Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    New Member
    Join Date
    13-03-18
    Posts
    12

    Default Καλησπέρα Παιδιά

    Καλησπέρα σας και από εμένα,

    Καλώς σας βρήκα
    Καιρό πλοηγούμουν στο φόρουμ, και ήρθε η στιγμή να γίνω και επίσημα μέλος της παρέας σας!
    Είμαι 28 ετών, 1.74 cm και 61 κιλά.
    Γυμναζόμουν από μικρή αλλά κάποια στιγμή γύρω στα 21-22 τα παράτησα.. Λίγο η φοιτητική ζωή, λίγο οι σπουδές ..(δικαιολογίες)
    Εδώ και ένα έτος γυμνάζομαι συστηματικά, με συχνότητα 2-3 φορές την εβδομάδα, λίγο βάρη, προγράμματα τυπου tabata και τρέξιμο. Επειδή γυμναζόμουν μικρή και πάντα ήμουν σε κίνηση, αλλά και μεγάλωσα με υγιεινη διατροφή, παρά τα χρόνια που άφησα τον εαυτό μου από άποψη διατροφής και γυμναστικής, το σώμα μου παίρνει πολύ γρήγορα. Οπότε ο στόχος μου δεν είναι η απώλεια κιλών, ή η σύσφιξη, αλλά η ενδυνάμωση και γράμμωση.

    Θα χαρώ πολύ να μου δώσετε τις συμβουλές σας και με τη σειρά μου να συμμετέχω στις συζητήσεις, αλλά και να βοηθήσω (αν μπορώ) με τη δική μου πολύ μικρή εμπειρία.

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-05-17
    Posts
    136

    Default

    Καλησπέρα Χριστίνα και καλώς όρισες.
    Αφού γυμνάζεσαι από μικρή είσαι συνηδειτοποιημένη και γι' αυτό θα προσαρμοστείς πιο εύκολα και γρήγορα. Για την ώρα, αφού δεν επιθυμείς απώλεια βάρους περιορίσου στην προπόνηση με βάρη 3 φορές την εβδομάδα ή μέρα παρά μέρα, full body,διότι έτσι θα πετύχεις μυϊκή ενδυνάμωση. Τη γράμμωση άστη για αργότερα. Όσο για προγράμματα προπόνησης και διατροφής ψάξε στις ειδικές ενότητες και θα βρεις πάμπολλες. Αυτά από μένα και καλές προπονήσεις.

  3. #3
    New Member
    Join Date
    13-03-18
    Posts
    12

    Default

    Ευχαριστώ πολύ Zangor για την απάντησή σου!
    Επειδή μου αρέσει να εναλλάσσω προπονήσεις... το πρόγραμμά μου έχει διαμορφωθεί ως εξής τις τελευταιες 2 εβδομαδες: 3 φορές fitness yoga, 1 φορά τρέξιμο και 1 βάρη. Σημειώνω ότι η yoga δεν είναι της.. "ξεκούρασης" αλλά από το πρώτο 15λεπτο ο ιδρώτας τρέχει ποτάμι. Πιστεύεις ότι πρέπει να αντικαταστήσω επομένως τις προπονήσεις με βάρη για την ενδυνάμωση?? Μπορεί να είναι λάθος αυτό που θα πω, αλλά γράμμωση (..έστω και τα πρώιμα στάδια) είχα επιτύχει με το τρέξιμο.
    Last edited by Kristine; 13-03-18 at 17:28.

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-05-17
    Posts
    136

    Default

    Γεια σου και πάλι.
    Δεν αμφιβάλλω ότι με το fitness yoga ιδρώνεις και πολύ μάλιστα. Αλλά αυτό εμπίπτει πιο πολύ στην αερόβια άσκηση, με την οποία χάνεις ταυτόχρονα λίπος αλλά και μυς. Εάν θέλεις ένα σώμα σαν του μακαρίτη του Στάθη Ψάλτη, συνέχισε έτσι. Εάν όμως θέλεις ένα δυνατό και γραμμωμένο κορμί τότε η γυμναστική με βάρη είναι μονόδρομος. Και για να καταλάβεις με τα βάρη αποκτάς μυς και σε συνδυασμό με την αερόβια διώχνεις το λίπος. Ολ' αυτά βέβαια με σωστή διατροφή.
    Ψάξε στη γυναικεία ενότητα και θα βρεις τα πάντα.
    Εάν καταλήξεις σε κάποιο πλάνο που να σε ικανοποιεί ποσταρέτο εδώ και υπάρχουν πολλά παιδιά ειδήμονες να σε κατευθύνουν.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    13-03-18
    Posts
    12

    Default

    Ευχαριστώ πολύ και πάλι για τις συμβουλές, να σαι καλα !


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Καλησπέρα Παιδιά
    By jimmakos3k in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 11
    Last Post: 19-12-15, 15:40
  2. Καλησπέρα Παιδιά
    By MrFit in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 4
    Last Post: 07-02-15, 16:31
  3. Καλησπέρα παιδιά
    By SotosTheBoSs™ in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 11
    Last Post: 02-09-13, 10:27
  4. Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά!!
    By musclemouse in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 12
    Last Post: 14-06-11, 02:36

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •