Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    New Member
    Join Date
    31-10-17
    Posts
    15

    Default Χώροι που γίνεται μόνο personal training

    Καλησπέρα σε όλους!Ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η γνώμη σας για τους χώρους που κάνουν personal training και group personal μιας και βλέπω ότι είναι πολύ της μόδας τελευταία.Έχω πάει να ρωτήσω για πλάκα και μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση πως ενώ προσφέρουν ατομικό,σε αποθαρρύνουν ώστε να διαλέξεις group πρόγραμμα(μάλλον για οικονομία στον χώρο).
    Επίσης υπάρχει αυτό καθευατό γυμναστήριο/χώρος αποκλειστικά με personal και όχι ομαδικά κτλ?
    Ευχαριστώ.
    Last edited by Spyco; 24-03-18 at 00:08.

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    571

    Default

    Πιστεύω χωρίς να ξέρω την συγκεκριμένη περίπτωση ότι το personal training είναι ο κράχτης ώστε να μπεις και μετά να σου πουν για τα προγράμματα group, προφανώς είναι οικονομικοί λόγοι, περισσότερα βγάζεις από περισσότερους ανά ώρα παρά από έναν. Ακόμα και αν χρέωναν ανά ώρα περισσότερο τον έναν πόσο καιρό θα συνέχιζε αυτός;
    To group που αναφέρεις είναι να φανταστώ ομαδικά προγράμματα με ολιγομελή τμήματα και που πρέπει να κλείσεις τις θέσεις; Αν ναι, έχουν σίγουρα πλεονεκτήματα, δεν γίνεται το αδιαχώρητο, τα άτομα είναι λιγότερο και ο γυμναστής μπορεί να τα επιβλέπει και να τα διορθώνει, πιθανόν είναι και περισσότερο προσαρμοσμένα στις ανάγκες του τμήματος.
    Last edited by conan1982; 24-03-18 at 10:58.

  3. #3
    Junior Bodybuilder ArmEveryday's Avatar
    Join Date
    05-01-18
    Location
    Germany
    Posts
    226

    Default

    Quote Originally Posted by Spyco View Post
    Καλησπέρα σε όλους!Ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η γνώμη σας για τους χώρους που κάνουν personal training και group personal μιας και βλέπω ότι είναι πολύ της μόδας τελευταία.Έχω πάει να ρωτήσω για πλάκα και μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση πως ενώ προσφέρουν ατομικό,σε αποθαρρύνουν ώστε να διαλέξεις group πρόγραμμα(μάλλον για οικονομία στον χώρο).
    Επίσης υπάρχει αυτό καθευατό γυμναστήριο/χώρος αποκλειστικά με personal και όχι ομαδικά κτλ?
    Ευχαριστώ.

    Γιατι θελεις καποιο συγκεκριμενο χωρο αποκλειστικα για περσοναλ, αν πας σε οποιαδηποτε γυμναστηριο και πεις στον γυμναστη οτι ενδιαφερεσε για περσοναλ, κατα 90% θα σε αναλαβει...

  4. #4
    New Member
    Join Date
    31-10-17
    Posts
    15

    Default

    Quote Originally Posted by conan1982 View Post
    To group που αναφέρεις είναι να φανταστώ ομαδικά προγράμματα με ολιγομελή τμήματα και που πρέπει να κλείσεις τις θέσεις; Αν ναι, έχουν σίγουρα πλεονεκτήματα, δεν γίνεται το αδιαχώρητο, τα άτομα είναι λιγότερο και ο γυμναστής μπορεί να τα επιβλέπει και να τα διορθώνει, πιθανόν είναι και περισσότερο προσαρμοσμένα στις ανάγκες του τμήματος.
    Αυτό ακριβώς συμβαίνει εκεί που ρώτησα.Κλείνεις θέση και κάνεις με τους άλλους

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    571

    Default

    Και από Persolan Training τι σε ενδιαφέρει; Γιατί μπορεί να διαφέρουν οι απαιτήσεις από άτομο σε άτομο. Ένας επαγγελματίας αθλητής π.χ. μπορεί να θέλει έναν "βοηθό" να τον βοηθά με τους αλτήρες, στην εκτέλεση των ασκήσεων, όταν ζορίζεται κλπ. Κάποιος άλλος μπορεί να θέλει κάποιον να του λέει τα πάντα, τώρα θα κάνουμε απ' αυτό 10 επαναλήψεις, αύριο θα κάνουμε στήθος, τρέξιμο ή δεν ξέρω τι άλλο.
    Αν σκοπεύεις απλώς να ακολουθήσεις κάποιο πρόγραμμα με βάρη και είσαι αρχάριος δεν είναι κακή ιδέα γενικότερα (πέραν του κόστους βεβαίως βεβαίως) να έχεις κάποιον κυρίως για να σου δείξει την σωστή εκτέλεση των ασκήσεων και μετά να σε παρακολουθεί να δει ότι το κατάλαβες και τις εκτελείς σωστά και να σου βγάλει ένα εξατομικευμένο πρόγραμμα.

  6. #6
    New Member
    Join Date
    31-10-17
    Posts
    15

    Default

    Quote Originally Posted by ArmEveryday View Post
    Γιατι θελεις καποιο συγκεκριμενο χωρο αποκλειστικα για περσοναλ, αν πας σε οποιαδηποτε γυμναστηριο και πεις στον γυμναστη οτι ενδιαφερεσε για περσοναλ, κατα 90% θα σε αναλαβει...
    Γενικά απότι έχω καταλάβει και διαβάσει από εδώ μέσα είναι αρκετά δύσκολο να βρεις κάποιον πολύ καλό personal να σου μάθει καλή τεχνική.Ειδικά αν είσαι αρχάριος θα την πατήσεις εύκολα αφού δεν θα γνωρίζεις 100% ότι αυτό που σου λέει αν είναι σωστό.
    Προσωπικά θέλω να επιταχύνω από τεχνικής άποψης το beginner phase,μου με έναν personal για κανά διάστημα 1 ή 2 μηνών.
    Ρωτάω για συγκεκριμένο χώρο,επειδή εμπιστεύομαι περισσότερο την γνώμη των μελών του φόρουμ,από το να ρωτάω τον καθένα που με βλέπει σαν πορτοφόλι σε τυχαία γυμναστήρια.

  7. #7
    New Member
    Join Date
    31-10-17
    Posts
    15

    Default

    Quote Originally Posted by conan1982 View Post
    Αν σκοπεύεις απλώς να ακολουθήσεις κάποιο πρόγραμμα με βάρη και είσαι αρχάριος δεν είναι κακή ιδέα γενικότερα (πέραν του κόστους βεβαίως βεβαίως) να έχεις κάποιον κυρίως για να σου δείξει την σωστή εκτέλεση των ασκήσεων και μετά να σε παρακολουθεί να δει ότι το κατάλαβες και τις εκτελείς σωστά και να σου βγάλει ένα εξατομικευμένο πρόγραμμα.
    Αυτό θέλω που γράφεις αν και κοστοβόρο νομίζω ότι μακροπρόθεσμα είναι πιο αποδοτικό,θέτοντας καλές βάσεις

  8. #8
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    571

    Default

    Οι περισσότεροι τουλάχιστον τις ασκήσεις μπορούν να στις δείξουν σωστά, δεν είναι ότι δεν ξέρουν. Το πρόβλημα είναι ότι για διάφορους λόγους (πολύς κόσμος, λίγα χρήματα, αδιαφορία, δεν θέλουν να νοιώσουν οι "πελάτες" προσβεβλημένοι) δεν ασχολούνται με το να διορθώνουν τον καθένα ή να βγάζουν ξεχωριστά προγράμματα. Ή όταν τους λες για άρσεις θανάτου, καθίσματα σε αποτρέπουν είτε γιατί θεωρούν ότι δεν ταιριάζει στην εικόνα του γυμναστηρίου, οι συνθήκες είναι πιο ελεγχόμενες στα μηχανήματα και πάει κάπως έτσι.
    Που μένεις κατ' αρχήν; Γιατί μπορεί να ξέρω κάτι καλό στο Ηράκλειο Κρήτης και εσύ να είσαι ...Καβάλα π.χ.

  9. #9
    New Member
    Join Date
    31-10-17
    Posts
    15

    Default

    Quote Originally Posted by conan1982 View Post
    Που μένεις κατ' αρχήν; Γιατί μπορεί να ξέρω κάτι καλό στο Ηράκλειο Κρήτης και εσύ να είσαι ...Καβάλα π.χ.
    Ζωγράφου Αθήνα μένω.

  10. #10
    Junior Bodybuilder ArmEveryday's Avatar
    Join Date
    05-01-18
    Location
    Germany
    Posts
    226

    Default

    Quote Originally Posted by Spyco View Post
    Γενικά απότι έχω καταλάβει και διαβάσει από εδώ μέσα είναι αρκετά δύσκολο να βρεις κάποιον πολύ καλό personal να σου μάθει καλή τεχνική.Ειδικά αν είσαι αρχάριος θα την πατήσεις εύκολα αφού δεν θα γνωρίζεις 100% ότι αυτό που σου λέει αν είναι σωστό.
    Προσωπικά θέλω να επιταχύνω από τεχνικής άποψης το beginner phase,μου με έναν personal για κανά διάστημα 1 ή 2 μηνών.
    Ρωτάω για συγκεκριμένο χώρο,επειδή εμπιστεύομαι περισσότερο την γνώμη των μελών του φόρουμ,από το να ρωτάω τον καθένα που με βλέπει σαν πορτοφόλι σε τυχαία γυμναστήρια.

    Δεν ειναι δυσκολο, σε επιπεδο ερασιτεχνικα, ειναι μαλλον ευκολο να βρεις γυμναστες που ξερουν σωστη τεχνικη στις βασικες ασκησεις και προγραμματα.

    Εκτος αν μιλας για αγωνιστικες καταστασεις κ δεν καταλαβα. Αν βρεις ενα νεο γυμναστη να εχει ορεξη και τον παρεις για personal ειμαι σιγουρος θα ασχοληθει
    Last edited by ArmEveryday; 24-03-18 at 17:20.

  11. #11
    New Member
    Join Date
    31-10-17
    Posts
    15

    Default

    Όχι για αγωνιστικό επίπεδο εννοείται.Απλά να μου δείξουν βασικές πολυαρθρικες κτλ, χωρίς πχ να έχω το άγχος ότι χτίζω bad habits,επειδή πειραματίζομαι από βιντεάκια ή bro science.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ογκος μονο στα χερια, γινεται?
    By gsxr1000 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 12
    Last Post: 22-05-10, 02:30
  2. Personal Training?
    By giorgioathens in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 17
    Last Post: 05-08-09, 20:02
  3. Personal training
    By djforcegr in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 21-04-07, 04:14

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •