Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Default Αξιολόγηση Φυσικής Κατάστασης

    Καλημέρα! Θα ήθελα να σας στείλω μερικές φώτο για αξιολόγηση :P
    Σαφώς και γνωρίζω τις αδυναμίες μου (λίπος στους γλουτούς ειδικά). Να αναφέρω ότι γυμνάζομαι εδώ και χρόνια μόνη μου (10 χρόνια, εκ των οποίων τα 7 ήταν πιο πολύ αερόβιο και ασκήσεις με το βάρος του σώματος και τα τελευταία 3 σχεδόν αποκλειστικά με βάρη και λίγο αερόβιο). Οι θερμίδες συντήρησής μου είναι 2100 (βάρος 59, ύψος 159, ηλικία 24, 4 φορες/βδομαδα γυμναστηριο). Προσπαθώ να μένω σ'αυτές καθημερινά και η διατροφή μου είναι καθαρή. Αλλά η αλήθεια είναι ότι δε μετράω ακριβώς πόση πρωτεϊνη, υδατάνθρακα κτλ παίρνω γιατί αυτό με αγχώνει πολύ, προσπαθώ όμως με το 'μάτι' (δλδ δε θα φάω στο μεσ/νο μου ένα κουβά ρύζι). Οι προπονήσεις μου θεωρώ είναι αρκετά δυνατές, γυμνάζοντας όλες τις μυικές ομάδες. Περιμένω τα σχόλιά σας και αν μπορείτε να με βοηθήσετε σε κάποια πράγματα για να μπορέσω να δω μεγαλύτερη γράμμωση-αν και υποψιάζομαι από τώρα την απάντηση Το ξέρω, θέλω δουλίτσα.

    p.s. Οι ασπρόμαυρες φώτο είναι για να διαστρεβλώσω το περιβάλλον γύρω μου (για ευνόητους λόγους) και όχι για να διαγράφουν οι μυς καλύτερα-όχι για να μη λέτε
    Last edited by geminimar; 09-03-18 at 16:01.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Καλημέρα κοριτσάρα!

    Εγώ έχω κάθε καλή πρόθεση να βοηθήσω, αλλά πες μου ειλικρινά, τι ακριβώς συμβουλή να σου δώσω, τι να σου πω να διορθώσεις/αλλάξεις από τη στιγμή που δεν ακολουθείς συγκεκριμένο πρόγραμμα διατροφής;! Το να τρως υγιεινα δεν αρκει για να χασεις λίπος.
    Την απάντηση όπως είπες, ξέρεις ποια είναι, ξέρεις τι θα σου πούμε. Τώρα αν σε πιάνει άγχος να ξέρεις πόσο τρως, τότε πολύ απλά συνέχισε αυτό που κανεις αλλά δεν θα έχεις και το αποτέλεσμα που θες.

    Δεν έχω δει κανέναν να πετυχαίνει το στόχο του, χωρίς να έχει ένα πρόγραμμα σε αυτό που κάνει. Και αυτό ισχύει σε όλους τους τομείς της ζωής μας.
    Θα σου πω ενα παράδειγμα απο την καθημερινοτητα -
    Για να κανεις μια συνταγη, υπαρχουν συγκεκριμενες δοσολογίες.
    Σου λέει, θα βάλεις 100γρ ζάχαρη, 150γρ βούτυρο κλπ για να κανεις κουλουράκια.
    Αν δεν ακολουθησεις αυτα που γραφει, τοτε δεν θα πετυχεις τη συνταγή.
    Άρα
    Αν σου αρεσει η εικονα που εχεις, τοτε συνεχισε αυτο που κανεις.
    Αν θες να αλλαξεις την εικονα σου και να χασεις λιπος, τοτε χρειαζεσαι πρόγραμμα το οποιο να το ακολουθεις με συνέπεια. Τόσο απλά.
    Όπως εισαι συνεπης στην προπονηση, αλλο τοσο και περισσοτερο πρεπει και στη διατροφη. Οσο δυνατες προπονησεις και να κανεις απαξ και δεν εχεις συγκεκριμενο προγραμμα σε αυτα που τρως, τοτε δεν θα εχεις το αποτελεσμα που θες.
    Last edited by Kardoula; 09-03-18 at 12:14.

  3. #3

    Default

    Ναι το ξέρω, έχεις απόλυτο δίκιο. Αλλά η αλήθεια είναι ότι ενώ τα δίνω όλα στο γυμναστήριο, δε φαίνεται η προσπάθειά μου λόγω διατροφής. Δηλαδή το να είσαι στις θερμίδες σου και απλά να προσέχεις τι τρως, δεν πιάνει; πρέπει να είσαι τόσο συγκεκριμένος σε γραμμάρια πρωτεϊνης, υδατάνθρακα κτλ;

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Αν έπιανε αυτη τη στιγμη δεν θα ανοιγες αυτο το τοπικ να ζητάς βοήθεια.
    Αν λειτουργούσε αυτό που έκανες, θα είχες αποτέλεσμα. Αρα κατι δεν κανεις καλά.
    Δεν σου λεω να εισαι με μια ζυγαρια στη μασχαλη. Αλλα ναι στην αρχη πρεπει να γινει για να ξερεις ποσο τρως. Μπορει να τρως περισσοτερο μπορει και λιγοτερο και να μην το γνωριζεις.
    Αυτα τα πραγματα ειναι αυτονοητα πιστευω, δεν λεω κατι εξωπραγματικο.
    Last edited by Kardoula; 09-03-18 at 12:17.

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Να προσθέσω πως αν νιώθεις πως δεν μπορείς να μετράς θερμίδες και μακροθρεπτικά, μπορείς απλώς να ζυγίζεις το φαγητό σου και να αξιολογείς. Αν με αυτές τις ποσοτητες δεν χανεις λίπος σημαινει πως πρεπει να μειωσεις κατα ενα ποσοστό. Αλλά και πάλι χρειάζεται να μετράς με τη ζυγαριά.

  6. #6

    Default

    Θερμίδες μετράω.Απλά πρέπει κάτι να κόψω. Και μακροθρεπτικά μετρούσα κάποτε αλλά επειδή δεν είχα ποτέ μια σαφή απάντηση τα παρατούσα. Με βάση το ύψος (159), βάρος (59), και τη φυσική μου κατάσταση (όπως τη βλέπεις :P ) ποιά ποσοστά μακροθρεπτικών είναι κατάλληλα για 'μένα; (γιατί έχω ακούσει διάφορα 40,40,30 κτλ).

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Επειδη θελω να ειμαι ειλικρινης γιατι θελω να βοηθησω ουσιαστικα, θα σου πω αυτο που θα ελεγα και στον εαυτο μου αν εκανε οτι ακριβως και εσυ:
    Κοριτσαρα, ολα αυτα ειναι δικαιολογιες..
    Κατσε στρωσου, ζυγισε το φαγητο σου. Λες μετρας θερμιδες και πως πρεπει κατι να κοψεις. Ε κοψε!! Τι περιμενεις;!

    Ξεκινα απο καπου. Αλλα ΞΕΚΙΝΑ!
    Θες να σου δωσω μια αρχη εκκινησης; Οκ, ξεκινα με 40/40/20 στις 1700 θερμιδες, μετρωντας τα παντα πρωτεινη απο ολες τις πηγες κλπ, χρησιμοποιωντας το myfitnesspal ή το ΥΑΖΙΟ (ειναι στα ελληνικα κι ολας ).
    Αλλα ΞΕΚΙΝΑ απο καπου. Απο κει και περα, θα αξιολογεις ανα 10 ημέρες και αν δεις οτι δεν χανεις καθολου, τοτε θα κανεις μειωσεις.

  8. #8

    Default

    Οκ Kardoula! Σ ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια σου! Και απο προπονηση, ποσες φορες αεροβιο/βδομαδα προτεινεις με ποση διαρκεια; μπορω να πηγαινω 4 φορες γυμναστηριο.

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Θα σου πρότεινα 4 φορές προπόνηση με βάρη. Αερόβια 2 φορές διαλειμματική των 20 λεπτών (η μια απο τις δυο βαλτη μετα απο προπονηση ποδιών) και αλλες 2 των 40 λεπτών σταθερής έντασης.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοηθεια για βελτιωση διατροφης και φυσικης καταστασης!
    By montech in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 8
    Last Post: 24-07-13, 11:45
  2. Βοήθεια Παιδία Για Βελτίωση Σωματικής Κατάστασης!
    By stelios81 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 30-06-13, 20:34
  3. Βοήθεια Με Βελτίωση Σωματικής Κατάστασης
    By gzisis69 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 16
    Last Post: 17-08-09, 13:14
  4. 13 τροποι φυσικης αυξησης τεστοστερονης
    By ThEkInG in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 30
    Last Post: 28-05-09, 15:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •