Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    Default Γράμμωση

    Καλησπέρα και ευχαριστώ για την αποδοχή! Έχω ύψος 1,65 και ζυγίζω 43 κιλά , κάνω καθημερινή γυμναστική δυο ωρών έξι φορές την εβδομάδα , αερόβια και κοιλιακούς , τρώω σε συγκεκριμένο προγράμματο αλλά δεν βλέπω τα κουτάκια κοιλιακούς ! Τι μπορεί να φταίει;;;
    Last edited by ManosMirto; 13-03-18 at 19:20.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καταρχην να τα παρουμε λιγο απο την αρχη;
    Εισαι γυναικα ή άντρας; Υποθετω γυναικα και μαλιστα λιποβαρης.
    πόσο καιρο κανεις βάρη;
    2 ώρες 6 μερες την εβδομάδα ειναι υπερβολη.

  3. #3

    Default

    Είμαι γυναίκα 25 ετών , ημουν 47 με 48 κιλά πριν την εγκυμοσύνη , έχω γεννήσει πριν εφτά μήνες και έτσι έπεσα τόσο πολύ στα κιλά ! Δυστιχως έχω κόψει βάρη λόγω Καισαρικης ! Σήκωνα πριν την εγκυμοσύνη 25kg στραβομπαρα ! Πλέον κάνω τρέξιμο , ανάβαση με αντίσταση και κοιλιακούς

  4. #4

    Default

    Αθλούμαι από τα 15 έτη μου , κάνω πολύ σταθερή και καθαρή διατροφή πρωτεϊνικής κατά κύριο λόγο , σπάνια βγαίνω εκτός προγράμματος ! Γενικά έχω ένα πολύ σταθερό τρόπο ζωής

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Συνήθως στην εγκυμοσυνη βαζουν κιλα. Εσυ οχι μονο δεν εβαλες αλλα εχεις φτασει σε πολυ χαμηλο επιπεδο.
    Εγω θα σου πω να βάλεις στόχο οχι τα κουτακια κοιλιακων, αλλα να ανεβασεις το βαρος σου γιατι πλεον μιλαμε για πολυ λιγα κιλα!!!
    Τι διατροφη κανεις ακριβως; Γραψε μας τι τρως. Απο τη στιγμη που δεν κανεις γυμναστικη με αντιστασεις (βάρη) τι κανεις 2 ωρες και μαλιστα 6 φορες την εβδομαδα; Αεροβια επισης, ποση ωρα; Με 43 κιλα δεν θες αεροβια, σωστο φαγητο θες κοριτσαρα μου.

  6. #6

    Default

    Λοιπόν ξυπνάω 6μιση το πρωί με άδειο στομάχι κάνω 25 χιλιόμετρα τρέξιμο σε μηχάνημα ,ένα εικοσάλεπτο ασκήσεις εδάφους σε ήμερα ποδιών είτε με λάστιχα είτε απλές ασκήσεις , εάν είναι ημέρα κοιλιακών κάνω 40 λεπτά κοιλιακούς και πάλι σε μηχάνημα ανάβαση με αντίσταση 9 χιλιόμετρα ! Τρώω μετά προπονητικό γεύμα - πρωινό , ώρα 9:41 9 ασπράδια 2 ολόκληρα αυγά , 200γρ κρέας χωρίς λίπος ( μοσχάρι , συκώτι , πουλερικά και ψαρικά ) λαχανικά , 200γρ πατάτα με φλούδα ή γλυκοπατάτες , τυρί 100γρ χαμηλά λιπαρά όλα νετοβραστα δίχως αλάτι με πολλά είδη πιπεριού ,ώρα 11:41 φρούτο μαζί με ξηρούς μη αλατισμένους ξηρούς καρπούς ή 15 γρ φυστικοβουτυρο ή 15 γρ ταχίνι ολικής , ώρα 13:41 λίγο ασπράδι με κριτσίνι ολικής , ώρα 16:41 γιαούρτι ή κοτατζ ή κεφιρ με μέλι και Μπάρα με ηλιόσπορο πολύ κανέλα , ώρα 18:41 λίγο ασπράδι με κριτσινι ως βραδινό ! Πίνω 3λιτρα πράσινο τσάι ημερήσιος , δεν πίνω δεν καπνίζω , έχω μια ελεύθερη μέρα μια φορά την βδομάδα !

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Κανεις με αδειο στομαχι 25 χλμ τρεξιμο , 40 λεπτα κοιλιακους και μετα πάλι 9 χλμ??
    Διατροφη φτωχη απο υδατανθρακα, χαμηλη σε θρεπτικα συστατικα.
    Οχι, σε καμια περιπτωση δεν ενδεικνειται αυτο που κανεις για γυναικα 43 κιλων!!!
    Οχι κοιλιακους, αλλα ιχνος μυ δεν θα αφησεις βρε κοριτσι μου πανω σου.

    Σταματα να κανεις ολα αυτα νηστικη.
    Μειωσε στην αεροβια σου σε 20 λεπτα ΤΟ ΠΟΛΥ 3-4 φορες την εβδομαδα.

    Ανεβασε σταδιακα τις θερμιδες σου και βαλε υδατανθρακα. Γιατι δεν τρως τροφες οπως βρωμη, ρυζι, οσπρια, τροφες που θα σου δωσουν ενεργεια και θρεπτικα συστατικα;!

    Εδω μιλαμε για θεμα υγειας!!

  8. #8

    Default

    Μια ενδεικτική διατροφή ; Τρώω όσπρια , δυο με τρεις φορές σαν σαλάτα , δεν μου αρέσει το ρύζι και αντί για βρώμη προτείνω την πατάτα
    Last edited by ManosMirto; 13-03-18 at 20:55.

  9. #9
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Αυτό είναι πρόγραμμα μαραθωνοδρόμου!
    Υπερβολικό το αερόβιο. Πρέπει να αλλάξεις προσέγγιση.
    3-4 φορες την εβδομάδα προπόνηση με αντίσταση. Αν δεν θέλεις να πας γυμναστήριο(που είναι το ιδανικό), μπορείς να πετύχεις μια χαρά αποτελέσματα με καλλισθενική.
    2 φορές την εβδομάδα διαλλειματική και άλλες 1-2 τρεξιματάκι, το πολύ 30 λεπτά.
    Αν σε ευχαριστεί τόσο πολύ το αερόβιο για 25χλμ(!!!), καν' το 1 φορά κάθε 20 ημέρες, φροντίζοντας πάντα να τρως τις έξτρα θερμίδες.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  10. #10
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    20-12-16
    Posts
    220

    Default

    Ούτε ο Θεοδωρακάκος δεν τρέχει 34 χλμ. τη μέρα..

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by ManosMirto View Post
    Μια ενδεικτική διατροφή ; Τρώω όσπρια , δυο με τρεις φορές σαν σαλάτα , δεν μου αρέσει το ρύζι και αντί για βρώμη προτείνω την πατάτα

    Πρωινό μπορεις να τρως ενα φρουτο με γιαουρτι ή γιαουρτι με βρώμη.

    Ως δεκατιανο πατατα, κοτοπουλο και λιγα αναμεικτα λαχανικα

    Μεσημεριανο μπορεις να εχεις μοσχάρι με πατάτα ή κινόα ή όσπρια

    Απογευματινό μια ομελέτα με λαχανικά και για βραδινό ψάρι με σαλάτα.

    Αυτά πολύ ενδεικτικά, περισσότερο για να πάρεις ιδεες. Μπορεις να περιηγηθεις στα αρθρα του φορουμ , θα βρεις πολυ υλικο να προσαρμοσεις τα γευματα στις αναγκες σου και στις σωστες ποσοτητες. Μετα μπορεις να την γραψεις εδω και να σε βοηθησουμε να την τελειοποιήσεις.

  12. #12
    New Member
    Join Date
    22-08-16
    Posts
    19

    Default

    Εχω την εντύπωση πως ειναι τρολ :P


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Γράμμωση
    By Antonaras in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 08-06-15, 15:32
  2. Γράμμωση
    By Painless in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 28-05-14, 22:24
  3. HST/ΗΙΤ και γράμμωση??
    By aris_19 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 42
    Last Post: 04-05-12, 17:56
  4. Γραμμωση
    By sw4lrq in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 21-05-07, 06:43

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •