Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 24 of 24
  1. #1
    New Member
    Join Date
    27-03-18
    Posts
    39

    Default Διατροφη μετα απο απωλεια βαρους

    Καλησπερα, τον τελευταιο καιρο ακολουθω συγκεκριμενο διατροφικο πλανο το οποιο εφτιαξα διαβαζοντας το φορουμ, ειναι κατι που με προβληματιζει ομως.. περσι ζυγιζα 30+ κιλα πανω και δυστυχως, μιας και δε γνωριζα ουτε τα βασικα, τα εχασα σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα με τοσο λαθος τροπο που μολις το συνειδητοποιησα (φυσικα πολυ αργα) φρικαρα..

    Κατα συνεπεια λοιπον, το δερμα χαλαρωσε πολυ.. (να αναφερω επισης πως ειμαι 17 χρονων) και σκεφτομαι τωρα, μηπως θα επρεπε να οργανωσω τη διατροφη μου αλλιως τελικα (δεν εχω ιδεα πως) μεχρι να σφιξει, δηλαδη μηπως χρειαζεται αλλη μεταχειριση μια τετοια κατασταση.. στοχος μου περα απτο σφιξιμο το οποιο ξερω οτι θελει το χρονο του, ειναι φυσικα να βαλω μυς, οσο γινεται καθαρα, προσπαθω να αποφυγω την περιπτωση του να τα κανω ακομα χειροτερα!

    *ειμαι 1.67, 52 κιλα και κινουμαι γυρω στις 1660 θερμιδες τη μερα πια, ~160γ ζωικης πρωτεινης / 130γ υδατανθρακα / 35-40γ λιπος (τις οφφ μερες λιγο χαμηλοτερα και τις θερμιδες τις κοβω απο τους υδατανθρακες)

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Είσαι μικρή ακόμα, το δέρμα έχει ελαστικότητα και θα επανέλθει κατα εναν βαθμό, βέβαια τα κιλά που έχασες είναι πολλά. Όμως αυτό που πρέπει να κάνεις άμεσα είναι να ξεκινήσεις γυμναστήριο αν δεν το εχεις κάνει ήδη. Η γυμναστική με βάρη είναι αυτή που θα τονώσει το σώμα σου και θα ανεβάσεις μυικό ιστό.
    Γράψε μας αναλυτικά την διατροφή σου.

  3. #3
    New Member
    Join Date
    27-03-18
    Posts
    39

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Είσαι μικρή ακόμα, το δέρμα έχει ελαστικότητα και θα επανέλθει κατα εναν βαθμό, βέβαια τα κιλά που έχασες είναι πολλά. Όμως αυτό που πρέπει να κάνεις άμεσα είναι να ξεκινήσεις γυμναστήριο αν δεν το εχεις κάνει ήδη. Η γυμναστική με βάρη είναι αυτή που θα τονώσει το σώμα σου και θα ανεβάσεις μυικό ιστό.
    Γράψε μας αναλυτικά την διατροφή σου.
    Εχω ξεκινησει κ εχω δει αλλαγη, αυτο που με απασχολει ειναι η διατροφη.

    1ο γευμα: 28γ πρωτεινη / 25γ υδατανθρακα / 9-10γ λιπος

    2ο γευμα: 28γ πρωτεινη / 15γ υδατανθρακα / 10γ λιπος

    3ο γευμα και πριν την προπονηση: 28γ πρωτεινη / 30γ υδατανθρακα / 10γ λιπος

    4ο γευμα μετα την προπονηση: 28γ πρωτεινη / 50γ υδατανθρακα / το λιγο λιπος που εχουν το scoop και το ρυζι

    5ο γευμα: 18γ πρωτεινη / 15γ υδατανθρακα / το ελαχιστο λιπος παλι

    6ο γευμα: 22γ πρωτεινη απο καζεινη (σχεδον τιποτα απο υδατανθρακα και λιπος)

    η πρωτεινη ειναι παραπανω αν υπολογισω κ απο πηγες υδατανθρακα-λιπους

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Κούκλα μου γράψε τα γεύματα που τρως! Όχι πως χωρίζεις τα μακροθρεπτικά!

  5. #5
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Kαλησπέρα ...Κορίτσι !

    Την διατροφή σου πρέπει να την προσέξεις πολύ....Κάτι σαν "φάρμακο" ας πούμε !
    Πρέπει να έχει ποικιλία μετρημένη σε θερμίδες , όχι κουρσστική.
    Έχεις την τάση να πάιρνεις κιλά και αυτό είναι γονιδιακό , οπότε η διατροφή σου πρέπει να σε "γεμίζει"
    έτσι ώστε να μηδενίσει τις πιθανότητες αύξησης κιλών στο μέλλον !
    Τα υπόλοιπα από την στιγμή που παραμείνεις στα φυσιολογικά κιλά θα επανέλθουν.
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  6. #6
    New Member
    Join Date
    27-03-18
    Posts
    39

    Default

    Quote Originally Posted by tsourekas View Post
    Kαλησπέρα ...Κορίτσι !

    Την διατροφή σου πρέπει να την προσέξεις πολύ....Κάτι σαν "φάρμακο" ας πούμε !
    Πρέπει να έχει ποικιλία μετρημένη σε θερμίδες , όχι κουρσστική.
    Έχεις την τάση να πάιρνεις κιλά και αυτό είναι γονιδιακό , οπότε η διατροφή σου πρέπει να σε "γεμίζει"
    έτσι ώστε να μηδενίσει τις πιθανότητες αύξησης κιλών στο μέλλον !
    Τα υπόλοιπα από την στιγμή που παραμείνεις στα φυσιολογικά κιλά θα επανέλθουν.
    καλησπερα τσουρεκα! δεν εχω την ταση να παιρνω κιλα, τα κιλα τα ειχα παρει πριν μερικα χρονια επειδη δεν με ενοιαζε καθολου, μετα ασχοληθηκα και τα χασα και παει ενας χρονος που ειμαι σταθερα σε αυτα τα κιλα

  7. #7
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by knel View Post
    καλησπερα τσουρεκα! δεν εχω την ταση να παιρνω κιλα, τα κιλα τα ειχα παρει πριν μερικα χρονια επειδη δεν με ενοιαζε καθολου, μετα ασχοληθηκα και τα χασα και παει ενας χρονος που ειμαι σταθερα σε αυτα τα κιλα
    Αυτό είναι πολύ θετικό !
    Τα σώματα αυτά αφομειώνουν ποιό γρήγορα το προβληματικό δέρμα διότι δεν είναι αναγκαίο για το μέλλον ,
    σε σύγκριση με εκείνα που αδυνατίζουν και ξαναπαχαίνουν σε μόνιμη βάση και το επιπλέον δέρμα χρειάζεται για την αποθήκευση λίπους !
    Ότι κάνουμε εις βάρος του σώματός μας έχει συνέπειες , στην δικιά σου περίπτωση όμως λόγο του νεαρού της ηλικίας και του προτέρου αδύνατου βίου ...Θα συγχωρεθούν γρηγορότερα οι αμαρτίες σου .
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  8. #8
    New Member
    Join Date
    27-03-18
    Posts
    39

    Default

    Quote Originally Posted by tsourekas View Post
    Αυτό είναι πολύ θετικό !
    Τα σώματα αυτά αφομειώνουν ποιό γρήγορα το προβληματικό δέρμα διότι δεν είναι αναγκαίο για το μέλλον ,
    σε σύγκριση με εκείνα που αδυνατίζουν και ξαναπαχαίνουν σε μόνιμη βάση και το επιπλέον δέρμα χρειάζεται για την αποθήκευση λίπους !
    Ότι κάνουμε εις βάρος του σώματός μας έχει συνέπειες , στην δικιά σου περίπτωση όμως λόγο του νεαρού της ηλικίας και του προτέρου αδύνατου βίου ...Θα συγχωρεθούν γρηγορότερα οι αμαρτίες σου .
    χαχαχα σωστα τα λες.. δυστυχως ειχα αφησει τον εαυτο μου στην "τυχη" του, αλλα ξυπνησα!

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Κοριτσάρα θα μας γράψεις τα γεύματά σου αναλυτικά;!

  10. #10
    New Member
    Join Date
    27-03-18
    Posts
    39

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Κοριτσάρα θα μας γράψεις τα γεύματά σου αναλυτικά;!
    ναι Ειρηνη με συγχωρεις! λοιπον τις μερες που εχω βαρη,

    1ο γευμα: 25γρ whey, 13γρ καζεινη, 40γρ βρωμη, 6γρ ταχινι και 1 καψουλα ω3

    2ο γευμα: φτιαχνω διαφορα "κεικ", μπαρες κ τετοια (χωρις ζαχαρη αλευρι κλπ), συνηθως ουτε καν στεβια γτ μου φτανει η γλυκυτητα της whey που βαζω, για υδατανθρακα θα εχουν βρωμη, για πρωτεινη την whey η και ασπραδια, καμια φορα και γιαουρτι (2% στραγγιστο) αλλα σπανια, για λιπος συνηθως ταχινι αλλα καμια φορα κροκο απτα αυγα που θα βαλω, στη θεση του.. τα μακρος οπως προανεφερα

    3ο γευμα και πριν την προπονηση: 100γρ στηθος κοτοπουλο (και γενικα απο κρεατικα παντα απαχα) η τονο σε νερο η καποιο αλλο φρεσκο ψαρι η αν δεν εχω τπτ απ αυτα αυγα (κυριως ασπραδια δηλαδη), 40γρ καστανο ρυζι, 2 τσπ ελαιολαδο (αν εχω λιπαρο ψαρι η κροκο αυγου η δε βαζω λαδι η υπολογιζω να χωρεσει 1 τσπ)

    4ο γευμα, μεταπροπονητικο: 1 σκουπ whey, 55 γρ ρυζαλευρο η 60γρ μπασματι

    5ο γευμα: καμια φορα το ιδιο ειδος/ποσοτητα πρωτεινης απο το 3ο γευμα μαζι με ελαχιστο ρυζι (απλα για 10-15γρ υδατανθρακα) αλλα σπανια γιατι εκεινη την ωρα προτιμω κατι γλυκο κ ξαναπιανω τη whey (25γρ), με την ιδια ποσοτητα υδατανθρακα, απο βρωμη

    6ο γευμα 1 ωρα πριν τον υπνο: 1 σκουπ καζεινη

    ΥΓ: συνηθιζα να εχω παντα λαχανικα τουλαχιστον στο 3ο γευμα, αλλα λογω εντονου πρηξιματος τα εχω βγαλει τελειως, παρα πολυ σπανια θα φαω κανενα αγγουρι αφου θεωρειται το πιο "αθωο" και γτ μου λειψε ..
    (για τον ιδιο λογο εχω βγαλει και οσπρια)


    τις οφφ μερες, τα ιδια απο πρωτεινη με,
    στο 1ο γευμα: 0γρ υδατανθρακα και 15γρ ταχινι αντι για 6 που εχω τις αλλες μερες

    2ο: το ιδιο με τις υπολοιπες μερες

    3ο: το ιδιο αλλα 20γρ ρυζι αντι για 40

    στο 4ο και 5ο γευμα συνολικα θα εχω 25γρ υδατανθρακα και συνηθως (μονο επειδη προτιμω ετσι το γευμα μου) βαζω και τα 25 στο 4ο γευμα (απο βρωμη), τα υπολοιπα ιδια

    ετσι στο 5ο: συνηθως ασπραδια, 0 υδατ και 1 κροκο

    6ο γευμα 1 ωρα πριν τον υπνο: 1 σκουπ καζεινη

    ο λογος που δεν εχω τρομερη ποικιλια ειναι γιατι μαρεσει ετσι, δεν "αναγκαζομαι" ωστε να θεωρησουμε οτι θα τα βαρεθω, επισης δε μαγειρευω ποτε με λαδι και το προσθετω στο πιατο μου, αυτα..
    Last edited by knel; 29-04-18 at 13:17.

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Να σου πω την αλήθεια εμένα η διατροφή σου δεν μου αρέσει και θα σου πω το γιατί.

    Tις μέρες που κάνεις προπόνηση, μέτρησα 5 από τα 6 σου γεύματα η πηγή πρωτεϊνης είναι από συμπλήρωμα. Δεν είναι θεμα οτι δεν εχεις ποικιλία, είναι θέμα πως το σώμα σου δεν μπορεί να τρέφεται κατα 80% με σκόνες πρωτεϊνης.
    Ο λόγος που το κάνεις αν πέφτω μέσα, είναι για να ικανοποιείς την επιθυμία για γλυκό.
    Αυτό μπορείς να το κάνεις άντε σε ένα, δύο γεύματα. Αλλά αυτό είναι υπερβολή.

    Βλέπεις λοιπόν πως δεν είναι όλα θέμα μακρος, αλλά και από τι αποτελούνται αυτές οι τροφές.

  12. #12
    New Member
    Join Date
    27-03-18
    Posts
    39

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Να σου πω την αλήθεια εμένα η διατροφή σου δεν μου αρέσει και θα σου πω το γιατί.

    Tις μέρες που κάνεις προπόνηση, μέτρησα 5 από τα 6 σου γεύματα η πηγή πρωτεϊνης είναι από συμπλήρωμα. Δεν είναι θεμα οτι δεν εχεις ποικιλία, είναι θέμα πως το σώμα σου δεν μπορεί να τρέφεται κατα 80% με σκόνες πρωτεϊνης.
    Ο λόγος που το κάνεις αν πέφτω μέσα, είναι για να ικανοποιείς την επιθυμία για γλυκό.
    Αυτό μπορείς να το κάνεις άντε σε ένα, δύο γεύματα. Αλλά αυτό είναι υπερβολή.

    Βλέπεις λοιπόν πως δεν είναι όλα θέμα μακρος, αλλά και από τι αποτελούνται αυτές οι τροφές.
    οχι, λογω οικονομικου.. ενταξει κ εγω το σκεφτομαι αλλα δεν ξερω, γιατι ειναι κακο;

  13. #13
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Γιατί το σώμα δεν είναι φτιαγμένο να ζει με σκόνες. Κοινή λογική είναι. Μια ισορροπημένη διατροφή πρέπει να περιέχει ποικιλία.
    Επίσης δεν τρως καθόλου φυτικές ίνες.. μα καθόλου!! Τρως πολύ στεγνά, λογικό με το που φας έστω λίγα λαχανικά να πρηστείς! Βρες λαχανικά που δεν σου προκαλούν θέμα όπως τα βραστά φασολάκια ή τα κολοκυθάκια.
    Αν έχεις οικονομικό θέμα υπάρχουν λύσεις! Συνδίασε φυτικής προέλευσης πρωτεινη. Πχ φακόρυζο, ή οποιοδήποτε όσπριο με ρύζι ή βρώμη. Τα όσπρια είναι φτηνά!
    Αντί για στήθος κοτόπουλο πάρε μπούτι και βγάζε την πέτσα.
    Υπάρχουν κρεωπολεία (ονλαιν) που κάνουν αρκετές προσφορές. Επίσης δεν τρως καθολου φρουτα!! Πως θα πάρεις βιταμίνες και θρεπτικά συστατικά; Απο την καζεινη και συνέχεια ρύζι ρύζι; Βάλε καμια μπανάνα μεταπροπονητικά. Δεν ειναι ακριβες. Ψάξε για φρούτα εποχής που είναι οικονομικότερα.

    Πίστεψέ με λύσεις υπάρχουν, αρκεί να κάνεις σωστή έρευνα αγοράς.

    Διάβασε αυτό το άρθρο να πάρεις ιδέες

    Tips Για Οικονομική Διατροφή Βodybuilding & Fitness!

  14. #14
    New Member
    Join Date
    27-03-18
    Posts
    39

    Default

    μα οι φυτικες ινες με πρηζουν κ δεν τρωω φρουτα για αυτον ακριβως το λογο... ετρωγα πολλα φρουτα, μαρεσουν, αλλα δε γινεται μ αυτην την κατασταση μετα

  15. #15
    New Member
    Join Date
    27-03-18
    Posts
    39

    Default

    θελω να πω, γενικοτερα ετρωγα καθε μερα φρουτα κ λαχανικα κ επειδη δεν αντεχα αλλο με το πρηξιμο απλα τα εκοψα, δεν πρηζομαι γτ εφαγα ενα λαχανικο ξαφνικα
    επισης παιρνω πολυβιταμινη..
    Last edited by knel; 29-04-18 at 17:08.

  16. #16
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Κοριτσάρα, αναφέρομαι για μία μερίδα φρούτου την ημέρα. Είδες τι σου έγραψα προηγουμένως; Μια μπανανούλα μεταπροπονητικά. Μην πας από το ένα άκρο στο άλλο. Αν έτρωγες 10 φρουτα στην καθισια σου λογικο να πρήζεσαι.
    Θα το ξαναπω.. με σκόνες και πολυβιταμίνες δεν γίνεται δουλειά. Πρόσθεσε μικρές ποσότητες λαχανικων, μιλάω για 100-150γρ βραστα φασολάκια που ειναι 3 πιρουνιές μετρημένες. Βάλε ποικιλία, παίρνε από τροφές τα θρεπτικά συστατικά, όχι από χάπια. Είσαι νέο κορίτσι δεν γίνεται να είσαι με καζεινες και whey όλη μέρα.

  17. #17
    New Member
    Join Date
    27-03-18
    Posts
    39

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Κοριτσάρα, αναφέρομαι για μία μερίδα φρούτου την ημέρα. Είδες τι σου έγραψα προηγουμένως; Μια μπανανούλα μεταπροπονητικά. Μην πας από το ένα άκρο στο άλλο. Αν έτρωγες 10 φρουτα στην καθισια σου λογικο να πρήζεσαι.
    Θα το ξαναπω.. με σκόνες και πολυβιταμίνες δεν γίνεται δουλειά. Πρόσθεσε μικρές ποσότητες λαχανικων, μιλάω για 100-150γρ βραστα φασολάκια που ειναι 3 πιρουνιές μετρημένες. Βάλε ποικιλία, παίρνε από τροφές τα θρεπτικά συστατικά, όχι από χάπια. Είσαι νέο κορίτσι δεν γίνεται να είσαι με καζεινες και whey όλη μέρα.
    προφανως τα μειωνα σιγα σιγα.. κ εκει που εφτασα να τρωω 1 φρουτο τη μερα, παλι πρηζομουν.. τελος παντων, καταλαβα τι μου λες και θα το κοιταξω παραπανω, σε ευχαριστω πολυ

  18. #18
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Αν έχεις τόσο έντονο θέμα, τότε καλύτερα να το κοιτάξεις σε γαστρεντερολόγο να δεις αν έχεις σπαστική κολίτιδα ή κάτι παρόμοιο.
    Να σαι καλά!

  19. #19
    New Member
    Join Date
    27-03-18
    Posts
    39

    Default

    γεια σου Ειρηνη! τα φασολακια τα δοκιμασα, 100γρ.. μη σου πω.. με πεθαναν. ειπα να ξαναφαω κ την αλλη μερα ομως 100γρ παλι ετσι γτ ηταν πρωτη φορα.. νταξει δεν παιζει με τιποτα να σταθω δε μπορω..
    για αυτο το λογο παιρνω την πολυβιταμινη

  20. #20
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Αυτό που λες είναι πολύ σοβαρό. Αν με μια πιρουνιά φασολάκια έχεις θέμα, τότε οπωσδήποτε πρέπει να επισκεφτείς γαστρεντερολόγο!!!

  21. #21
    Pumping Iron Dexter.'s Avatar
    Join Date
    23-12-13
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    642

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Γιατί το σώμα δεν είναι φτιαγμένο να ζει με σκόνες. Κοινή λογική είναι. Μια ισορροπημένη διατροφή πρέπει να περιέχει ποικιλία.
    Επίσης δεν τρως καθόλου φυτικές ίνες.. μα καθόλου!! Τρως πολύ στεγνά, λογικό με το που φας έστω λίγα λαχανικά να πρηστείς! Βρες λαχανικά που δεν σου προκαλούν θέμα όπως τα βραστά φασολάκια ή τα κολοκυθάκια.
    Αν έχεις οικονομικό θέμα υπάρχουν λύσεις! Συνδίασε φυτικής προέλευσης πρωτεινη. Πχ φακόρυζο, ή οποιοδήποτε όσπριο με ρύζι ή βρώμη. Τα όσπρια είναι φτηνά!
    Αντί για στήθος κοτόπουλο πάρε μπούτι και βγάζε την πέτσα.
    Υπάρχουν κρεωπολεία (ονλαιν) που κάνουν αρκετές προσφορές. Επίσης δεν τρως καθολου φρουτα!! Πως θα πάρεις βιταμίνες και θρεπτικά συστατικά; Απο την καζεινη και συνέχεια ρύζι ρύζι; Βάλε καμια μπανάνα μεταπροπονητικά. Δεν ειναι ακριβες. Ψάξε για φρούτα εποχής που είναι οικονομικότερα.

    Πίστεψέ με λύσεις υπάρχουν, αρκεί να κάνεις σωστή έρευνα αγοράς.

    Διάβασε αυτό το άρθρο να πάρεις ιδέες

    Tips Για Οικονομική Διατροφή Βodybuilding & Fitness!
    3 γευματα με βρωμη τρωει πως δεν τρωει φυτικες ινες...

  22. #22
    Pumping Iron Dexter.'s Avatar
    Join Date
    23-12-13
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    642

    Default

    Quote Originally Posted by knel View Post
    ναι Ειρηνη με συγχωρεις! λοιπον τις μερες που εχω βαρη,

    1ο γευμα: 25γρ whey, 13γρ καζεινη, 40γρ βρωμη, 6γρ ταχινι και 1 καψουλα ω3

    2ο γευμα: φτιαχνω διαφορα "κεικ", μπαρες κ τετοια (χωρις ζαχαρη αλευρι κλπ), συνηθως ουτε καν στεβια γτ μου φτανει η γλυκυτητα της whey που βαζω, για υδατανθρακα θα εχουν βρωμη, για πρωτεινη την whey η και ασπραδια, καμια φορα και γιαουρτι (2% στραγγιστο) αλλα σπανια, για λιπος συνηθως ταχινι αλλα καμια φορα κροκο απτα αυγα που θα βαλω, στη θεση του.. τα μακρος οπως προανεφερα

    3ο γευμα και πριν την προπονηση: 100γρ στηθος κοτοπουλο (και γενικα απο κρεατικα παντα απαχα) η τονο σε νερο η καποιο αλλο φρεσκο ψαρι η αν δεν εχω τπτ απ αυτα αυγα (κυριως ασπραδια δηλαδη), 40γρ καστανο ρυζι, 2 τσπ ελαιολαδο (αν εχω λιπαρο ψαρι η κροκο αυγου η δε βαζω λαδι η υπολογιζω να χωρεσει 1 τσπ)

    4ο γευμα, μεταπροπονητικο: 1 σκουπ whey, 55 γρ ρυζαλευρο η 60γρ μπασματι

    5ο γευμα: καμια φορα το ιδιο ειδος/ποσοτητα πρωτεινης απο το 3ο γευμα μαζι με ελαχιστο ρυζι (απλα για 10-15γρ υδατανθρακα) αλλα σπανια γιατι εκεινη την ωρα προτιμω κατι γλυκο κ ξαναπιανω τη whey (25γρ), με την ιδια ποσοτητα υδατανθρακα, απο βρωμη

    6ο γευμα 1 ωρα πριν τον υπνο: 1 σκουπ καζεινη

    ΥΓ: συνηθιζα να εχω παντα λαχανικα τουλαχιστον στο 3ο γευμα, αλλα λογω εντονου πρηξιματος τα εχω βγαλει τελειως, παρα πολυ σπανια θα φαω κανενα αγγουρι αφου θεωρειται το πιο "αθωο" και γτ μου λειψε ..
    (για τον ιδιο λογο εχω βγαλει και οσπρια)


    τις οφφ μερες, τα ιδια απο πρωτεινη με,
    στο 1ο γευμα: 0γρ υδατανθρακα και 15γρ ταχινι αντι για 6 που εχω τις αλλες μερες

    2ο: το ιδιο με τις υπολοιπες μερες

    3ο: το ιδιο αλλα 20γρ ρυζι αντι για 40

    στο 4ο και 5ο γευμα συνολικα θα εχω 25γρ υδατανθρακα και συνηθως (μονο επειδη προτιμω ετσι το γευμα μου) βαζω και τα 25 στο 4ο γευμα (απο βρωμη), τα υπολοιπα ιδια

    ετσι στο 5ο: συνηθως ασπραδια, 0 υδατ και 1 κροκο

    6ο γευμα 1 ωρα πριν τον υπνο: 1 σκουπ καζεινη

    ο λογος που δεν εχω τρομερη ποικιλια ειναι γιατι μαρεσει ετσι, δεν "αναγκαζομαι" ωστε να θεωρησουμε οτι θα τα βαρεθω, επισης δε μαγειρευω ποτε με λαδι και το προσθετω στο πιατο μου, αυτα..

    Καλησπέρα Knel, η πρωτεινη που τρως ειναι 160γρ... ειναι δυνατον... ? 17 χρονων κοπελα 52 κιλα! να τρως 160γρ πρωτεινης? δηλαδη εγω που ειμαι αντρας και 90 κιλα ποσο πρεπει να φαω? 350/400γρ ? Μειωσε την πρωτεινη σου και ανεβασε λιγο τα λιπαρα κανε τα μακρος σου αλλιως. Προτιμισε να μην τρως τοσες σκονες και αν εχεις πρηξηματα κοψε την βρωμη και φαε κανενα μαρουλακι για αρχη να δεις αν σε πειραζει. Το καλυτερο ομως που εχεις να κανεις για αυτο το θεμα ειναι αυτο που σου ειπε η καρδουλα να πας σε γαστρεντερολογο.

  23. #23
    New Member
    Join Date
    27-03-18
    Posts
    39

    Default

    Quote Originally Posted by Dexter. View Post
    Καλησπέρα Knel, η πρωτεινη που τρως ειναι 160γρ... ειναι δυνατον... ? 17 χρονων κοπελα 52 κιλα! να τρως 160γρ πρωτεινης? δηλαδη εγω που ειμαι αντρας και 90 κιλα ποσο πρεπει να φαω? 350/400γρ ? Μειωσε την πρωτεινη σου και ανεβασε λιγο τα λιπαρα κανε τα μακρος σου αλλιως. Προτιμισε να μην τρως τοσες σκονες και αν εχεις πρηξηματα κοψε την βρωμη και φαε κανενα μαρουλακι για αρχη να δεις αν σε πειραζει. Το καλυτερο ομως που εχεις να κανεις για αυτο το θεμα ειναι αυτο που σου ειπε η καρδουλα να πας σε γαστρεντερολογο.
    καλησπερα Dexter, απλα αυτον τον καιρο δε μου ειναι καθολου ευκολο να εχω τοση πρωτεινη απο κατι αλλο για αυτο και οι τοσες σκονες.. εχω ενα θεμα αλλα προσπαθω να το φτιαξω κ αυτο

  24. #24
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Quote Originally Posted by Dexter. View Post
    Καλησπέρα Knel, η πρωτεινη που τρως ειναι 160γρ... ειναι δυνατον... ? 17 χρονων κοπελα 52 κιλα! να τρως 160γρ πρωτεινης? .
    Κι εγώ κοπέλα είμαι και τρώω 200γρ.
    Θα ζήσω γιατρέ μου;


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμβουλές Διατροφής Μετά Από Απώλεια Βάρους
    By tjg in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 20-08-15, 14:44
  2. Συμβουλές για απώλεια βάρους μετά από εγκυμοσύνη
    By april in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 7
    Last Post: 20-03-13, 23:07
  3. Χαλάρωση Μετά Από Απώλεια Βάρους
    By emilie in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 36
    Last Post: 27-05-12, 13:27
  4. Διατροφή και άσκηση μετά από απώλεια βάρους
    By kostantina in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 24-11-11, 14:03

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •