Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    New Member
    Join Date
    23-04-18
    Posts
    14

    Default Λίγο βοήθεια με την διατροφή μου

    Καλησπέρα παιδιά.
    Ας αρχίσω λέγοντας πως είμαι 25 χρονών, άντρας, 102 κίλα, 1.93μ ύψος.
    Αρχές Μαρτίου ήμουν 109 κιλά και πήρα απόφαση πως καιρός είναι να τα χάσω και να ασχοληθώ λίγο με το σώμα μου.
    Γράφτηκα λοιπόν γυμναστήριο και άρχισα, κάπως λανθασμένα την πρώτη βδομάδα, να κάνω και μια κάπως σωστή διατροφή.

    Ξεκίνησα λοιπόν απλά τρώγοντας πολύ λίγο, 5 φόρες την ημέρα. Το αποτέλεσμα ήταν μια πολύ δύσκολη και εξαντλητική βδομάδα, ειδικά από άποψη πίνας, αλλά είδα πως είχε αποτέλεσμα.
    Μέτα από αρκετό ψάξιμο και διάβασμα στο internet και στο forum εδώ κατέληξα σε μια αρκετά καλύτερη διατροφή πλέον αλλά που πάλι νιώθω πως θα μπορούσε να βελτιωθεί αρκετά καθώς ακόμα νιώθω κάπως πελαγωμένος με τα macros.

    Στο δια ταύτα :

    Πρωινό: 30-40γρ βρώμη με 250ml πράσινο γάλα την οποία συνοδεύω με είτε 5-6 αμύγδαλα άψητα, είτε λίγα bran flakes είτε λίγα δημητριακά σοκολάτας ίσα ίσα για την γεύση(5-10 μπαλάκια περίπου)
    Σκέφτηκα να δοκιμάσω και το γνωστό πιτάκι βρώμης αλλά το να μαγειρεύω το πρωί δεν μου βγαίνει και γιαυτό δεν έχω και αυγό στο πρωινό μου(δοκίμασα βραστό από το βράδυ αλλά δεν μπορώ την γεύση του βραστού αυγού σκέτου...)

    Σνακ(συνήθως είτε πριν είτε μετά το γυμναστήριο, αναλόγως το αν σηκωθώ 7-8 το πρωί ή 10): Ένα γιαούρτι 2% με μια μπανάνα και αν δεν έχω φάει αμύγδαλα το πρωί τότε και με λίγα αμύγδαλα

    Μεσημεριανό: Εδώ δυστυχώς είναι λίγο περίεργα τα πράγματα καθώς δεν μπορώ να αναγκάσω τους γονείς μου να μαγειρεύουν ή να αγοράζουν φαγητό ξεχωριστά για μένα ή ακόμα και να μαγειρεύω εγώ μόνος μου για μένα.
    Παρόλα αυτά τις περισσότερες μέρες της βδομάδας έχουμε ψάρι ή κάποιο είδος κρέατος στον φούρνο ή ψητά στα κάρβουνα. Προσπαθώ να συνοδεύω το κρέας μου με λίγο βραστή πατάτα πάντα.

    Σνακ: Πολλές φόρες λόγο δουλείας το "ξεχνάω" αυτό το γεύμα αλλά και όταν μπορώ να το φάω συνήθως είναι κάποιο φρούτο, ή κάποιο κρακέρ ή ένα τοστ/σάντουιτς με φέτες γαλοπούλα(αν και διάβασα πως τα αλλαντικά δεν είναι καλά) μαζί με μαρούλι και λάχανο.

    Βραδινό: Πάντα είναι σαλάτα, αυτή την περίοδο με μαρούλι, λάχανο και ντομάτα. Αν το μεσημέρι δεν ήταν πρωτεϊνούχο το φαγητό, προσθέτω έναν τόνο ή μια κονσέρβα σαρδέλες(26γρ πρωτεΐνη σύμφωνα με την κονσέρβα, οπότε θεωρώ πως είναι καλό)

    Γενικά με τις ποσότητες που τρώω βλέπω πως χάνω ακόμα περίπου 1 κιλό την βδομάδα οπότε θερμιδικά πιστεύω είμαι καλά (μου φαίνεται κάπως βουνό το να υπολογίζω ακριβώς πόσες έχει το κάθε γεύμα μου και μετράω γραμμάρια για τα πάντα...)


    Από γυμναστική τώρα, πάω γυμναστήριο κατά τις 10 με 11 κάθε πρωί, 5 μέρες την βδομάδα.
    Το πρόγραμμα που μου έχουν δώσει είναι:
    Δευτέρα στήθος, Τρίτη πλάτη, Τετάρτη ώμοι, Πέμπτη πόδια, Παρασκευή χέρια, Σαββατοκύριακο ξεκούραση.(μπορώ να γράψω συγκεκριμένα τι ασκήσεις κάνω αν χρειάζεται)

    Κάθε μέρα πριν τις ασκήσεις κάνω 5 λεπτά διάδρομο στο 5-6 για προθέρμανση, και 15-20 λεπτά στο 5-6 μετά την προπόνηση σαν αερόβια, μαζί με 4 σετ κοιλιακών.
    Σκέφτηκα Σαββατοκύριακο να πηγαίνω στο γήπεδο για περπάτημα(έντασης ίδια με το 5-6 του διαδρόμου) για μίση ώρα(διάβασα πως το jogging είναι κακό και για sprints δεν με παίρνει ακόμα νιώθω). Μήπως είναι υπερβολή?

    Γενικά έχω πολύ λίπος μαζεμένο(πολύ μεγάλη κοιλιά, στήθος(κλασσικά man boobs, δεν έχω ιδέα αν ίσως πρόκειται και για γυναικομαστία)). Έχω θέσει ως στόχο τα 90 κιλά για αρχή.

    Είμαι σε καλό δρόμο εφόσον χάνω κιλά μέχρι στιγμής ή μήπως χάνω μόνο μυική μάζα και θα μείνω με το λίπος στο τέλος?
    Το ρωτάω αυτό γιατί υπήρξε ένα διάστημα που είχα πέσει στα 70 κιλά από έλλειψη φαγητού και χωρίς καθόλου γυμναστική, αλλά πάλι είχα κοιλιά και στήθος(σε μικρότερο βαθμό από τώρα, αλλά είχα). Απλά φαντάζομαι ότι με την διατροφή που ακολουθώ τώρα και την γυμναστική θα δω διαφορά σίγα σίγα όσο φτάνω στα 90.

    Ευχαριστώ και συγνώμη για το τεράστιο ποστ.

  2. #2
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Καλώς ήρθες !

    Το θετικό είναι ότι σήκωσες τα μανίκια για την σωματική ανακαίνιση και η αρχή έγινε.
    Όπως στην προπόνηση έτσι και στην διατροφή πρέπει οι αλλαγές να γίνονται σταδιακά έτσι ώστε το σώμα να τις δέχεται ομαλά και να μην κλωτσάει.
    Σκέψου , και τα ίδια να εξακολουθούσες να τρως , κάνοντας γυμναστική ήδη δημιουργείς περισσότερες καύσεις , οπότε ήδη έγινε η αρχή !
    Τώρα για να μπορέσεις να παίρνεις το μέγιστο όφελος των προπονήσεων θα πρέπει σιγά σιγά να ελέγχεις τις ποσότητες - ποιότητα που τρως έτσι ώστε να ελαττώνεται το λίπος.

    Εδώ θα πάρεις μια ιδέα πως δουλεύει το πράμα: http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=43953

    Θέλει υπομονή , ιδρώτα , και ελεγχόμενη πείνα !!!
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  3. #3
    New Member
    Join Date
    23-04-18
    Posts
    14

    Default

    Οπότε λίγο πολύ πρέπει όντως να κάτσω να μετράω ακριβώς τα μακροστοιχεία μου.
    Κομπλέ, ευχαριστώ.
    (και ομολογώ πως το είχα παραβλέψει το συγκεκριμένο sticky καθώς υπέθεσα ότι πάλι θα χάσω τον μπούσουλα με νούμερα και γραμμάρια)

  4. #4
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Nαι Φίλε μου δεν γίνεται διαφορετικά ...Μοιραία πρέπει να γίνει για να μην χτυπιέσαι άδικα στο Γυμναστήριο !
    Είναι ο μόνος τρόπος να ελεγχθουν οι ποσότητες που περνάνε από το στόμα , βέβαια δεν γίνεται από τι μια στιγμή στην άλλη,
    γιαυτό και όσο ποιό πολύ το βελτιώνεις θα ακολουθεί και η εικόνα ....
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Λιγο βοηθεια για τον αρχαριο!!
    By dimtoun in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 04-03-18, 20:04
  2. Διατροφή Στο Στρατό. Λίγο Βοήθεια!
    By Minotauros in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 9
    Last Post: 17-07-12, 00:32
  3. Λίγο βοήθεια?
    By provlhma in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 25-11-04, 23:58

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •