Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 56
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-03-18
    Posts
    131

    Default Αδυνάτισμα Και Χάσιμο Λίπους

    Γεια σας...
    ειμαι 1.80 και 92 κιλα...
    πριν 15 μερες αρχισα γυμναστηριο και διαιτα...το αποτελεσμα ηταν να πεσω απο τα 98 στα 92 κιλα....
    αλλα η διαιτα που κανω ειναι εξαντλητικη και ειμαι σιγουρος οτι μολις την κοψω θα τα ξαναπαρω...
    οποτε αποφασισα να το αλλαξω σε διατροφη-διαιτα που να χανω 1 με 1,5 κιλο την εβδομαδα....και να χασω και λιπος....
    ωστε καποια στιγμη να αρχισω γραμωση...

    η διιατα που κανω ειναι..
    πρωι: γαλα+δημητριακα ολικης αλεσης

    μετα την προπ[ονηση 1 μπανανα

    μεσημεριανο: 1 τονος σε νερο μαζι με σαλατα...η κοτοπουλο 300 γρμ μαζι με σαλατα

    απογευμα 2 φρουτα

    βραδυ: γιαουρτι 2%

    επειδη την βρισκω εξαντλητικη λεω να την αλλαξω....
    εαν εχει καποιος να μου προτεινει μια καλη διιατα διατροφη που να χανω 1-1,5 κιλο την εβδομαδα θ χαρω να την ακουσω....

    επισης βρηκα μια διατροφη που χανεις 1 κιλο την εβδομαδα λεει
    ας την παραθεσω
    Πρωινό
    1 κούπα γάλα + κορν φλέικς + 1 πορτοκάλι χυμό

    Ενδιάμεσα
    1 μερίδα φρούτου ή 1 ζελέ ή 1 κομπόστα

    Μεσημέρι
    Οποιοδήποτε φαγητό υπάρχει σε ποσότητα ως 250 γραμμάρια + άφθονη σαλάτα

    Aπόγευμα
    1 μερίδα φρούτου ή 1 ζελέ ή 1 κομπόστα

    Βράδυ
    Επιλέγουμε 1 από τα παρακάτω:
    ----- 1/2 ποσότητα του μεσημεριανού
    ----- γάλα και 2 φρυγανιές
    ----- γιαούρτι + 1 μερίδα φρούτου
    ----- σαλάτα + 2 φρυγανιές + 30 γραμ. τυρί + 1 φρούτο

    αυτη ειναι ...πως σας φαινεται? θα με βοηθησει με το καψιμο λιπους και αδυνατισμα ...ωστε να μπω στην γραμωση?

    ευχαριστω εκ των προτερων

  2. #2
    Advanced Bodybuilder babisvaleris's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Posts
    1,093

    Default

    Καλό θα είναι να γράψεις και φύλο, ηλικία, τι πρόγραμμα πάνω κάτω δουλεύεις στο γυμναστήριο και γενικά αν έχεις ή όχι δραστήριο τρόπο ζωής, πόσο καιρό ασχολείσαι κλπ κλπ. για να μπορεί κάποιος να σου προτείνει σχετικότερα μερικά πράγματα.

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-03-18
    Posts
    131

    Default

    Quote Originally Posted by babisvaleris View Post
    Καλό θα είναι να γράψεις και φύλο, ηλικία, τι πρόγραμμα πάνω κάτω δουλεύεις στο γυμναστήριο και γενικά αν έχεις ή όχι δραστήριο τρόπο ζωής, πόσο καιρό ασχολείσαι κλπ κλπ. για να μπορεί κάποιος να σου προτείνει σχετικότερα μερικά πράγματα.
    εχεις δικιο φιλε..παραλειψη μου...

    λοιπον ειμαι 26 χρονων-αντρας..μολις αρχισα γυμναστηριο και κανω 4φορες την εβδομαδα κυκλικο προγραμμα το αρχικο δηλαδη και στο τελος 40-50 λεπτα διαδρομο...απο αυριο θα αρχισω και κολυμβητηριο....θα αθλουμαι δλδ 6 φορες την εβδομαδα..
    γενικοτερα δεν δουλευω κατι συγκεκριμενο δηλαδη γυμναστηριο...απλα θελω πρωτα να χασω τα κιλα και το λιπος..και να παω γυρω στα 80 ωστε μετα αν αρχισω μυικη ενδυναμωση η γραμωση και να εχω καθαρους μυς
    Last edited by pao1908; 19-03-18 at 13:03.

  4. #4
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Καταρχην καλη τυχη με το στοχο σου. Η διατροφη σου χρειαζεται αρκετη βελτιωση.

    Φαινεται πολυ χαμηλη σε ολα τα μακρος δηλαδη πρρωτεινη υδατανθρακα και λιπαρα.

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-03-18
    Posts
    131

    Default

    Quote Originally Posted by AU77 View Post
    Καταρχην καλη τυχη με το στοχο σου. Η διατροφη σου χρειαζεται αρκετη βελτιωση.

    Φαινεται πολυ χαμηλη σε ολα τα μακρος δηλαδη πρρωτεινη υδατανθρακα και λιπαρα.
    ευχαριστω
    η διαιτα που κανω η διατροφη που θελω να κανω?
    ναι αλλα αμα υξησω και αλλο αυτα πως θα χασω κιλα?
    να τονισω οτι θελω να τα χασω εως μεσα μαιου

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by pao1908 View Post
    ευχαριστω
    η διαιτα που κανω η διατροφη που θελω να κανω?
    ναι αλλα αμα υξησω και αλλο αυτα πως θα χασω κιλα?
    να τονισω οτι θελω να τα χασω εως μεσα μαιου
    Θα χάσεις κιλά αρκεί να μην ξεπερνάς της θερμίδες συντήρησης, αν ψάξεις στο φόρουμ θα βρεις τα πάντα σχετικά με διατροφή, μπορείς να σχεδιάσεις μόνος σου μια καλή διατροφή και να πετύχεις τους στόχους σου ποιο εύκολα. Και η 2 διατροφες που έχεις ποιο πάνω είναι για λιμοκτονία. Βάλε γεύματα με κοτόπουλο, ρύζι, πατάτα.

    Στάλθηκε από το EVA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-03-18
    Posts
    131

    Default

    Quote Originally Posted by tatoulis View Post
    Θα χάσεις κιλά αρκεί να μην ξεπερνάς της θερμίδες συντήρησης, αν ψάξεις στο φόρουμ θα βρεις τα πάντα σχετικά με διατροφή, μπορείς να σχεδιάσεις μόνος σου μια καλή διατροφή και να πετύχεις τους στόχους σου ποιο εύκολα. Και η 2 διατροφες που έχεις ποιο πάνω είναι για λιμοκτονία. Βάλε γεύματα με κοτόπουλο, ρύζι, πατάτα.

    Στάλθηκε από το EVA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    εψαχνα φιλε 2 ωρες αλλα δεν μπορεσα με τπτ να βρω κατι....ολοι για διατροφη μιλουσαν με πολυ περιθεργα φαγητα και μια πρωτεινη μεσα..
    θερμιδες συντηρησης? ειναι η 2000? η τις βρισκω αλλιως?
    ναι ισχυει φιλε οτι εχω λιμοκτονησει και ισως ατονησει λιγο.....

    θα προσπαθω να φτιαξω μια νεα διατροφη και να επανελθω....μπας και φτιαξω μια καλη
    μαλιστα αλλα ακουσα ρυζι πατατα δν κανει στην διαιτα

  8. #8
    New Member
    Join Date
    06-10-15
    Posts
    29

    Default

    Δεν ξέρω να βρίσκω θερμίδες συντήρησης, οι άλλοι θα σε βοηθήσουν περισσότερο. Υπάρχουν σαιτ που βάζεις ηλικια, ύψος, βάρος και συχνότητα άσκησης και σου βγάζουν θερμίδες συντήρησης, αν και δεν ξέρω ποια ειναι τα αξιόπιστα σάιτ. Αυτό που δεν καταλαβαίνω ποια ειναι τα περίεργα φαγητά που διάβασες.

    Γενικά πρέπει να τρως πρωτείνες, υδατάνθρακες και λίπη. Ενδεικτικά και όχι περιοριστικά
    Πρωτείνες: αυγά, στήθος κοτόπουλου, άπαχο μοσχάρι, ψάρια,
    Υδατάνθρακες: βρώμη, πατάτες, ρύζι
    Λίπη: Ελαιόλαδο, ξηροί καρποί κλπ

    Δεν μπορώ να καταλάβω ποιοι απέκλεισαν τις δυο απο τις καλύτερες πηγές υδατάνθρακα.

  9. #9
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-03-18
    Posts
    131

    Default

    Quote Originally Posted by zoulapi View Post
    Δεν ξέρω να βρίσκω θερμίδες συντήρησης, οι άλλοι θα σε βοηθήσουν περισσότερο. Υπάρχουν σαιτ που βάζεις ηλικια, ύψος, βάρος και συχνότητα άσκησης και σου βγάζουν θερμίδες συντήρησης, αν και δεν ξέρω ποια ειναι τα αξιόπιστα σάιτ. Αυτό που δεν καταλαβαίνω ποια ειναι τα περίεργα φαγητά που διάβασες.

    Γενικά πρέπει να τρως πρωτείνες, υδατάνθρακες και λίπη. Ενδεικτικά και όχι περιοριστικά
    Πρωτείνες: αυγά, στήθος κοτόπουλου, άπαχο μοσχάρι, ψάρια,
    Υδατάνθρακες: βρώμη, πατάτες, ρύζι
    Λίπη: Ελαιόλαδο, ξηροί καρποί κλπ

    Δεν μπορώ να καταλάβω ποιοι απέκλεισαν τις δυο απο τις καλύτερες πηγές υδατάνθρακα.
    kalhspera file...
    τα περιεργα φαγητα ειναι κατι ρυζογκοφρετες και κατι τετοια που δεν τα εχω ξανακουσει...
    μου ειπαν για διαιτα δν πρεπει να τρωω πατατες ρυζι μακαρονια....

    δλδ π.χ πρωι κονφλειξ με γαλα- 1 μπανανα μετα το γυμναστηριο....μεσημεριανο...π.χ 3 μπιφτεκια με ρυζι..μετα παλι φρουτο...και το βραδυ ενα τοστ γαλοπουλα-τυρι και ενα γιαουρτι?
    αυτο θεωρειται καλο? ενα παραδειγμα λεω
    να φανταστω οι πατατες οχι τηγανιτες....?
    και επισης ελαιολαδο πανω απο 3 κ.γ την ημερα μπορω να βαζω?

  10. #10
    New Member
    Join Date
    06-10-15
    Posts
    29

    Default

    Ρυζογκοφρέτες μπορείς να δοκιμάσεις να αγοράσεις απο το σουπερ μαρκετ, αλλα σε εμένα δεν μου κάνουν γιατί δεν χορταίνω με τίποτα. Προτιμώ άλλες πηγες υδατάνθρακα που χορταίνω περισσότερο με τις ίδιες θερμίδες. Τις πατάτες τις κάνω ψητές στο φούρνο μικροκυμάτων με την φλούδα τους (την οποία αφαιρώ μετά το ψήσιμο). Απλό, εύκολο και γρήγορο.

    Θα προτιμούσα αντί για κορν φλεικς να βάζεις βρώμη (τα γνωστά κουάκερ).
    Μετά το γυμναστήριο μαζί με την μπανάνα βάλε και πρωτείνη π.χ. στραγγιστό γιαούρτι 2%.
    Το βραδυνό σου, αντί για τοστ, προτίμησε κοτόπουλο ή τόνο ή μπιφτέκι με ρύζι ή πατάτα. Το πιο σημαντικό ειναι οι ποσότητες. Αν βρεις τις θερμίδες συντήρησης, σε κάθε γεύμα θα υπολογίσεις και τις ποσότητες που πρέπει.
    Ανάλογα με τις θερμίδες συντήρησης, δεν μου φαίνονται υπερβολικές οι 3 κ.γ. λαδι. Ισως έμενα στις 2 και πρόσθετα λίγα αμύγδαλα.

    Για τη διατροφή, ειναι απαραίτητος ο υδατάνθρακας, επομένως πρέπει να τρως πατάτες και ρύζι. Τα μακαρόνια δεν τα προτιμώ γιατί ενώ έχουν πάνω-κάτω τις ίδιες θερμίδες με το ρύζι, το ρύζι με χορταίνει πολύ περισσότερο. Δοκίμασε να δεις στο πιάτο σου τη διαφορά μεταξύ 50 γρ (ζυγισμένο ωμό) ρυζιού και 50 γρ μακαρονιών και θα καταλάβεις τι εννοώ. Αν προσπαθήσεις να αποκλείσεις τους υδατάνθρακες απο τη διατροφή σου, πολύ σύντομα και εκτός των άλλων αρνητικών, θα λυσσάξεις και μετά θα πέσεις με τα μούτρα, όχι στις ψητές πατάτες αλλα σε ο,τι πιο παχυντικό υδατάνθρακα βρεις μπροστά σου.

    Δυστυχώς, δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο, γιατί τέτοιους υπολογισμούς δεν τους έχω κάνει ούτε για τον εαυτό μου. Αυτό που έκανα, ειναι οτι ενημερώθηκα για τις γενικές αρχές, και επέλεξα επαγγελματία να μου φτιάξει συγκεκριμένο πρόγραμμα για μένα με γραμμάρια.

  11. #11
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-03-18
    Posts
    131

    Default

    Quote Originally Posted by zoulapi View Post
    Ρυζογκοφρέτες μπορείς να δοκιμάσεις να αγοράσεις απο το σουπερ μαρκετ, αλλα σε εμένα δεν μου κάνουν γιατί δεν χορταίνω με τίποτα. Προτιμώ άλλες πηγες υδατάνθρακα που χορταίνω περισσότερο με τις ίδιες θερμίδες. Τις πατάτες τις κάνω ψητές στο φούρνο μικροκυμάτων με την φλούδα τους (την οποία αφαιρώ μετά το ψήσιμο). Απλό, εύκολο και γρήγορο.

    Θα προτιμούσα αντί για κορν φλεικς να βάζεις βρώμη (τα γνωστά κουάκερ).
    Μετά το γυμναστήριο μαζί με την μπανάνα βάλε και πρωτείνη π.χ. στραγγιστό γιαούρτι 2%.
    Το βραδυνό σου, αντί για τοστ, προτίμησε κοτόπουλο ή τόνο ή μπιφτέκι με ρύζι ή πατάτα. Το πιο σημαντικό ειναι οι ποσότητες. Αν βρεις τις θερμίδες συντήρησης, σε κάθε γεύμα θα υπολογίσεις και τις ποσότητες που πρέπει.
    Ανάλογα με τις θερμίδες συντήρησης, δεν μου φαίνονται υπερβολικές οι 3 κ.γ. λαδι. Ισως έμενα στις 2 και πρόσθετα λίγα αμύγδαλα.

    Για τη διατροφή, ειναι απαραίτητος ο υδατάνθρακας, επομένως πρέπει να τρως πατάτες και ρύζι. Τα μακαρόνια δεν τα προτιμώ γιατί ενώ έχουν πάνω-κάτω τις ίδιες θερμίδες με το ρύζι, το ρύζι με χορταίνει πολύ περισσότερο. Δοκίμασε να δεις στο πιάτο σου τη διαφορά μεταξύ 50 γρ (ζυγισμένο ωμό) ρυζιού και 50 γρ μακαρονιών και θα καταλάβεις τι εννοώ. Αν προσπαθήσεις να αποκλείσεις τους υδατάνθρακες απο τη διατροφή σου, πολύ σύντομα και εκτός των άλλων αρνητικών, θα λυσσάξεις και μετά θα πέσεις με τα μούτρα, όχι στις ψητές πατάτες αλλα σε ο,τι πιο παχυντικό υδατάνθρακα βρεις μπροστά σου.

    Δυστυχώς, δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο, γιατί τέτοιους υπολογισμούς δεν τους έχω κάνει ούτε για τον εαυτό μου. Αυτό που έκανα, ειναι οτι ενημερώθηκα για τις γενικές αρχές, και επέλεξα επαγγελματία να μου φτιάξει συγκεκριμένο πρόγραμμα για μένα με γραμμάρια.
    ευχαριστω για την απαντηση και τις συμβουλες..
    δλδ για να χανω κιλα σταθερα και να μην τα ξαναβαζω..πρεπει να εχω μια διατροφη που εεχει λιποι-υδατανθρακες και πρωτεινη? και να ειναι γυρω στις 1600 θερμιδες?επισης το να τρωω δυο φορες φαι δεν θα ειναι υπερβολη? θα αδυνατισω?
    τα κουακερ βρασμενα τα τρως? δεν μ αρεσουν καθολου ωμα ...υπαρχει καμια αλλη συνταγη?
    ναι το ξερω οτι πρεπει να παω σε επαγγελματια...αλλα λογω μαζεμενων εξοδων δυστυχως δεν εχω γι αυτο τον μηνα...οποτε πρεπει να βρω ενα προγραμμα μονος μου

  12. #12
    New Member
    Join Date
    06-10-15
    Posts
    29

    Default

    Το να τρως και 2 και 3 φορές φαί δεν είναι καθόλου υπερβολή. Ολα εξαρτώνται απο τις ποσότητες. Πάρε ζυγαριά κουζίνας και ξεκίνα να μετράς. Οι ποσότητες που μάθαμε απο τους γονείς μας ως "μερίδα" δεν είναι απαραίτητα αυτό που πρέπει να τρώμε μεσημέρι-βράδυ. Ανάλογα με τον ελεύθερο χρόνο που διαθέτεις, μπες σε κανα σάιτ με υπολογισμό θερμίδων και δες πόσες θερμίδες έχει ένα τοστ, τσέκαρε και πόσες τα 100 γρ κοτόπουλο, πόσες τα 100 γρ ψητή πατάτα. Ίσως διαπιστώσεις οτι τα kellog's με γάλα που διαφημίζουν τα περιοδικά έχουν περισσότερες θερμίδες απο το "φαί".

    Για 92 κιλά μου φαίνονται κάπως λίγες οι 1600 θερμίδες. Αλλα μπες στο google και κάνε μια αναζήτηση για αρχή.

    Τα κουακερ τα βάζω 4' στο φούρνο μικροκυμάτων. Ούτε εμένα μου αρέσουν ωμά. Απο άλλες συνταγές άφθονες! Υπάρχουν και τα instant oats που είναι σαν αλεσμένη βρώμη, κάτι που φαντάζομαι ότι μπορείς να κάνεις και στο μούλτι. Ή μπορεις να τα βάζεις στην ομελέτα και να κάνεις pancakes. Ξεκίνα απο τα απλά και με τον καιρό θα πειραματίζεσαι.

    Εμένα με εξυπηρετεί να συμβουλεύομαι ειδικό γιατί πάσχω απο "paralysis by analysis" και μου είναι πολύ πιο βολικό να ακολουθώ οδηγίες απο το να ψάχνω με τις ώρες χωρίς να καταλήγω πουθενά. Ο καθένας έχει όμως διαφορετικές ανάγκες/ εισοδήματα/ προτιμήσεις.

  13. #13
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-03-18
    Posts
    131

    Default

    Quote Originally Posted by zoulapi View Post
    Το να τρως και 2 και 3 φορές φαί δεν είναι καθόλου υπερβολή. Ολα εξαρτώνται απο τις ποσότητες. Πάρε ζυγαριά κουζίνας και ξεκίνα να μετράς. Οι ποσότητες που μάθαμε απο τους γονείς μας ως "μερίδα" δεν είναι απαραίτητα αυτό που πρέπει να τρώμε μεσημέρι-βράδυ. Ανάλογα με τον ελεύθερο χρόνο που διαθέτεις, μπες σε κανα σάιτ με υπολογισμό θερμίδων και δες πόσες θερμίδες έχει ένα τοστ, τσέκαρε και πόσες τα 100 γρ κοτόπουλο, πόσες τα 100 γρ ψητή πατάτα. Ίσως διαπιστώσεις οτι τα kellog's με γάλα που διαφημίζουν τα περιοδικά έχουν περισσότερες θερμίδες απο το "φαί".

    Για 92 κιλά μου φαίνονται κάπως λίγες οι 1600 θερμίδες. Αλλα μπες στο google και κάνε μια αναζήτηση για αρχή.

    Τα κουακερ τα βάζω 4' στο φούρνο μικροκυμάτων. Ούτε εμένα μου αρέσουν ωμά. Απο άλλες συνταγές άφθονες! Υπάρχουν και τα instant oats που είναι σαν αλεσμένη βρώμη, κάτι που φαντάζομαι ότι μπορείς να κάνεις και στο μούλτι. Ή μπορεις να τα βάζεις στην ομελέτα και να κάνεις pancakes. Ξεκίνα απο τα απλά και με τον καιρό θα πειραματίζεσαι.

    Εμένα με εξυπηρετεί να συμβουλεύομαι ειδικό γιατί πάσχω απο "paralysis by analysis" και μου είναι πολύ πιο βολικό να ακολουθώ οδηγίες απο το να ψάχνω με τις ώρες χωρίς να καταλήγω πουθενά. Ο καθένας έχει όμως διαφορετικές ανάγκες/ εισοδήματα/ προτιμήσεις.

    καταρχην ευχαριστω που προσπαθεις να με βοηθησεις
    οκ αμα τα βαλω φουρνο μικροκυματων θα γινουν ωραια τα κουακερ? κ επισης εχουν περισσοτερες θερμιδες απο τα κονφλειξ? η απλα σ δινουν περισσοτερη ενργεια?

    κοιτα θελω να χασω κιλα..οποτε 1600 απο τις 1000 που τρωω τωρα μια χαρα δν ειναι?
    θα ψαξω ενα πλανο απο το σαιτ και θα το ποσταρω να μου πει οποιος μπορει εαν ειναι καλο και αν θα χασω το λιπος..εστω σιγα σιγα
    Last edited by pao1908; 20-03-18 at 05:01.

  14. #14
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-03-18
    Posts
    131

    Default

    επισης ψαχνοντας βρηκα και τις θερμιδες συντηρησης μου...εκανα τους υπολογισμους και βγηκαν 3177..
    δλδ για να χασω τρια κιλα τον μηνα πρεπει να καταναλωνω 2400 θερμιδες την ημερα.....μου φαινονται παρα πολλες...

    εντιτ
    συνεχιζοντας να ψαχνω.... βρηκα οτι πρεπει να τρωω 180 γραμ πρωτειν +180 γραμ θδαταν +70 με 80 γραμ λιπος για σωστη διατροφη και να χανω 3-4 κιλα τον μηνα....
    που βρισκω ποσες θερμιδες εχει η καθε τροφη η ποσο γραμ εχει απο το καθενα?

    ευχαριστω εκ των προτερων
    Last edited by pao1908; 20-03-18 at 06:14.

  15. #15
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Δοκιμασε το app myfitnesspal αλλά θα πρέπει να ζυγίζεις τις τροφές σου για να βγαίνουν αντιπροσωπευτικά αποτελέσματα.

    Πέραν από τους υπολογισμούς μπορείς να δοκιμάσεις μια βδομάδα πχ 2.200 θερμίδες και αν χάνεις μπορείς να τη συνεχίσεις.
    Πάντως αυτά που έγραψες πιο πάνω είναι πολύ λίγα.

    Διάβασε τα πιο κάτω για ιδανικές τροφές

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=45446

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=26236

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=21345

  16. #16

    Default

    Quote Originally Posted by pao1908 View Post
    επισης ψαχνοντας βρηκα και τις θερμιδες συντηρησης μου...εκανα τους υπολογισμους και βγηκαν 3177..
    δλδ για να χασω τρια κιλα τον μηνα πρεπει να καταναλωνω 2400 θερμιδες την ημερα.....μου φαινονται παρα πολλες...

    εντιτ
    συνεχιζοντας να ψαχνω.... βρηκα οτι πρεπει να τρωω 180 γραμ πρωτειν +180 γραμ θδαταν +70 με 80 γραμ λιπος για σωστη διατροφη και να χανω 3-4 κιλα τον μηνα....
    που βρισκω ποσες θερμιδες εχει η καθε τροφη η ποσο γραμ εχει απο το καθενα?

    ευχαριστω εκ των προτερων
    2400 δεν είναι πολλές. Σκέψου εγώ για συντήρηση πλέον είμαι περίπου 4000. Ξεκίνα με ένα πλάνο στης 2400 και αν δεν χάνεις τότε κόψε λίγο υδατάνθρακα. Γενικά στη διατροφή σου θα κόβεις υδατάνθρακα και όχι πρωτεΐνη γιατί χάνονται μύες..

    Στάλθηκε από το EVA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  17. #17
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-03-18
    Posts
    131

    Default

    ευχαριστω για τις απαντησεις σας..

    επειδη παιρνω περιπου 1000 θερμιδες τωρα την ημερα...για να μην παρω κιλα να της αυξησω κατα 500 την ημερα? και να παω σιγα σιγα στις 2200? η κατευθειαν δν πειραζει?
    τα φιτνες τα κονγλειξ ειναι καλα για πρωινο?
    αμα παρω και βιταμινη ιποφαες πειραζει?
    κιαι κατι ακομα...πριν την προπονηση τι να τρωω? φρουτα κανουν? και μετα μια μπανανα...?
    θα φτιαξω ενα προγραμμα διατροφης και θα το ανεβασω

  18. #18
    New Member
    Join Date
    06-10-15
    Posts
    29

    Default

    "τα φιτνες τα κονγλειξ ειναι καλα για πρωινο?"

    Οχι. Αυτά ειναι για όποιον πιστεύει τις διαφημισεις των γυναικείων περιοδικών. Μια ματιά στα διατροφικό πίνακα θα σε πείσει ότι δεν έχουν καμία διαφορά απο τα απλά kellogs που στοιχίζουν και φτηνότερα. Ρίξε και μια ματιά στα συστατικά για να πειστείς και να καταλάβεις την τεράστια δύναμη του μάρκετινγκ.

    "
    και μετα μια μπανανα...?"
    που ειναι η πρωτείνη που χρειάζεσαι ειδικά μετά την προπόνηση;

    Ειλικρινά, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ένας άντρας 92 κιλών προσπαθεί να ακολουθήσει διατροφές που (κακώς) προτείνουν τα γυναικεία περιοδικά και οι σταρλετίτσες; Βλέπω μια επαναλαμβανόμενη προτίμηση για φρούτα, για τα "φιτνες" δημητριακά (που μόνο φίτνες δεν είναι) και η δαιμονοποίηση του βραδυνού φαγητού.

    Κάτι μου λέει οτι αν προσπαθήσεις να βάλεις 180 γρ πρωτείνης στο πρόγραμμά σου θα καταλάβεις γιατί δεν μπορείς να έχεις δύο γεύματα με μόνο ένα φρουτάκι.





  19. #19
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-03-18
    Posts
    131

    Default

    δυσκολο το προγραμμα

    να κανω μερικες ερωτησεις επειδη δεν τα βρηκα στο φορουμ..
    τα ασπραδια του αυγου ποσες θερμιδες εχουν και πρωτεινη και υδατα?

    λοιπον μου λειπου απο το προγραμμα 30-40 γραμ πρωτεινης που σκεφτομαι να τα παρω απο ασπραδια η απο κατι αλλο

    πρωινο
    κονφλειξ 50 γ με 250 μλ γφαλα 2%
    + χυμος [πορτοκαλι 250 μλ
    μετα την προπονηση μια μπανανα...δεν ξερω τι αλλο μπορω να φαω? μπανανα μ ειπαν πως κανει

    μεσημεριανο
    250 γραμ κοτοπουλο +250 παττα ψητη η βραστη
    και σαλατα αγγουρι ντοματα 300γρμ
    απογευμα¨--->
    3 φετες γαλοπουλα βραστη

    βραδυ---> 200 γραμ μπιφτεκι ψητο και 100 γρμ ρυζι μπασματι βρασμενο

    ολα αυτα βγαινουν 2100 θερμιδες......μαζι μ μερικες κουταλιες λαδι και εχουν
    βγαινουν επισης 140 γρμ πρωτεινη 180 γρμ υδατανθρακες και γυρω στα 75 γρμ λιπη

    φαινεται οτι πρεπει να βγαλω υδατανθρ και να βαλω λιγη πρωτεινη? τι λετε?

    αυτη ειναι ενδεικτικα μια μερα της εβδομαδας θα φτιαξω και αλλες

    πως σας φαινεται γενικα?

    υ.γ τα φιτνεσ οντως δεν ειναι καλα τωρα ειδα την διατροφικη τους αξια...σαν τ αλλ ειναι..
    το κουακερ τι εχει?
    επισης φρουτα τα βαζω για βιταμινες χωρις θερμιδες....θελω ισοροπημενο προγραμμα

    επισης αλατι βαζω ελαχιστο?
    Last edited by pao1908; 20-03-18 at 12:15.

  20. #20
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-03-18
    Posts
    131

    Default

    και κατι ακομα...εκανα μια ψευτομετρηση λιπουσ που βρηκα στο ιντερνετ και εδειξε οτι εχω 39 % λιπος........παραειναι πολυ ε?

  21. #21
    New Member
    Join Date
    06-10-15
    Posts
    29

    Default

    "το κουακερ τι εχει?"
    Καλής ποιότητας υδατάνθρακες χωρίς κρυφοζάχαρη και κρυφολιπαρά.


    "επισης φρουτα τα βαζω για βιταμινες χωρις θερμιδες....θελω ισοροπημενο προγραμμα"
    Κανείς δεν είπε να μην τρως φρούτα, απλά να βάζεις και πρωτείνη μαζι.
    Αν τσεκάρεις θερμίδες φρούτων θα δεις οτι δεν ειναι "χωρις θερμίδες". Κανονικότατες και υπολογίσιμες θερμίδες έχουν. Βιταμίνες με ελάχιστες θερμίδες έχουν μόνο τα λαχανικά.
    Επίσης πολίτιμες βιταμίνες έχει και η μπριζόλα, αλλα για κάποιο λόγο έχει δαιμονοποιηθει.


  22. #22
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-03-18
    Posts
    131

    Default

    Quote Originally Posted by zoulapi View Post
    "το κουακερ τι εχει?"
    Καλής ποιότητας υδατάνθρακες χωρίς κρυφοζάχαρη και κρυφολιπαρά.


    "επισης φρουτα τα βαζω για βιταμινες χωρις θερμιδες....θελω ισοροπημενο προγραμμα"
    Κανείς δεν είπε να μην τρως φρούτα, απλά να βάζεις και πρωτείνη μαζι.
    Αν τσεκάρεις θερμίδες φρούτων θα δεις οτι δεν ειναι "χωρις θερμίδες". Κανονικότατες και υπολογίσιμες θερμίδες έχουν. Βιταμίνες με ελάχιστες θερμίδες έχουν μόνο τα λαχανικά.
    Επίσης πολίτιμες βιταμίνες έχει και η μπριζόλα, αλλα για κάποιο λόγο έχει δαιμονοποιηθει.

    θα εκανα προσευχες αμα μπορουσα να φαω μπριζολα ααχαχ..εννοειται χωρις το λιπος.....
    αμα τα κουακερ ειναι εστω ψηλονοστιμα θα τα προτιμησω..
    επισης τωρα που μετρησα και το λιπος μου το 38% που εχω δεν ειναι υπερβολικο?

  23. #23
    New Member Dimitris_K's Avatar
    Join Date
    17-09-13
    Location
    Σέρρες
    Posts
    76

    Default

    Quote Originally Posted by pao1908 View Post
    αμα τα κουακερ ειναι εστω ψηλονοστιμα θα τα προτιμησω..
    Μη ξενερωσεις, αλλά το κουακερ (σκετο) εχει πολυ χαλια γευση. Το κλειδι ειναι να βρεις εναν συνδιασμο γευσεων, ωστε να σου αρεσει.

    Πχ εγω προτιμω το κουακερ με γαλα 1,5%, λιγες σταφιδες, λιγο ξινομηλο, λιγη σοκολατα 70% και κανελα... Άλλοι προτιμουν τη βρωμη με αυγα και την ψηνουν στο τηγανι, το λεγομενο "βρωμοπιτακι".

    Θα χρειαστει να βρεις ενα συνδιασμο που να σου αρεσει.

  24. #24
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-03-18
    Posts
    131

    Default

    ε αμα κανενα απο αυτα δεν ειναι καλο τοτε δεν θα τρωω...θα τρωω κονφλειξ...
    μακαρονια κανονικα να βαλω στο προγραμμα η ολικης αλεσης?
    και επισης ξεει κανεις να μ πει ποσες θερμιδες εχει ενα ασπραδι αυγου και ποσα γρμ πρωτ?
    και επειδη θελω να χασω λιπος να βαλω περισσοτερη πρωτ απο υδατα? και λιποι γυρω στα 60?
    σημερα θα προσπαθησω να βγαλω εβδομαδιαιο προγραμμα διατροφης

  25. #25
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Ένα μεγάλο ολόκληρο αυγό έχει 78 θερμίδες, 5,3 λιπαρά, 6,3 πρωτείνη και 0,6 υδατάνθρακα
    1 ασπράδι έχει 17 θερμίδες και 3,6 πρωτείνη. Υδατάνθρακας και λιπαρά είναι 0,2 και 0,1 αντίστοιχα

    Για τη βρώμη/quacker υπάρχουν πολλές συνταγές με καλά μάκρος
    Last edited by AU77; 21-03-18 at 08:48.

  26. #26
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-03-18
    Posts
    131

    Default

    ευχαριστω για την απαντηση..

    εδω περα στο σαιτ υπαρχουν οι συνταγες απο βρωμη κουακερ με τα μακρος?

  27. #27
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-03-18
    Posts
    131

    Default διατροφη-προγραμμα για χασιμο λιπους-κιλων

    ΜΕΡΑ 1

    γευμα 1
    γαλα 200 μλ + 2 αυγα βραστα+ μια μπανανα . 541 θερμιδεσ (34.1 πρωτ , 32 υδατ. ,30 λιπ. )
    γευμα 2
    125 γρ κοτοπουλο ψητο + 100 γρ ρυζι . 570 θερμιδεσ (46,2 πρωτ ,80,4 υδατ, 4,25 λιπ)
    γευμα 3
    σαλατα αγγουρι ντοματα
    γευμα 4
    μακαρονια βρασμενα 100γρ+ μπριζολα ψημενη 100γρ. 482 θερμιδεσ (31,4 πρωτ, 30 υδατ,13,4 λιπ )
    γευμα 5
    γιαουρτι 200 γρ + αμυγδαλα 30γρ 284 θερμιδεσ (21 πρωτ,11,8 υδατ.,18 λιπ)


    ΜΕΡΑ 2
    γευμα 1
    γαλα 250 μλ +50γρμ κονφλειξ ολικης+χυμος πορτοκαλι 390 θερμιδες

    γευμα 2
    φρουτο+ 1 κροκο και ενα ολοκληρο αυγο

    γευμα 3
    250γρμ κοτοπ +πατατα ψητ 200γρμ στο φουρνο και τα δυο με λεμονι+αγγουροντοματα

    γευμα 4
    200γρμ μπιφτεκι+ ρυζι μπασματι 100γρμ

    γευμα 5
    γιαουρτι βιταλαιν 0% με φρουτα


    υποσημειωσεις:
    τα φαγητα θα μαγειρευονται με 2-3 κουταλιες της σουπας λαδι οπως και στην σαλατα 2-3 κουταλιες.....
    οσο λιγοτερο αλατι μπορω
    2 λιτρα νερο++++
    οι μερες ειναι εναλαξ..μια η μια μετα η δευτερη....
    καποιες μερες θα βαζω φακες η ρεβυθια η φασολια αντι για το γευμα 2 η 4
    μια μερα της εβδομαδας μπορει να αλλαζω το γευμα 2 με μακαρονια ολικης 200γρμ με λιγο σαλτσα η ελαχιστο κιμα
    τα μπιφτεκια θα ειναι χωρις ψωμι και λαδι
    επισης μια μερα της εβδομαδας μπορει να βαλω και ψητο ψαρι αντι για το γευμα 2


    πως σας φαινεται? οποιαδηποτε συμβουλη δεκτη..
    να σημειωσω πως ειμαι 1.80 92 κιλα με υπερβολικο ποσοστο λιπους
    επισης γυμναζομαι μετρια επειδη ειμαι στην αρχη ακομα 4-5 φορες την εβδομαδα γυμναστηριο +κολυμβητηριο
    πραγματικα μετα απο πολυ διαβασμα καταφερα να φτιαξω αυτα τα γευματα...
    πριν 3 μερες δεν πιστευα στην διατροφη μονο στην διαιτα και ευχαριστω και το σαιτ που εκανε να αλλαξω τροπο σκεψης..μενει να το δω στην πραξη βεβαια αν θα μ βοηθησει η διατροφη


    ευχαριστω εκ των προτερων

  28. #28
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Έχω την εντύπωση ότι μπορείς να ανεβάσεις τις θερμίδες σου ακόμη λίγο πιο πάνω έτσι ώστε αν κολλήσεις στη συνέχεια να μπορείς να κόψεις και άλλο. Γράφεις περίπου 1.850 θερμίδες.

    Πρωτείνη επίσης μπορείς να ανεβάσεις. βγάζεις ένα σύνολο κοντά στα 135 γρ. που είναι χαμηλά για τα κιλά σου και τη γυμναστική που κάνεις.

    Τις μέρες που θα τρως όσπρια προτείνω να βάλεις 1 τόνο μεγάλο για να μην χάνεις πρωτείνη. Ο μεγάλος τόνος ενημερωτικά έχει 130 γρ, καθαρό κρέας, 33,8 πρωτ. 1,3 λιπαρά και 147 θερμίδες

    Στη 2η μέρα γράφεις 1 κρόκο και ένα ολόκληρο αυγό. Μήπως εννοείς 1 ασπράδι και ένα ολόκληρο αυγό;

    Στο πρόγευμα της 2ης μέρας δεν έχεις αρκετή πρωτείνη. Τι λες να έβαζες και γιαούρτι;
    Last edited by AU77; 21-03-18 at 18:19.

  29. #29
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-03-18
    Posts
    131

    Default

    Quote Originally Posted by AU77 View Post
    Έχω την εντύπωση ότι μπορείς να ανεβάσεις τις θερμίδες σου ακόμη λίγο πιο πάνω έτσι ώστε αν κολλήσεις στη συνέχεια να μπορείς να κόψεις και άλλο. Γράφεις περίπου 1.850 θερμίδες.

    Πρωτείνη επίσης μπορείς να ανεβάσεις. βγάζεις ένα σύνολο κοντά στα 135 γρ. που είναι χαμηλά για τα κιλά σου και τη γυμναστική που κάνεις.

    Τις μέρες που θα τρως όσπρια προτείνω να βάλεις 1 τόνο μεγάλο για να μην χάνεις πρωτείνη. Ο μεγάλος τόνος ενημερωτικά έχει 130 γρ, καθαρό κρέας, 33,8 πρωτ. 1,3 λιπαρά και 147 θερμίδες

    Στη 2η μέρα γράφεις 1 κρόκο και ένα ολόκληρο αυγό. Μήπως εννοείς 1 ασπράδι και ένα ολόκληρο αυγό;

    Στο πρόγευμα της 2ης μέρας δεν έχεις αρκετή πρωτείνη. Τι λες να έβαζες και γιαούρτι;
    ναι ξεχασα να γραψω τονο μαζι με τα οσπρια....οταν τρωω οσπρια να βαζω και στο γευμα 2 και στο 4? την ιδια μερα η μονο ενα γευμα?
    1 ασπραδι ηθελα να γραψω και ενα αυγο

    στην πρωτη μερα που βγαινει λιγη η πρωτεινη ...θα βγαλω 50 γρμ μακαρονια και θα βαλω αλλα 150 γρμ η 100γρμ μπριζολα λαιμου χωρις λιπος συνολο 250 γρμ μπριζολα..πως σου γφαινεται ετσι?

    στο προγευμα της δευτερης επειδη εχω βαλει γιαουρτι βραδυ δεν θα αντεξω και αλο γιαουρτι....αλλα μπορω να βαλω ακομα ενα η δυο ασπαραδια στο γευμα 2 της δευτερης ημερας? καλυτερο δεν ειναι ετσι?

    ευχαριστω για την βοηθεια...
    στο αστερακι π εχεις παταω για να δειξω οτι βρηκα χρησιμες τις συμβουλες σου?

  30. #30
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Για το αστεράκι που αναφέρεις δεν γνωρίζω

    Η μπριζόλα που λες είναι χοιρινή; Αφού είναι χωρίς λίπος πιστεύω είναι οκ.

    γενικά ο τόνος δεν συστήνεται για πάνω από 2-3 γεύματα την εβδομάδα γιατί περιέχει μέταλα


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αδυνάτισμα και Κάψιμο Λίπους
    By touotaae86 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 23-03-15, 08:06
  2. Αδυνάτισμα - χασιμο λίπους με whey - λιποδιαλύτες και αερόβια
    By stoioannou in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 16-09-14, 01:57

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •