Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    New Member
    Join Date
    27-07-13
    Posts
    46

    Default Αντί για μάζα πήρα λίπος...

    Καλησπερίζω την παρέα και πάλι μετά από λίγο καιρό..

    Είχα γράψει παλαιότερα για ένα θέμα που με ταλαιπωρεί σχετικά με την κοιλιά μου και ένα φούσκωμα που υποτίθεται είχα..

    Τελικά όπως δείχνει είναι λίπος και όχι φούσκωμα που νόμιζα τα τελευταία 4 χρόνια μετά από επισκέψεις σε γιατρούς και διατροφολόγους της παρηγοριάς

    Η κατάσταση είχε φτάσει στο απροχώρητο με την κοιλιά εγκύου με αποτέλεσμα να πάω σε έναν ακόμα γαστρεντερολόγο ο οποίος με διαβεβαίωσε ότι δεν έχω κανένα φούσκωμα και άπλα έχω λίπος μαζεμένο όλο στην κοιλιά και στον κορμό γενικότερα...

    Για να το επιβεβαιώσω πήγα και έκανα λιπομέτρηση με τη μέθοδο dexa και προς έκπληξη μου μου έβγαλε 29% λίπος, 21 κιλά λίπους σύνολο τα 11 στον κορμό!!!!

    Είμαι 33 ετών γυμνάζομαι καθημερινά τα τελευταία 4+ χρόνια..Ύψος 1,75 και 76 κιλά (πριν 4 χρόνια ήμουν 63 κιλά)

    Λίγα λόγια τώρα για την διατροφή μου

    Επειδή από την αρχή ήθελα να βάλω μάζα σύμφωνα με τον διατροφολόγο που πήγαινα έπρεπε να τρώω 3000-3500 θερμίδες καθημερινά και μου είχε φτιάξει ένα πλάνο διατροφής με τις τροφές που έπρεπε να τρώω(σαν άσχετος που ήμουν τότε)
    Από τον πρώτο μήνα διατροφής αν και είχα πάρει 1-2 κιλά η κοιλιά άρχισε να φουσκώνει επικίνδυνα και αυτός βάση των μετρήσεων που μου έκανε με την τσιμπίδα μου έλεγε ότι το λίπος στην κοιλία έχει πέσει αλλά έχω φουσκώσει εσωτερικά άρα κάτι με πειράζει και πρέπει να το βρω..Με έβγαζε με ποσοστό λίπους 15% πάντα με τη μέθοδο "τσιμπίδα!!!
    Να μην τα πολυλέω ταλαιπωρούμαι με την αμφιβολία τόσα χρόνια για το τι μπορεί να έχω στην κοιλιά και θεωρώ πλέον ότι είναι όπως φαίνεται είναι λίπος

    Το θέμα είναι ότι αντί να πάρω σωστά όγκο όλα αυτά τα χρόνια σχεδόν τα περισσότερα κιλά πήγανε και κάτσανε στην κοιλιά με αποτέλεσμα πλέον να πρέπει να αρχίσω υποθερμιδική διατροφή ώστε να αρχίσω να καίω λίπος χωρίς να έχω καταφέρει να φτάσω όμως τον επιθυμητό όγκο

    Η διατροφή μου είχε ως εξής:

    Πρωινό: 200γρ ασπράδι αυγού + 100ml γάλα 2% + 80γρ βρώμη + 50γρ ταχίνι + 30γρ μέλι + 5ml λάδι καρύδας + 10γρ λιναρόσπορο + 1 μπανάνα

    Προπόνηση

    Μεταπροπονητικό: 40γρ Πρωτεΐνη Whey + 40γρ δεξτρόζη + 5γρ κρεατίνη

    Μεσημεριανό: Μακαρόνια 400-500γρ(βρασμένα) ή ρύζι 250-300γρ(βρασμένο) + κοτόπουλο 120γρ-150γρ + σαλάτα Iceberg

    Δεκατιανό: Τοστάκι με 1 φέτα τυρί dirollo 14% και 3 φέτες ψητό κοτόπουλο Νιτσιάκος

    Απογευματινό: Ίδιο με το μεσημεριανό

    Βραδυνό: 3-4 αυγά με σαλάτα ντομάτα και πιπεριά αλλιώς γιαούρτι με αμύγδαλα αλλιώς καζεΐνη

    Περίπου έπαιζα στις 3000-3200 θερμίδες

    Θερμίδες συντήρησης βάση της τελευταίας λιπομέτρησης μου έβγαλε 1750 θερμίδες

    Σκέφτομαι πλέον να κυμανθώ κοντά στις 2000 για αρχή με μειωμένο υδατάνθρακα και αυξημένη πρωτεΐνη και μικρή προσθήκη αερόβιας για να μην καταβολίσω πολύ και θα προσπαθήσω να διατηρήσω την ένταση της προπόνησης

    Στόχος μου είναι να πέσει το λίπος σε νορμάλ επίπεδα αλλά ταυτόχρονα να κρατήσω ότι μυική μάζα έχω χτίσει όλα αυτά τα χρόνια

    Οποιαδήποτε συμβουλή θα μου ήταν πολύ πολύ χρήσιμη

    Σας ευχαριστώ και ελπίζω να μην κούρασα
    Last edited by 13Alex13; 26-04-18 at 21:17.

  2. #2
    Pumping Iron Kostas84's Avatar
    Join Date
    15-02-11
    Location
    Ηρακλειο,Κρητης
    Posts
    277

    Default

    1750 δεν ειναι θερμιδες συντηρησης , μηπως ειναι βασικος μεταβολισμος;
    Αφου ετρωγες 1 κιλο υδατανθρακα την μερα ,εαν δεν εκανες παρα πολυ αεροβιο για να το χρειαστεις ,και παλι δλδ, το πλεονασμα εγινε λιπος !
    "The world is changed by your example , not by your opinion!"
    -Paulo Coelho

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Το φούσκωμα που οφείλεται σε κολίτιδες κλπ δεν είναι μόνιμο. Ειναι στιγμές που υποχωρεί και στιγμές που είναι σε έξαρση.
    Εσυ δεν ένιωθες πως αυτό που έχεις είναι λίπος; Απο τη στιγμή δηλαδή που ήταν μόνιμο, δεν παίζει να ήταν φούσκωμα. Δεν έπιανες την κοιλιά σου; Δεν καταλάβαινες πως αυτό που πιανεις είναι λίπος;!

  4. #4
    New Member
    Join Date
    27-07-13
    Posts
    46

    Default

    Quote Originally Posted by Kostas84 View Post
    1750 δεν ειναι θερμιδες συντηρησης , μηπως ειναι βασικος μεταβολισμος;
    Αφου ετρωγες 1 κιλο υδατανθρακα την μερα ,εαν δεν εκανες παρα πολυ αεροβιο για να το χρειαστεις ,και παλι δλδ, το πλεονασμα εγινε λιπος !
    Ναι έχεις δίκιο για τον πολύ υδατάνθρακα απλά προσπαθούσα ν βάλω μάζα..Πως θα γίνει αλλιώς χωρίς φαΐ?Τα μάκρος μου μέσα στην ημέρα ήταν στο περίπου 320-370γρ υδατάνθρακας, 170-180γρ πρωτείνη 90-100γρ λιπαρά..Και αερόβια ναι δεν έκανα καθόλου παρά μόνο βάρη..
    Το 1750 μάλλον είναι αυτό που λες γιατί γράφει Resting Metabolic Rate άρα που θα πρέπει να κυμανθώ?


    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Το φούσκωμα που οφείλεται σε κολίτιδες κλπ δεν είναι μόνιμο. Ειναι στιγμές που υποχωρεί και στιγμές που είναι σε έξαρση.
    Εσυ δεν ένιωθες πως αυτό που έχεις είναι λίπος; Απο τη στιγμή δηλαδή που ήταν μόνιμο, δεν παίζει να ήταν φούσκωμα. Δεν έπιανες την κοιλιά σου; Δεν καταλάβαινες πως αυτό που πιανεις είναι λίπος;!
    Την έπιανα την κοιλιά μου αλλά όταν την ρουφαώ πάει μέσα και δεν εξέχει..Αν είμαι χαλαρός είμαι σαν μπαλόνι...Θεωρούσα ότι δεν είναι δυνατόν όλο αυτό να είναι λίπος αν και σίγουρα υπήρχε απλά όχι σε τέτοιο βαθμό...Επίσης είχα αγχωθεί γιατί στην τουαλέτα κάθε πρωί έβγαζα λάσπη και ποτέ κάτι σχηματισμένο και σε συνδυασμό με το υποτιθέμενο πρήξιμο πήγα στον 4ο γιατρό που μου είπε με αυτά που τρως λογικό να βγάζεις στόκο στην τουαλέτα..
    Για μια εβδομάδα μέχρι να με ξαναδεί με έχει βάλει να αποφεύγω εντελώς τις φυτικές ίνες και τα λιπαρά (βλέπε βρώμη και ταχίνι) και ήδη η τουαλέτα έχει βελτιωθεί και μάλλον η βρώμη είναι αυτή μου πείραζε και μου έπεφτε βαριά και ταυτόχρονα...Είναι όμως μέρες που η κοιλιά δείχνει και πιο τούμπανη κι ας μην έχω φάει απολύτως τίποτα

    Κι επίσης με είχε πείσει ο διατροφολόγος που μου έλεγε ότι αυτό δεν είναι λίπος είναι φούσκωμα...
    Last edited by 13Alex13; 26-04-18 at 22:24.

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Ναι έχεις δίκιο για τον πολύ υδατάνθρακα απλά προσπαθούσα ν βάλω μάζα..Πως θα γίνει αλλιώς χωρίς φαΐ?
    Το λάθος σου ήταν πως πίστευες ότι οι μυς μπαίνουν όταν τρώμε τον άμπακο.. Ετσι σε είχε πεισει και ο διατροφολόγος.
    Φυσικά και ήταν λίπος, μακάρι τα πράγματα φιλε Άλεξ να ήταν τόσο απλά - τρώω - βάζω μυς! Τότε οι παχύσαρκοι θα ηταν τούμπανα

    Εγώ απορώ αφού είσαι μέλος τόσα χρόνια εδώ στο φόρουμ, έτρεχες σε διατροφολόγο και δεν καθόσουν να βρεις άκρη μόνος σου. Αν το χες κανει θα χες αποφύγει τώρα όλο αυτό!!

    Τώρα αυτό που χρειάζεται είναι να βάλεις σε μια σειρά τη διατροφή σου χωρίς ακρότητες στο φαγητό. Βρες τις θερμιδες σου ώστε σε πρώτη φάση να μένεις σταθερά στο βάρος. Καθαρές τροφές αλλά όχι θερμίδες και μάκρος που είχες! Ολα θα γίνονται συντηρητικά.
    Επίσης ξεκινάς και αερόβιες 3-4 φορες την εβδομαδα και φυσικα βαρη!!

  6. #6
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    Η διατροαφη που περιεγραψες παραπανω παντως 370γρ υδατ. δεν εχει...πολυ παραπανω ειναι.
    Ξεκινα απο τα βασικα, διαβασμα, προγραμμα πειθαρχια....
    οταν νιωθεις φουσκωμα δοκιμασε να την αμολησεις(με το συμπαθιο).αν δε βγαινει τοτε μαλλον ειναι λιπος και οχι αερας...

  7. #7
    Junior Bodybuilder ArmEveryday's Avatar
    Join Date
    05-01-18
    Location
    Germany
    Posts
    226

    Default

    Σιγουρα εφαρμοσες αυτα που σου εγραψε ο διατροφολογος κατα γραμμα; Κατι που δε νομιζω, ενταξει ειπαμε οσο μετριος κ να ναι καποιος στη δουλεια του,
    τις θερμιδες μπορει να τις υπολογισει κ παιδι δημοτικου. Αν σου εβγαλε ενα πλανο κ εσυ ετρωγες cheat meals, γλυκα, παγωτα κλπ ισως δεν εφταιγε το προγραμμα....

    Γιατι οι θερμιδες δεν ειναι υπερβολικες για καποιον που θελει να παρει ογκο, με καθαρη διατροφη επρεπε να ειχε καλο αποτελεσμα κ οχι αυτο που περιγραφεις

  8. #8
    New Member
    Join Date
    27-07-13
    Posts
    46

    Default

    Να αναφέρω ότι ο συγκεκριμένος διατροφολογος - bodybuilder είναι αρκετά γνωστός στο χώρο και είπα να ξεκινήσω από εκεί(πριν 4+ χρόνια)...Αν και έκατσα κάποιους μήνες με χάλαγαν αρκετά πράγματα κι έτσι σταμάτησα και πλέον αντλώ πληροφορίες από αυτό το φόρουμ και από κάποια ξένα..

    Την διατροφή την ακολουθούσα κατά γράμμα κι εννοείται σπάνια chet meals και καθόλου γλυκά(δεν μου αρέσουν)

    Πλέον χρησιμοποιώ ένα γνωστό πρόγραμμα που περνάς τις τροφές που τρως και σου βγάζει τα μάκρος για να έχω τη βάση




    Quote Originally Posted by ArmEveryday View Post
    Σιγουρα εφαρμοσες αυτα που σου εγραψε ο διατροφολογος κατα γραμμα; Κατι που δε νομιζω, ενταξει ειπαμε οσο μετριος κ να ναι καποιος στη δουλεια του,
    τις θερμιδες μπορει να τις υπολογισει κ παιδι δημοτικου. Αν σου εβγαλε ενα πλανο κ εσυ ετρωγες cheat meals, γλυκα, παγωτα κλπ ισως δεν εφταιγε το προγραμμα....

    Γιατι οι θερμιδες δεν ειναι υπερβολικες για καποιον που θελει να παρει ογκο, με καθαρη διατροφη επρεπε να ειχε καλο αποτελεσμα κ οχι αυτο που περιγραφεις
    Αυτό ακριβώς πίστευα κι εγώ και κάποιες μέρες ίσως να μην λάμβανα το σύνολο των θερμίδων που υποτίθεται έπρεπε για όγκο και έτρωγα λιγότερες..Παρόλα αυτά το αποτέλεσμα είναι απογοητευτικό..

  9. #9
    New Member
    Join Date
    27-07-13
    Posts
    46

    Default

    Παιδιά επανέρχομαι και πάλι
    Έχω ρίξει ήδη αρκετή μελέτη αλλά και πάλι κάτι μάλλον δεν πάει καλά αν και είναι σχετική αρχές..
    Κάθισα και υπολόγισες θερμίδες συντήρησης κτλ. (1755x1,55=2720) κάτι που φαίνεται τελείως κουλό γιατί εδώ και 3 εβδομάδες παίζω στις 1800-2000 με το ζόρι και τα κιλά μου είναι σχεδόν ίδια (ήμουν 74,5 και πλέον είμαι 74,2) που βάση αυτού του υπολογισμού έπρεπε να έχω πέσει πολύ περισσότερο από τη στιγμή που έχω βάλει και αερόβιο 3-4 την εβδομάδα...Το χέρι έχει πέσει ένα εκατοστό αλλά η κοιλιά σταθερά τούμπανη...
    Η διατροφή που ακολουθώ είναι η εξής

    Πρωινό(14:00):
    200γρ. ασπράδι αυγού
    150γρ γάλα αμυγδάλου
    40γρ βρώμη ή weetabix
    10ml λάδι καρύδας
    20γρ ταχίνι
    1 μπανάνα

    Προπόνηση(16:30)

    Μεταπροπονιτικό (19:00):
    1 μπανάνα
    40γρ Whey Protein

    Μεσημεριανό (21:00):
    70γρ Ρύζι μπασμάτι
    115γρ φιλέτο στήθος κοτόπουλο
    125γρ iceberg
    5ml ελαιόλαδο

    Σνάκ(23:00)
    20γρ Brown rice cakes
    50γρ κοτόπουλο ψητό σε φέτες νιτσιάκος
    10γρ dirollo light

    Βραδυνό(01:00):
    50γρ Ρύζι μπασμάτι
    115γρ φιλέτο στήθος κοτόπουλο
    50γρ ντοματίνια

    Πριν τον ύπνο(04:00):
    200γρ Γιαούρτι 2% ή καζείνη 40γρ
    15 αμύγδαλα ανάλατα

    Αυτές οι τροφές βγάζουν κοντά στις 2000 θερμίδες

    Οι προπονήσεις μου είναι 5 φορές την εβδομάδα πολύ έντονες με αρκετές παραπάνω ασκήσεις από ότι ίσως χρειάζεται...

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καταρχήν βιάζεσαι να δεις αποτέλεσμα.
    Επίσης με μπανάνες, ταχίνια και τυριά, μην περιμένεις να φυγει το λίπος στην κοιλιά Αλεξ! Θέλει άλλη προσεγγιση. Κι ούτε 3-4 αεροβιες φτάνουν..
    Οι εξισώσεις για θερμίδες συντήρησης ειναι ενδεικτικές. Δεν σημαίνει πως επειδή βρήκες χ θερμιδες σων και καλα αυτες θα συντηρεις το βάρος σου. Αν ο μεταβολισμος σου ειναι αργος το πιθανοτερο ειναι οχι να εχεις σταθερο βαρος αλλα να λιπωσεις περισσοτερο.
    Γι αυτο λεμε πως αυτοι οι αριθμοι ειναι ενδεικτικοι και απο κει και περα θελει πειραματισμο.

    Οσο για τη διατροφη, καθαρισε την και ξεκινα να μετρας μακροθρεπτικα. Μειωσε υδατανθρακα (ναι πρεπει να πεσεις χαμηλα δεν γινεται αλλιως) και κρατα γυρω απο την προπονηση και στο πρωινο. Ξεκίνα πρωινες αεροβιες με αδειο στομαχι 5-6 φορες την εβδομαδα 45 λεπτα σταθερης εντασης.
    Θέλει να πεσει πεινα και να ιδρωσεις...Αλλιως φιλε μου δεν φευγει η κοιλίτσα.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πως Επηρεάζει Το Διατροφικό Λίπος Τη Μυϊκή Μας Μάζα;
    By Νταγκλης in forum Επιστημονική Και Ερευνητική Προσέγγιση Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 16-03-17, 12:15
  2. Μυική Μάζα Χωρίς Λίπος
    By giwrgosbeasttt in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 9
    Last Post: 06-12-16, 15:36
  3. Μυϊκή Μάζα & Λίπος
    By Lupus1453 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 30-03-14, 13:18
  4. Λίπος και Μυική Μάζα
    By ThePimaoner1 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 10-02-13, 00:01
  5. Πως να χάσετε λίπος ΧΩΡΙΣ να χάσετε μυική μάζα!
    By ZedCe6 in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 0
    Last Post: 03-02-05, 19:55

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •