Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    13-03-18
    Posts
    3

    Default Αδυνάτισμα 40+ κιλών/Τεράστια χαλάρωση!!??

    Πρώτα απ' όλα καλησπέρα σε όλους και μπράβο για τις γνώσεις σας και τη βοήθεια που προσφέρετε.

    Πάμε στο θέμα μας.

    Ξεκινάω μια μεγάλη "κατηφόρα" μετά από 15 χρόνια παχυσαρκίας.τωρα πια 28 χρόνων στα 140 κιλά πιστεύω ότι δεν υπάρχει άλλο μέλλον έτσι.αρα το ταξίδι μου είναι 40+ κιλά κάτω.

    Στοιχεία.
    Ηλικία 28
    Ύψος 1.80
    Κιλά 140

    Έχω ξεκινήσει ήδη διατροφή και λόγο φόρτου δουλειάς 14+ ώρες την ημέρα ότι μπορώ κανω μέχρι να τα φέρω σε μια σειρά.
    Ενημερωτικά έχω πέσει 140 σε 136 αυτή τη στιγμή σε 1 μήνα.αλλα με πολλά λάθη.αναψυκτικα που και που.ζαχαρη.γλυκα.αλλα ανύπαρκτα σε σχέση με πριν.
    Δεν με φοβίζει το χάσιμο κιλών.εχω χάσει πολλές φορές κιλά και τα ξαναπαίρνω για γνωστούς λόγους μου.αλλα τώρα είναι τελευταία φορά και μένω στα κιλά που θα φτάσω.

    Το πρόβλημα μου είναι το εξής το οποίο έχει ερωτηθεί και απαντηθεί χιλιάδες φορές.

    Έχω μεγάλη κοιλιά.αλλα δεν ειναι μπυροκοιλια σαν μπαλα.λογω απο μικρος δούλευα οικοδομη και τετοιες δουλειες το σώμα μου έχει "φτιάξει".δεν είμαι ένας κλασικός παχύσαρκος πως να σας το εξηγήσω καλυτερα.σαν ένας γυμνασμενος χοντρος..και καθώς θα χάσω πολλά κιλά θα κρεμάσει πολύ άσχημα και είναι σίγουρο.Προσπαθησα να διαβάσω πολλά τοπικς μέσω γκουγκλ αλλά είναι 5+ χρόνων παλιά.

    Ξέρω ότι η μία λύση είναι χειρουργική.μπαινεις βγαίνεις τέλος.και μάλλον δεν σώζεται η κατάσταση για εκεί παω.αλλα θέλω να προσπαθήσω να το κάνω αν γίνεται να μαζέψει αυτό το κρεμασμένο και ρυτιδιασμενο δέρμα που θα εμφανιστει μετά την απώλεια μόνος μου.οσο πάει και μετά αποφασίζω τι θα κάνω.γτ και το στήθος θα κρεμάσει καλώς ή κακώς.

    Διάβασα και μάζεψα αυτά.

    Διατροφή με φρούτα και βιταμίνες Ε και Ω.
    Νερό 2-3 λίτρα ημερησίως.
    Γυμναστική για χάσιμο κιλών και λίπους.
    Γυμναστική για μυς.
    Ασκήσεις ειδικά για την κοιλιά.
    Κρέμα ενυδάτωσης.

    Αυτά σας κούρασα αρκετά...παρακαλώ οποία γνώμη και εμπειρια απόλυτα αποδεχτή.θελω να μαζέψω όσο πιο πολλές πληροφορίες για αυτό το ανχος μου..το κρεμασμένο δέρμα στην κοιλιά που θαναι πάρα πολύ σίγουρα..δεν έχανα κιλά για πολλά χρόνια γτ φοβόμουν πως θαναι η εμφάνιση μου μετά από όλα αυτά τα βίντεο που είδα στο γιουτυομπ..

    Φιλικά.

  2. #2
    Pumping Iron Kostas84's Avatar
    Join Date
    15-02-11
    Location
    Ηρακλειο,Κρητης
    Posts
    277

    Default

    Kαλημερα και καλως ηρθες!
    Εκει που εισαι ημουνα ,ειχα φτασει και 162 , και εδω που ειμαι θα ρθεις (110) και θα κατεβεις ακομα πιο κατω !
    Το Α σε ολη την προσπαθεια ειναι η πειθαρχια ΑΚΟΜΑ και στην παρασπονδια που θα κανεις μια στο τοσο .
    Αν θελεις μπορεις να γραψεις την διατροφη σου -αλλα σιγουρα στην αρχη αναψυκτικτικα και γλυκα δεν περιλαμβανονται- για σου πουνε συμβουλες και τα υπολοιπα παιδια .

    Γυμναστικη; καποιο περπατημα; Οσο πιο πολλες θερμιδες καιες βοηθανε την διατροφη ωστε να φτασεις στο επιθυμητο αποτελεσμα και να εισαι συγκεντρωμενος στον στοχο σου .

    Οσο για την χαλαρωση εγω δεν παρατηρησα τιποτα απολυτως ,πως εισαι σιγουρος; Χαλαρωση απο οτι ξερω εχεις αν χασεις πολλα κιλα με ανορθοδοξο τροπο πολυ γρηγορα! Με διατροφη/γυμναστικη δεν παθαινεις κατι !

    Καλη αρχη και καλη συνεχεια στην προσπαθεια σου !
    "The world is changed by your example , not by your opinion!"
    -Paulo Coelho

  3. #3
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Καλή τύχη στο στόχο σου φίλε.

  4. #4
    New Bodybuilder
    Join Date
    13-03-18
    Posts
    3

    Default

    Ευχαριστώ Au77..

    Kosta έχω πολύ λίπος στην κοιλιά και φενετε ότι είναι ζαρωμένη και αρχίζει και μαζευει σιγά σιγά και πιστεύω θα κρεμάσει πολύ.αυτο με φοβίζει απίστευτα και δεν χάνω κιλά τόσα χρόνια.οτι το σώμα μου θαναι άσχημο ενώ τώρα ναι λέω είμαι χοντρός.

    Γυμναστική λόγο ότι δουλεύω ντελιβερι σημαίνει 500+ σκαλιά την ημερα συν το περπάτημα .αυτο μου έδωσε ώθηση να ξεκινήσω λόγο της φύσης της δουλειάς μπόρεσα και ξεκίνησα να χάνω.μετα μόνο διάδρομο σπίτι που έχω αλλά ακόμα δεν έχω ξεκινήσει.

    Σκέφτομαι να βρω 4-5 ασκήσεις ειδικά για την κοιλιά να βοηθήσω παραπάνω την κατάσταση.

    Διατροφή δεν κάνω κάποια συγκεκριμένη.απλα τρώω μπιφτέκια κοτοπουλου.κοτοπουλο φιλέτο.ψαρι.τοστ.μπριζολα.μικρες ποσότητες μέσα στη μέρα και σαλάτες συνοδευτικά.γλυκα ταχω κόψει.κοκα κόλα που και που λάιτ πίνω.σαλατες λάχανο και ντομάτα αγγούρι.ψωμια όχι.

    Λόγο ντελιβερι ένα σουβλάκι το βράδυ όταν δουλεύω όχι όταν έχω ρεπό.

    Ότι άλλο ρωτήστε με και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Μην θεωρείς δεδομένο ότι θα κρεμάσεις. Για να περιορίσεις το φαινόμενο πρέπει να χάνεις με σταδιακό ρυθμό και να αποφεύγεις τα σκαμπανεβάσματα στα κιλά, μια πάνω μια κάτω.
    Τα 40 κιλά που έχεις βάλει στόχο αν τα χάσεις σε διάστημα ενός χρόνου θα προλάβει και το δέρμα να προσαρμοστεί σχετικά. Τώρα στην αρχή είναι ευκολότερο να τα χάνεις μια που το σώμα έχει μεγαλύτερες ενεργειακές ανάγκες λόγω κιλών. Αλλά όσο κατεβαίνεις θα πρέπει να αρχίσεις να προσέχεις την διατροφή σου και τις ποσότητες που καταναλώνεις αν δεν θέλεις να κολλήσεις.
    Η συνεχής κίνηση σίγουρα είναι καλό για το αδυνάτισμα αλλά και τα βάρη θα σε βοηθήσουν πολύ και όσον αφορά το "κρέμασμα" που φοβάσαι αλλά και για να διατηρήσεις την μυϊκή σου μάζα όσο χάνεις βάρη. 3 μέρες την εβδομάδα από 45 λεπτάκια ένα full body θα ήταν αρκετά νομίζω για αρχή.

  6. #6
    Pumping Iron Kostas84's Avatar
    Join Date
    15-02-11
    Location
    Ηρακλειο,Κρητης
    Posts
    277

    Default

    Μη νομιζεις οτι αν δεν τρως θα χασεις πιο ευκολα ή πιο δυσκολα το σωμα ειναι πιο εξυπνο και με πολλους μηχανισμους αμυνας ωστε να αντεξει την πεινα .
    Φτιαξε ενα προγραμμα διατροφης , τρωγε 5-6 γευματα μεσα στην μερα , βαζε στα γευματα σου σαλατα ,κοψε ψωμι ή αν τρως καντο μεχρι το μεσημερι .
    ΚΑΙ βαλε τα βαρη στην ζωη σου , εγω στην τελευταια και επιτυχημενη προσπαθεια που εκανα επειδη δεν το πηγα με τον σωστο τροπο εχσα 7 κιλα μυες 7 κιλα που ακομα δεν τα χω παρει πισω ολα .
    "The world is changed by your example , not by your opinion!"
    -Paulo Coelho

  7. #7
    New Bodybuilder
    Join Date
    13-03-18
    Posts
    3

    Default

    Δεν φοβάμαι το αν θα χάσω τα κιλά.πιστευω όπως και προηγούμενες φορές θα τα καταφέρω παρόλο που τα ξαναπηρα.

    Αυτό που θέλω να πολεμησω είναι η χαλάρωση στο σωμα.δηλαδη αυτό
    farspage.com/web/imgs/28/18/h246i1.jpeg

  8. #8
    Pumping Iron Kostas84's Avatar
    Join Date
    15-02-11
    Location
    Ηρακλειο,Κρητης
    Posts
    277

    Default

    Ρε συ σορρυ κιολας , αλλα ο τυπος στην φωτο ηταν 280 κιλα και πηγε στα 100 μεσα σε τρια χρονια,60 κιλα τον χρον ,αν κρινω απο τις ημερομηνιες του ποστ που διαβασα .
    Και γω εχω εναν γνωστο που εβαλε μπαλονι στο στομαχι , εχασε κιλα και κρεμασε ....χαρηκα ! Οτι και να κανεις αν δεν το κανεις ΜΑΖΙ με το σωμα σου θα εχεις θεμα
    Φτιαξε μια διατροφη που να μπορεις να την κρατησεις και μεινε σε αυτη βαλε αθληση στην ζωη σου ,εκτος τα σκαλοπατια (και γω σε καβα δουλευω ολη μερα κουβαλω αλλα βαρη κανω στο γυμναστηριο) !
    Και βαρη γιατι μετα θα το μετανιωσεις και θα φτασεις στον στοχο σου σιγα σιγα !

    Εγω ειχα βαλει στοχος μηνα μηνα ...
    "The world is changed by your example , not by your opinion!"
    -Paulo Coelho


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Χαλάρωση Μετά Από Απώλεια 48 Κιλών
    By diegito80 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 9
    Last Post: 05-05-15, 12:05
  2. Χαλάρωση κοιλιάς μετά από χάσιμο κιλών
    By diegito80 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 17-11-14, 03:51
  3. Χαλαρωση δερματος μετα απο απωλεια κιλων!!!!!
    By john@ in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 21-07-14, 11:21
  4. Χαλάρωση Δέρματος Μετά Από Απώλεια Κιλών
    By misha19 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 13
    Last Post: 13-05-14, 13:54
  5. Αδυνατισμα χωρις χαλαρωση!
    By sakis85 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 26-11-12, 21:25

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •