Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    09-04-18
    Posts
    3

    Default Νέο Μέλος

    Πρώτα από όλα Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά σε όλους σας. Καλως σας βρήκα και συγχαρητήρια για τις άρτιες πληροφορίες που υπάρχουν στο site. Ονομάζομαι Γιώργος, ζω Θεσσαλονίκη, είμαι 57 ετών, ύψος 174 εκ και βάρος 75 κλ. Μετά από μία μεγάλη διακοπή (κοντά 20 χρόνια) ενασχόλησης με τον αθλητισμό και συγκεκριμένα πυγμαχία πήρα απόφαση πριν από τρεις μήνες στις 08 Ιαν 2018 να κάνω κάτι για τον εαυτό μου. Ο λόγος που σταμάτησα τις προπονήσεις ήταν ένα σπασμένο σαγόνι και δύο δισκοκήλες Ο4-Ο5 & Ο5-Ι1 που με καθήλωσαν για αρκετό διάστημα. Προσθέστε λίγο τα χρόνια που περνούσαν τις οικογενειακές υποχρεώσεις που αυξανόταν, δε θέλει και πολύ να σε πάρει από κάτω. Έτσι σιγά-σιγά έφτασα τα 89 κλ, έως ότου μια μέρα κυττώντας στον καθρέπτη, είπα στον εαυτό μου ΦΤΆΝΕΙ ΠΙΑ. Μετά από τρεις μήνες έφτασα στα 75 κλ κάνοντας 5νθημέρες προπονήσεις δυναμικές (βάρη) και αερόβιες (ΗΙΙΤ) μαζί με αυστηρή διατροφή που πιστεύω ότι ήταν το 70%. Επόμενο βήμα είναι η μείωση του λίπους διαδικασία που αρχίζει αύριο. Το μεγαλύτερο πρόβλημα στην όλη προσπάθεια δεν ήταν οι θλάσεις ή τα τραβήγματα αλλά όλοι οι "συνομηλικοι" είτε λόγω αριθμού ετών είτε λόγω διάθεσης που αντί να με βοηθούσαν προσπαθούσαν με τις κρίσεις τους να αποτρέψουν "κάποιο αρνί να βγει από το κοπάδι". Όλους αυτούς τους μήνες πολλές φορές έφτασα στο σημείο να τα παρατήσω. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι όλα ακόμα και ο πόνος (μέχρι ενός σημείου) είναι στο μυαλό μας. Η γυμναστική δεν έχει ηλικία και μη τα παρατήσετε ποτέ. Επειδή λόγω ηλικίας ξέρω τι να περιμένω από το σώμα μου θα ήθελα τη γνώμη σας για τα συμπληρώματα που θα χρησιμοποιήσω από εδώ και τώρα μήπως κάποιο δεν είναι συμβατό. Διάβασα και εδώ και στο διαδίκτυο αλλά για senior άτομα δεν υπάρχουν πολλές πληροφορίες. Λοιπόν:
    1. Flex-It για τις αρθρώσεις πρωί πρωί
    2. 1 πολυβιταμίνη με το πρωινό
    3. 2 κάψουλες shred-x 45 λεπ πριν τη προπόνηση
    4. 30 γρ. Πρωτείνη με 5 γρ κρεατίνη αμέσως μετά.
    5. 30. γρ. Πρωτείνη δύο ώρες πριν τον ύπνο
    6. 2 κάψουλες tribulus το βράδυ
    Επίσης τα ενδιάμεσα υποθερμιδικά γεύματα θα συνεχίζονται κανονικά μέχρι την επιτεύξη του στόχου του ποσοστού σωματικού λίπους στο 10-11%.
    Θέλω να ζητήσω τη συμπάθειά σας για τη μακροσκελή πρώτη μου δημοσίευση αλλά δεν είχα τη πρόθεση να σας κουράσω.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Αληθώς ο Κύριος, χρόνια πολλά και καλώς ήρθες στο forum μας Γιώργο!!!

    1000 μπράβο για την προσπάθειά σου!!! Μην μένεις στα λόγια των συνομηλίκων σου. Να 'ταν η ζήλεια ψώρα που λέμε.

    Μεγαλήτερη σημασία έχει η διατροφή σε αυτό που κάνεις, κάτι το οποίο γνωρίζεις βέβαια ήδη.

    Πάμε τώρα να σου πω δυο πράγματα:
    1. Να αποφύγεις την λήψη κρεατίνης. Η κρεατίνη "βάζει" νερά στο σώμα, τα οποία εσύ θέλεις να χάσεις, αφού παίρνεις και το Shred X. Κράτα ένα από τα δύο, ή παίρνεις κρεατίνη για κάποιες εβδομάδες και μετά κόψε την και άρχισε το Shred X.

    2. Το tribulus καλύτερα να το παίρνεις πρωί, πριν την προπόνηση και πριν κοιμηθείς. Είναι καλύτερος ο χρονισμός αυτός κατά την γνώμη μου.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    09-04-18
    Posts
    3

    Default

    Mazda 6 σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου. Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου και για 45 ημέρες συνεχίζω κρεατίνη και ένα pre-workout που παίρνω και για τις επόμενες 45 κόβω κρεατίνη και pre-workout και συνεχίζω με shred-x. Μόλις ολοκληρώσω τη διαδικασία θα επανέλθω με εντυπώσεις και αποτελέσματα.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •