Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1

    Default Πρωτεΐνη για αρχή /αποριες

    Καλησπέρα στο φόρουμ, μια μικρή εισαγωγή.
    Πριν 5 χρονιά ήμουν γύρω στα 90 κιλά (1.83)εκανα καθημερινά γυμναστική και αθλήματα, έλξεις αρκετές κάμψεις πολλές τέλος πάντων είχα μια καλή φυσική κατάσταση.
    Πλέον είμαι 75 έχω αδυνατησει,για έλξεις ούτε για αστείο νιώθω και πιο αδύναμος μετά από χαλαρή άσκηση μάλιστα ζορίζομαι, είχα και σοβαρούς τραυματισμούς από γόνατα χιαστους ως μια βαριά τενοντίτιδα στον ώμο πρόσφατα.

    Δεν έχω πάρει ποτέ σκόνη πρωτεΐνη, δεν γνωρίζω και τίποτα εξειδικευμένο, είδα κάποια βίντεο και πέρα από το θέμα της ενέργειας μου άρεσε πάρα πολύ η προσέγγιση για χτίσιμο και επούλωση μυών. Το βλέπω καθαρά για να ξαναβρώ μια τυπική φόρμα/γράμμωση και για την ταλαιπωρία με τους τραυματισμούς.

    1)Θέλω να μου προτείνετε κάποια πρωτεΐνη για αρχάριο, να πάρω κάποια από τις δημοφιλείς του σκρουτζ (τιμή και γεύση ψιλό αδιάφορα απλά να κάνει δουλειά)
    2) υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω (για τον οργανισμό?)
    3)δοσολογια κτλ θα έχει στις οδηγίες υποθέτω μικρή ποσότητα πριν την γυμναστική και κάποια μετά?
    4)κάτι άλλο?


    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    Καλησπέρα... Βασικά δεν υπάρχει...πρωτεΐνη για αρχάριους και προχωρημένους..η πρωτεΐνη συμπλήρωμα... Είναι μια μορφής σκόνης...που περιέχει.. Διατροφικά.. Στοιχεία... Ζωικής προέλευσης... Τροφής. ..και μας διευκολύνει.. Στο καθημερινό μας διατροφολογιο...όταν είναι ανεπαρκές... Και συμπληρώνουμε ενα στερεό γεύμα.. Η και μπαλωνουμε...συνήθως οι περισσότεροι αθλουμενοι..την βάζουν μετα την προπόνηση. Για άμεση απορρόφηση... Και μετα από μια ωρα περίπου.. Τρώνε το γεύμα τους. Επίσης οι περισσότεροι...περνούν whey. Για να αποφύγουν. Τα ζαχαρα.,και περριτες ..θερμίδες..που έχουν οι mass...
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  3. #3
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Γιάννη καλημέρα και καλό μήνα!!!

    Κάνεις κάποια μορφής άσκηση τώρα;! Είναι ζήτημα σημαντικό και θα πρέπει να το κοιτάξεις για να βοηθήσεις το σώμα σου με τους τραυματισμούς που έχεις.

    Από εκεί και πέρα πρέπει να κοιτάξεις συνολικά την διατροφή και να μην επικεντρωθείς σε ένα συμπλήρωμα. Κανένα συμπλήρωμα μεμονωμένα δεν κάνει θαύματα.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  4. #4

    Default

    Καλημέρα και ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.
    Mazda δεν κάνω κάτι ιδιαίτερο.

    2 φορές την βδομάδα 4 χιλιόμετρα περίπου 45 λεπτά χαλαρό τζοκινκ και λίγα σπριντ και 4 φορές ασκήσεις ενδυνάμωσης πόδια/ώμους (ανά ημέρα εναλλάξ τα μπερδεύω).
    Κυρίως με λάστιχα.

    Άκομα σε βάρη δεν έχω μπει ούτε δύσκολες ασκήσεις θέλω να ξεκινήσω σιγά σιγά.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρωτείνη σε σκόνη και απορίες
    By pluplu in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 9
    Last Post: 01-10-15, 13:25
  2. Μεταπροπονητικη Πρωτεϊνη και Αποριες
    By dimi1991 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 16-11-13, 11:54
  3. Αερόβια - Πρωτεϊνη και Απορίες
    By AvrilGR in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 9
    Last Post: 14-05-13, 10:39
  4. Απορίες για πρωτεΐνη και ξεκούραση
    By antoniss2k in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 23-07-11, 14:51
  5. Αποριες με πρωτεινη ..
    By purehate in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 04-01-11, 18:08

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •