Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    17-08-16
    Posts
    3

    Default Απορία Ανασύστασης Σώματος

    Γεια σας παιδιά. Είναι ένα ερώτημα το οποίο με προβληματίζει και για το οποίο δεν έχω βρει μέχρι στιγμής κάποια απάντηση. Η ερώτηση είναι η εξής : Εφόσον είμαι σε ένα βάρος με το οποίο νιώθω εντάξει αλλά ταυτόχρονα θέλω να συνεχίσω την μυική μου ανάπτυξη, τι θα γίνει σε μακροχρόνιο ορίζοντα (πχ 6 μηνών) αν η διατροφή μου είναι στεγνή στις θερμίδες διατήρησης του βάρους μου και η προπόνηση μου συνεχίσει κανονικά συνεχώς αυξάνοντας τα βάρη σε όλο αυτό το διάστημα; Θα δω μυική ανάπτυξη με ταυτόχρονα χάσιμο λίπους, ή θα δω μηδαμινή διαφορά;

  2. #2
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    Εαν τηρησεις ενα διατροφικο πλανο πολυ καθαρο οπως λες στις θερμιδες συντηρησης σε περιπου 6 μηνες αυτο που θα πετυχεις σε γενικες γραμμες ειναιανασυσταση του σωματος, δηλαδη θα πεσεις αρκετα σε ποσοστο λιπους χωρις ομως να χασεις ιδιαιτερο βαρος.(κρινοντας απο εμενα σου λεω οτι θα χανεις μισο κιλο το μηνα). Ολα ομως ειναι σχετικα και ειναι πολλοι παραγοντες που επηρεαζουν....
    Παντως σε καμια περιπτψση δε θα δεις αυξηση των κιλων σου, αυτο ειναι σιγουρο.

  3. #3
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Δεν είναι περίεργη είναι μια πολύ ωραία ερώτηση που ιντριγκάρει ευχάριστα !!!
    Συμφωνώ με τον Cano Και το προεκτείνω , τι θα γινόταν στο σώμα αν αυτό που αναφέρεις γινόταν για κάποια χρόνια ???
    Το σώμα σου θα έπιανε το καλύτερο μυικό κοντίσιον που θα μπορούσε να συμβεί με τα κιλά +- που έχεις !!!!!
    Στο ερώτημα λοιπόν αν δεις μυική ανάπτηξη , στα πρακτικό κομμάτι αυτού απανατάς μόνο σου από την στιγμή που θα είχες αύξηση στα κιλά της προπόνησης..
    Και στο καθαρά οπτικό , πάλι διότι μπορεί τα κιλά σου να παραμέναν σταθερά αλλά η καθαρότητα ...μυικότητα...ωριμότητα που θα έπιανες θα είχε και όμορφο οπτικό αποτέλεσμα.
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  4. #4
    Junior Bodybuilder ArmEveryday's Avatar
    Join Date
    05-01-18
    Location
    Germany
    Posts
    226

    Default

    Παντως οσοι κανουν προγραμματα δυναμης που αυξανουν συνεχως στα ιδια κιλα σωματικου βαρους, δε βλεπω να εχουν και καμια τρελη διαφορα στο σωμα τους.

    Οσον αφορα το split push ποσο νομιζεις θα συνεχισεις να αυξανεις σε δυναμη, μενοντας περιορισμενος σε σωματικο βαρος με το οποιοδηποτε προγραμμα?
    Οσο περναει ο καιρος που γυμναζεσαι εισαι στασιμος κ σε δυναμη ή αυξανεις αλλα ελαχιστα, δεν αυξανει συνεχως η δυναμη, οπως οταν εισαι αρχαριος

    Το συμπερασμα ειναι οτι συντομα θα πιασεις στασιμοτητα σε ολα τα επιπεδα, σωματικα, δυναμη, κλπ κλπ
    Last edited by ArmEveryday; 20-04-18 at 19:50.

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by blacktracker View Post
    Γεια σας παιδιά. Είναι ένα ερώτημα το οποίο με προβληματίζει και για το οποίο δεν έχω βρει μέχρι στιγμής κάποια απάντηση. Η ερώτηση είναι η εξής : Εφόσον είμαι σε ένα βάρος με το οποίο νιώθω εντάξει αλλά ταυτόχρονα θέλω να συνεχίσω την μυική μου ανάπτυξη, τι θα γίνει σε μακροχρόνιο ορίζοντα (πχ 6 μηνών) αν η διατροφή μου είναι στεγνή στις θερμίδες διατήρησης του βάρους μου και η προπόνηση μου συνεχίσει κανονικά συνεχώς αυξάνοντας τα βάρη σε όλο αυτό το διάστημα; Θα δω μυική ανάπτυξη με ταυτόχρονα χάσιμο λίπους, ή θα δω μηδαμινή διαφορά;

    Την απάντηση θα την πάρεις όταν το εφαρμόσεις. Όλα τα άλλα είναι θεωρίες. Κάθε σώμα ειναι διαφορετικό. Δεν ξέρουμε τι σώμα έχεις, την ,ποιότητα των προπονήσεών σου, τη διατροφή σου. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα για να σου δώσουμε μια συγκεκριμένη απάντηση.

    Πάντως οι 6 μήνες στο bodybuilding δεν είναι μακροχρόνιος ορίζοντας.

  6. #6
    New Bodybuilder
    Join Date
    17-08-16
    Posts
    3

    Default

    Ο λόγος που αναφέρθηκα σε 6 μήνες ήταν γιατί είχα στο μυαλό μου αυτό που αναφέρει ο ArmEveryday. Ότι δηλαδή προφανώς κάποια στιγμή θα βρεθώ σε τέλμα, σε μια στασιμότητα όπου δεν θα μπορώ να αυξάνω, οπότε δεν θα έχει νόημα να ακολουθώ αυτή τη λογική για χρόνια. Πάντως, παίρνοντας την ωραία πάσα από τα σχόλια των cano και tsourekas, αναρωτιέμαι αν θα μπορέσω να καταφέρω αυτή την σωματική κατάσταση με το χαμηλό ποσοστό λίπους και την μυικότητα. Από ότι καταλαβαίνω είναι πιθανό, αλλά όπως λέει και η Kardoula θα το δοκιμάσω και θα δω !

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Φυσικά και δεν μπορείς (όπως όλοι μας) αιωνίως να ανεβαίνεις σε κιλά. Μα δεν είναι αυτό το νόημα. Αν ήταν έτσι θα κάναμε 300 κιλά πάγκο και 500 κιλά άρσεις και σκουώτ..
    Η υπερτροφία δεν έρχεται μόνο από την αύξηση δύναμης αλλά από την ποιότητα του ερεθίσματος που δίνουμε στους μυς. Αυτή είναι και η διαφορά bodybuilding με powerlifting.

  8. #8
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by blacktracker View Post
    Ο λόγος που αναφέρθηκα σε 6 μήνες ήταν γιατί είχα στο μυαλό μου αυτό που αναφέρει ο ArmEveryday. Ότι δηλαδή προφανώς κάποια στιγμή θα βρεθώ σε τέλμα, σε μια στασιμότητα όπου δεν θα μπορώ να αυξάνω, οπότε δεν θα έχει νόημα να ακολουθώ αυτή τη λογική για χρόνια. Πάντως, παίρνοντας την ωραία πάσα από τα σχόλια των cano και tsourekas, αναρωτιέμαι αν θα μπορέσω να καταφέρω αυτή την σωματική κατάσταση με το χαμηλό ποσοστό λίπους και την μυικότητα. Από ότι καταλαβαίνω είναι πιθανό, αλλά όπως λέει και η Kardoula θα το δοκιμάσω και θα δω !
    Με δύο σειρές απάντησες σε 4 άτομα , Διπλωμάτης......Αρέσεις !
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  9. #9
    Junior Bodybuilder ArmEveryday's Avatar
    Join Date
    05-01-18
    Location
    Germany
    Posts
    226

    Default

    Καθενας εχει ενα προγραμμα ζωης, αλλος πιο πιεστικο αλλος πιο χαλαρο . Αν δεν εχεις χρονο να εχεις μαζι σου ταπερακια με φαγητο και 1 κουλουρι Θεσ/νικης μαζι με μια μπανανα ειναι καλυτερο απο πχ πατατακια ή πιτσα.
    Δυστυχως δεν εχουν ολοι τον ιδιο χρονο, εσας η ζωη σας μπορει να περιστρεφεται γυρω απο αυτο..

    Η διατροφη του ειναι ακρως καλη κ υγιεινη για το χρονο κ τον κοπο που εχει να διαθεσει

  10. #10
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    Το να βαρεσεις...ταβάνι...ουυυυ όχι μηνες χρόνια.. Θελει...μην το σκέφτεσαι.καν!!
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  11. #11

    Default

    Παιδιά θα μπορούσε κάποιος να μου γράψει ποιες είναι οι μεγάλες μυϊκές ομάδες και ποιες οι μικρές;

  12. #12
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    Σοβαρα τωρα?
    ποδια πλατη στηθος
    χερια ωμοι


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ανασύσταση Σώματος
    By Sofia_7_ in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 9
    Last Post: 06-04-17, 21:10
  2. Ασυμμετρία Σώματος
    By Akis.Serres in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 20-02-16, 20:22
  3. Ανασύσταση Σώματος
    By akuros in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 01-05-15, 15:22
  4. Στάση Σώματος
    By ntuki in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 19
    Last Post: 06-09-12, 21:01

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •