Καλησπέρα και απο μένα,καλως σας βρήκα.Είμαι νέο μέλος στο forum και έχω διαβάσει αρκετές συζητήσεις τις τελευταίες μέρες μόνο που έχω χαοθεί αρκετά.
Είμαι 26 χρονών, 1,74 υψος και 64 κιλά..
Κάνω προπονήσεις crossfit 5 φορές την εβδομάδα και εδώ και ένα μήνα ξεκίνησα να πηγαίνω σε διαιτολόγο με σκοπό να βελτιώσει την διατροφή μου διότι το πρόγραμμα μου είναι πολύ επιβαρυμένο τις καθημερινές..Εχω πρωινό ξύπνημα στις 6μιση οπου πηγαίνω για δουλειά μεχρι τις 4, στις 5 πηγαίνω κρόσφιτ και μετά έχω το μεταπτυχιακό μου.
Η διαιτολόγος όμως μου έδωσε μια διατροφή υποθερμιδική στις 1200 θερμιδες με αποτέλεσμα να νιώθω τεράστια κόπωση και ατονία..
Η αλήθεια είναι πως θέλω να χάσω λίπος και να πετύχω γράμμωση οπως είναι λογικό και πίστευα πως μια υποθερμιδική είναι αυτο που χρειαζόμουν αλλα πλέον σκέφτομαι μήπως είναι καλύτερο να στραφώ στην πρωτεινική με μειωμένους υδατάνθρακες..
Εχω παραγγείλει ηδη συμπληρώματα καθαρής πρωτεινης και λιποδιαλυτικά(!) όπου σε συζητήσεις έχω δεί οτι οι γνώμες είναι αρνητικές χωρίς να είναι σαφές ο λόγος..
Τώρα να θέσω την αρχική μου απορία.. Αν κάνω πρωτεινική διατροφή πρέπει να είναι και αυτή υποθερμιδική;
Εγω στο μυαλό μου εχω σαν παράδειγμα διατροφής το εξής:
Πρωινό (07:00) - 1 ποτήρι γάλα 2% η γάλα αμυγδάλου με 4 κουταλίες πίτουρο βρώμης
δεκατιανό(10:00)- 1 τοστ με ψωμι ολικής άλεσης με 3 ασπράδια αυγών, ντομάτα, μαρούλι και ενα ρόφημα πρωτεινης
μεσημεριανο(13:00)- πηγη πρωτεινης(180 γρ κοτοπουλο,γαλοπουλα,σολομο,τονο,μοσχαρι,χοιρινο χωρις λιπος) με μια γλυκοπατατα βραστη ή ενα φλιτζανη ρυζι μπασματι η ολικής και σαλατα εποχης
απογευματινο(16:00)- 1/2 τυρι κοτατζ και 10 αμυγδαλα αναλατα
μετα την προπόνηση (18:00)- ρόφημα πρωτεινης και μια κουταλια μέλι η μισή μπανάνα
βραδινό(19:30)- ίδιο με μεσημερι πχ χωρίς τον υδατάνθρακα.
Είναι υπερβολικά αυτά που είπα;