Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    29-04-18
    Posts
    1

    Default Απορίες ????

    Καλημέρα σε όλους. .Είμαι 21 χρονών 161 ύψος και 51 κιλά, είμαι αυτό που λέμε σώματότυπος "αχλαδι" και έχω το περισσότερο λίπος στο κάτω μέρος του σώματος μου κυρίως. .θέλω να αποκτήσω ένα σώμα σαν κι αυτό των δρωμεων μεγάλων αποστάσεων. .δηλαδή χαμηλό ποσοστό λίπους και πολύ λεπτού μυς , η ερώτηση μου είναι τι προπόνηση πρέπει να κάνω? Πως πρέπει να είναι η διατροφη μου (καθώς η διατροφη των δρομεων μεγάλων αποστάσεων διαφέρει απ αυτή του bodybuilding) και τέλος απώλεια λίπους σημαίνει και απώλεΙα βάρους αλλά είμαι στα κανονικά μου κιλά , μπερδεύομαι τι πρέπει να κάνω?

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Kαλώς όρισες στο φόρουμ Έλενα.
    Αυτά που ρωτάς είναι εξειδικευμένα. Εδώ το αντικείμενο του φόρουμ έχει να κάνει με bodybuilding και fitness γενικότερα, με στόχο την υπερτροφία και wellness.
    Η προπόνηση και διατροφή για δρομείς αποστάσεων είναι κάτι που δεν το κατέχουμε. Γιατί δεν ψάχνεις φόρουμ/site που έχουν να κάνουν ακριβώς με αυτό;!

  3. #3
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Γειά σου Έλενα !

    Μήπως θες ένα σώμα μυικά τονωμένο με χαμηλό ποσοστό λίπους που να διατηρεί τις γυναικείες γραμμές και θηλυκότητα ?
    Αυτά τα σώματα φτιάχνουμε εμείς....

    Εγώ προσωπικά δεν βρίσκω κάτι ωραίο στα σώματα των Δρομέων μεγάλων αποστάσεων .....Αδυνατισμένα σχεδόν σκελετωμένα
    με σκοπό να είναι μηχανές αντοχής ! Εκτός αν έχεις ιδιαίτερο λόγο που το ζητάς και τότε ισχύουν αυτά που σου είπε η Καρδούλα .
    Last edited by tsourekas; 29-04-18 at 12:38.
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    20-12-16
    Posts
    220

    Default

    Τρέχεις καθόλου τώρα; Αν φτάσεις να μπορείς να τρέχεις 20χλμ. και να το κάνεις αυτό τακτικά, αν δηλαδή τρέχεις μεγάλες αποστάσεις, το σώμα σου θα αρχίσει να μοιάζει με την εικόνα που περιγράφεις. Αν δεν τρέχεις, και αρχίζεις τώρα, θα πρέπει να το κάνεις σταδιακά και να περιμένεις τουλάχιστον 6 μήνες για να φτάσεις στα 20 χλμ.
    Διατροφικά, bodybuilders και δρομείς δεν έχουν καμία σχέση. Για τους δρομείς, αν και πρέπει να φροντίζουν να καταναλώνουν πρωτεΐνες κοντά στο 1,5 γρ. ανά κιλό σωματικού βάρους, το κυρίαρχο είναι οι υδατάνθρακες. Επίσης, αν εξαιρέσεις τους πρωταθλητές, πολλές φορές θα δεις καλούς ερασιτέχνες να κάνουν αρκετές διατροφικές "παρασπονδίες", οι οποίες δεν αντικατοπτρίζονται στη ζυγαριά ή στον καθρέφτη, όταν η βδομάδα έχει κλείσει με 60+ χιλιόμετρα.
    Δεν είμαι ο ίδιος τέτοιος δρομέας, αυτά στα λέω χονδρικά από ό,τι έχω διαβάσει και συζητήσει. Το ρεκόρ μου είναι 20 χλμ. συνεχούς τρεξίματος, στον μάλλον αστείο χρόνο των 2 ωρών και 7 λεπτών . Για να φτάσω εκεί, έχοντας βάση τα 6-10 χλμ. σε κάθε προπόνηση, για δύο μήνες ανέβαζα σταδιακά, με τα 12 χλμ. να είναι η εύκολη προπόνηση της εβδομάδας. Μετά το τέλος των δύο μηνών είδα ένα φίλο και τρόμαξε ότι είχα αδυνατίσει αρκετά. Εμένα, μάλιστα, μου φάνηκε ότι είχα μαζέψει στο πάνω μέρος του σώματος.

    Αν ο σκοπός σου είναι να αλλάξεις το σχήμα αχλαδιού, όσο μπορεί αυτό να γίνει, γιατί τοπικό αδυνάτισμα δεν υπάρχει, μήπως να συνδυάσεις τρέξιμο με βάρη καλύτερα. Αν πάλι θες απώλεια λίπους παραμένοντας στα κιλά σου, αυτό λέγεται ανασύσταση. Για την ανασύσταση του σώματος είσαι σε κατάλληλο φόρουμ και θα σου πουν τα παιδιά πώς και τι.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Καλως σας βρήκα κ απορίες πολλές απορίες
    By eleni... in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 28-04-14, 09:56

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •