Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 22 of 22
  1. #1

    Default Αύξηση Μάζας ή Κάψιμο Λίπους Πρώτα;

    Φιλοι μου καλησπερα.Δεν μ εχει σπασει κατι περισσοτερο τα νευρα απο αυτο το διλλημα.
    Κοντολογις..
    Καποτε εκανα πολυ κακη ζωη με αποτελεσμα να εχω μαζεψει λιπος(κυριως στην κοιλια αλλα ακομη και στο στηθος και με ενοχλει πολυ να το βλεπω σε σημειο να τρελενομαι) παρολο που φαινομενικα εχω λιγα κιλα πανω μου.
    Εχω ξαναγυμναστει με στοχο τον ογκο με καλα αποτελεσματα θα ελεγα αλλα παντα εν τελει τα παραταγα γιατι απογοητευομουν λογω του λιπους που ειχα.Θεωρουσα πως επρεπε να προηγηθει γραμμωση.
    Δεν σκοπευω να τα παρατησω ξανα γιαυτο θελω να με βοηθησετε.
    Ειμαι 1.72 73 κιλα.27 ετων
    χωρις να υπολογιζω το βαρος της μπαρας
    Αρσεις θανατου: 70 κιλα 5 επαναληψεις max
    Πιεσεις στηθους(Παγκο) 40 κιλα 3x6
    Σκουοτ 70 κιλα 3 επαναληψεις max
    Πιεσεις ωμων 20 κιλα 3x8
    Το προγραμμα μου ισως να μην μεινει σταθερο γιατι θα εργαζομαι σε λιγο καιρο.Εχω υπομονη θελω αποτελεσματα αλλα δεν βιαζομαι.Οσο χρειαστει.Ακομη και αν η προοδος ειναι αργη.
    Συνυπολογιζοντας και τις φωτο που θα δειτε παρακατω πειτε μου παρακαλω.Κανω καλα που ειμαι στον ογκο?Αν ναι εχω να ανεβω βουνο οταν ερθει η φαση της γραμμωσης;Η μηπως να ξεκινησω απο τωρα γραμμωση;
    Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων για τις απαντησεις σας τις εχω πολυ αναγκη.
    IMG_20180403_172354.jpgIMG_20180403_172442.jpg
    Last edited by Jimgalatsi; 03-04-18 at 16:59.

  2. #2
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Τίποτα από τα 2...

    Καθαρή ισοθερμιδική διατροφή και δυνατές προπονήσεις !

    Θα κάνεις ανασύσταση καίγοντας λίπος και θα τονωθείς μυικά.
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  3. #3

    Default

    Σε ευχαριστω πολυ αδερφε.Ρεαλιστικο σεναριο.Μου ειχε περασει δειλα απο το μυαλο αλλα πραγματικα θεωρουσα τραγικη την κατασταση στην κοιλιακη χωρα.Απο κει και περα θεωρεις πως πρεπει να μετραω τις θερμιδες?Επισης οταν λεμε δυνατες προπονησεις εννουμε στο φασμα των 6-12 επαναληψεων?δηλαδη προπονηση ογκου?η μηπως αφου δν παω για ογκο να κανω κατι αλλο.Παντως ο στοχος ειναι καποια στιγμη οταν οι προυποθεσεις ειναι οι καταλληλες να παρω ογκο..Δεν με πειραζει αν χριεαστει να περιμενω αρκετα.

    Για να καψω λιπος θα παιξω με μικρα διαλλειματα?
    Last edited by Jimgalatsi; 03-04-18 at 17:27.

  4. #4
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Για να καψεις λίπος πρέπει να κάνεις διατροφή. Τουτέστιν πρέπει, έστω και χονδρικά να υπολογίζεις τις θερμίδες σου.

    Στην ενότητα της διατροφής θα όλα τα εργαλεία και τις γνώσεις για να οργανώσεις την διατροφή σου.

    Στην ενότητα της προπόνησης υπάρχει έτοιμος οδηγός προπόνησης για αρχάριους.

    Προσοχή: ΜΗΝ αφήσεις απ' έξω την αεροβική!!! Χρειάζεται οπωσδήποτε για να πετύχεις την μείωση του λίπους σου.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  5. #5

    Default

    Σε ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σου αδερφε μου!

  6. #6
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by Jimgalatsi View Post
    Σε ευχαριστω πολυ αδερφε.Ρεαλιστικο σεναριο.Μου ειχε περασει δειλα απο το μυαλο αλλα πραγματικα θεωρουσα τραγικη την κατασταση στην κοιλιακη χωρα.Απο κει και περα θεωρεις πως πρεπει να μετραω τις θερμιδες?Επισης οταν λεμε δυνατες προπονησεις εννουμε στο φασμα των 6-12 επαναληψεων?δηλαδη προπονηση ογκου?η μηπως αφου δν παω για ογκο να κανω κατι αλλο.Παντως ο στοχος ειναι καποια στιγμη οταν οι προυποθεσεις ειναι οι καταλληλες να παρω ογκο..Δεν με πειραζει αν χριεαστει να περιμενω αρκετα.

    Για να καψω λιπος θα παιξω με μικρα διαλλειματα?
    Θερμίδες πρέπει να μάθεις να τις υπολογίζεις έτσι αλλιώς όποιο και να είναι το πλάνο ! Αυτές καθορίζουν Ογκο/Γράμμωση?
    Μετά , για κάποιον που δεν έχει μάθει να το κάνει αυτό ο Όγκος είναι ένα άπιαστο όνειρο γεμάτο λίπος?.

    Ξαναέρχομαι σε αυτά που σου είπα πριν !
    Δυνατές προπονήσεις ναι σε αυτό το εύρος αλλά το κυριότερο να υπάρχει Fail στις 2-3 τελευταίες επαναλήψεις και να νοιώθεις το κάψιμο του Μυ .
    Καθώς και Αεροβική όπως ανάφερε ο Σταύρος !!!
    Στην τελική τονώνοντας το σώμα σου θα δείχνει και πιο ογκώδες .


    Καλή Επιτυχία !
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  7. #7

    Default

    Εισαι απλος και ξεκαθαρος αδερφε ευχαριστω πολυ!

  8. #8
    Junior Bodybuilder ArmEveryday's Avatar
    Join Date
    05-01-18
    Location
    Germany
    Posts
    226

    Default

    Μην αναλωθεις πολυ στην αεροβικη, ενα συχνο λαθος που κανουν οσοι επιζητουν γραμμωση να λιωνουν στο διαδρομο. Ετσι καταφερνεις αποδυναμωνεις τον οργανισμο σου και μετα δεν εχεις ενεργεια για βαρη, αλλα και πεινας σαν τρελος ολη μερα.
    Βαρη και διατροφη τα πιο σημαντικα για γραμμωση, ελαφρως υποθερμικα -300 θερμιδες και μολις πιασεις ικανοποιητικο ποσοστο λιπους κανεις χειμωνα διατροφη ογκου

  9. #9

    Default

    Να σου πω την αληθεια φιλε ετσι το χα το πλανο και εννοειται αυτο θα γινει μολις χασω το λιπος το οποιο θεωρω αρκετο.Αληθεια,οι υπολοιποι τι γνωμη εχετε βασει των φωτο?δεν ειναι αρκετο?

  10. #10

    Default

    Επισης παρακαλω πολυ οποιος μπορει να μου το ξεδιαλυνει..Ισοθερμιδικα πως παει;Παιζω συνεχως με τα ιδια κιλα απο αποψη αντιστασης απλα σιγα σιγα θα εξαφανιζεται το λιπος?λογικα αν καιγεται λιπος χανω κιλα αρα μικροτερο bmr αρα λιγοτερη προσληψη απο μεριας μου αρα και λιγοτερη αποδοση στο gym?αρα εν τελει σηκωνω λιγοτερα;

    Ελπιζω να μην κουρασα

  11. #11
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Διάβασε εδώ για να βρεις τις θερμίδες που χρειάζεσαι http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=43953
    προσπάθησε να μείνεις κοντά στην συντήρηση και ποντάρισε σε δυνατές προπονήσεις !
    Τσέκαρε το βάρος σου στο ξεκίνημα και μετά απο 2 βδομάδες δες την πορεία του ,
    αν έχει ανοδική τάση ελάττωσε θερμίδες.
    Το μυστικό είναι η σωστή ποσότητα - καθαρή διατροφή και πόνος στο Gym.
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  12. #12

    Default

    Ευχαριστω πολυ!

  13. #13
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Quote Originally Posted by Jimgalatsi View Post
    Παιζω συνεχως με τα ιδια κιλα απο αποψη αντιστασης απλα σιγα σιγα θα εξαφανιζεται το λιπος?λογικα αν καιγεται λιπος χανω κιλα αρα μικροτερο bmr αρα λιγοτερη προσληψη απο μεριας μου αρα και λιγοτερη αποδοση στο gym?αρα εν τελει σηκωνω λιγοτερα;

    Ελπιζω να μην κουρασα
    Δεν ακολούθησα τον συλλογισμό σου ως το τέλος. Αν χάνεις κιλά πράγματι πέφτει ο β.μ.ρ σου και προσαρμόζεις αντίστοιχα τις θερμίδες. Αλλά η απόδοση στο γυμναστήριο γιατί να πέσει; Οι μυς είναι που εκτελούν τις κινήσεις όχι το λίπος, ούτε οι θερμίδες που καταναλώνεις (αν υποθέσουμε ότι δεν ακολουθείς κάποια ακραία δίαιτα).
    Το να κινείσαι ισοθερμιδικά σημαίνει ότι θα προσπαθήσεις να παραμείνεις σχετικά σταθερός στο βάρος σου, να αυξήσεις την μυϊκή σου μάζα και να μειώσεις αντίστοιχα το λίπος.
    Σε κάθε περίπτωση (είτε χάσεις βάρος, είτε μείνεις σταθερός) δεν θα πρέπει να μένεις στάσιμος στις προπονήσεις, αν μια μέρα σήκωσες στο επιθυμητό εύρος επαναλήψεων Χ κιλά την επόμενη φορά πρέπει να δοκιμάσεις με περισσότερα, να μειώσεις το διάστημα ξεκούρασης, γενικά να αυξήσεις την ένταση της προπόνησης.

  14. #14

    Default

    Δεν το ειχα σκεφτει ετσι για καποιο χαζο λογο.Πιστευα πως αφου θα τρωω λιγοτερο θα ειχα λιγοτερη ενεργεια.Σε ευχαριστω πολυ.Συγκεκριμενα αν καποιος μπορει με αργους ρυθμους(αναγκαστικα)να ανεβαζει την αποδοση και να αυξανει τον ογκο παιζοντας ισοθερμιδικα.Φανταζομαι βεβαια πως καποια στιγμη θα φτασω σε τελμα και θα πρπεει να αυξηση θερμιδικη προσληψη.
    Αν και εχω ακουσει κατι και διορθωστε αν ειναι γυμναστηριακος μυθος.Καποια διαβασα περιπτωση ανθρωπου που παιζει ισο/υποθερμιδικα γιατι δεν θελει να λιπωσει ουτε λιγο.Οπως ελεγε συγκεκριμενα,δεν θελει να κανει 2 βηματα μπροστα ενα πισω,αλλα μισο βημα μπροστα.Δεν του αρεσε το ογκος/γραμμωση.Ηθελε μια μονιμη γραμμωση με αργη αυξηση ογκου.Ισχυει κατι τετοιο;

  15. #15
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Λέμε συνήθως ότι κάποιος πρέπει να κινείται υπερθερμιδικά για να πάρει μυϊκό όγκο αλλά συγχρόνως παίρνει αναπόφευκτα και λίπος. Καθώς και το αντίθετο.
    Δεν ισχύει όμως σε απόλυτο βαθμό. κάποιος που έχει χαμηλά ποσοστά λίπους αναγκαστικά για να πάρει όγκο θα πάρει περισσότερες θερμίδες και κάποιο μέρος της αύξησης θα είναι λίπος.
    Κάποιος όμως που έχει αρκετό λίπος στο σώμα του δεν έχει νόημα να πάει για όγκο και να προσθέσει επιπλέον, ούτε να πάει για γράμμωση χωρίς να αποκτήσει πρώτα μυϊκή μάζα, γι' αυτό τα παιδιά σου μίλησαν για ανσύσταση. Είσαι σε μια φάση που το σώμα σου έχει την δυνατότητα και λίπος να χάσει και μυϊκά κιλά να πάρεις.

  16. #16

    Default

    Μαγκες ξεκαθαρισαν πολλα πραγματα στο μυαλο μου.Ελπιζω να μην σας κουρασα ευχαριστω πολυ για ολα!

  17. #17
    Pumping Iron Algebar's Avatar
    Join Date
    23-05-16
    Posts
    312

    Default

    Quote Originally Posted by conan1982 View Post
    Δεν ακολούθησα τον συλλογισμό σου ως το τέλος. Αν χάνεις κιλά πράγματι πέφτει ο β.μ.ρ σου και προσαρμόζεις αντίστοιχα τις θερμίδες. .
    Ο ΒΜΡ εξαρτάται από τη μυική μάζα και όχι από τη μάζα του λίπους (γι αυτό και η εξίσωση Katch McArdle θεωρείται η πιο ακριβής) οπότε αν χάνεις λίπος και όχι μυική μάζα δεν αλλάζει ο ΒΜΡ.

  18. #18

    Default

    Ακριβως αυτο ηταν το λαθος στον συλλογισμο μου αδερφε.Θεωριτικα αν συνεχισω να τρωω το ιδιο,οσο καιγεται λιπος και αυξανω μυικοτητα καποια στιγμη θα φτασω στο αριστο(ολων των αλλων παραγομντων σταθερων) οποτε εν τελει θα πρεπει να αυξησω την θερμιδικη προσληψη.

  19. #19
    Pumping Iron Algebar's Avatar
    Join Date
    23-05-16
    Posts
    312

    Default

    Ακολούθησε αυτά που σου έγραψε ο tsourekas για τις θερμίδες δηλ. προσπάθησε να τρως κοντά στη συντήρηση ώστε να κρατήσεις το βάρος σου σχετικά σταθερό. Αν χάσεις λίπος με αύξηση μυικότητας τότε θα αρχίσεις να χάνεις βάρος και θα αυξήσεις λίγο τις ποσότητες φαγητού ώστε να βρεις το καινούργιο σημείο ισορροπίας. Αυτές οι αλλαγές πάντως είναι αργές και θα τις δεις μετά από αρκετούς μήνες οπότε υπομονή και συνέπεια σε διατροφή/προπόνηση..

  20. #20

    Default

    Το ειχα στο νου μου οτι ισως παρει πολυ καιρο και ευτυχως νιωθω προετοιμασνεος ψυχολογικα.Αν ομως ειναι πααααρα πολυς ο χρονος που θα χριεαστει για την αλλαγη αυτη μηπως θα ηταν καλυτερο να κανω κατι εντατικο για καψιμο λιπους και φτου και απτην αρχη μετα;

  21. #21
    Pumping Iron Algebar's Avatar
    Join Date
    23-05-16
    Posts
    312

    Default

    Επειδή δεν έχεις υπερβολικό λίπος καλύτερα να κινηθείς ισοθερμιδικά ώστε να μπορείς να χτίζεις και μυς. Πιστεύω ότι αν το κρατήσεις σε 2-3 μήνες θα αρχίσεις να βλέπεις διαφορά και σε 1 χρόνο θα είσαι αγνώριστος

  22. #22

    Default

    Τελεια!σας ευχαριστω ολους πολυ μου λυσατε πολες αποριες και μου δωσατε ακομα πεισσοτερη πιστη


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Καψιμο λιπους και αυξηση μαζας
    By petros027 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 14
    Last Post: 30-07-16, 22:10
  2. Κάψιμο Λίπους ή Αύξηση Μάζας Μετά Από Μεγάλη Απώλεια Βάρους;
    By arxontas95 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 18-06-16, 10:46
  3. Κάψιμο λίπους χωρίς απώλεια μυικής μάζας
    By charis96 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 10-08-15, 10:24
  4. Αύξηση μυικής μάζας-κάψιμο λίπους
    By Gias in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 26-04-15, 13:49

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •