Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    New Member
    Join Date
    15-03-18
    Posts
    7

    Default Καλησπερα απο νεο μελος..Συμβουλες για διατροφη..!

    Καλησπερα,σας διαβαζω πολυ καιρο αλλα τωρα πηρα την αποφαση να σας γραψω για πρωτη φορα επειδη ειδα οτι εχετε βοηθησει παρα πολυ κοσμο.Ειμαι 29 χρονων 1,76 κ 61 κιλα.Στον παρελθον υπηρξα υπερβαρη κ εχασα 50 κιλα με διαιτα απο μονη μου χωρις δυστυχως γυμναστικη ταυτοχρονα.Σταθερο μου βαρος 7 χρονια ηταν στα 50 κιλα κ με αρκετες ''εμμονες'' κ διαταραχες σχετικα με το φαγητο μου.Διαστηματα αφαγιας,αλλα βουλιμιας κ γενικα ενας φαυλος κυκλος.Γυμναστικη εκανα κατα καιρους αεροβιο αλλα οχι κατι συστηματικο κ για μεγαλο χρονικο διαστημα.Το σωμα μου γενικα δεν ειναι ιδιαιτερα χαλαρο δεδομενων των κιλων που εχω χασει.Πηρα αποφαση εδω κ ενα μηνα να φτιαξω επιτελους την διατροφη μου το σωμα μου και την υγεια μου πανω απο ολα.Ξεκινησα γυμναστηριο 4-5 φορες την εβδομαδα.Καθημερινα αεροβιο 30' αρχη 30' τελος και 2 ωρες κυκλικη προπονηση με βαρη.ΒΜΡ ειναι 1406 kcal και σωματικο λιπος 25%.Οι θερμιδες που καταναλωνω ειναι 1400-1500 την ημερα και μια ενδεικτικη μερα ειναι καπως ετσι.

    09.30
    200 γραμμ γιαουρτι 2% με 30 γραμμ βρωμη κ ενα σκουπ πρωτεινη

    11.00 προπονηση

    14.30
    1 μπανανα κ ενα σκουπ πρωτεινη

    16.00 η 16.30
    150 γραμμ καστανο ρυζι η μακαρονια ολικης η 1 φετα ψωμι ολικης Μestemacher
    σαλατα πρασινη με αγγουρι μαρουλι η 250 γραμ μπροκολο βραστο
    φιλετο κοτοπουλο 200 γραμ

    19.00
    100 γραμ γιαουρτι η 1 ακτινιδιο/ξινομηλο

    22.00
    σαλατα
    2 αυγα/150 γραμ φιλετο κοτοπουλο/τονο/μπιφτεκι χωρις ψωμι

    Μου προτεινετε καποιες αλλαγες?Στοχος μου ειναι ενα σφιχτο υγιες κ καλοσχηματισμενο σωμα ξεπερνωντας το φοβο της ζυγαριας που εχω εδω κ χρονια.
    Συγνωμη αν σας κουρασα,περιμενω συμβουλες σας
    Last edited by Lily89; 03-04-18 at 18:46.

  2. #2
    Junior Bodybuilder ArmEveryday's Avatar
    Join Date
    05-01-18
    Location
    Germany
    Posts
    226

    Default

    οι θερμιδες γιατι ειναι τοσο λιγες. 1,76 μονο 1400 θερμιδες;; οταν η μεση καταναλωση για τον ενηλικα ειναι καπου 1800-2000;
    Γιατι τοσο λιγα κιλα; 176 50 κιλα μονο;

    Πρεπει να ανεβασεις θερμιδες στις 1850 minimum δε γινεται να ανταπεξελθει το σωμα στη γυμναστικη, με τοσο λιγες θερμιδες. Ειναι σιγουρο πως θα καταρρευσεις
    Last edited by ArmEveryday; 03-04-18 at 19:37.

  3. #3
    New Member
    Join Date
    15-03-18
    Posts
    7

    Default

    Quote Originally Posted by ArmEveryday View Post
    οι θερμιδες γιατι ειναι τοσο λιγες. 1,76 μονο 1400 θερμιδες;; οταν η μεση καταναλωση για τον ενηλικα ειναι καπου 1800-2000;
    Γιατι τοσο λιγα κιλα; 176 50 κιλα μονο;

    Πρεπει να ανεβασεις θερμιδες στις 1850 minimum δε γινεται να ανταπεξελθει το σωμα στη γυμναστικη, με τοσο λιγες θερμιδες. Ειναι σιγουρο πως θα καταρρευσεις
    Συγνωμη βασικα το εξηγησα μπερδεμενα..τωρα πλεον ειμαι 61.Στα 50 ημουν για 6-7 χρονια αφου εχασα τα περιττα κιλα μου.ΒΜΡ κ με μετρηση με μηχανημα διατροφολογου κ βαση υπολογισμων μου βγαινει στις 1400.Απλα εδω κ 3 μηνες που ακολουθω αυτη τη διατροφη απο 58 ανεβηκα 3 κιλα σχεδον.
    Last edited by Lily89; 03-04-18 at 19:52.

  4. #4
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,648

    Default

    Καλησπέρα.
    Το bmr είναι ο βασικός μεταβολικός Ρυθμός. Αφού ασκείται κάποιος και γενικά είναι δραστήριος οι θερμίδες συντήρησης προκύπτουν από το γινομενο του bmr με κάποιον συντελεστή που εξαρτάται από τη συχνότητα προπόνησης κάθε εβδομάδα.
    Ρίξε μια ματιά εδώ για περισσότερα. http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=26236

    Φυσικά τα νούμερα είναι "μπουσουλας" ,όχι στάνταρ δηλαδή όχι ότι αν βγουν θερμίδες 1800 και φας πχ 1600 δε θα δεις το αποτέλεσμα που θες. Τα στάνταρ κάθε σώματος είναι διαφορετικά και πολλές φορές διαφέρουν από τα νούμερα.
    Εννοείται οτι στην περίπτωσή σου με τόσο μεγάλη απώλεια κιλών στο παρελθόν πρέπει να είσαι προσεκτική αλλά όχι και υπερβολική. Οπότε βλέπεις πως πάει το πράγμα αν κάνεις αλλαγές και πράττεις ανάλογα.
    Last edited by iLikeBB; 03-04-18 at 19:57.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    15-03-18
    Posts
    7

    Default

    Ευχαριστω για τις απαντησεις βαση αυτου ανεβαινει στις 2170 θερμιδες.Απλα μου φαινονται υπερβολικες για γυναικα στην ηλικια μου?

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Σε κανέναν δεν έκανε εντύπωση πως η κοπέλα λέει οτι κάνει 1 ώρα αερόβια και 2 ώρες γυμναστική 4-5 φορές την εβδομάδα;!

    Λίλη, το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να μειώσεις και την αερόβια αλλά και την γυμναστική σου. Μιλάμε για 3 ώρες, πράγμα που θα σου φέρει υπερκόπωσηκα και ένα σώμα κουρασμένο.

    Επίσης κάτι πολύ σημαντικό, στη διατροφή σου καταναλώνεις υπερβολική πρωτεινη. Για παράδειγμα στο πρωινό και γιαούρτι και σκονη πρωτεινης, μιλάμε για 45γρ περίπου, ή στο μεσημεριανό 200γρ κοτόπουλο..

    Μην πέφτεις ποτέ κάτω από 1500 θερμίδες. Εγω θα σου λεγα σταδιακα ανεβασε τες ενώ παράλληλα κανε 4 φορες την εβδομαδα βαρη μεχρι μία ωρα και αεροβια 3-4 φορες απο 30-40 λεπτα.

    Σε γενικές γραμμές η διατροφή ειναι καλή, αλλά θελει να ρυθμισεις τις ποσοτητες πρωτεινης.

  7. #7
    New Member
    Join Date
    15-03-18
    Posts
    7

    Default

    Καλησπερα Ειρηνη μου,σε ευχαριστω πολυ που βρηκες ωρα να διαβασεις το thread μου,να ξερεις σε εχω σε μεγαλη εκτιμηση.! Απλα για να ειμαι ειλικρινης επειδη τοσα χρονια ετρωγα υποθερμιδικα (700-800) ξερω μεγαλη βλακεια,επειδη ανεβασα (για μενα παντα) τοσο πολυ σχεδον διπλασιες θερμιδες,ειπα να αντισταθμιζω με ασκηση.Βεβαια πλεον εχω σταματησει να αγχωνομαι για τη ζυγαριαμθελω απλα να με ικανοποιει αυτο που βλεπω κ ξερω οτι πριν δεν ηταν καθολου ωραιο.120 γραμμ πρωτεινη ειναι καλη ποσοτητα?βασικα τι θα μου προτεινες για αρχησε αναλογια Π/Υ/Λ ετσι ωστε να εχω το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα?

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια <3


    Δεν πάει έτσι, δηλ ανεβαζω θερμίδες, ανεβάζω και γυμναστική. Στο τέλος θα κάψεις φλάτζες που λέμε, θα πάθεις υπερκόπωση και χάνει το νόημα τηςα προσπάθειάς σου.
    Μπράβο που έχεις πάρει απόφαση να απαγκιστρωθείς από τη ζυγαριά. Άσε να λέει ότι θέλει, σημασία εχει η εικόνα.

    Θερμίδες θα ανεβασεις ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ σταδιακα. Μη τυχον πας απο 1400 σε 2000 σε μια μερα. Ανα 2 εβδομαδες θα ανεβαζεις 100.

    Πρωτεινη 120γρ ειναι μια χαρα. Μια καλή ισορροπημένη αναλογια ειναι 40/40/20.
    Το αποτελεσμα θα ερθει απο το συνολο της προσπαθειας σου, δηλ και διατροφη και βαρη (την αεροβια την αφηνω τελευταια, βοηθαει μεν αλλα δεν χρειαζονται υπερβολες). Πρεπει να χτισεις μυικο ιστο και παραλληλα να ελεγχεις το λιπος σου σε νορμαλ επιπεδα και κυριως να εισαι υγιης!!

    Καλή επιτυχια.

  9. #9
    New Member
    Join Date
    15-03-18
    Posts
    7

    Default

    Οποτε αν δεν κανω λαθος στους υπολογισμους πρεπει να εχω 120 γραμ πρωτεινη 120 γραμ υδατανθρακα κ 50 γραμμ λιπος? Και μια ερωτηση, στο απογευματινο σνακ ειναι καλο να συνδυασω τον υδατανθρακα απο το φρουτο με πρωτεινη η λιπος?και με τι θα μου προτεινες να αντικαταστησω το σκουπ πρωτεινης π εχω στο πρωινο?
    Last edited by Lily89; 03-04-18 at 20:32.

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Ναι κρατα τα τωρα για αρχη ετσι 120/120/50 . Πρωτεινη μετρα μονο απο πηγες πρωτεινης, μην μετρας πχ και την πρωτεινη απο βρωμή ή ρύζι. Το λίπος μετρα το στο σύνολο, απο ολες τις τροφές. Υδατάνθρακα μονο απο πηγές υδατάνθρακα.

    Πάντα θα έχεις μια πηγή πρωτεινης σε καθε γευμα/σνακ. Αρα η απαντηση ειναι φρουτο με πρωτεινη (πχ μηλο + γιαουρτι). Το λιπος θα ειναι οσο εχει το γιαουρτι.

  11. #11
    New Member
    Join Date
    15-03-18
    Posts
    7

    Default

    Σε ευχαριστω πολυ Ειρηνη μου.Θα ξεκινησω τις αλλαγες και θα σας ενημερωνω για την πορεια μου! Σε ενα μπλογκ μαλλον Καλη συνεχεια κ καλως σας βρηκα.!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμβουλές Για Διατροφή
    By Zorba_The_Freak in forum Bodybuilders.gr Over 35
    Replies: 17
    Last Post: 16-01-15, 14:18
  2. Συμβουλες για την διατροφη μου
    By WoopTiWoo in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 27-11-13, 18:56
  3. Συμβουλες για την διατροφη μου
    By Look21 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 27-02-13, 17:35
  4. Συμβουλές για τη διατροφή μου
    By pandreadakis in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 02-06-09, 05:58

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •