Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13

Thread: Kristine Log

Threaded View

  1. #1
    New Member
    Join Date
    13-03-18
    Posts
    12

    Default Kristine Log

    Καλησπέρα σε όλους!

    Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το παρακάτω διατροφικό πλάνο και την προπόνηση που ακολουθώ τις τελευταίες 2 εβδομάδες.
    Σημειώνω ότι είμαι 28 ετών, 1.74 cm και 60-61 κιλά. Με βάση την τελευταία λιπομέτρηση που είχα κάνει (Ιούνιος 2017), θα πρέπει να καταναλώνω 1400 θερμίδες ημερησίως. Να πω ότι εκείνη την περίοδο ήμουν στα πρώτα στάδια γράμμωσης και το σώμα μου φαινόταν στεγνό. Η προπόνηση που ακολουθούσα ήταν τρέξιμο (διαλειμματική προπόνηση) μέτριας ή υψηλής έντασης, δύο φορές την εβδομάδα, διάρκειας 2-2,5 ωρών. Έκανα επίσης 1-2 φορές προπόνηση βάρη και γιόγκα (χαμηλή ή μέτρια ένταση) ¨η trx/ tabata. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κάνει ποτέ δίαιτα ή συγκεκριμένο πρόγραμμα διατροφής, απλά μεγάλωσα με γυμναστική (κλασικός χορός κυρίως) και υγιεινή διατροφή, με αποτέλεσμα παρά τα (αρκετά) χρόνια αδράνειας, το σώμα πολύ γρήγορα να βρήκε τη φόρμα του. Δεν είχα ποτέ θέμα με κιλά, χαλάρωση ή κυτταρίτιδα, και μπορεί να οφείλεται στο ότι ο σωματότυπός μου φαίνεται ψηλόλιγνος-αθλητικός. Το θέμα μου είναι όμως ότι με τη συγκεκριμένη προπόνηση, ναι μεν χάρηκα με το αποτέλεσμα (προσπάθειας περίπου 6 μηνών) ωστόσο είχα και αποτελέσματα που δε μου άρεσαν, όπως το στήθος μου μίκρυνε -σχεδόν εξαφανίστηκε. Η φύση σε αυτό το θέμα δεν ήταν πολύ γενναιόδωρη, ήμουν όμως ικανοποιημένη... και μετά μου φάνηκε αισθητή η διαφορά! Επίσης, είχα μεγάλη απώλεια σε πόντους με αποτέλεσμα να μην ξέρω πώς να σταματήσω..! Μέγεθος ρούχων XS που με βάση τα δικά μου δεδομένα και διαστάσεις, δε μου φαινόταν φυσιολογικό. Λόγω λοιπόν μιας υπερκόπωσης που έπαθα το Σεπτέμβρη και ανακάλυψα ότι είχα πολύ χαμηλό αιματοκρίτη, ενιωθα συνεχή αδυναμία και εξάντληση (είδα και έπαθα να συνέλθω).

    Από το Δεκέμβρη έχω ξεκινήσει και βρίσκω τους ρυθμούς μου και τις τελευταίες δυο βδομάδες έχω ξεκινήσει και πάλι δυναμικά.
    Η διατροφή που έχω έχει ως εξής:

    Πρωινό
    1 ποτήρι γάλα 1,5% και 1/2 φλτζ. μούσλι ή 3 φρυγανιές με μέλι και ταχίνι

    Σνακ
    1 γιαούρτι 2%, ή κουλούρι Θεσ/νίκης

    Μεσημεριανό
    180 γρ. κοτόπουλο και 1 μικρή πατάτα ή 180 γρ ρύζι βρασμένο + σαλάτα
    ή 150 γρ. μοσχάρι ή μπιφτέκι + 1 μικρή πατάτα ή 180 γρ ρύζι βρασμένο + σαλάτα
    ή 250 γρ ψάρι + σαλάτα
    ή ένα πιάτο λαδερό + 90 γρ. τυρί + 1 φέτα ψωμί
    ή 1,5 φλιτζ. μακαρόνια + σάλτσα ντομάτας ή 4 κ.σ. κιμά + 2 κ.σ. τυρί + σαλάτα

    Απογευματινό
    12 τμχ ξηρούς καρπούς + αποξηραμένα φρούτα + 1 φρούτο

    Βραδινό
    Ομελέτα (2 αυγά + λαχανικά) και σαλάτα
    ή Αραβική πίτα με 1 φ. γαλαπούλα βραστή + 2 φ.τυρί (ή cottage ή κατίκι δομοκού) + ντομάτα
    ή τονοσαλάτα (120γρ τόνος + λαχανικά)
    ή Ντάκος κρητικός + ντομάτα + 90 γρ, τυρί
    ή 1 τοστ και 1 γιαούρτι 2%
    ή φρουτοσαλάτα

    Επίσης η προπόνηση που ακολουθώ είναι
    Δευτέρα-Τρίτη-Παρασκευή γιόγκα υψηλής έντασης
    Τετάρτη ή Πέμπτη βάρη
    Σάββατο ή Κυριακή τρέξιμο

    Με συμβούλεψε ένα παλικάρι από το φόρουμ να αυξήσω τις ημέρες προπόνησης με βάρη, καθώς αερόβιο καλύπτω με τη γιόγκα ( κυριολεκτικά ρίχνω ιδρώτα), την οποία την επέλεξα γιατί μου έχει λείψει ο χορός και τα οφέλη που είχα, όπως η ευλυγισία. Με τα βάρη νιώθω λίγο "σκουριασμένη". Επίσης έχω σκολίωση οπότε ο γιατρός με έχει συμβουλέψει να μη σηκώνω πολλά βάρη και κατά τη διάρκεια εκτέλεσης των ασκήσεων να είμαι καθιστή.

    Μπορείτε σας παρακαλώ να με βοηθήσετε και να μου πείτε τη γνώμη σας? Στόχος μου είναι ένα σώμα δυνατό και υγιές πρώτα απ όλα. Εν συνεχεία ενδυναμωμένο και γραμμωμένο

    Αν έχω ανοίξει thread σε λάθος σημείο, με συγχωρείτε εκ των προτέρων και μεταφέρετε το στο κατάλληλο topic.
    Ευχαριστώ πολύ! !
    Last edited by Kristine; 14-03-18 at 01:41.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •