Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    New Member
    Join Date
    22-04-18
    Posts
    5

    Default Τι Διατροφή Πρέπει Να Κάνω;

    Καλησπέρα σε όλα τα μέλη...θα ήθελα τα φώτα σας όσον αφορά την διατροφή μου....είμαι 39 χρόνων 1.80. 118 κιλά ποσοστό λίπους 26.4 μυϊκή μάζα 36.1 οστική μάζα 16.6 νερό 53.6 βασ.ενεργ. κατανάλωση 2330 κάνω 4- 5 φορές την βδομάδα γυμναστική 1 ώρα γρήγορο περπάτημα και jogging...6-7χιλιόμετρα το πρωι και το μεσημέρι γυμναστική με βάρη κάθε μέρα 1 διαφορετική ομάδα. η διατροφή μου τώρα είναι πρωί: 2 φέτες τυρί τοστ 10%λιπαρά μια Φ. Γαλοπούλα μια φρυγανιά, ενδιάμεσα: 1 φρούτο, μεσημέρι: κατά κύριο λόγο κοτοπουλο η ψάρι ή χοιρινή η λαδερο φαγητό (π.Χ. φασολακια) με σαλάτα και βράδυ: γιαούρτι 2% με 10-15 κομμάτια ξηρούς καρπούς...(φουντούκι αμύγδαλο καρυδι)...έχω ξεκινήσει από 8 Γενάρη και έχω χάσει 18κιλά....μπορείτε να μου πείτε αν η διατροφή που κανω είναι σωστή για να συνεχίσω να χανω και γενικα...ή και ακόμα την γνώμη σας για την γυμναστικη....Υ.γ. Το περισσότερο λίπος το έχω κοιλιά και σωσίβιο...

  2. #2
    Pumping Iron Kostas84's Avatar
    Join Date
    15-02-11
    Location
    Ηρακλειο,Κρητης
    Posts
    277

    Default

    Οχι δεν ειναι σωστη.... Καλως ηρθες! Στην φαση που εισαι πρεπει να αλλαξεις συνηθειες αυτες που σε παχυναν αρχικα και μετα να φτιαξεις την διατροφη σου. Οπως το γραφεις φαινεται πως δεν τρως! Λυμοκτονεις με αποτελεσμα καπου να κολησεις,να το χαλασεις κ να τα ξανα παρεις διπλα . Στο φορουμ εχει διαφορες διατροφες ,βασικους κορμους,για να ακολουθησεις. Γραψε διατροφη κ γυμναστικη πιο ξεκαθαρα.
    Last edited by Kostas84; 22-04-18 at 16:02.

  3. #3
    New Member
    Join Date
    22-04-18
    Posts
    5

    Default

    Πρωινό:2φ. Τυρί τοστ 1 γαλοπούλα και 1 φρυγανιά
    Δεκατιανο-απογευματινό:1 φρούτο
    Μεσημεριανό:σαλάτα με ψάρι ή χοιρινή η μοσχαρίσια η μπιφτέκια
    Βραδυνό:γιαούρτι 2 % με ξηρούς καρπούς η χωριάτικη με φέτα 100γρ η κ.σ.λάδι...
    Γυμναστική σχεδόν κάθε πρωί 8 η ώρα jogging και γρήγορο περπάτημα σε γήπεδο τουλάχιστον 6 χλμ. Και μεσημέρι 2 30 ώρες αφού φάω κάνω 1 μυϊκή ομάδα κάθε φορά από 7-8ασκήσεις των 3 σετ και 1μερα πλάγιους μια μέρα πάνω και κάτω κοιλιακούς...Σάββατο Κυριακή off....έχω χάσει 2 φορές 50 κιλά...άλλα έκανα αυτό που είπες και τα ξαναπαιρνα...αυτή τη φορά είναι η καλύτερη γιατί έβαλα την γυμναστικη στη ζωή μου...ήρθα στο forum για να μάθω και σιγά σιγά να φτιάξω την σωστή συνηθεια.....

  4. #4
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Καλώς ήρθες !

    Για πες μας πως πάει το πλάνο που έχεις βγάλει ....Καλά (Άσε τα 18 κιλά αυτά τα μισά και παραπάνω είναι νερά) ???
    Στην διατροφή υπάρχουν πολλά θέματα αλλά αν εσένα σου δουλεύουν ρολόι τι να πούμε εμείς...
    Από ενέργεια , όρεξη , διάθεση , πως πάς ???????????
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  5. #5
    New Member
    Join Date
    22-04-18
    Posts
    5

    Default

    Έχω κάνει πολλές δίαιτες Αυτό που κάνω τώρα ειναι οτι καλύτερο.... διατροφή και γυμναστική....δεν κοιτάω τι χάνω αυτό το είπα ενδεικτικά για να με βοηθήσουν τα παιδιά.....κοιτάω το σώμα μου την ψυχολογία ....στην αρχή ήμουν κομμάτια από την γυμναστικη, τώρα μετά την γυμναστική νοιώθω ευεξία....Θέλω να μπορέσω με την βοήθεια σας να αρχίζω να τελειοποιω το αρχικό πλάνο με σωστή διατροφή και άσκηση....

  6. #6
    Pumping Iron Kostas84's Avatar
    Join Date
    15-02-11
    Location
    Ηρακλειο,Κρητης
    Posts
    277

    Default

    Quote Originally Posted by coocie View Post
    Πρωινό:2φ. Τυρί τοστ 1 γαλοπούλα και 1 φρυγανιά - Αν κανεις το τρεξιμο πριν απο το πρωινο επιτυγχανεις μεγαλυτερη απωλεια λιπους , αλλα το πρωινο μετα πρεπει να αναπληρωνει ενεργεια (υδατανθρακες ) .Γιαουρτι - βρωμη - μπανανα ειναι το δικο μου πρωινο .

    Δεκατιανο-απογευματινό:1 φρούτο - κανε τα 2 και βαλε κανα ξηροκαρπιο! Για ω3 ,

    Μεσημεριανό:σαλάτα με ψάρι ή χοιρινή η μοσχαρίσια η μπιφτέκια - Που ειναι ο υδατανθρακας; Πατατα - ρυζι - μακαρονια ολικης

    Βραδυνό:γιαούρτι 2 % με ξηρούς καρπούς η χωριάτικη με φέτα 100γρ η κ.σ.λάδι... - να σαι δω να τρως μια κουταλια λαδι για βραδυ και τι στο κοσμο .Βαλε γευμα κανονικο,εδω χωρις υδατανθρακες αλλα με σαλατα, πχ τονο με σαλατα , αυγα σαλατα ,


    Γυμναστική σχεδόν κάθε πρωί 8 η ώρα jogging και γρήγορο περπάτημα σε γήπεδο τουλάχιστον 6 χλμ. οκ -Τουλαχιστον 40 λεπτα
    Και μεσημέρι 2 30 ώρες αφού φάω κάνω 1 μυϊκή ομάδα κάθε φορά από 7-8ασκήσεις των 3 σετ και 1μερα πλάγιους μια μέρα πάνω και κάτω κοιλιακούς
    -Τους κοιλιακους τους κανεις χωρια ; απο τις μυικες ομαδες; ραχιαιους ; τις μικρες ομαδες ;
    ...Σάββατο Κυριακή off....έχω χάσει 2 φορές 50 κιλά...άλλα έκανα αυτό που είπες και τα ξαναπαιρνα...αυτή τη φορά είναι η καλύτερη γιατί έβαλα την γυμναστικη στη ζωή μου...ήρθα στο forum για να μάθω και σιγά σιγά να φτιάξω την σωστή συνηθεια.....
    Οτι σου γραφω ειναι δικια μου αποψη εσυ πρεπει να διαβασεις και να την αποδεκτεις / ακυρωσεις / εξελιξεις, μιας και γω ειμαι στην φαση σου περιπου,λιγο πιο μετα .
    "The world is changed by your example , not by your opinion!"
    -Paulo Coelho

  7. #7
    New Member
    Join Date
    22-04-18
    Posts
    5

    Default

    Λάδι μια κουταλιά στη σαλάτα ενοουσα...τους κοιλιακούς τους κάνω μετά τα βάρη.. Αλλά μερικές φορές και μόνους τους ξεχωριστά....ραχιαιους δεν κάνω...λάθος Ε;όταν έλεγε μικρές ομάδες τι εννοείς;είναι και λίγο άσχετος γι αυτό είναι εδώ...δηλαδή με αυτή την διατροφή θα χάνω κιλά-λιπος;η αυτή πρέπει να την κάνω μετά αφού χάσω αυτά που θέλω...ευχαριστώ πολύ που ασχοληθηκες φιλαράκι....
    Last edited by coocie; 22-04-18 at 20:09.

  8. #8
    Pumping Iron Kostas84's Avatar
    Join Date
    15-02-11
    Location
    Ηρακλειο,Κρητης
    Posts
    277

    Default

    Εγω σου λεω να διαβασεις και να φτιαξεις μια διατροφη που να πληρει αυτα που θες εσυ .Αν η δουλεια σου ειναι γραφειου ,με βαση οσα γραφεις εχεις ενεργο μεταβολισμο 2500-2700 θερμιδες , εσυ πρεπει να κανεις μια διατροφη γυρω στις 2000-2200 . Το γυμναστηριο θα ανεβασει τις ενεργειακες σου αναγκες , οποτε θα ανεβει ο βασικο σου μεταβολισμος , και το αεροβιο σου θα δημιουργει ελειμα , οποτε θα κερδιζεις απο δυο μεριες .
    Η διατροφη μπορει να ειναι χωρισμενη σε 40% πρωτεινες 40% υδατανθρακες 20% λιπη , τσεκαρε την εφαρμογη fitnesspal ,μπορεις να δεις ποσες θερμιδες τρως τωρα και να βγαλεις μια διατροφη στο περιπου με βαση αυτα που θα διαβασεις .

    Μικρες ομαδες ειναι πχ δικεφαλα , τρικεφαλα πηχιεις ...
    Εγω το οτι ακομα ειμαι στο κατεβασμα ,το χρωσταω στο τρεξιμο που με κερδισε και στο γυμναστηριο που ειμαι γιατι ειναι απο πανω σε μαθαινουν σωστη τεχνικη και δεν βαριουνται ποτε μα ποτε να τους ρωτας , φυσικα και στο φορουμ που μου λυνει απορροιες ολη την ωρα !
    Μην στοχευεις σε μεγαλη απωλεια κιλων καθε μηνα λιγα και καλα
    "The world is changed by your example , not by your opinion!"
    -Paulo Coelho

  9. #9
    New Member
    Join Date
    22-04-18
    Posts
    5

    Default

    Κάνω δικεφαλα τρικεφαλα μαζί Ναι και πυχεις...Ναι ο σκοπός μου είναι λίγα κάθε μήνα...μόλις χάσω αυτά που θέλω τότε θα ξεκινήσω μια πιο πλούσια διατροφή υγιεινά πάντα και συνεχίζω την γυμναστικη....την κατεβασα ήδη ευχαριστώ πολύ...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρέπει Να Κάνω Πλαστική;
    By Ευα χ in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 12
    Last Post: 05-07-17, 13:26
  2. Τι πρέπει να κάνω ;
    By Alexkesan in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 2
    Last Post: 27-01-17, 23:06
  3. Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω.
    By tomassito in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 13-06-14, 16:09
  4. Τι πρεπει να κανω?
    By AGLII in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 83
    Last Post: 22-08-07, 18:32

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •