Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    25-03-18
    Posts
    3

    Default Συμβουλές Για Καλύτερη Γράμμωση

    Καλησπέρα είναι η πρώτη φορά που γράφω θα ήθελα σας παρακαλώ να με βοηθήσετε με διατροφή για να αποκτήσω καλύτερη γράμμωση
    Είμαι 37 ετών μητέρα τριών παιδιών έχω ύψος 1.76 και ζυγίζω 67 κιλά γυμνάζομαι κάθε μέρα αλλά δεν ξέρω τι να τρώω ώστε να βοηθήσω το σώμα μου να αποκτησει καλύτερη γράμμωση
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Περιμένω την βοήθεια σας

  2. #2
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Γεια σου JOANKOUZ και καλως όρισες στο Forum Οι αναλογίες σου 1.76 με 67 κιλά είναι πολύ καλές. Προφανώς θέλεις να αλλάξεις την σύσταση του σώματος σου.
    Δηλαδή να αποκτήσεις περισσότερο μυικό ιστό και να κάψεις λίπος για να γραμμώσης.
    Πες μας λίγα περισσότερα πράγματα γιοα εσένα. Εαν Γυμνάζεσαι πόσες φορές την εβδομάδα, τι διατροφή ακολουθείς μέχρι στιγμής κλπ.

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    25-03-18
    Posts
    3

    Default

    Σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση γυμνάζομαι 5 φορές την εβδομάδα συνήθως κάνω κυκλική προπόνηση με kettlebell ,TRX πολλά ημικαθισματα με αλτήρες ,σανίδες και αρκετές διατάσεις.
    Όταν ο καιρος βοηθάει κάνω ποδήλατο γιατί δεν μου αρέσει το τρέξιμο γενικά είμαι σε κίνηση όλη την ημέρα .

    Το πρωινό μου είναι ένα ποτήρι κέφιρ με φρούτα έχει στέβια το σκεύασμα αυτό μαζι με δυο φέτες ψωμάκι ολικής με μέλι ή ένα αυγό με 1 φέτα ψωμί με μέλι

    Δεκατιανό τρώω μετά Από τρεις ώρες συνήθως μια μπανάνα ή ένα χυμό πορτοκαλί φυσικό

    Μεσημέρι θα φάω μια φορά την εβδομάδα κόκκινο κρέας μια κοτόπουλο μια ψάρι όσπρια και λαχανικά τις επόμενες αποφεύγω τα μακαρόνια προσπαθώ να τα τρώω μια στις 15 ημέρες

    Απόγευμα πριν το γυμναστήριο τρώω λίγα αμύγδαλα ή καρύδια και ένα φρούτο ή πίνω ένα ποτήρι κεφιρ

    Τελειώνω το γυμναστήριο γύρο στις 8.00 και τρωω το βράδινο μου γύρο στις 9.00-9.30 που είναι η ένα τοστ με κασσερι ντοματίνια αγγουράκι ή πράσινη σαλάτα με μανιτάρια ή με κοτόπουλο και λίγο φέτα ή 2 αυγά μελάτα με παξιμάδι και φέτα ή ντάκος με ντομάτα και φέτα

    Μου αρέσει το κρέας επίσης κάνω κάποιες ατασθαλίες λόγο των παιδιών τρώω καμία σοκολάτα ή λίγο κέικ που φτιάχνω ξέρω ότι δεν πρέπει αλλά υποκύπτω στον πειρασμό το παραδέχομαι

    Θέλω να αλλάξει η σύσταση του σώματος μου και να κάψω λίπος έχω παρατηρήσει ότι στα 64 κιλά είμαι ευχαριστημένη με το σώμα μου

    Περιμένω με χαρά τις συμβουλές σας

    Επίσης ξέρετε εάν οι ενέσεις που κάνουν για την κυτταρίτιδα και οι Κρυολυπολυσεις βοηθούν ώστε να μειωθεί το λίπος ή δεν υπάρχει λόγος να μπω σε αυτή την διαδικασία

  4. #4
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Τα 3 κιλά που χρειάζεσαι για να χάσεις δεν είναι κάτι το πολύ δύσκολο, η διατροφή σου σε γενικές γραμμές μου φαίνετε αρκετά υγιεινή και με ποικιλία.
    Δεν βλέπω όμως καθόλου υδατάνθρακα και αυτό είναι μεγάλο λάθος (εαν εξαιρέσουμε το ψωμί ολικής άλεσης) όπως Πατάτες, Ρύζι. Μακαρόνια (μπορείς να τρως και Ολικής) κλπ τα οποία είναι απαραίτητα για την διατροφή σου και κύριο καύσιμο για να σου δώσουνε ενέργεια για τις Προπονήσεις σου.

    5 Φορές την εβδομάδα που γυμνάζεσε είναι πάρα πολύ καλά. Η Κυκλική προπόνηση που λες με Kettlebell και TRX Αλτήρες κλπ Προφανώς αναφέρεσε σε Λειτουργική Προπόνηση Functional Training..

    Προσωπική άποψη πάντα μετά την Προπόνηση να παίρνουμε μια πηγή Πρωτείνης και μια Μπανάνα.
    Θα σου Πρώτεινα μια Καθαρή Πρωτείνη Ορού Γάλακτος + μια Μπανάνα.
    Εναλλακτικά εαν δεν θέλεις να αγοράσεις συμπλήρωμα διατροφής μπορείς να τρως μετά την προπόνηση
    1 Γιαουρτάκι Total 2% + μια Μπανάνα.

    Για τις ατασθαλίες που περιγράφεις (μπορείς να έχεις έτοιμο ένα δικό σου Σνακ π.χ Μπάρες δημητριακών ή Fitness) και την ώρα που δίνεις στα παιδιά το Κέικ να σπολαμβάνεις παράλληλα το δικό σου Σνακ (πολύ πιο υγιεινό και μπορείς να το έχεις ανά πάσα στιγμή)

    Και κάτι τελαιυταίο όσο αφορά αυτό που γράφεις για την Κυτταρίτιδα η κυτταρίτιαδα δεν είναι κάτι παραπάνω από λίπος για να την διώξεις θα πρέπει να την διώξεις από μέσα προς τα έξω και όχι από έξω προς τα μέσα.
    Τι εννωώ: Γράφεις για ενέσεις κλπ θα σου δώσω για παράδειγμα μια κρέμα. Θα σου κάνει δουλειά επιφανειακά στα δέρμα σου, μετά από ένα χρονικό διάστημα ακολουθώντας τις ίδιες διατροφικές συνήθειες και Προπονήσεις θα σου ξαναενφανιστεί.

    Ενώ η λύση είναι να την διώξεις από μέσα προς τα έξω Πως?
    Με σωστή διατροφή και Προπόνηση (ιδανικά με Βάρη αλλά πολύ καλή δουλειά γίνετε και με το Functional Training)
    Αυτός είναι ο Τρόπος για να χτίσεις το Σώμα που θέλεις.

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    25-03-18
    Posts
    3

    Default

    Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες

    μπορω να διαβάσω κάπου διαφορά γυναικεία θέματα όπως διατροφής ασκήσεων κτλ;;

  6. #6
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Καλημέρα Ιωάννα και καλή εβδομάδα!!!

    Μπορείς να αλλάξεις το σώμα σου χωρίς να χρειάζεται να καταφύγεις σε ενέσεις και τέτοιες ακραίες καταστάσεις.

    Φτιάξε πρώτα απ' όλα την διατροφή σου, που έχει πολλά "λάθη" και μην σε απασχολούν όροι όπως η "γράμμωση". Μια απλή απώλεια λίπους και κιλών θα σε φτάσει στο οπτικό αποτέλεσμα που θες.

    Διάβασε σε αυτό εδώ το άρθρο κάποιες βασικές οδηγίες που θα σε βοηθήσουν να καταλάβεις τι και πώς πρέπει να κάνεις στην διατροφή. Μόλις αλλάξεις την διατροφή σου γράψε μας την εδώ για να σου προτείνουμε κάποιες διορθώσεις.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  7. #7
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Καθάρισα το topic από τα post που δεν είχα σχέση με το θεμα.

    Αν έχετε να πείτε κάτι στον Zyzz, γραψτε του το κατ' ιδίαν ή στο δικό του topic.

    Ας μην χαλάσουμε το topic της κοπέλας!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμβουλές Για Καλύτερη Γυμναστική Στο Σπίτι;
    By Nikοs in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 8
    Last Post: 10-08-16, 12:16
  2. Συμβουλές για Γράμμωση
    By PEGIOMALE in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 10
    Last Post: 29-03-16, 13:14
  3. Νέος στα μέρη σας..συμβουλες για καλυτερη συνεχεια!
    By Christos89 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 9
    Last Post: 10-02-14, 13:37
  4. Συμβουλές Για Γράμμωση!
    By jiji in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 6
    Last Post: 29-03-11, 09:39
  5. Συμβουλές Για Γράμμωση
    By tudor in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 18-07-10, 12:42

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •