Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 31 to 60 of 69
  1. #31
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    Quote Originally Posted by Sun View Post
    Καλησπέρα. Σημερα γραφτηκα στο site για να μου δωσετε συμβουλες. Θελω να κανω γραμμωση και όχι ογκο. πχ δεν μου αρεσουν ΚΑΘΟΛΟΥ κατι σωματα με ογκο που βλεπω στα γυμναστήρια. Επισης τα σωματα που βλεπω στην κεντρικη σελιδα του bodybulders επισης δεν μου αρεσουν. Θελω απλα να κανω γραμμωση και όχι πολύ εντονη. Για να καταλαβαιτε τι θελω ακριβως σας στελνω καποιες εικονες από το ιντερνετAttachment 33476Attachment 33477Attachment 33478

    Καπως ετσι θελω να γινω. Ειμαι 30 χρονων, 1,71 υψος και 67 κιλα. Εχω λιγο τοπικο λιπος στην κοιλια. Λιγο όμως. Μπορω όμως να τα καταφερω μονο με την διατροφή? Δεν θελω να κανω βαρη γιατι φοβάμαι μην παρω ογκο και όπως σας ειπα δεν μου αρεσει καθολου ο ογκος. Πηγα σε διατροφολογο και ειχα ποσοστο λιπους 23% και μετα από 1 μηνα πηγα στο 19%.

    Σας ευχαριστω πολύ!
    εννοειται μπορεις να γινεις σαν αυτον..αλλα οπωσδηποτε θελει και βαρη!ουτο σι αλλος με διατροφη και βαρη εκει μπορεις να φτασεις.. αντε λιγο καλυτερος...μην φοβασαι δεν θα γινεις ποτε bodybuilder..οπως ετσι που δεν θες!! στο υπογραφω!! ξεκινα λοιπον διατροφη ασκηση με συνεπεια προγραμματισμο και καποια στιγμη θα φτασεις στο επιπεδο του παιδιου στη foto! τον χρονο δεν μπορω να στο προσδιορισω αναλογα ποσο γρηγορα αναταποκρινεται το σωμα σου!
    Last edited by lary2332; 16-03-18 at 07:08.
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  2. #32
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Αν και ουσιαστικά έχει απαντηθεί ας πω κι εγώ τα δικά μου.
    Για την συμμετρία που λες στα γυμναστήρια. Όντως υπάρχει μια μερίδα ατόμων που γυμνάζουν στήθος, χέρια (γιατί αυτά θεωρούν ότι φαίνονται μάλλον) ή το πάνω μέρος και καθόλου τα πόδια. Σε κάθε περίπτωση ούτε αισθητικά είναι όμορφο αλλά ούτε λειτουργικά, αφού το σώμα είναι πιο εύκολο να τραυματιστεί από τις ανισορροπίες, ή βλέπεις άτομα με δυνατό στήθος να καμπουριάζουν αφού δεν φροντίζουν να εκγυμνάσουν και τους πίσω μυς. Δεν βλέπω γιατί πρέπει να σε ανησυχεί κάτι τέτοιο. Όποιος και αν είναι ο τρόπος εκγύμνασης εσύ φρόντιζε να προπονείς συμμετρικά όλο το σώμα σου και συμμετρική θα είναι η ανάπτυξη, αν όχι, θα επικεντρωθείς μετά στις αδυναμίες σου.
    Για την λεπτή μέση που θέλεις. νομίζω ότι δεν θέλεις λεπτή μέση, θέλεις το τριγωνικό σχήμα που έχουν τα άτομα στις εικόνες σου, και το οποίο προϋποθέτει και πόδια που να μην είναι σαν στέκα και φαρδιά πλάτη και ώμου. Κοίτα τις φωτογραφίες που ανέβασες, έχουν μυς και σε όλο το σώμα, κοίτα προσεκτικότερα τα πόδια τους και τους ώμους. Κοίτα και το σώμα σου, τώρα που κατεβαίνεις σε ποσοστό λίπους μοιάζεις σε αυτούς; Απ' ότι καταλαβαίνω όχι, γιατί δεν έχεις του απαραίτητους μυς.
    Και καταλήγοντας στην ανησυχία σου ότι θα πάρεις πολύ όγκο, ας υποθέσουμε ότι είναι εύκολο, που δεν είναι, το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν γίνεται ούτε σε μια εβδομάδα, ούτε σε ένα μήνα. Δεν θα ξυπνήσεις ένα πρωί και θα έχεις γίνει κτήνος, χρειάζεται διατροφή και σωστή άσκηση, άντε να παίρνεις 200-300 γραμμμάρια μυϊκής μάζας το μήνα, αν αντιληφθείς μετά από μήνες ότι έχεις αρχίσει να ξεφεύγεις κατεβάζεις θερμίδες μειώνεις την άσκηση και αυτό είναι.
    Να καταλήξω και στον τύπο άσκησης, το αν θα κάνεις λίγα ή πολλά κιλά, λίγες ή πολλές επαναλήψεις, αργές ή εκρηκτικές είναι δική σου απόφαση. Επειδή όμως συχνά στο γυμναστήριο βλέπω το εξής φαινόμενο, λίγα κιλά, χαμηλή ένταση και στα διαλείμματα παίζουμε με το κινητό μας. Έτσι δεν γίνεται δουλειά, πρέπει να προσαρμόζεις τον ρυθμό, την ξεκούραση και τον όγκο ώστε πραγματικά να γυμνάζεσαι ασχέτως των κιλών που σηκώνεις.

  3. #33
    New Member
    Join Date
    06-12-15
    Posts
    79

    Default

    Δεν θέλω να κάνω βάρη για μην φουσκώσω. Πόσες φορές την έχω ακούσει αυτήν την τρολιά,συνήθως από γυναίκες .
    Και όταν αρχίσει κανείς και συνηδητοποιήσει ότι πρέπει να φτήσει αίμα για να πάρει έστω και έναν πόντο π.χ στο μπρατσάκι του, τα παρατάει..

  4. #34
    Junior Bodybuilder Sofronas's Avatar
    Join Date
    02-07-12
    Location
    Δράμα
    Posts
    127

    Default

    Quote Originally Posted by Sun View Post
    Συγνωμη Safrona αλλα διαφωνω με αυτό που λες. Εδώ μεσα γραφτηκα γιατι είναι και για fitness. Το να γινω φουσκτωος δεν μου αρεσει εμενα προσωπικα. Είναι γουστα. Πολλοι αντρες εχουν τετοια σωματα. Απλα και γραμμωμένα. Το βρικσεις αντιαισθητικο? Εγω προσωπικα βρισκω αντιαισθητικο τον ογκο, ειδικα όταν είναι ασυμετρος που συμβαινει αρκετα συχνα στο γυμναστηριο. Η αληθεια είναι δεν καταλαβαίνω γιατι τσαντιζεσαι. Πολλοι δεν θελουν ογκο. Τελοσπαντων ευχαριστω για την απαντηση :)
    Διαφωνεις φιλε μου γιατι μαλλον δεν καταλαβες το νοημα οσων ειπα..και οταν λεω τσατιζομαι μη το παιρνεις σοβαρα, απλως ξενερωνω τρελα να εχει η νεολαια τετοια ειδωλα! Anyway..

    Μιλησαν πολλοι τωρα και με καλυψαν..το ολο θεμα ειναι να βρεις αυτο που θελεις ακριβως! Η νοοτροπια και λιγο ογκο και λιγο γραμμωση, αλλα οχι πολυ ογκο, ισα ισα ενα κλικ και κολοκυθια τουμπανα ειναι αποψεις των μη ενεργων αθλουμενων...
    Θελεις να γυμναστεις για να εχεις ενα ομορφο σωμα..οκ! Ξεκινα ενα αθλημα ή και λιγη γυμναστικη (τυπου ενοργανη, καμψεις, ελξεις κλπ) με το βαρος του σωματος σου. Θα σου ειναι υπερ αρκετη για αυτο που θελεις να κανεις!

    Η ενσταση μου ειναι οτι στο bodybuilders.gr να ανεβαζεις τετοια κορμια και να λες φοβαμαι μην παρω ογκο γιαυτο δεν θελω βαρη ειναι αστειο..αν ογκος καλε μου φιλε ηταν τοσο απλο οσο νομιζεις, θα εβλεπες κτηνοι παντου γυρω σου. Το θεμα ξες ποιο ειναι; οτι οπως ειπες βλεπεις φουσκωτους και οχι καλογυμνασμενα σωματα (εστω και αρκετα μυωδη). Αυτο αρχικα σημαινει οτι δεν ξερεις να ξεχωριζεις τι σημαινει γυμναστικη σοβαρη και οχι τρομπα που φουσκωνει, κατα δευτερον οτι αυτη η ρημαδα η νοοτροπια μας οτι ο αλλος κατι παιρνει και γινεται ετσι (ενω το τι θυσιες μπορει να κανει δεν σου παει καν το μυαλο στην καθημερινοτητα του).

    Τελος παντων, μακρυγορησα αρκετα αλλα ειναι απο τα θεματα που με εξιταρουν..να σκιζεσαι να εχεις ενα ηρακλειο κορμι και ο αλλος να σε λεει φουσκωτο..
    Η αυτοκριτική σε όλα είναι μία αρετή που αν την έχεις, το μόνο που γίνεσαι με τα χρόνια είναι ο καλύτερος που μπορείς στον ελάχιστο δυνατό χρόνο!

    by Sofronas

    Muscle growth is an adaption to stress, nothing else! ~ ''The SHADOW'' ~ Dorian Yates!

  5. #35
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    30 χρονών άντρας δεν μπορεί να το χωρέσει το κεφάλι μου, να αναρωτιέται αν μονο με φαγητό μπορεί κάποιος να έχει ένα γυμνασμένο σώμα.
    Δεν μπορώ να καταλάβω, πως γίνεται να λέει οτι φοβάται μη γίνει "φουσκωτός".
    Να πω πως ήσουν 15 χρονών, να το καταλάβω..
    Αλλά ρε φίλε, 30 χρονων, δεν θέλει καμία γνώση να καταλάβεις πως αυτό που θες είναι θέμα γυμναστικής και διατροφής, είναι κοινή λογική.

    Κάθονται τόσα άτομα και λένε τα αυτονόητα.
    Άμα γίνεις ντουλάπα πες μας κι εμάς πως το κατάφερες.
    Οτι δηλαδή θα κάνεις άπταιστη τεχνική, τέλειο πρόγραμμα για βάρη και θα πετύχεις υπερτροφία σε τέτοιο βαθμό..

    Τι να πω ρε παιδιά..

  6. #36
    Junior Bodybuilder ArmEveryday's Avatar
    Join Date
    05-01-18
    Location
    Germany
    Posts
    226

    Default

    Ενταξει καθενας εχει τα γουστα του δν καταλαβαινω γιατι τσαντιζεστε...Αλλος θελει να ειναι ογκωδης αλλο αδυνατος με γραμμωση.

    Οσον αφορα τη συσχετιση δυναμη μυες και υγεια, καμια σχεση. Μπορεις να εισαι υγιεστατος χωρις να κανεις 200 κιλα deadlift κ 180 squat. Με τρεξιμο , αντιστασεις μετριου βαρους πχ μηχανηματα κ σωστη διατροφη. Αλλο η δυναμη, αλλο η υγεια μην τα μπερδευουμε. Ο παππους μου δεν εκανε ποτε βαρη και εζησε μεχρι τα 100 χωρις προβληματα, μην λεμε κ οτι να ναι να δημιουργησουμε εντυπωσεις
    Last edited by ArmEveryday; 16-03-18 at 11:48.

  7. #37
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by ArmEveryday View Post
    Ενταξει καθενας εχει τα γουστα του δν καταλαβαινω γιατι τσαντιζεστε...Αλλος θελει να ειναι ογκωδης αλλο αδυνατος με γραμμωση.

    Οσον αφορα τη συσχετιση δυναμη μυες και υγεια, καμια σχεση. Μπορεις να εισαι υγιεστατος χωρις να κανεις 200 κιλα deadlift κ 180 squat. Με τρεξιμο , αντιστασεις μετριου βαρους πχ μηχανηματα κ σωστη διατροφη. Αλλο η δυναμη, αλλο η υγεια μην τα μπερδευουμε. Ο παππους μου δεν εκανε ποτε βαρη και εζησε μεχρι τα 100 χωρις προβληματα, μην λεμε κ οτι να ναι να δημιουργησουμε εντυπωσεις
    Το είπα τραβηγμένα έχεις δίκιο, αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ.

    Έχεις δίκιο δεν χρειάζεται να κάνεις 200 κιλά για να είσαι υγιής. Δεν εννοώ ότι αν κάνεις βάρη θα έχεις μακροζωία, δεν πάει έτσι... Το μόνο που θέλω να πω είναι οτι ένας δυνατός κορμός και δυνατά άκρα καθορίζουν το πόσο μπορείς να αυτοεξυπηρετήσαι στην καθημερινότητά σου (απο απλά πράγματα όπως το να ανοίξεις το βάζο και να κουβαλήσεις 5 ψώνια χωρίς πρόβλημα μέχρι να μην πονάει η μέση σου σε κάθε βήμα, κλπ). Με αυτή την έννοια, το να έχεις ένα επίπεδο δύναμης που δεν απαιτεί και τεράστια εξειδίκευση όπως πχ να σηκώνεις το βάρος σου πάνω απο το κεφάλι και να κάνεις squat 2 φορές το βάρος σου, μπορεί να σου προσφέρει ποιότητα ζωής και υγεία.

    Σε ότι αφορά τα πρότυπα, είναι υποκειμενικό, ο καθένας ό,τι θέλει φυσικά. Απλά νομίζω είναι κρίμα οι προσδοκίες να σταματάνε στον skinny με 6-pack.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  8. #38
    Advanced Bodybuilder jesueah's Avatar
    Join Date
    09-05-14
    Location
    Αθήνα
    Posts
    734

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    30 χρονών άντρας δεν μπορεί να το χωρέσει το κεφάλι μου, να αναρωτιέται αν μονο με φαγητό μπορεί κάποιος να έχει ένα γυμνασμένο σώμα.
    Δεν μπορώ να καταλάβω, πως γίνεται να λέει οτι φοβάται μη γίνει "φουσκωτός".
    Να πω πως ήσουν 15 χρονών, να το καταλάβω..
    Αλλά ρε φίλε, 30 χρονων, δεν θέλει καμία γνώση να καταλάβεις πως αυτό που θες είναι θέμα γυμναστικής και διατροφής, είναι κοινή λογική.

    Κάθονται τόσα άτομα και λένε τα αυτονόητα.
    Άμα γίνεις ντουλάπα πες μας κι εμάς πως το κατάφερες.
    Οτι δηλαδή θα κάνεις άπταιστη τεχνική, τέλειο πρόγραμμα για βάρη και θα πετύχεις υπερτροφία σε τέτοιο βαθμό..

    Τι να πω ρε παιδιά..
    Κι εγώ δε παω με το αυτοκινητο στη δουλεια, παω με τα ποδια... φοβαμαι μη γινω πρωταθλητης nascar
    Being negative and lazy is a disease that leads to pain,hardship,depression,poor health and failure.
    Be proactive and give a damn to achieve success!

    P.H.


    Some days it's not about health or good looking... It's just therapy!!

  9. #39
    Banned
    Join Date
    15-03-18
    Posts
    16

    Default

    Καταρχήν ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

    -Achilezzz-
    Αυτό που περιγραφεις "πιτζαμα boy" πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω γιατι το πιστευεις. Κοιταξε να δεις, από παντα δεν μου αρεσαν καθολου τα μεγαλα ογκδη σωματα. Ποτε δεν μου αρεσαν τα πολύ αρρενωπα φουσκωτα σωματα. Όχι μονο τα εβρισκα υπερβολικα και αντιαισθητικα αλλα εβλεπα ότι αυτοι που εχουν αυτά τα σωματα είναι ακριβως αυτό που περιέγραψες ως πιτζαμα boy. Εχεις παει ποτε να δεις αγωνα ποδοσφαιρου να δεις τι σωματα εχουν? Εχεις δει πως είναι οι κολυμβητες? Αυτοι που κανουν sprint? KAMIA σχεση με αυτους που βλέπουμε στα γυμναστήρια. Εχεις παιξει μπαλα με καποιον ογκωδη δηθεν αρρενωπο σαν αυτους που βλέπουμε στα γυμναστήρια? Εχεις παρατηρήσει πως παει πιο αργα και από χελωνα και ολο σκονταφτει? Πρεπει να το εχεις παρατηρησει αν ασχολείσαι καιρο με προπονήσεις. Το φουσκωτο δεν είναι και ότι καλυτεο ειτε εμφανισιακά ειτε μιλαμε για επιδοσεις. Αντίθετα απ ότι βλεπω αυτοι που εχουν λεπτα γραμμωμένα σωματα(αλλα και συμμετρικα) είναι πιο γρηγοροι, πιο ευλιγιστοι, και εχουν καλυτερη ισσοροπια. Ειχα δει έναν στο γυμναστηριο παλια που ειχε τετοιο σωμα(σαν αυτά που σας εδειξα με εικονες) και εκανε στο μονοζυγο κατι πολύ δυσκολα πραγματα λυγίζοντας το σωμα του. Ατομα με ογκο μπρατσαραδες κλπ κλπ δεν εχω δει ποτε να το κανει

    Επιπλέον δεν το λεω μονο εγω αυτό. Και οι γυναικες όταν βλέπουνε αντρες με ογκο, στις περισσοτερες δεν αρεσει. Όχι ότι πρεπει να μας νοιαζει αυτό, αλλα μην κοροιδευεουμε και το άλλο και το θεωρούμε περιεργο. Απ ότι φαινεται πιο ομορφο για την πλειοψηδια είναι μια νορμαλ γραμμωση όπως βλέπουμε πολλα ατομα στην παραλια το καλοκαιρι. Ως εκει. Από εκει και περα σεβομαι την αποψη σου, πρεπει όμως να σεβαστείς και την άλλη αποψη

    --ArmEveryday--
    Ναι καταλαβα τι λες. Μου ειπε ό διατροφολόγος ότι μετα την προπονηση όταν ξεκινησω να παιρνω ένα παστελι ή μια μπαρα δημητριακων και μετα την προπνηση μια χουφτα ξηρους καρπους

    --Secrete of Steel--
    Οκ καταλαβα ότι θελει χρονο το να κανεις ογκο αλλα πως γινεται να βλεπω πανω από το 50% (από αυτους που ερχονται συχνα) στο γυμναστηριο να είναι ντουκια. Αμα ηταν τοσο δυσκολο οσο λετε δεν θα το βλεπα συχνα. Εχουν ογκο(το οποιο εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει) εχουν όμως και ασχημο ογκο.Δηλαδη μεγαλο στηθος, όχι σχηματισμενο ομορφα κλπ. Τεσπα, λογικα αυτοι ηθελαν να γινουν ετσι.

    --lary2332--
    Οκ ευχαριστω πολύ!

    --conan1982--
    Σκέφτομαι μηπως το TRX θα είναι καλυτερο από τα βαρη. Δεν ξερω. Ξαναρχισα βαρη από σημερα και βλέπουμε. Εφόσον επιμενετε ότι δεν θα φτιαξω αυτό το ασχημο σωμα με τα βαρη σας πιστευω και θα το παρω πιο ζεστα αυτή την την φορα με καλη διατροφή εννοείται. Ευχαριστω πολύ και σε σενα!

    --TEOKOS--

    OK

    --Sofronas--
    Ενώ καποιος αν εχε αλλα ειδωλα όπως πχ τα υπερβολικα σωματα είναι λιγοτερο ξενερωτικο? Κοιτα ο καθενας εχει τα γουστα του. Αλλα μου κανει εντυπωση που σας φαινεται περιεργο ο δικος μου στοχος που είναι πιο συνηθισμένος από το άλλο. Ξαναλεω απ ότι φαινεται και εχετε καταλαβει οι περισσοτεροι, το υπερβολικο σωμα (που δυστυχως βλεπω αρκετα συχνα) δεν το βρισκουν ελκυστικο οι περισσοτεροι(μεσα σε αυτους και οι γυναικες). Για τα αλλα που λες ότι δν γινεται να παρεις τοσο ευκολα ογκο, οκ πειστηκα με τις απαντησεις σας και γι αυτό ξαναρχιζω τα βαρη. Ευχαριστω και σε σενα παντως!!

    --kardoula--
    Παρατηρω ότι με τις γνωσεις σας και τους στοχους σας που εχετε βαλει, εισαι λιγο υπερβολικη και θεωρεις καποια πραγματα αυτονόητα. Σε πληροφορω εχω ακουσει απειρες φορες ότι η γραμμωση γινεται κυριως με διατροφή αφου πχ οι κοιλιακοι θα φανουν ούτως η αλλως αν φυγει το λιπος. Λεω τι εχω ακουσει. Όπως ειδες από τις φωτο48035443a59ea3ab7be7e748a4cbe817.jpgSuper-Deal-Sexy-Mens-Swimwear-Quick-Dry-Men-s-Swim-Briefs-Triangle-Swimsuit-For-Boys-Sexy.jpg tomdaley_20120801110456_640_480.jpgδεν θελω τρελα πραγματα. Ουτε υπερβολικη γραμμωση. Επισης όταν λεω δεν μου αρεσει ο ογκος δεν εννοω μονο ο υπερβολικος ογκος που εχει στην κεντρικη σελιδα του site, εννοω δεν μου αρεσει ΚΑΙ ο μετριος ογκος που βλέπουμε αρκετα συχνα. Οποτε δεν είναι και τοσο δυσκολο νομιζω να παρει καποιος ογκο ακομα και σε νορμαλ πλαισια.Ηδη που βλεπω απο τις φωτογραφιες εδώ στα προφιλ είναι ολοι ηδη ετσι. Όπως ο Safronas, o ArmEveryday, o Lary κλπ κλπ. Σου βαζω αυτους που εχουν τον συνηθισμενο ογκο στα γυμναστήρια. Απ ότι φαινεται δεν είναι και ακατορθωτο να γινει καποιος ετσι. Είναι δυσκολο(απ ότι φαινεται και όπως μου λετε κι εσεις) αλλα όχι και υπερβολικα δυσκολο..Εκτος και αν παιρνουν ολοι φαρμακα.... Δεν νομιζω. Δεν θελω να πω ότι εχουν ασχημα σωματα. Δεν θελω να προσβαλλω κανεναν. Μια χαρα ειναι απλα εγω εχω αλλους στοχους. Ο στοχος μου είναι σαν αυτους στις φωτογραφιες και μην ξεφυγω με παραπανω ογκο από αυτους που εχουν αυτοι. Τεσπα οπως ειπανε και τα υπολοιπα παιδια χρειαζονται και βαρη για να φανουν ακομα και οι μικροι μυς.Οκ με καλυψατε και αρχιζω από σημερα συστηματικα βαρη και σωστη διατροφη
    Last edited by Sun; 16-03-18 at 18:37.

  10. #40
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Εγώ έχω απορία σε τι γυμναστήριο πας και οι μισοί απ' αυτούς είναι όπως τους περιγράφεις, Γιατί έχω περάσει από αρκετά και η πλειοψηφία δεν έχει ούτε όγκο ούτε γράμμωση, πόσο μάλλον υπερβολική. Για την ευλυγισία και την έκρηξη σε παραπέμπω σε αθλητές ελληνορωμαϊκής και ελευθέρας πάλης ή και άρσης βαρών. Δεν είναι οι μυς που εμποδίζουν κάποιον από το να είναι ευλύγιστος ή γρήγορος, είναι η άσκηση γι' αυτό. Αν κάνεις μόνο βάρη θα χάσεις την ευλυγισία σου, αν δεν κάνεις ποτέ σπριντ ή εκρηκτικές ασκήσεις θα χάσεις την ταχύτητα σου. Οι ποδοσφαιριστές και οι σπρίντερ πάντως κάνουν βάρη, δεν κάνουν μόνο τρέξιμο. Έχω δει προπονήσεις σπρίντερ και περιλάμβαναν καθίσματα, ημικαθίσματα, ασκήσεις άρσεις βαρών και αυτά με μεγάλα κιλά και υψηλές εντάσεις.
    Εγώ δεν επιμένω ότι πρέπει ντε και καλά να κάνεις βάρη αν δεν σ' αρέσει, αλλά προπόνηση αντίστασης πρέπει να κάνεις οπωσδήποτε, δες τι είναι αυτό που σ' αρέσει, είναι τα βάρη, είναι το κολύμπι, είναι η αναρρίχηση, είναι κάποια μορφή άσκησης με το βάρος του σώματος; Πάντως πρέπει να είναι κάτι που να δίνει στους μυς το ερέθισμα να αναπτυχθούν. Προσωπικά το TRX
    το θεωρώ συμπληρωματικό, αν σ' αρέσει χαμένος δεν θα βγεις.
    Για την διατροφή βλέπω ότι επανέρχεσαι στο ότι το 80% είναι η διατροφή. Πράγματι αλλά το παρανοείς κάπως. Η άσκηση από μόνη της δεν φτάνει, η διατροφή είναι αυτή που βοηθάει τους μυς να αναπτυχθούν στο μέγιστο και να αναρρώσουν από την προπόνηση και η διατροφή είναι αυτή που σε βοηθάει να χάσεις λίπος για να φανούν οι μυς. Δυστυχώς όμως δεν ισχύει ότι αν γυμνάζομαι μόνο θα έχω το 20% αυτού που μπορώ ή αν κάνω διατροφή θα έχω το 80% αυτού που μπορώ, είναι συνδυαστικά αυτά τα 2.

  11. #41
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Tι να σου πω φίλε, για να είμαι ειλικρινής θεωρώ τα σώματα των ποδοσφαιριστών ειδικά, άσχημα. Οι σπριντερ κατά τη γνώμη μου έχουν πολύ καλά σώματα και είναι αρκετά μυώδεις.

    Η υπερβολική σαρκοπλασμική υπερτροφία σε κάνει όντως πιο αργό έχεις δίκιο. Πχ οι επαγγελματίες bodybuilderαδες στα βαριά κιλά είναι όντως αργοί και ατσούμπαλοι (τουλάχιστον σε σχέση με άλλους επαγγελματίες αθλητές) αλλά δεν μιλάμε γι'αυτό γιατί ποτέ κανένας μας δεν θα γίνει έτσι. Το πιο μεγάλο πρόβλημα είναι όμως το λίπος..Αν κάποιος έχει πολύ λίπος όντως θα είναι αργός και ατσούμπαλος. Αν αυτό έχεις στο νου σου, έναν "μπρατσαρά" φουσκωτό που δεν έχει τρέξει 1km τα τελευταία 5 χρόνια και κάνει μόνο στήθος-δικέφαλους και έχει μπυροκοιλιά, τότε συμφωνώ μαζί σου.

    Αν η υπετροφία είναι όμως μυοινιδιακή (άλλο είδος απο την σαρκοπλασμική) τότε αυτό σε κάνει πιο γρήγορο. Γι'αυτό πχ οι ποδηλάτες με τα τεράστια μπούτια έχουν τέτοιο sprint ενώ οι bodybuillderαδες όχι.

    Δες για παράδειγμα τα σώματα μερικών απο τους πιο εκρηκτικούς παίκτες στο American Football. Πχ ο Myles Garret που τρέχει τα 37μέτρα σε 4.64' και είναι πάρα πολύ εκρηκτικός, δες πόσο μυώδης είναι. Ή πχ δες τον Yoel Romero (ολυμπιονίκης στην πάλη και τώρα αθλητής του mma). Πολύ μυώδης και ταυτόχρονα πολύ εκρηκτικός αθλητής με απίστευτη αντοχή και ευλυγισία.

    Δεν λέω οτι ντε και καλά πρέπει να είναι όλοι έτσι ή οτι πρέπει να σου αρέσει απλά νομίζω αυτά είναι μεν πολύ ογκόδη σώματα αλλά παράλληλα πλήρως λειτουργικά και εκρηκτικά. Με το πιτζάμα boy απλά ήθελα να πω μέσα απο μια υπερβολή οτι είναι κρίμα να έχουμε χαμηλά τον πήχη.

    Τώρα το τι αρέσει στις γυναίκες γενικά δεν το ξέρω και δεν με νοιάζει και πάρα πολύ. Θεωρώ ένα γυμνασμένο σώμα καλύτερο απο ένα αγύμναστο αλλά απο κει και πέρα περι ορέξεως...

    edit: Το καλό είναι οτι ο στόχος που βάζεις είναι σχετικά εύκολος. Σίγουρα όπως σου είπανε και τα παιδιά δεν αρκέι μόνο η σωστή διατροφή, θέλει γυμναστήριο και δουλειά (δε θα φουσκώσεις υπερβολικά μην ανησυχείς δεν είναι τόσο εύκολο) αλλά είναι απόλυτα εφικτός.
    Attached Images Attached Images
    Last edited by Achillezzz; 16-03-18 at 18:06.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  12. #42
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Επειδή ειπώθηκαν όλα, εγώ θα κάνω μόνο μια παρατήρηση.
    Από τον τίτλο του thread καταλαβαίνω πως ενδιαφέρεσαι μόνο για 1 συγκεκριμένη εικόνα που έχεις στο μυαλό σου (θεωρείς πως έτσι θα έχεις μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, πως θα αρέσεις στις γυναίκες, δεν ξέρω ακριβώς τι).

    Έχεις πάρει, δηλαδή, λάθος δρόμο από το πρώτο βήμα. Αν δεν έχεις λίγο το μεράκι του να γίνεις πιο δυνατός/γρήγορος/αθλητικός/υγιής (βάλε εσύ όποια λέξη πιστεύεις) δεν θα πας πουθενά.
    Άσε την εικόνα του σώματος στην άκρη και ξεκίνα να αθλείσαι με στόχο την απόδοση. Η εικόνα θα ακολουθήσει.

    Σου αρέσει λες το σώμα των ποδοσφαιριστών. Ποιών ποδοσφαιριστών; Των Ελλήνων ή του Ronaldo;
    Ξεκίνα να προπονείσαι όπως οι σοβαροί και εργατικοί ποδοσφαιριστές, λοιπόν, με αερόβια, sprints, αντιστάσεις και πλυομετρικές. Κάνε και μια σωστή διατροφή και όλα τα υπόλοιπα θα έρθουν.

    Το χαπάκι που παίρνεις και σου κάνει το σώμα όπως θέλεις -ευτυχώς- δεν έχει εφευρεθεί.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  13. #43
    Junior Bodybuilder ArmEveryday's Avatar
    Join Date
    05-01-18
    Location
    Germany
    Posts
    226

    Default

    Αυτο οτι το σωμα ειναι 80% διατροφη και 20% γυμναστικη, το λενε οι keyboard warriors που δεν κανουν βαρη, δεν ξερουν τι θα πει σοβαρη προπονηση κ διαβαζουν ολη μερα εγκυκλοπαιδικα. Η αληθεια ειναι οτι το σωμα ειναι 100% βαρη και 100% διατροφη. Δε διαχωριζονται αυτα τα 2 το ενα συμπληρωνει το αλλο,. αναλογως τους στοχους σου πχ αυξηση δυναμης, γραμμωση κλπ κλπ

    Μην ακους τετοια τσιτατα εχουν καψει κοσμο κ κοσμακη. Δηλαδη εγω αν τρωω φουλ υγιεινα κ σωστα κ παω γυμναστηριο και κανω με 2κιλα θα γινω φετες;
    Last edited by ArmEveryday; 16-03-18 at 23:17.

  14. #44
    Banned
    Join Date
    15-03-18
    Posts
    16

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Tι να σου πω φίλε, για να είμαι ειλικρινής θεωρώ τα σώματα των ποδοσφαιριστών ειδικά, άσχημα. Οι σπριντερ κατά τη γνώμη μου έχουν πολύ καλά σώματα και είναι αρκετά μυώδεις.

    Η υπερβολική σαρκοπλασμική υπερτροφία σε κάνει όντως πιο αργό έχεις δίκιο. Πχ οι επαγγελματίες bodybuilderαδες στα βαριά κιλά είναι όντως αργοί και ατσούμπαλοι (τουλάχιστον σε σχέση με άλλους επαγγελματίες αθλητές) αλλά δεν μιλάμε γι'αυτό γιατί ποτέ κανένας μας δεν θα γίνει έτσι. Το πιο μεγάλο πρόβλημα είναι όμως το λίπος..Αν κάποιος έχει πολύ λίπος όντως θα είναι αργός και ατσούμπαλος. Αν αυτό έχεις στο νου σου, έναν "μπρατσαρά" φουσκωτό που δεν έχει τρέξει 1km τα τελευταία 5 χρόνια και κάνει μόνο στήθος-δικέφαλους και έχει μπυροκοιλιά, τότε συμφωνώ μαζί σου.

    Αν η υπετροφία είναι όμως μυοινιδιακή (άλλο είδος απο την σαρκοπλασμική) τότε αυτό σε κάνει πιο γρήγορο. Γι'αυτό πχ οι ποδηλάτες με τα τεράστια μπούτια έχουν τέτοιο sprint ενώ οι bodybuillderαδες όχι.

    Δες για παράδειγμα τα σώματα μερικών απο τους πιο εκρηκτικούς παίκτες στο American Football. Πχ ο Myles Garret που τρέχει τα 37μέτρα σε 4.64' και είναι πάρα πολύ εκρηκτικός, δες πόσο μυώδης είναι. Ή πχ δες τον Yoel Romero (ολυμπιονίκης στην πάλη και τώρα αθλητής του mma). Πολύ μυώδης και ταυτόχρονα πολύ εκρηκτικός αθλητής με απίστευτη αντοχή και ευλυγισία.

    Δεν λέω οτι ντε και καλά πρέπει να είναι όλοι έτσι ή οτι πρέπει να σου αρέσει απλά νομίζω αυτά είναι μεν πολύ ογκόδη σώματα αλλά παράλληλα πλήρως λειτουργικά και εκρηκτικά. Με το πιτζάμα boy απλά ήθελα να πω μέσα απο μια υπερβολή οτι είναι κρίμα να έχουμε χαμηλά τον πήχη.

    Τώρα το τι αρέσει στις γυναίκες γενικά δεν το ξέρω και δεν με νοιάζει και πάρα πολύ. Θεωρώ ένα γυμνασμένο σώμα καλύτερο απο ένα αγύμναστο αλλά απο κει και πέρα περι ορέξεως...

    edit: Το καλό είναι οτι ο στόχος που βάζεις είναι σχετικά εύκολος. Σίγουρα όπως σου είπανε και τα παιδιά δεν αρκέι μόνο η σωστή διατροφή, θέλει γυμναστήριο και δουλειά (δε θα φουσκώσεις υπερβολικά μην ανησυχείς δεν είναι τόσο εύκολο) αλλά είναι απόλυτα εφικτός.
    Σιγουρα παντως ένας που ασχολείται με ένα αθλημα ή με κατι συγκεκριμενο ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ σε αυτό που κανει, ειτε εχει υπερβολικο ογκο, ειτε μετριο ογκο ειτε γραμμωση τοτε θα το κανει καλα. Δεν ημουν απολυτος σε αυτό που ειπα. Απλα βλεπω ότι για καποιο λογο η πλειοψηφια των ατομων που επικεντρώνεται στον ογκο και στο "αρρενωπο" φουσκωτο στυλακι όπως βλέπουμε συχνα στα γυμναστήρια, βλεπω οτι δεν είναι τοσο ικανοι να κανουν τα ιδια πραγματα με ατομα που εχουν ενα αδυνατο ευλυγιστο με γραμμωμενο και σφιχτο σωμα όπως ανεφερα σε προηγουμενο σχολιο αυτόν που εκανε κολπα στο μονοζυγο. Για την πλεειοψηφια και παλι μιλαω. Αν εχει εξασκισει καποιος πολύ καλα αυτό που κανει προφανως δεν παιζει τοσο ρολο αν εχει ογκο ή γραμμωση ή κι εγω δεν ξερω τι. Αλλα απ ότι βλεπω, πιο ευκολα τα καταφερνουν ατομα τα οποια ειναι σαν αυτά που εδειξα στις φωτο, ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ την ευλιλιγισια, ταχυτητα, ισσοροπια κλπ

    Οσον αφορα τωρα την εμφανιση προσωπικη μου αποψη είναι πολύ πιο ομορφα αυτά τα αδυνατα σωματα που εδειξα. Και το να λεμε ότι δεν μας απασχολει η γυναικεια αποψη δεν ξερω αν ισχυει. Το σωστο οντως είναι να κανουμε ότι μας αρεσει. Αλλα πρεπει να παραδεχτούμε ότι σωματα με αρκετα παραπανω ογκο από τις φωτο που εδειξα, δεν είναι ελκυστικα για την πλειοψηφια ειτε μιλαμε γυναικων ειτε αντρων. Αυτό εχει καποια αρνητικα. Για μενα περα από τις επιδοσεις παιζει ρολο και η εμφανιση και θεωρω ότι είναι πολύ πιο ωραια τα σωματα που εδειξα. Θελω να μου απαντησεις, εσυ αυτά τα σωματα που εδειξα τα βρηκες ασχημα? Δεν νομιζω

    Το ότι δεν εχουν κατι υπερβολικο ισως αυτος είναι και ο λογος που θελει κατι πιο στοχευμενο στο να το πετυχεις. Ογκο(μαζι με λιπος) τα καταφερνουν πολλοι και φαινεται σημερα που πηγα γυμναστηριο( και νομιζουν ότι είναι ωραιο αυτό). Το να κανεις όμως ένα ομορφο, αθλητικο, αδυνατο και γραμμωμενο (οσο πρεπει) σωμα το θεωρω μεγαλυτερη προκληση
    Last edited by Sun; 17-03-18 at 01:01.

  15. #45
    Banned
    Join Date
    15-03-18
    Posts
    16

    Default

    ---Vass---

    χαχα οκ μπορει να εχεις δικιο για το σωμα των ποδοσφαιριστών. Ισως να μην εχουν και το ιδανικο σωμα αν κι εγω ξερω αρκετα παιδια που εχουν ωραιο σωμα. Τωρα που ειπες για τον Ροναλτο παντως εχει πολύ ωραιο σωμα. Αν και δεν είναι ο στοχος μου αυτος(σας ειπα ποιος είναι), αυτό το σωμα που εχει είναι αντικειμενικα ομορφο χωρις παραπανω ογκο.

    Δεκτο αυτό που λες αλλα κοιταω την εικονα του σωματος και εχω βαλει αυτό τον στοχο και θελω να το καταφερω. Καλυτερα ετσι παρα να το παω γενικα.

    ---ArmEveryDay---
    Εχεις δικιο. Κι εγω εχω ακουσει 100 διαφορετικς γνωμες. Ο καθενας λεει τα δικα του. Απ ότι βλεπω παντως οσον αφορα το αδυατισμα παιζει μεγαλυτερο ρολο η διατροφή και λιγοτερο η αεροβια ασκηση. Το εχω τσεκαρει στον εαυτο μου πριν 5 χρονια. Όταν εκανα μονο αερβοια ασκηση δεν εχασα κανενα κιλο ενώ όταν εκανα μονο διαιτα(με ιδιο χρονικο διάστημα) αδυνατισα και μαλιστα πολύ

    Ειναι λιγο ασχετο αυτό που θα πω τωρα αλλα παρατηρησα και σημερα που πηγα γυμναστηριο αλλα και παλια όταν πηγαινα, ότι αρκετοι παιρνουν συμπλήρωμα πρωτεΐνης. Δεν θα πω ότι κανουν καλο ή κακο αλλα αναρωτιέμαι αν χρειαζεται καποιος να παιρνει συμπλήρωμα πρωτεΐνης την στιγμη που είναι το πιο ευκολο πραγμα να το παρεις από την τροφη το μεσημερι ή το βραδυ. Δεν είναι συστατικο το οποιο το βρίσκεις δυσκολα σε τροφες. Είναι κατι που πιστευω ότι είναι εντελως περιττο και σκέφτομαι μήπως η περισσια πρωτεινη στον οργανιμσο εχει αυτό το αποτέλεσμα για το οποιο μιλαω τοση ωρα. Για τον παραπανω ογκο δηλαδη που φαινεται ασχημος. Δεν ξερω
    Last edited by Sun; 17-03-18 at 01:09.

  16. #46
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Sun View Post
    Θελω να μου απαντησεις, εσυ αυτά τα σωματα που εδειξα τα βρηκες ασχημα? Δεν νομιζω

    Το ότι δεν εχουν κατι υπερβολικο ισως αυτος είναι και ο λογος που θελει κατι πιο στοχευμενο στο να το πετυχεις. Ογκο(μαζι με λιπος) τα καταφερνουν πολλοι και φαινεται σημερα που πηγα γυμναστηριο( και νομιζουν ότι είναι ωραιο αυτό). Το να κανεις όμως ένα ομορφο, αθλητικο, αδυνατο και γραμμωμενο (οσο πρεπει) σωμα το θεωρω μεγαλυτερη προκληση
    Όχι οτι μετράει πουθενά η γνώμη μου αλλά ναι, ειδικά το 1ο και το 3ο τα βρίσκω άσχημα. Το 2ο μου φαίνεται πιο ωραίο αλλά όχι, δεν το θεωρώ ιδανικό και χαίρομαι που δεν είμαι έτσι. Ιδανικό θεωρώ πχ του Yoel Romero που ανέβασα ή του Bill Starr όταν ήταν νεαρός και θα προτιμούσα οποιαδήποτε στιγμή ένα δυνατό σώμα απο ένα αδύναμο σώμα με κοιλιακούς. Υποκειμενικό είναι αυτό.

    Αυτά τα επίπεδα γράμμωσης που ζητάς, στο 10-12% λίπος με τόση λίγη υπετροφία δεν είναι δύσκολο να τα πετύχεις με συστηματική προπόνηση και σωστή διατροφή. Οκ ο καθένας ξεκινάει απο διαφορετική αφετηρία αλλά για τον μέσο άντρα είναι σχετικά απλό. Αν έλεγες πχ οτι θες να γίνεις 90kg καθαρά μυικά με 5% λίπος τότε τα πράγματα θα ήταν τελείως διαφορετικά. Αυτό που λες όγκο με λίπος που βλέπεις στο gym, είναι λίπος και νερά συνήθως....

    Quote Originally Posted by Sun View Post

    Ειναι λιγο ασχετο αυτό που θα πω τωρα αλλα παρατηρησα και σημερα που πηγα γυμναστηριο αλλα και παλια όταν πηγαινα, ότι αρκετοι παιρνουν συμπλήρωμα πρωτεΐνης. Δεν θα πω ότι κανουν καλο ή κακο αλλα αναρωτιέμαι αν χρειαζεται καποιος να παιρνει συμπλήρωμα πρωτεΐνης την στιγμη που είναι το πιο ευκολο πραγμα να το παρεις από την τροφη το μεσημερι ή το βραδυ. Δεν είναι συστατικο το οποιο το βρίσκεις δυσκολα σε τροφες. Είναι κατι που πιστευω ότι είναι εντελως περιττο και σκέφτομαι μήπως η περισσια πρωτεινη στον οργανιμσο εχει αυτό το αποτέλεσμα για το οποιο μιλαω τοση ωρα. Για τον παραπανω ογκο δηλαδη που φαινεται ασχημος. Δεν ξερω
    Στο ζήτημα της πρωτείνης καλό είναι να διαβάσεις τα sticky άρθρα στο forum, τα εξηγούν αναλυτικά αυτά. Σε ότι αφορά το αν είναι περιττή η σκόνη, σκέψου οτι το να πιάνεις καθημερινά 2 και 2.5γρ πρωτείνης ανα κιλό σωματικού βάρους δεν είναι τόσο εύκολο πάντα. Επίσης η περίσσια πρωτείνη γίνεται λίπος. Όπως ακριβώς ο περίσσιος υδατάνθρακας ή το περίσσιο λίπος.
    Last edited by Achillezzz; 17-03-18 at 02:40.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  17. #47
    New Member
    Join Date
    06-12-15
    Posts
    79

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Επίσης η περίσσια πρωτείνη γίνεται λίπος. Όπως ακριβώς ο περίσσιος υδατάνθρακας ή το περίσσιο λίπος.
    Εδώ νομίζω είσαι λάθος σε αντιπαράθεση όλων όσων σωστά έγραψες παραπάνω

  18. #48
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Προφανώς και είναι σωστό αυτό που έγραψε. Ας δώσω ένα ακραίο παράδειγμα:
    Αν έχεις το τέλειο πρόγραμμα προπόνησης και παίρνεις 5000 θερμίδες την ημέρα, ΜΟΝΟ από πρωτείνη, θα βάλεις λίπος; Προφανώς και θα βάλεις. Γίνεται λοιπόν η περίσσια πρωτείνη λίπος;
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  19. #49
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    Εντάξει βρε παιδιά το έχετε τερματίσει...μια ερώτηση έκανε αν μπορεί να κανει αυτό το σωμα μονο με διατροφή...και φτάσαμε να μιλάμε ποια σώματα μας αρέσουν....anyway σε λίγο θα αλλάξει ο τιτλος του topic...
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  20. #50
    Junior Bodybuilder ArmEveryday's Avatar
    Join Date
    05-01-18
    Location
    Germany
    Posts
    226

    Default

    Το προβλημα ειναι οτι αν εχεις τοσο χαμηλα προτυπα θα πας ακομα παρακατω γι αυτο σου λενε οι αλλοι ανεβασε λιγο τον πηχη. Αν αυτα τα σωματα για σενα ειναι αυτο που λεμε 10ρι, τοτε υπαρχει θεμα, γιατι εσυ ας πουμε φτανεις στο 8/10 θα εισαι πολυ χαμηλα. Ενω αν προσπαθησεις να φτασεις κατι παραπανω θα πας εκει που θες τωρα.

  21. #51
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    Quote Originally Posted by ArmEveryday View Post
    Το προβλημα ειναι οτι αν εχεις τοσο χαμηλα προτυπα θα πας ακομα παρακατω γι αυτο σου λενε οι αλλοι ανεβασε λιγο τον πηχη. Αν αυτα τα σωματα για σενα ειναι αυτο που λεμε 10ρι, τοτε υπαρχει θεμα, γιατι εσυ ας πουμε φτανεις στο 8/10 θα εισαι πολυ χαμηλα. Ενω αν προσπαθησεις να φτασεις κατι παραπανω θα πας εκει που θες τωρα.
    δηλαδή τι πρότυπα πρέπει να έχει???bodyfitness φαση...δεν νομιζω οτι ισχυει κάτι τέτοιο..και τα σώματα που έδειξε είναι μια χαρά για εναν νεο αθλούμενο.. Που είναι στο 0.... Μια χαρά motivation είναι...και μάλιστα σωμα..που μπορεί ΝΑΤΟ φτασει και μόλις πιασει αυτήν την φόρμα..να το συντήρηση..εφόσον δεν θελει το κάτι παραπανω!...απλα το λες με ενα τροπο λες και είναι δυσκολη η συγκεκριμένη μετάλλαξη.. Και πρεπει να έχει τον πήχη ψιλά για να φτάσει εκεί..
    Last edited by lary2332; 17-03-18 at 13:29.
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  22. #52
    Banned
    Join Date
    15-03-18
    Posts
    16

    Default

    Για τα προτυπα που λετε οκ το καταλαβαινω αλλα θεωρω οτι τα σωματα που εδειξα ειναι σε καποια πραγματα πολυ πιο γυμνασμενα απο αλλα σωματα που ειναι με περισσοτερο ογκο. Δειτε τους κατω κοιλιακους εδω. Τις 2 γραμμες που εχειtomdaley_20120801110456_640_480.jpg Και δειτε κι εδω αυτον που για καποιους φαινεται πιο γυμνασμενος romero-2.jpg. Εγω παντως βλεπω περισσοτερο λιπος ειδικα στην μεση(μαζι με ογκο) στον δευτερο που αρεσει στον Achilezzz από τον πρωτο. Το αλλο σωμα παροτι πιο αδυνατο φαινεται πιο τονωμενο. Απλα εχει πιο μεγαλους μυς ο δευτερος.

    Τελοσπαντων τωρα γυρισα απο το γυμναστηριο και ειχα μια συζητηση με ενα παιδι και μου λεει οτι η γραμμωση σε γενικες γραμμες ειναι πολυ πιο δυσκολη γιατι πρεπει να παραμεινεις αδυνατος μου ειπε και παραλληλα να εχεις σφιχτους μυς, αντιθετα το να κανεις ογκο ΜΟΝΟ δεν ειναι και τοσο δυσκολο. Αυτος μου ειπε οτι αρχισε να φουσκωνει στα χερια μετα απο 3 μηνες.. Δεν ξερω αν ισχυει αυτο που ειπε. Παντως ο Lary εχει μπει στο νοημα στο τι θελω να κανω. Χαιρομαι που εγινα κατανοητος :)
    Last edited by Sun; 17-03-18 at 13:51.

  23. #53
    Junior Bodybuilder ArmEveryday's Avatar
    Join Date
    05-01-18
    Location
    Germany
    Posts
    226

    Default

    Quote Originally Posted by lary2332 View Post
    δηλαδή τι πρότυπα πρέπει να έχει???bodyfitness φαση...δεν νομιζω οτι ισχυει κάτι τέτοιο..και τα σώματα που έδειξε είναι μια χαρά για εναν νεο αθλούμενο.. Που είναι στο 0.... Μια χαρά motivation είναι...και μάλιστα σωμα..που μπορεί ΝΑΤΟ φτασει και μόλις πιασει αυτήν την φόρμα..να το συντήρηση..εφόσον δεν θελει το κάτι παραπανω!...απλα το λες με ενα τροπο λες και είναι δυσκολη η συγκεκριμένη μετάλλαξη.. Και πρεπει να έχει τον πήχη ψιλά για να φτάσει εκεί..

    Προσωπικα δεν το θεωρω υψηλο επιπεδο σωματος αυτο, για μενα καποιος θα πρεπει να εχει παντα υψηλα τον πηχη ανεξαρτητα το που θα φτασει σε ολα τα επιπεδα οχι μονο στο bodybuilding.

    τις 2 γραμμες αν δεν τις εχεις γενετικα δεν τις κανεις ευκολα, οπως κ τους κοιλιακους..
    Last edited by ArmEveryday; 17-03-18 at 14:22.

  24. #54
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Εμένα το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι ουσιαστικά δεν έχεις καταλάβει ότι αυτό που θες είναι ανούσιο.
    Η λογική "θέλω αυτό, γίνεται χωρίς γυμναστική?" (γιατί αυτό ακριβώς σημαίνει το "μόνο με διατροφή") είναι εξ αρχής καταδικασμένο.
    Κοιτάς μόνο την εικόνα. Αν δεν βρεις κάποιο είδος γυμναστικής που να γουστάρεις να το κάνεις, να λες π.χ. "θα πάω να παίξω χάντμπολ σήμερα, γουστάρω ρε", δεν θα κάνεις ουσιαστικά τίποτα. Όχι φίλε μου, καλή η εικόνα αλλά αν δεν κουνηθείς, δεν γυμναστείς, δε θα κάνεις δουλειά.

    Και θα καταλήξεις να λες "δεν συνέχισα τα βάρη γιατί δεν ήθελα να γίνω σαν τους φουσκατάδες του γυμναστηρίου που πήγαινα" ή "έκανα διατροφή 100% αλλά δε με βοήθησαν τα genetics μου" και άλλα τέτοια που τα ακούω από τους περισσότερους που βλέπω να έρχονται για 3-4 μήνες και μετά εξαφανίζονται.

    Και ξαναλέω. Αν θες άκουσέ με. Γυμνάσου. Κάνε κάτι. Θα το βρεις μπροστά σου, είναι επένδυση για τη μέση ηλικία (που έρχεται, δε θα πάρεις χαμπάρι πόσο γρήγορα). Και κυρίως βρες κάτι που να το γουστάρεις, να το περιμένεις πότε θα έρθει η μέρα να πας να γυμναστείς με χαρά.

  25. #55
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Α και όσο για τα κιλά στα βάρη.

    Είμαι 75 κιλά, 1,78 ύψος. Τα παιδιά του forum ξέρουν ότι δεν έχω γίνει φουσκωτός 3 χρόνια τώρα που γύρισα στο γυμναστήριο.
    Είμαι 47 χρονών. Και έχω ρεκόρ στα deadlifst 165 κιλά, στα squats 140 κιλά, overhead press 70 κιλά και πάγκο 85 κιλά.
    Για τα κιλά μου και την ηλικία μου πιστεύω ότι είμαι αρκετά δυνατός. Και δεν έχω γίνει τούμπανο. Ο λόγος? Ακόμα και να ήθελα, πρώτον θα ήταν απίστευτα δύσκολο και χρονοβόρο και δεύτερον δε με βολεύει, δε θέλω να κουβαλάω παραπάνω κιλά από τα κιλά μου ακόμα και να ήταν μυς. Οπότε όπως βλέπεις δεν πάει "κάνω βάρη - γίνομαι τούμπανο" υποχρεωτικά.

  26. #56
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    Quote Originally Posted by ArmEveryday View Post
    Προσωπικα δεν το θεωρω υψηλο επιπεδο σωματος αυτο, για μενα καποιος θα πρεπει να εχει παντα υψηλα τον πηχη ανεξαρτητα το που θα φτασει σε ολα τα επιπεδα οχι μονο στο bodybuilding.

    τις 2 γραμμες αν δεν τις εχεις γενετικα δεν τις κανεις ευκολα, οπως κ τους κοιλιακους..
    μα το πες και μόνος σου τώρα!δεν είναι υψηλό επίπεδο αυτό...τοτε γιατί πρέπει να έχει τον πήχη ψηλά??για να φτασει εκεί? ( αυτό δεν κατάλαβα)αν και για εναν αθλούμενο ψιλοχλαπατσα..με βυζακια να κρέμονται... Και τέτοια ( δεν το λέω για το παιδί δεν τον ξέρω)θέλει αγώνα φιλέ να γίνεις σαν τους εικονιζόμενους...και το πόσο ευκολο είναι...αστο..είναι υποκειμενικό. Ανάλογα σε τι κατασταση ξεκινάει!!
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  27. #57

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Επίσης η περίσσια πρωτείνη γίνεται λίπος. Όπως ακριβώς ο περίσσιος υδατάνθρακας ή το περίσσιο λίπος.
    Quote Originally Posted by TEOKOS View Post
    Εδώ νομίζω είσαι λάθος σε αντιπαράθεση όλων όσων σωστά έγραψες παραπάνω
    Quote Originally Posted by Vass17 View Post
    Προφανώς και είναι σωστό αυτό που έγραψε. Ας δώσω ένα ακραίο παράδειγμα:
    Αν έχεις το τέλειο πρόγραμμα προπόνησης και παίρνεις 5000 θερμίδες την ημέρα, ΜΟΝΟ από πρωτείνη, θα βάλεις λίπος; Προφανώς και θα βάλεις. Γίνεται λοιπόν η περίσσια πρωτείνη λίπος;
    Προφανως η παραπανισια πρωτεινη δεν γινεται λιπος οπως τα αλλα μακροθρεπτικα.

    Η εξηγηση: Διατροφή Υψηλή Σε Πρωτεϊνες Βελτιώνει Τη Σωματική Σύσταση

    Επισης προς @sun που ξεκινησε το αρχικο ερωτημα.

    Οκ, διαβασες, πηρες γνωμες, εμαθες 2 πραγματα. Τωρα τι κανεις εσυ απο μονος σου?

    Τι συγκεκριμενα βηματα εκανες σημερα για να φτασεις το σωματικο σου στοχο?
    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

  28. #58
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Kώστα δεν είμαι βιοχημεικός για να ξέρω κάθε μεταβολικό μονοπάτι των πρωτεινών, ωστόσο απ'όσο γνωρίζω αν φας παραπάνω πρωτείνη απ'όση μπορεί να απορροφηθεί σε εναν κυκλο πρωτεινοσυνθεσης (MPS), το υπολοιπο η οξυδωνεται (καιγεται) η μετατρεπεται σε υδατανθρακα για ενεργεια η/και αποθηκευεται σαν λιπος.

    Έχεις δίκιο, είναι λάθος αυτό που είπα οτι λειτουργεί ακριβώς όπως ο παραπανήσιος υδατάνθρακας και λίπος. Δεν είναι το ίδιο γιαυτο και οι διαιτες με μεγαλο % πρωτεινης ενδεικυνται γενικά. Αν όμως δεν αξιοποιηθούν σε πρωτεινοσυνθεση λίγο η πολύ θα γίνουν λίπος.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  29. #59

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Kώστα δεν είμαι βιοχημεικός για να ξέρω κάθε μεταβολικό μονοπάτι των πρωτεινών, ωστόσο απ'όσο γνωρίζω αν φας παραπάνω πρωτείνη απ'όση μπορεί να απορροφηθεί σε εναν κυκλο πρωτεινοσυνθεσης (MPS), το υπολοιπο η οξυδωνεται (καιγεται) η μετατρεπεται σε υδατανθρακα για ενεργεια η/και αποθηκευεται σαν λιπος.

    Έχεις δίκιο, είναι λάθος αυτό που είπα οτι λειτουργεί ακριβώς όπως ο παραπανήσιος υδατάνθρακας και λίπος. Δεν είναι το ίδιο γιαυτο και οι διαιτες με μεγαλο % πρωτεινης ενδεικυνται γενικά. Αν όμως δεν αξιοποιηθούν σε πρωτεινοσυνθεση λίγο η πολύ θα γίνουν λίπος.
    Δε διαφωνω, αλλα υπαρχει ενα μεγαλο "εξαρταται" καπου εκει ενδιαμεσα!!
    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

  30. #60
    Banned
    Join Date
    15-03-18
    Posts
    16

    Default

    ---Secret of steel---
    Είναι και οι οικονομικες δυνατότητες που εχει ο καθενας. Εμενα μου αρεσει η κολυμβηση αλλα είναι 30 ευρω ο μηνας. Το γυμναστριο απ ότι αινεται είναι το πιο φθηνο. Τεσπα δεν βαριέμαι όταν παω

    ---Masclemar---
    Ηδη εχω ξεκινησει διατροφή εδώ και 1 μηνα σε διατροφολο και ξαναρχισα συστηματικα να κανω βαρη στο γυμναστηριο αλλα και διαδρομο στα 9 χιλιόμετρα όπως μου ειπε ένα παιδι από εδώ.

    Θα δειξει


 
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Για δειτε αυτον τον natural BBER
    By lukegr in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 62
    Last Post: 23-09-07, 23:47

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •