από τον κρόκο του αυγού πχ ελαιόλαδο, φυστικοβούτιρο, ξηρούς καρπούς κλπ

    Επίσης στο βραδινό παίρνεις μόνο 13γρ πρωτείνης.
    Πόσα κιλά είσαι και πόσα θέλεις να χάσεις;
    ευχαριστω για την απαντηση φιλε,εννοειται πως το μεσημερινο μου το μαγειρευω με ελαιολαδο αλλα οχι πολυ max 3κουταλιες σουπας,οσο για τις ποσοτητες τις μετραω και με μια εφαρμογη myfitnesspal οι θερμιδες μου βγαινουν 2800.ειμαι 81 κιλα και 1.86 υψος και θελω να παω στα 75 αλλα να εχω μυς και οχι λιπος.
    Last edited by TArg99; 10-03-18 at 19:20.

  12. #12
    New Member
    Join Date
    07-11-17
    Posts
    13

    Default

    Quote Originally Posted by AU77 View Post
    Το μέλι περιέχει ζάχαρη την οποία αποφεύγουμε σε υποθερμιδική διατροφή.

    Επίσης τα χόρτα και λαχανικά περιέχουν χρήσιμα στοιχεία και βοηθούν στην πέψη
    Καποια αλλη αλαγη που πρεπει να κανω εχεις να μου προτεινεις κατι αλλο? Γενικα πως σου φαίνεται το πλανο?

  13. #13
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Quote Originally Posted by svouras View Post
    Καποια αλλη αλαγη που πρεπει να κανω εχεις να μου προτεινεις κατι αλλο? Γενικα πως σου φαίνεται το πλανο?
    καλό φαίνεται φτάνει να δουλεύει πάνω σου.
    Για ποικιλία θα πρόσθετα όσπρια με τόνο κάποια μέρα και ψάρι για να μην τρως συνέχεια κοτόπουλο.

  14. #14
    New Member
    Join Date
    07-11-17
    Posts
    13

    Default

    Quote Originally Posted by AU77 View Post
    καλό φαίνεται φτάνει να δουλεύει πάνω σου.
    Για ποικιλία θα πρόσθετα όσπρια με τόνο κάποια μέρα και ψάρι για να μην τρως συνέχεια κοτόπουλο.
    Το τελευταιο γευμα το αλλαζω με τονο δυο φορες την εβδομαδα οσπρια θα προσθεσω και μοσχαρι επισης 1 φορα την εβδομαδα θα ηθελα να σε ρωτησω και κατι τελευταιο το 2ο γευμα θεωρεις πως θα επρεπε να γο κανω και αυτο παιζει ρολο που εχω απλο υδατανθρακα εκεινη την ωρα μηπως να εκανα κανονικο γευμα π.χ ρυζι κοτοπουλο? Εχω βαλει κυριως την αραβικη διοτι ειμαι εκτος σπιτιου και με βολευει σαν κατι γρηγορο αλλα αν θα ευνοουσε περισσοτερο για τον στοχο μου θα το αλλαζα

  15. #15
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Αν με τις αλλαγές που θα κάνεις δεις διαφορά άσε το για ευκολία.
    Αλλιώς μπορείς να βάλεις και εκεί κοτόπουλο παρά αλαντικά και να κρατήσεις την αραβική.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Έλεγχος/Διορθώσεις σε Μενού Μείωσης λίπους
    By I_m_Possible in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 27-08-17, 10:07
  2. Πρόγραμμα Μείωσης Λίπους
    By Sakoulis17 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 20-03-17, 18:38
  3. Απορία περί μείωσης θερμίδων την περίοδο διακοπών
    By SpyrosM in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 06-08-15, 17:30
  4. Βοήθεια Για Τη Διατροφή Μείωσης Λίπους
    By GIWRGOS KRHTH in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 29-01-14, 19:42

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •