Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-05-17
    Posts
    136

    Default Άρσεις ζωής ( θανάτου ).

    Καλημέρα σε όλα τα " παιδάκια". Ελπίζω να είστε όλοι καλά.
    Θέλω να μοιραστώ μαζί σας μια εμπειρία μου. Πριν από 1.5 μήνα περίπου κάνοντας προπόνηση, μάλλον από βιασύνη, από ανεπαρκή προθέρμανση, από λανθασμένη λαβή, δεν θυμάμαι ακριβώς, μου πόναγε ο αριστερός ώμος. Συνέχιζα βέβαια τις προπονήσεις με κάποια ενόχληση στον ώμο κάνοντας πιέσεις με παράλληλες λαβές.
    Προχθές το Σάββατο που μας πέρασε κατέβηκα κάτω στο γυμναστήριό μου, για την καθιερωμένη προπόνηση, ομολογουμένως όχι και τόσο στα Χάι μου. Αφού έκανα την καθιερωμένη προθέρμανση άρχισα με άρσεις θανάτου. Δε ξέρω τι μ' έπιασε και φορτσάρισα. Φόρτωσα κιλά ώστε να κάνω ρεκόρ, μονή επανάληψη. Σηκώνοντας τα κιλά, ένιωσα ένα τράβηγμα κάτω από το αριστερό στήθος, προς τη μασχάλη. Δεν σταμάτησα συνέχισα , τελείωσα την άσκηση και ολοκλήρωσα την προπόνηση. Κάτι όμως μ' έτρωγε. Ψαχνόμουν μήπως είχα πάθει κάτι σοβαρό. Ακόμα και τη νύχτα που κοιμόμουν, πασπάτευα τον ώμο, το στήθος και την ωμοπλάτη αλλά δεν αισθονόμουν τίποτα. Τώρα που γράφω συνειδητοποίησα ότι ο ώμος μου δεν με ενοχλεί καθόλου.
    Είχε δίκιο κάποιος που έλεγε ότι οι άρσεις θανάτου πρέπει να λέγονται άρσεις ζωής, δι' ου και ο τίτλος.
    Τώρα θα μου πείτε τι τις θες τις μονές επαναλήψεις;
    Στις βασικές ασκήσεις όταν δω ότι "τραβάω" μου αρέσει να κατεβαίνω σε μονές και διπλές επαναλήψεις, πάντα με άψογη τεχνική και μέχρι στιγμής αισθάνομαι μια χαρά.
    Αυτά και να είστε όλοι καλά!

  2. #2
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Zangor View Post
    Καλημέρα σε όλα τα " παιδάκια". Ελπίζω να είστε όλοι καλά.
    Θέλω να μοιραστώ μαζί σας μια εμπειρία μου. Πριν από 1.5 μήνα περίπου κάνοντας προπόνηση, μάλλον από βιασύνη, από ανεπαρκή προθέρμανση, από λανθασμένη λαβή, δεν θυμάμαι ακριβώς, μου πόναγε ο αριστερός ώμος. Συνέχιζα βέβαια τις προπονήσεις με κάποια ενόχληση στον ώμο κάνοντας πιέσεις με παράλληλες λαβές.
    Προχθές το Σάββατο που μας πέρασε κατέβηκα κάτω στο γυμναστήριό μου, για την καθιερωμένη προπόνηση, ομολογουμένως όχι και τόσο στα Χάι μου. Αφού έκανα την καθιερωμένη προθέρμανση άρχισα με άρσεις θανάτου. Δε ξέρω τι μ' έπιασε και φορτσάρισα. Φόρτωσα κιλά ώστε να κάνω ρεκόρ, μονή επανάληψη. Σηκώνοντας τα κιλά, ένιωσα ένα τράβηγμα κάτω από το αριστερό στήθος, προς τη μασχάλη. Δεν σταμάτησα συνέχισα , τελείωσα την άσκηση και ολοκλήρωσα την προπόνηση. Κάτι όμως μ' έτρωγε. Ψαχνόμουν μήπως είχα πάθει κάτι σοβαρό. Ακόμα και τη νύχτα που κοιμόμουν, πασπάτευα τον ώμο, το στήθος και την ωμοπλάτη αλλά δεν αισθονόμουν τίποτα. Τώρα που γράφω συνειδητοποίησα ότι ο ώμος μου δεν με ενοχλεί καθόλου.
    Είχε δίκιο κάποιος που έλεγε ότι οι άρσεις θανάτου πρέπει να λέγονται άρσεις ζωής, δι' ου και ο τίτλος.
    Τώρα θα μου πείτε τι τις θες τις μονές επαναλήψεις;
    Στις βασικές ασκήσεις όταν δω ότι "τραβάω" μου αρέσει να κατεβαίνω σε μονές και διπλές επαναλήψεις, πάντα με άψογη τεχνική και μέχρι στιγμής αισθάνομαι μια χαρά.
    Αυτά και να είστε όλοι καλά!
    Επειδή και μένα μου αρέσουν οι άρσεις κάποια στιγμή φλέρταρα με τις μονές.
    Να σου πω κάτι? Πλάκα έχει που και που, ξεκ@@λωμα είναι αλλά αν δεν προπονήσε για powerlifting ίσως πιο χρήσιμες είναι οι δύο ή τρεις επαναλήψεις και σιγά σιγά να προσπαθείς να τις ανεβάζεις σε κιλά.

  3. #3
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Χαίρομαι που έγιναν έτσι, αλλά δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να δωθεί σαν συμβουλή γενικά. Επειδή έχω πάθει κατά καιρούς διάφορα που με ανάγκασαν είτε να απέχω από προπονήσεις, είτε να αφαιρώ ασκήσεις ακούω πολύ το σώμα μου. Αν αισθανθώ μια ενόχληση προτιμώ να σταματήσω αμέσως την συγκεκριμένη κίνηση παρά να διακινδυνέψω ένα σοβαρότερο τραυματισμό.

  4. #4
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Για πρόληψη των τραυματισμών, πρέπει να κάνουμε ισόποσα πιέσεις κι έλξεις. Για όσες επαναλήψεις πιέσεων κάνουμε(πάγκος, overhead press, push ups κλπ), τις ίδιες -κατά προσέγγιση- επαναλήψεις πρέπει να κάνουμε και στις ελκτικές κινήσεις (pull-ups, κωπηλατική, deadlift κλπ).
    Διαφορετικά δημιουργούνται μυικές ανισορροπίες που οδηγούν σε τραυματισμούς.

    Στην περίπτωσή σου τώρα, μάλλον πιάσιμο είχες και το deadlift "τράβηξε" τον μυ και ξεπιάστηκες.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  5. #5
    Advanced Bodybuilder jesueah's Avatar
    Join Date
    09-05-14
    Location
    Αθήνα
    Posts
    734

    Default

    Quote Originally Posted by Vass17 View Post
    Για πρόληψη των τραυματισμών, πρέπει να κάνουμε ισόποσα πιέσεις κι έλξεις. Για όσες επαναλήψεις πιέσεων κάνουμε(πάγκος, overhead press, push ups κλπ), τις ίδιες -κατά προσέγγιση- επαναλήψεις πρέπει να κάνουμε και στις ελκτικές κινήσεις (pull-ups, κωπηλατική, deadlift κλπ).
    Διαφορετικά δημιουργούνται μυικές ανισορροπίες που οδηγούν σε τραυματισμούς.

    .

    Άσχετο με το τοπικ αλλά διαφωνώ. Κι εξηγούμαι :

    Αν το δουμε απο bb πλευρα, οι μυς της πλατης θελουν περισσοτερες γωνιες και λαβες για να αναπτυχθουνε απο οτι το στηθος και οι συχνοτερες ανισσοροπιες που παρατηρουμε ειναι μικροι αναλογικα πισω ωμοι ενω οι μπροστα ειναι τεραστιοι απτο ατελειωτο παγκο. Σε ενα push/pull/legs 4ημερο θα προτιμουσα 2πλη προπονηση Pull προσωπικα

    Αλλα και στο powerlifting, η πλατη συμμετεχει και στα 3 Lifts και προσωπικα θεωρω αλλα παρατηρω κι αρκετους, να δινουν μεγαλυτερη εμφαση σε κινησεις Pull.
    Being negative and lazy is a disease that leads to pain,hardship,depression,poor health and failure.
    Be proactive and give a damn to achieve success!

    P.H.


    Some days it's not about health or good looking... It's just therapy!!

  6. #6
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-05-17
    Posts
    136

    Default

    Καλησπέρα φίλοι μου και ευχαριστώ για τα σχόλιά σας.
    Μονές επαναλήψεις θα κάνω μια φορά το μήνα και άν και μόνο σε Άρσεις και Σκουώτ. Σε όλες τις άλλες βασικές μέχρι 4 το λιγότερο και όχι συνέχεια. Και αυτό γιατί έχω διαβάσει σε κάποιο άρθρο ότι για ανθρώπους άνω των 50 έρχεται πρώτη η απώλεια δύναμης και μετά των μυών, με ότι αυτό συνεπάγεται. Γι'αυτό θεωρώ ότι κάπου- κάπου πρέπει να κάνουμε και καμμία προπόνηση για δύναμη.Επίσης όχι ότι οι άρσεις θανάτου γιατρεύουν τα πάντα. Θέλω μόνο να τονίσω ότι εάν δεν υπάρχει κάποιο ιατρικό πρόβλημα ή κάτι άλλο οι άρσεις θανάτου πρέπει να συμπεριλαμβάνονται στο ασκησιολόγιό μας.
    Επίσης ενοείται ότι γυμνάζουμε όλες τις μυϊκές ομάδες αναλογικά χωρίς να παραμελείτε καμμία.

  7. #7
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Zangor View Post
    Καλησπέρα φίλοι μου και ευχαριστώ για τα σχόλιά σας.
    Μονές επαναλήψεις θα κάνω μια φορά το μήνα και άν και μόνο σε Άρσεις και Σκουώτ. Σε όλες τις άλλες βασικές μέχρι 4 το λιγότερο και όχι συνέχεια. Και αυτό γιατί έχω διαβάσει σε κάποιο άρθρο ότι για ανθρώπους άνω των 50 έρχεται πρώτη η απώλεια δύναμης και μετά των μυών, με ότι αυτό συνεπάγεται. Γι'αυτό θεωρώ ότι κάπου- κάπου πρέπει να κάνουμε και καμμία προπόνηση για δύναμη.Επίσης όχι ότι οι άρσεις θανάτου γιατρεύουν τα πάντα. Θέλω μόνο να τονίσω ότι εάν δεν υπάρχει κάποιο ιατρικό πρόβλημα ή κάτι άλλο οι άρσεις θανάτου πρέπει να συμπεριλαμβάνονται στο ασκησιολόγιό μας.
    Επίσης ενοείται ότι γυμνάζουμε όλες τις μυϊκές ομάδες αναλογικά χωρίς να παραμελείτε καμμία.
    Γι αυτό κι εγώ σου είπα ίσως είναι καλύτερες οι διπλές από τις μονές.
    Τουλάχιστον σε μένα είδα ότι το να κάνω σε τακτά χρονικά διαστήματα για παράδειγμα 2-3 επαναλήψεις 130 κιλά στα squats δε με σαραβάλιαζε όπως όταν πήγαινα για τη μονή. Και μια χαρά χτίζεις δύναμη και έτσι, ανεβάζεις κιλά σιγά σιγά στις διπλές ή τριπλές.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Άρσεις Θανάτου
    By eth_90 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 29
    Last Post: 05-11-11, 16:09
  2. Άρσεις Θανάτου
    By ΚΩΣΤΗΣ in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 14
    Last Post: 12-05-11, 17:06
  3. Αρσεις Θανατου
    By thanos in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 08-03-06, 09:06

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •