Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    27-04-18
    Posts
    3

    Default Καψιμο λιπους!!

    Εχω μια σημαντικη ερωτηση.. Ψαχτηκα και απ'οτι καταλαβα οσους κοιλιακους και να κανεις δεν θα δεις διαφορα αν δεν χασεις το λιπος της κοιλιας, και οτι δεν χανετε με τους κοιλιακους.. Η ερωτηση μου τωρα ειναι.. Πως μπορω να χασω λιπος μονο απο την κοιλια? Γενικα ειμαι πολυ λεπτος και ολοι με λενε λεπτο κλπ αλλα η αληθεια ειναι οτι ολα τα βαζω μονο στην κοιλια και πλεον εχω συνηθισει οταν βγαινω εξω να ρουφιεμαι συνεχως γιατι αλλιως θα φαινοταν πολυ ασχημο (να εισαι λεπτος παντου αλλα μια κοιλια μεγαλυτερη απο παχυσαρκο). Οποτε πως μπορω να καψω το λιπος μονο της κοιλιας χωρις να καψω απο το υπολοιπο σωμα?

  2. #2
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Kαλώς ήρθες !
    Τοπική απώλεια λίπους δεν μπορεί να επιτευχθεί...
    Μπορείς όμως με σωστό πλάνο διατροφής και σκληρή γυμναστική να εξαφανίσεις την κοιλιά και να "δέσεις" μυικά όλο σου το σώμα !
    Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι να τρώς καθαρά και τόσο όσο , παράλληλα με τις δυνατές προπονήσεις θα ενεργοποιηθεί ο μεταβολισμός σου
    και θα καίει λίπος ενώ θα σχηματοποιηθεί μυκά το σώμα !!!

    Από διατροφή και γυμναστική τι κάνεις ?

    Όπως καταλαβαίνεις έχεις την δυνατότητα να παρέμβεις στο σώμα σου αλλά θέλει πείσμα , υπομονή , θέληση...
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  3. #3
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    Αυτο που υποθετω εγω ειναι οτι δεν εχεις μυικοτητα αρκετη οποτε φαινεσαι αδυνατος στι υπολοιπο σωμα και επειδη μπορει σαν οργανισμος να συσσωρευεις λιπος περισσοτερο στην κοιλια εχεις αυτο το εμφανισιακο αποτελεσμα.
    Προπονηση αυξησης μυικης μαζας θα προτεινα εγω με αυστηρη διατροφη και με υπομονη θα δεις αποτελεσματα.
    Μπορει αν προσθεσεις ασκησεις κοιλιακων με βαρος να βοηθησει σε καποιο βαθμο αλλα μην περιμενεις αποτελεσματα στο αψε σβησε. Η μαγικη λεξη ειναι υπομονη.... θελει μεθοδικουητα και πειθαρχια ...και δεν ειναι τρελη επιστημη ακολουθα τα βασικα που θα διαβασεις στο φορουμ και ολα θα γινουν.

  4. #4
    New Bodybuilder
    Join Date
    27-04-18
    Posts
    3

    Default

    Quote Originally Posted by tsourekas View Post
    Kαλώς ήρθες !
    Τοπική απώλεια λίπους δεν μπορεί να επιτευχθεί...
    Μπορείς όμως με σωστό πλάνο διατροφής και σκληρή γυμναστική να εξαφανίσεις την κοιλιά και να "δέσεις" μυικά όλο σου το σώμα !
    Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι να τρώς καθαρά και τόσο όσο , παράλληλα με τις δυνατές προπονήσεις θα ενεργοποιηθεί ο μεταβολισμός σου
    και θα καίει λίπος ενώ θα σχηματοποιηθεί μυκά το σώμα !!!

    Από διατροφή και γυμναστική τι κάνεις ?

    Όπως καταλαβαίνεις έχεις την δυνατότητα να παρέμβεις στο σώμα σου αλλά θέλει πείσμα , υπομονή , θέληση...




    Κανω κοιλιακους καμψεις βαρη και γυμναστηριο και σπιτι, και διαφορες αλλες ασκησεις.. Γενικα εχω μυικο σωμα (χερια στηθος πλατη) απλα με χαλαει πολυ η κοιλια και τωρα αποφασισα επιτελους να κανω κατι και γιαυτην γιατι δεν ταιριαζει με το υπολοιπο.. Οποτε τελικα τρεξιμο θελει? (Επισης τοσο καιρο εκανα καθημερινη γυμναστικη, παρολο που ειχα ακουσει οτι δεν κανει καθε μερα τον ιδιο μυ δεν το πολυ ακουσα γιατι δεν ηξερα ποσο σοβαρο ειναι και εχθες διαβασα μερικα πραγματα και τωρα θα αλλαξω λιγο το προγραμμα μου)
    Απο διατροφη δεν με πολυ ενοιαζε παλια, τωρα τελευταια γεμισα το προγραμμα μου φαγητα με πρωτεινες..
    Last edited by Takis1997; 27-04-18 at 10:58.

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    27-04-18
    Posts
    3

    Default

    Quote Originally Posted by cano View Post
    Αυτο που υποθετω εγω ειναι οτι δεν εχεις μυικοτητα αρκετη οποτε φαινεσαι αδυνατος στι υπολοιπο σωμα και επειδη μπορει σαν οργανισμος να συσσωρευεις λιπος περισσοτερο στην κοιλια εχεις αυτο το εμφανισιακο αποτελεσμα.
    Προπονηση αυξησης μυικης μαζας θα προτεινα εγω με αυστηρη διατροφη και με υπομονη θα δεις αποτελεσματα.
    Μπορει αν προσθεσεις ασκησεις κοιλιακων με βαρος να βοηθησει σε καποιο βαθμο αλλα μην περιμενεις αποτελεσματα στο αψε σβησε. Η μαγικη λεξη ειναι υπομονη.... θελει μεθοδικουητα και πειθαρχια ...και δεν ειναι τρελη επιστημη ακολουθα τα βασικα που θα διαβασεις στο φορουμ και ολα θα γινουν.


    Εχω αρχισει εδω και λιγους μηνες γυμναστηριο οποτε εχω μυικοτητα, απλα δεν εχει αλλαξει η κοιλια (νομιζω) αλλα δεν ειχα προσπαθησει κιολας ουτε κοιλιακους δεν εκανα μεχρι προσφατα, αλλα καπου διαβασα οτι δεν βοηθανε οι κοιλιακοι γιατι πρεπει πρωτα να καψεις το λιπος οποτε θελω παραλληλα να κανω και αυτο.. Αλλα με τις καμψεις τα βαρη και τις αλλες ασκησεις προφανως και δεν βοηθανε στο λιπος της κοιλιας.. Οποτε τι θελει? Τρεξιμο?
    Last edited by Takis1997; 27-04-18 at 10:57.

  6. #6
    Junior Bodybuilder ArmEveryday's Avatar
    Join Date
    05-01-18
    Location
    Germany
    Posts
    226

    Default

    Να δωσεις εμφαση στα ποδια, επειδη ειναι μεγαλη μυικη ομαδα, παιζει ρολο να εχεις αναπτυγμενους μυες στο πως θα φαινεται το σωμα πιο μυωδες συνολικα/γραμμωμενο/σφιχτο. Οταν δεν εκανα ποδια, το σωμα μου φαινοταν συνολικα χειροτερο, σαν να κραταγα περισσοτερο λιπος, ενω οταν ειχα φτασει σε καλο επιπεδο στα ποδια, ειχα κ πιο καλο αποτελεσμα οπτικα συνολικα... Αυτο το θελω να γυμνασω κοιλια κανω κοιλια, δε λειτουργει ετσι παει πιο πλαγιως η ολη φαση ενος καλου σωματος. Νομιζεις οταν κανεις σκουοτ και παρομοιες ασκησεις, οι κοιλιακοι δε γυμναζονται φουλ;
    Τα ποδια ειναι το κλειδι.
    Last edited by ArmEveryday; 27-04-18 at 11:56.

  7. #7
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Για να κάψεις λίπος πρέπει να τρως λιγότερες θερμίδες από όσες καις.
    Με το τρέξιμο βοηθάς το σώμα να κάψει περισσότερες θερμίδες.
    όμως μην ανεβάζεις πολύ ψηλά τους παλμούς σου.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Καψιμο Λιπους
    By Roasted in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 08-04-16, 17:56
  2. Κάψιμο Λίπους
    By manos9745 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 36
    Last Post: 07-08-15, 11:54
  3. Κάψιμο λίπους !!!
    By kostakis1 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 17-04-13, 23:52
  4. Κάψιμο λίπους
    By Menin in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 14-09-12, 02:42
  5. Κάψιμο λίπους
    By paladin in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 20-08-04, 23:39

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •