Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    30-04-18
    Posts
    4

    Default Προβλημα υγειας-παχυσαρκια,βοηθηστε με

    Γεια σε ολους παιδια ειμαι ο Θοδωρης 25 χρονων και μου συστησε το φορουμ ενας πολυ καλος φιλος και μου ειπε οτι υπαρχουν πολυ καλα παιδια εδω μεσα και προθυμα να βοηθησουν.Να σας πω την ιστορια μου λοιπον τα τελευταια 2 χρονια εχω παρει περιπου 20 κιλα και ειμαι 1.74 και 102 κιλα με 33% σωματικο λιπος(θα σας γραψω ποιο κατω τι γραφει αναλυτικα η λιπομετρηση που εκανα στο γυμναστηριο),Το μεγαλο προβλημα ομως ειναι οι δεικτες μου στις γενικες εξετασεις,εχω χοληστερινη 360 και τριγλυκεριδια 410 η κοπελα απο το αιματολογικο μου ειπε οτι εαν συνεχισω ετσι σε λιγα χρονια θα κινδυνευω απο εμφραγμα ριχνοντας ακομη περισσοτερο την ψυχολογια μου εστω και αν αυτο που ειπε ειναι αληθεια, ενας δεικτης του σηκωτιου δεν ηταν καλος και με στειλαν για υπερυχο και εχει μαζεψει λιπος το συκωτι μου,πηγα σε ενδοκρινολογο και μου ειπε οτι ειμαι μικρος για να μου γραψει χαπια(για την χοληστερινη) και να προσπαθησω με διατροφη πρωτα.Να σημειωσω οτι γενικα δεν καταναλωνω χαζα πιτσες,γυρους και τετοια ειμαι ομως εθισμενος θα ελεγα στα ζυμαρικα παστιτσιο μακαρονια με κιμα και τα λοιπα αα και δεν τρωω καθολου γλυκα το μονο καλο που κανω πιστευω.Εκανα περσι μια καλη προσπαθεια εχασα περιπου 5 κιλα με γυμναστηριο δευτερα ως παρασκευη λιγα βαρη και περισσοτερο ποδηλατο λογω καποιον προβληματων που εχουν προκυψει απτο βαρος λογικα με τα γονατα μου,αλλιως θα ετρεχα και στον διαδρομο και στην διατροφη τα πηγαινα καλουτσικα αλλα προεκυψε ενα σοβαρο οικογενειακο θεμα και μου κατεστρεψε την ηδη χαμηλη μου ψυχολογια και το παρατησα.Η αληθεια ειναι οτι χρειαζομαι στηριξη εχω παει και σε ψυχολογο αλλα το μεγαλο κοστος δεν μου επετρεψε να συνεχισω τις συνεδριες.Ξερω οτι θα μου πειτε οτι πρεπει να το παρω αποφαση εγω πανω απο ολα και τα σχετικα τα ξερω ηδη αυτα παιδια το θεμα ειναι οτι δεν ξερω εαν μπορω εχω πιασει πατο δεν παει πιο κατω,να πω επισης οτι δεν εχω βοηθεια και στηριξη απο πουθενα ουτε απο γονεις ουτε συγγενεις(τα προβληματα που λεγαμε)μονο η κοπελα που ειμαστε και μενουμε μαζι(αρραβονιασμενοι)κανει οτι μπορει αλλα φαινεται οτι δεν φτανει αυτο.Φοβαμαι οτι θα κανω παλι μια προσπαθεια με gym και θα το αφησω ξανα χρειαζομαι καποιον να με σπρωχνει να με υποστιριζει να μην το αφησω αλλιως αργα η γρηγορα θα εχω σοβαροτερα προβληματα,ηδη δυσκολευομαι να παρω ανασα για παραδειγμα και ποιος μου λεει οτι οι αρτηριες μου δεν εχουν παθει ηδη καποια ζημια εστω μικρη λογω χοληστερινης?και προσπαθω αδικα?Δεν ξερω παιδια ειμαι πολυ λυπημενος για τον εαυτο μου για το πως εχω καταντησει.Θα σας γραψω κατα γραμμα τι λεει η λιπομετρηση μου και οτι ξεχασα να αναφερω που θα θελατε να ξερετε η οτι απορια εχετε μην διστασετε να με ρωτησετε.Σας ευχαριστω ολους.

    Κιλα:102
    Λιπος:33%
    Μυικη μαζα:66.2(δεν διευκρινιζει % η κιλα)
    Υγρασια:49.4
    Σπλαχνικο λιπος:11(μου ειπαν απτο gym οτι το φυσιολογικο ειναι 2)

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Θόδωρα όλα γίνονται. Μόνο του σπανού τα γένια δεν γίνονται.

    Εγώ ξεκίνησα από 101.5 κιλά στις 11.1.2009 και 14.5.2009 ήμουν 70 κιλά, αλλάζοντας για πάντα την ζωή μου. Ήμουν εθισμένος στο πολύ και στο καλό φαγητό, μόνο καλό μου το ότι δεν έπινα πολύ και δεν κάπνιζα πολύ (έπινα και κάπνιζα όμως).

    Αν χρειάζεσαι οπωσδήποτε ψυχολόγο τα δημόσια νοσοκομεία διαθέτουν, οπότε μπορείς να το ψάξεις εκεί.

    Εγώ προτείνω:
    1. Έναρξη γυμναστηρίου, χωρίς υπερβολές, με σύστημα και εντάξη στο ημερήσιό σου πρόγραμμα.
    2. Έναρξη κάποιας δραστηριότητας εκτός γυμναστηρίου, τις ημέρες που δεν θα πηγαίνεις εκεί.
    3. Μίλα με έναν διατροφολόγος. ΕΔΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΕΦΟΣΟΝ "ΝΟΣΕΙΣ" ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ, να σου πούμε έτσι αβίαστα ένα διατροφικό πλάνο. Είναι λάθος, ως και εγκληματικό (ωστόσο το medical disclaimer μας καλύπτει πλήρως). Το να αποκτήσεις ένα ισορροπημένο διατροφολόγιο με τις απαραίτητες προεκτάσεις για τους ανεβασμένος σου δείκτες, είναι το ζητούμενο κι όχι να κάνεις δίαιτα.
    4. ΒΑΛΕ ΣΤΟΧΟ.

    ΜΟΝΟ ο Θοδωρής μπορεί να σε εμποδίσει. Πάρε το απόφαση κι εμείς σε βοηθάμε όπου χρειάζεται και όπου πρέπει.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    30-04-18
    Posts
    4

    Default

    Σε ευχαριστω φιλε για την απαντηση,εχω παει και σε διατροφολογο εχω προγγραμα διατροφης και ολα τα σχετικα,εχω ψαχτει πριν μπω εδω και ζητησω βοηθεια δεν μπηκα τυχαια. Η αληθεια ειναι οτι περιμενα αρκετες γνωμες αντιθετως μονο εσυ ενδιαφερθηκες να μου πεις την αποψη σου.Να εισαι καλα φιλαρακι μου.

  4. #4
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Θοδωρή προτείνω να διαβάσεις πολλές φορές αυτά που έχεις γράψει και να πεισμώσεις πολύ περισσότερο. Όταν ακούω παιδιά συνομήλικα μου, πάνω κάτω, να φθάνουν σε ένα σημείο και να μην μπορούν να κάνουν τίποτα, εκνευρίζομαι με την απραξία τους.

    Εσύ το 'χεις καταλάβει, το θέλεις αλλά δεν το κάνεις γιατί θες ένα σπρώξιμο απ' ότι καταλαβαίνω. Θα δεις και στο γυμναστήριο θα γνωρίσεις ανθρώπους που θα σε ενθαρρύνουν και θα σε βοηθήσουν. Μπορείς να φτιάξεις ένα ημερολόγιο εδώ και θα λάβεις όση υποστήριξη και συμβουλές θες, πίστεψε με.

    Λοιπόν ξεκίνα και μη μασας, όπως και να 'χει εμείς εδώ είμαστε!

  5. #5
    Pumping Iron Kostas84's Avatar
    Join Date
    15-02-11
    Location
    Ηρακλειο,Κρητης
    Posts
    277

    Default

    Αν και ημουν στην θεση σου δυσκολευομαι να σου γραψω κατι , μαλλον γιατι οντως αν δεν το παρεις αποφαση ολα τα αλλα στα εχουν πει χιλιαδες φορες !
    Η ιστορια μου μπας και σου διδαξει κατι :
    Στην ηλικια σου ημουν στα 125 κιλα, ειμαι και 1,95 αλλα τα κιλα τα ειχα πανω μου .
    Παντα με ενδιεφερε το γυμναστηριο πηγαινα για κανα 2-3 μηνες και εφευγα , γιατι δεν με γεμιζε το περιβαλλον ή δεν εδειχναν ενδιαφερον.
    Μετα στρατος και πισω 130 κιλα .
    Αραβωνας και μετα δουλεια σε γραφειο ,μεσα σε 3 χρονια ειχα παει στα 162 κιλα ! (ετρωγα για γλυκο ενα προφιτερολ οικογενειακο )
    Γαμος ...και τα κιλα εκει 150-162 ! Ερχεται το θεμα παιδι..και σκεφτομαι "Αν ειμαι 160 κιλα ποσο θα αντεξω να χαρω τα παιδια μου; θα ζω ; θα μπορω να τρεξω μαζι τους; " Πρεπει σε καποια φαση να περασα και ενα ψιλο εφραγμα γιατι στα καλα καθουμενα υδρωσα αλλαφιασα και δεν μπορουσα να παρω ανασα .
    Εκει καπου εκοψα το τσιγαρο ,μανιωδης καπνιστης 3 πακετα ΚΑΜΕΛ την μερα. Και αρχισα την διατροφη με διαιτολογο...πηγα μεσα σε ενα χρονο 120 κιλα . ψιλο νορμαλ για μενα ,νομιζα !
    Αλλαξα δουλεια και πηγα σε χειρονακτικη , εμεινα σταθερος με μικρα σκαμπανεβασματα (125-132) τον Αυγουστο '17 εφτασα τα 142 ξανα...εκει και λογω δουλεια που ετρωγα και κοιμομουν , πηρα την αποφαση σε 1" να αλλαξω την ζωη μου !
    Αρχισα περπατημα και μετα τρεξιμο , εκανα μια αυστηρη διαιτα για να χασω τα πολλα και να νοιωσω ωραια ,πηγα 128 γραφτηκα σε ενα γυμναστηριο , οπου βρηκα μια οικογενεια ! Και ασχοληθηκα πιο συστιματικα με την αθληση , τρεξιμο !

    Εγω τωρα ειμαι 105 κιλα ,στα νορμαλ μου οπως λεει η διαιτολογος ,τρεχω σε αγωνες για την ορεξη μου αλλα παντα παω καλυτερα και παω συστηματικα γυμναστηριο 4 φορες την εβδομαδα ακομα και κομματια να ειμαι απο την δουλεια !
    Εχω 2 κορες και λενε "Θελω να τρεξω και γω με τον μπαμπα" αυτη ειναι η μεγαλυτερη ανταμοιβη που εχω λαβη ποτε μου και το μεγαλυτερο κινητρο για να παω παρακατω πιο δυνατα και πιο σωστα !!! (εξου και η υπογραφη μου)
    Ευχομαι να βρεις το κινητρο , την θεληση και να παρεις την αποφαση να τα αλλαξεις στην ζωη σου αυτα που σε χαλανε !
    "The world is changed by your example , not by your opinion!"
    -Paulo Coelho

  6. #6
    Junior Bodybuilder ArmEveryday's Avatar
    Join Date
    05-01-18
    Location
    Germany
    Posts
    226

    Default

    Το γυμναστηριο ειναι 1 λιθαρακι, για να αλλαξεις ριζικα πρεπει να αλλαξεις την καθημερινοτητα σου δηλ διαιτα, δραστηριοτητες, να εισαι στο ποδι ενεργητικος οσο μπορεις.. Μην το βλεπεις μονοπλευρα, οτι θα πας γυμναστηριο κ εφτιαξαν ολα, το τζυμ ποσο ειναι 30 λεπτα τη μερα 40 μαξ, Αν μετα τρως τον αμπακο, ή δεν κουνιεσαι καθολου κ κανεις καθιστικη ζωη δεν προκειται να δεις τρελες διαφορες... Γιατι οι παραπανω θερμιδες που καις με το τζυμ ευκολα αναπληρωνονται με μισο γευματακι τσακ μπαμ...

    Για μενα ξεκινα με πεζοποριες με καποιο φιλο ή την αραβωνιαστικια σου, σε χαλαρους ρυθμους διαιτα, λιγα βαρη κ χαλαρα χωρις αγχος, οσο πας αυξανεις σε βαθμο δυσκολιας... Αλλα με το αγχος κ τον πανικο δε γινεται τιποτα να ξες. Προσπαθησε γενικα να τα δεις λιγο πιο αισιοδοξα τα πραγματα, γιατι η ψυχολογια παιζει μεγαλο ρολο κ επηρεαζει κ το σωμα
    Last edited by ArmEveryday; 04-05-18 at 23:17.

  7. #7
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Δεν θέλω να εκφέρω ιατρική γνώμη αλλά δεν νομίζω να έχουν καμιά ζημιά οι αρτηρίες σου. Έχεις πολλά κιλά και γι' αυτό δυσκολεύεσαι να αναπνεύσεις. Αν θέλεις πάλι να σιγουρευτείς πήγαινε σε έναν καρδιολόγο.
    Όπως το βλέπω το γυμναστήριο απλώς δεν σε γεμίζει, συμβαίνει σε πολλούς, αν το κάνεις καταναγκαστικά λογικό είναι κάποια στιγμή να σταματήσεις. Βρες κάτι που να σ' αρέσει και να σε βοηθάει να ξεφύγεις, που γιατί όχι να περιμένεις με λαχτάρα να έρθει η ώρα που θα το κάνεις και αν μπορείς να το κάνεις παρέα με άλλους ακόμα καλύτερα. Θεωρώ ιδανικό για κάτι τέτοιο το ποδήλατο (το κανονικό, όχι το στατικό των γυμναστηρίων), μπορείς να ξεκινήσεις χαλαρά και να κάνεις όλο και μεγαλύτερες αποστάσεις, στις περισσότερες περιοχές υπάρχουν και ομάδες
    ανθρώπων που κάνουν μαζικά βόλτες.

  8. #8
    Pumping Iron Algebar's Avatar
    Join Date
    23-05-16
    Posts
    312

    Default

    Φίλε Θοδωρή να σου πω τη δική μου ιστορία για να σε ενθαρρύνω και να δεις ότι όλα γίνονται αν το θέλεις.

    Με 1,74 ύψος έφτασα κάποια στιγμή 45 χρονών και 153 κιλά με πολλά προβλήματα υγείας και η γιατρός που με παρακολουθεί με πίεζε να χάσω κιλά ή να κάνω χειρουργείο βαριατρικής . Έχασα καμιά δεκαριά κιλά με δίαιτα (από διατροφολόγους της συμφοράς) όπου και κόλλησα και το Φλεβάρη του 2016 ξεκίνησα γυμναστήριο για πρώτη φορά στη ζωή μου στα 143 κιλά και με το ζόρι περπατούσα στο διάδρομο με 5 χιλιόμετρα λαχανιασμένος και βάρη πολύ ελαφρά. Ευτυχώς με τη βοήθεια του φόρουμ έφτιαξα πρόγραμμα διατροφής και προπόνησης και δύο χρόνια μετά είμαι στα 100 κιλά με λίπος 20-22 % και ευελπιστώ να κατέβω σιγά σιγά στα 85 κιλά. Η αντοχή μου στην αερόβια άσκηση έχει αυξηθεί πάρα πολύ και τα βάρη με έχουν βοηθήσει να διατηρήσω τη μυική μου μάζα και στις περισσότερες ασκήσεις έχω διπλασιάσει τα κιλά που σήκωνα ενώ το γυμναστήριο και η υγιεινή διατροφή έχουν γίνει τρόπος ζωής.

    Πρέπει λοιπόν να το πάρεις απόφαση και να παλέψεις μόνος σου να αλλάξεις τη ζωή σου. Αν δεν μπορείς/θέλεις να φτιάξεις πρόγραμμα διατροφής μόνος σου βρες έναν καλό διατροφολόγο που θα σε παρακολουθεί και βρες μια μορφή άσκησης που σου αρέσει. Το gym είναι το καλύτερο αλλά αν το βαριέσαι δοκίμασε κολύμβηση, ποδηλασία ή ότι σου είναι ευχάριστο.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Προβλημα υγειας
    By Krawl in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 02-06-14, 21:38
  2. Παχυσαρκία - Help Me!!
    By psilos73 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 26-06-12, 23:11
  3. Οδηγίες για παχυσαρκία..
    By zeus in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 29
    Last Post: 22-02-11, 11:25
  4. Replies: 20
    Last Post: 23-02-10, 22:01
  5. Replies: 6
    Last Post: 13-11-08, 05:04

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •