Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 24 of 24
  1. #1
    New Member kostgeor's Avatar
    Join Date
    24-03-13
    Location
    Stuttgart
    Posts
    15

    Default Διατροφή!! Προπόνηση Crossfit και άρση βαρών.

    Κατ αρχάς χαιρετίσματα από την στουτγάρδη της γερμανίας. Ονομάζομαι κώστας και είμαι 30 χρόνων και ύψος 180 και 83 κγ. Γενικά προσπαθώ το τελευταίο διάστημα να αυξήσω λίγο την δύναμη μου και αυτό συνεπάγεται με περισοτερο φαγητό. Την συγκεκριμένη περίοδο προπονούμε 4-5 φορές την βδομάδα και τρώω 3700 και θερμίδες. 475 γρ υδατάνθρακες, 285 γρ πρωτεΐνη και 85 γρ λίπος. Αλλά μέχρι στιγμή δεν έχω δει κάποια αποτελέσματα.
    Πρωινό: 2 αυγά τηγανισμένα σε μια κουταλιά ελαιόλαδο με 2 τορτίλιες και μια μπανάνα και 120 γρ βατόμουρα.
    μεσημεριανό: 400 γρ βρασμένο πάσματι ρύζι με 200 γρ κοτόπουλο 100gr βρασμένα λαχανικά και σαλάτα
    μετά την προπόνηση: Shaker 100 γρ hard gainer extreme από my protein και ένα powerade κατά την διάρκεια της προπόνησης
    βραδινό το ίδιο με το μεσημεριανό συνήθως


    Τι κάνω λάθος ??

  2. #2
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Τι προπονηση κανεις? Τι στοχους εχεις? Το να αυξησω λιγο την δυναμη μου απο μονο του δεν λεει κατι. Θελεις να ανεβασεις τα βασικα lifts δηλαδη?

  3. #3
    New Member kostgeor's Avatar
    Join Date
    24-03-13
    Location
    Stuttgart
    Posts
    15

    Default

    Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση! Η προπόνηση που κάνω έχει πάντα αρχικά snatch η clean η jerk και μετά καθίσματα είτε Front είτε back. Και τέλος κοιλιακούς, ραχιαιους ελξεις η πίεσης στήθους.
    Βασικά Lifts
    Back squat: 145 kg
    Front squat: 125 kg
    Overheard squat: 100 kg
    Clean and jerk: 105 kg
    Jerk: 110 kg
    Snatch: 82,5 kg
    Power Snatch: 70 kg
    Power clean:100 kg
    Deadlifts: 180 kg
    Bench press: 95 kg
    Πάνω κάτω όλα αυτά κάνω κατά την διάρκεια της βδομάδας!
    Θέλω να αυξήσω τα kg σε snatch και c&j κυρίως! Τα kg που σηκώνω νομίζω σχετικά είναι καλά!! Αλλά είμαι στάσιμος περίπου 6 μήνες τωρα!! Και δεν ξέρω αν φταιει η διατροφή η πρέπει να επικεντρωθώ σε κάποιες κινησεις συγκεκριμένα!

  4. #4
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Πόσο καιρό ακολουθείς αυτή τη διατροφή και κάθε πόσο ζυγίζεσαι;
    Στη ζυγαριά 'η/και στον καθρεύτη είδες καθόλου διαφορά;

  5. #5
    New Member kostgeor's Avatar
    Join Date
    24-03-13
    Location
    Stuttgart
    Posts
    15

    Default

    Την διατροφή αυτή την ακολουθώ τώρα σχεδόν 2 μήνες. Βασικά μετά το τέλος του crossfit open. Εκεί ήταν που κατάλαβα ότι πρέπει να αυξήσω την δύναμη μου έτσι ώστε να μπορώ να σηκώνω περισότερα kg σε βασικές ασκήσεις του crossfit . Γενικά ζυγίζομαι 1 φορά την βδομάδα. Διάφορα στην ζυγαριά δεν είδα στον καθρέφτη κάτι γίνετε νομίζω

  6. #6
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Φίλε μου αν με αυτή την διατροφή είσαι 83 κιλά και κάνεις τα κιλά που λες τότε πας για Advanced επίπεδο τον επόμενο χρόνο.

    Η διατροφή σου δεν είναι καλή και δεν ξέρω κατά πόσο είναι στις 3700 θερμίδες.

    Σίγουρα πρέπει να φτιάξεις μια σωστή διατροφή και σίγουρα να μπεις σε ένα πρόγραμμα αντίστοιχο των στόχων σου.

  7. #7
    Pumping Iron Mariosko's Avatar
    Join Date
    11-01-15
    Posts
    392

    Default

    Είναι σίγουρο πως η στασιμότητα οφείλεται στο πρόγραμμα προπόνησης οι θερμίδες σου και η πρωτεΐνη σου είναι υπεραρκετές για να δυναμώσεις στο επίπεδο που είσαι. Αν θες γράψε μας αναλυτικά τι κάνεις σε μια εβδομάδα προπόνησης πχ σετ επαναλήψεις κιλά κτλπ ..
    Γενικά είναι εύκολο για κάποιον που κάνει προπόνηση να πιάσει αυτά τα κιλά σε αυτές τις ασκήσεις μετά για να ανέβεις παραπάνω θέλει αλλαγές στον τρόπο προπόνησης. Γνώμη μου είναι να επικεντρωθεις να ανεβάσεις squat και deadlift και θα ανέβεις σε όλες τις ασκησεις. Για παράδειγμα αν κάνεις ένα πρόγραμμα powerlifting για λίγους μήνες και το squat σου πάει από 145 στα 170 και το deadlift από 180 στα 200
    θα έχεις ανεβάσει και το clean n jerk σου ακόμα και να μην έχεις κάνει ούτε μια επανάληψη αυτούς τους μηνες

  8. #8
    Pumping Iron
    Join Date
    12-08-11
    Location
    Ηράκλειο κρήτης
    Posts
    334

    Default

    Τα olympic lifts πως τα προπονεις? Μονος, στο crossfit η σε ομαδα αρσης βαρων?
    lift light, till you can lift right..

    If you haven't failed, you haven't lived..

  9. #9
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Quote Originally Posted by Mariosko View Post
    Για παράδειγμα αν κάνεις ένα πρόγραμμα powerlifting για λίγους μήνες και το squat σου πάει από 145 στα 170 και το deadlift από 180 στα 200
    θα έχεις ανεβάσει και το clean n jerk σου ακόμα και να μην έχεις κάνει ούτε μια επανάληψη αυτούς τους μηνες
    Εξαρτάται απο τους στόχους του καθενός, αν στόχος είναι η άρση βαρών τότε το πρόγραμμα powerlifting δεν θα τον ωφελήσει και ίσως τον πάει πίσω γιατί το να ανεβάσεις κιλά στο clean and jerk πχ θεωρώ είναι πιο δύσκολο και λόγω τεχνικής, γιαυτό και απαιτεί περισσότερο χρόνο.

  10. #10
    New Member kostgeor's Avatar
    Join Date
    24-03-13
    Location
    Stuttgart
    Posts
    15

    Default

    Quote Originally Posted by Down View Post
    Φίλε μου αν με αυτή την διατροφή είσαι 83 κιλά και κάνεις τα κιλά που λες τότε πας για Advanced επίπεδο τον επόμενο χρόνο.

    Η διατροφή σου δεν είναι καλή και δεν ξέρω κατά πόσο είναι στις 3700 θερμίδες.

    Σίγουρα πρέπει να φτιάξεις μια σωστή διατροφή και σίγουρα να μπεις σε ένα πρόγραμμα αντίστοιχο των στόχων σου.
    Μετράω κανονικά θερμίδες και προσπαθώ να τρώω 3700 θερμιδες καθημερινά!! Το ξέρω πως μπορώ να την φτιάξω να είναι καλύτερη, απλά δεν ξέρω πχ αν πρέπει να αυξήσω τα φρούτα (πχ 4 την ημέρα) να βάλω καλύτερους υδατάνθρακες κτλ

  11. #11
    New Member kostgeor's Avatar
    Join Date
    24-03-13
    Location
    Stuttgart
    Posts
    15

    Default

    Quote Originally Posted by g_dask View Post
    Τα olympic lifts πως τα προπονεις? Μονος, στο crossfit η σε ομαδα αρσης βαρων?
    Μόνος μου τα προπόναω!! Αρκετά βιντεάκια από το YouTube και τα κάνω

  12. #12
    Pumping Iron
    Join Date
    12-08-11
    Location
    Ηράκλειο κρήτης
    Posts
    334

    Default

    Αν σε ενδιαφερουν πρωτιστως τα olympic lifts πρεπει να εστιασεις στην τεχνικη, drills και λοιπα, δεν ειναι τοσο διατροφικο το θεμα. Μερικα sessions με ενα εμπειρο coach θα μπορουσαν να εκτιναξουν την τεχνικη σου.
    lift light, till you can lift right..

    If you haven't failed, you haven't lived..

  13. #13
    New Member kostgeor's Avatar
    Join Date
    24-03-13
    Location
    Stuttgart
    Posts
    15

    Default

    δευτέρα
    Snatch balance + zotts press (3+3)x3
    Pause snatch balance + snatch balance (1+1)x5
    Snatch to 2" squat + snatch to parallel + snatch with 3 sec pause x 3 sets
    snatch 3x2
    Pause front squat+front squat 5 set

    3 sets
    hip extension x 10
    side plank 60 sec
    ring rows x 10

    τρίτη
    DB hammer curl into strict press while in split jerk
    clean + front squat + push press + push jerk + jerk x 6 sets
    slow clean deadlift at 2" deficit 4x2
    3 sets
    DB weighted sit ups x 10
    lunge into high pull x 7 each leg
    reverse hypers x 10

    τετάρτη
    High hang power snatch 3x3
    snatch high pull + hang snatch + snatch x 5 sets
    back squat 8,6,4,8,6,4,4
    3 sets
    heavy kB swings x 25
    push ups x 10
    KB side bend 30 sec

    πέμπτη
    Rest day

    jogging or yoga


    παρασκευή
    Snatch balance 3,3,3,2,2,2,1,1,1
    pause tempo clean & Jerk (2+1)x3
    Pause power clean + clean+ power jerk + jerk (1+1+1+1)x5
    snatch pull 5X3

    3 sets
    Hollow hold 3x45
    bulgarian split squats 6-8
    supinated bent over barbell row x10



    σάββατο
    Max out day
    Snatch max for the day
    clean & jerk max for the day
    front squat max for the day
    back and abs of my choice


    κυριακή
    rest day

  14. #14
    New Member kostgeor's Avatar
    Join Date
    24-03-13
    Location
    Stuttgart
    Posts
    15

    Default

    Quote Originally Posted by Mariosko View Post
    Είναι σίγουρο πως η στασιμότητα οφείλεται στο πρόγραμμα προπόνησης οι θερμίδες σου και η πρωτεΐνη σου είναι υπεραρκετές για να δυναμώσεις στο επίπεδο που είσαι. Αν θες γράψε μας αναλυτικά τι κάνεις σε μια εβδομάδα προπόνησης πχ σετ επαναλήψεις κιλά κτλπ ..
    Γενικά είναι εύκολο για κάποιον που κάνει προπόνηση να πιάσει αυτά τα κιλά σε αυτές τις ασκήσεις μετά για να ανέβεις παραπάνω θέλει αλλαγές στον τρόπο προπόνησης. Γνώμη μου είναι να επικεντρωθεις να ανεβάσεις squat και deadlift και θα ανέβεις σε όλες τις ασκησεις. Για παράδειγμα αν κάνεις ένα πρόγραμμα powerlifting για λίγους μήνες και το squat σου πάει από 145 στα 170 και το deadlift από 180 στα 200
    θα έχεις ανεβάσει και το clean n jerk σου ακόμα και να μην έχεις κάνει ούτε μια επανάληψη αυτούς τους μηνες
    Mariosko σου έκανα ποστ πιο κάτω το πρόγραμμα που ακολουθώ. πχ αυτό ήταν για αυτήν την βδομάδα

  15. #15
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Πολυ δυνατος μπραβο!!! Και εγω πιστευω οτι δεν ειναι θεμα διατροφης. Αν βρεις εναν προπονητη στην αρση βαρων θα ανεβαινουν πολυ τα lift σου. Παντως σχετικα με το powerlifting δεν θα επηρεασει αρνητικα την αρση βαρων. Οι περισσοτεροι αρσιβαριστες πλεον κανουν και powerlifting, και ειναι και σε κορυφαιο επιπεδο και στα 2 αθληματα (πχ Τασος Τριανταφυλλου)

  16. #16
    New Member kostgeor's Avatar
    Join Date
    24-03-13
    Location
    Stuttgart
    Posts
    15

    Default

    Quote Originally Posted by dimitris_powerlifter View Post
    Πολυ δυνατος μπραβο!!! Και εγω πιστευω οτι δεν ειναι θεμα διατροφης. Αν βρεις εναν προπονητη στην αρση βαρων θα ανεβαινουν πολυ τα lift σου. Παντως σχετικα με το powerlifting δεν θα επηρεασει αρνητικα την αρση βαρων. Οι περισσοτεροι αρσιβαριστες πλεον κανουν και powerlifting, και ειναι και σε κορυφαιο επιπεδο και στα 2 αθληματα (πχ Τασος Τριανταφυλλου)
    Σε ευχαριστώ!! Με την ζάχαρη τι παίζει; Εννοώ πχ αν τρώω 4 φρούτα την ημέρα και υπόλοιπο φαγητό μπορεί να περνώ μέχρι 150 γρ ζάχαρη! Διαχωριζεται το σύνολο σε Φρουκτόζη από φρούτα γλυκόζη από τα υπόλοιπα σωστά ;; Τα προσέχουμε αυτά γενικά η όχι ;

  17. #17
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Οχι μην κολλας το μονο σιγουρο ειναι οτι με τοση προπονηση μια μεριδα φρουτων την μερα μονο καλο θα σου κανουν. Εγω τρωω ενα φρουτο με το πρωινο, ενα μεταπροπονητικα με την πρωτεινη και ισως φαω και κανενα σαν σνακ. Με 1-2 μπανανες και κανενα πορτοκαλι/μηλο η φραουλες τωρα που καλοκαιριαζει εισαι μια χαρα.

  18. #18
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Εγώ πάντως την διατροφή θα την άλλαζα, απ' την στιγμή που είσαι σε κάποιο επίπεδο και θες να ανέβεις δεν γίνεται να πηγαίνεις έτσι.

    Πρωτεϊνη hard gainer για ποιο λόγο; Βάλε μια απλή whey και μια μπάνανα μεταπροπονητικά.

    Το πρωϊ η πρωτεϊνη είναι λίγη στο γεύμα. Εγώ θα βαζα 4 ασπράδια και 2 κρόκους όχι τηγανητά, βρώμη αντί για τορτίγιες και ή βατόμουρα ή μπανάνα.
    Επίσης 400γρ βρασμενο ρύζι δεν είναι η ίδια ποσότητα κάθε φορά, μπορεί να είναι 100 μπορεί και 120γρ ωμό ρύζι. Ζύγισε το ωμό καλύτερα.
    Πριν τον ύπνο θα έβαζα και ένα γιαούρτι με ξηρούς καρπούς. Και θα είχα 3 κύρια γευμάτα, κότοπουλο-ρύζι πχ.

    Είσαι σίγουρος ότι είναι 3700 θερμίδες; Πότε ξεκίνησες να κάνεις αυτή την διατροφή, πόσα κιλά ήσουν;

  19. #19
    New Member kostgeor's Avatar
    Join Date
    24-03-13
    Location
    Stuttgart
    Posts
    15

    Default

    Quote Originally Posted by Down View Post
    Εγώ πάντως την διατροφή θα την άλλαζα, απ' την στιγμή που είσαι σε κάποιο επίπεδο και θες να ανέβεις δεν γίνεται να πηγαίνεις έτσι.

    Πρωτεϊνη hard gainer για ποιο λόγο; Βάλε μια απλή whey και μια μπάνανα μεταπροπονητικά.

    Το πρωϊ η πρωτεϊνη είναι λίγη στο γεύμα. Εγώ θα βαζα 4 ασπράδια και 2 κρόκους όχι τηγανητά, βρώμη αντί για τορτίγιες και ή βατόμουρα ή μπανάνα.
    Επίσης 400γρ βρασμενο ρύζι δεν είναι η ίδια ποσότητα κάθε φορά, μπορεί να είναι 100 μπορεί και 120γρ ωμό ρύζι. Ζύγισε το ωμό καλύτερα.
    Πριν τον ύπνο θα έβαζα και ένα γιαούρτι με ξηρούς καρπούς. Και θα είχα 3 κύρια γευμάτα, κότοπουλο-ρύζι πχ.

    Είσαι σίγουρος ότι είναι 3700 θερμίδες; Πότε ξεκίνησες να κάνεις αυτή την διατροφή, πόσα κιλά ήσουν;
    Ναι 3700 είναι!! Τίς μετράω με το my fitness pal!! Ήμουνα 81 και ανέβηκα στα 84!! Απλά τρώω λίγο σωστά φαγητά για να φτάσω τις θερμίδες..
    πχ χθες έφαγα

    Πρωινό
    2 αυγά τηγανητά σε μια κουτάλια ελαιόλαδο
    1 μπανάνα και 125 γρ βατόμουρα
    2 τορτίγιας
    50 γρ hard gainer extreme σε 300 γρ γάλα ρυζιού

    Μεσημεριανό
    400γρ ρύζι βραστό
    200γρ διαφορά λαχανικά βραστά (φασολάκι καρότα και καλαμπόκι)
    200 γρ κοτόπουλο

    Πριν την προπόνηση
    Μπανάνα

    Κατά την διάρκεια
    Powerade

    Μετά την προπόνηση
    100 γρ hard gainer

    Βραδινό
    400γρ ρύζι
    150γρ κοτόπουλο
    1 κουτάλια ελαιόλαδο
    200 γρ λαχανικά

    Κάπως έτσι πάει όλη η βδομάδα

  20. #20
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Οι 800 κοντά θερμίδες είναι απ' την hard gainer όμως. Το βρίσκω υπερβολικό να τρως 3700 θερμίδες την ημέρα, αφού θα βάζεις περίπου 4 κιλά το μήνα έτσι θα αρχίσεις να λιπώνεις σύμφωνα με αυτά που τρως.

    Εγώ στην θέση σου θα πήγαινα κάπου στις 3300 θερμίδες, κάπως έτσι:

    Quote Originally Posted by kostgeor View Post
    Ναι 3700 είναι!! Τίς μετράω με το my fitness pal!! Ήμουνα 81 και ανέβηκα στα 84!! Απλά τρώω λίγο σωστά φαγητά για να φτάσω τις θερμίδες..
    πχ χθες έφαγα

    Πρωινό
    2 αυγά και 4 ασπράδια
    1 μπανάνα ή 125 γρ βατόμουρα
    βρώμη

    2ο γεύμα
    400γρ ρύζι βραστό
    200γρ διαφορά λαχανικά βραστά (φασολάκι καρότα και καλαμπόκι)
    150 γρ κοτόπουλο
    1 κουτάλια ελαιόλαδο

    Πριν την προπόνηση (εφόσον έχουν περάσει 3 ώρες απ' το 2ο γεύμα και είναι τουλάχιστον 1 ώρα προ-προπονητικά)
    400γρ ρύζι βραστό
    200γρ διαφορά λαχανικά βραστά (φασολάκι καρότα και καλαμπόκι)
    150 γρ κοτόπουλο
    1 κουτάλια ελαιόλαδο

    Κατά την διάρκεια
    Powerade (αν βλέπεις οτι σε βοηθάει κράτα το)

    Μετά την προπόνηση
    1 σκουπ whey (όχι hard gainer)
    1 μπανάνα


    Βραδινό
    400γρ ρύζι
    150γρ κοτόπουλο
    1 κουτάλια ελαιόλαδο
    200 γρ λαχανικά

    Πριν τον ύπνο
    Γιαούρτι
    Αμύγδαλα


    Κάπως έτσι πάει όλη η βδομάδα
    Οι πόσοτητες που έβαλα είναι κατα προσέγγιση, η πρωτεϊνη είναι υπερβολικά ψηλά στο 3,5xbw. Εγώ θα έβαζα μαξ 200γρ στα κιλά σου, το λίπος όπως είναι, και το υπόλοιπο υδ/κας.
    Last edited by Down; 03-05-18 at 21:47.

  21. #21
    New Member kostgeor's Avatar
    Join Date
    24-03-13
    Location
    Stuttgart
    Posts
    15

    Default

    Quote Originally Posted by Down View Post
    Οι 800 κοντά θερμίδες είναι απ' την hard gainer όμως. Το βρίσκω υπερβολικό να τρως 3700 θερμίδες την ημέρα, αφού θα βάζεις περίπου 4 κιλά το μήνα έτσι θα αρχίσεις να λιπώνεις σύμφωνα με αυτά που τρως.

    Εγώ στην θέση σου θα πήγαινα κάπου στις 3300 θερμίδες, κάπως έτσι:



    Οι πόσοτητες που έβαλα είναι κατα προσέγγιση, η πρωτεϊνη είναι υπερβολικά ψηλά στο 3,5xbw. Εγώ θα έβαζα μαξ 200γρ στα κιλά σου, το λίπος όπως είναι, και το υπόλοιπο υδ/κας.
    Ωραίος!! Σε ευχάριστω πόλυ!! Το ρύζι δεν είναι υπερβολικό;; Πχ να τρώω και γλυκοπατάτες η κινοα;; Αλλά αυτά στα 100 γρ έχουν λιγότερες θερμίδες και λιγότερους υδατάνθρακες!!

  22. #22
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Εννοείται, βάλε και γλυκοπατάτα/πατάτα/μακαρόνια ολικής όχι μόνο ρύζι, όπως και μοσχάρι/χοιρινό/ψάρι. Μεταπροπονητικά πχ. μοσχάρι-γλυκοπατάτα είναι τούμπανο.
    Δεν θα είναι ακριβώς ίδιες ποσότητες ρύζι/πατάτα/μακαρόνι.

    Η Ειρήνη εδώ τα εξήγει πολύ καλύτερα Διατροφικές Στρατηγικές Bodybuilding Για Κάθε Στόχο!

  23. #23
    New Member kostgeor's Avatar
    Join Date
    24-03-13
    Location
    Stuttgart
    Posts
    15

    Default

    Σε ευχαριστώ ρε φίλε πραγματικά για την βοηθεια!! Μερικές φορές οι λεπτομέρειες κάνουν την διαφορά

  24. #24
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Μακάρι να σε βοήθησουν, βασικά πράγματα θα έλεγα αφού απέχω πολύ απ' το να δίνω συμβουλές για λεπτομέρειες. Το επίπεδο σου είναι πολύ καλό πιστευώ, κράτα μας ενήμερους για την πρόοδο σου!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αρση βαρων, διατροφη και συμπληρωματα
    By katerinaluna in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 6
    Last Post: 27-02-18, 16:51
  2. Άρση Βαρών Στη Θεσσαλονίκη
    By thanos4 in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 1
    Last Post: 06-07-16, 20:36
  3. Άρση Βαρών Στο Ηράκλειο Κρήτης
    By minime in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 22-04-11, 09:29
  4. Άρση Βαρών - Πρόγραμμα για αρχάριους.
    By Crimson in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 0
    Last Post: 17-11-06, 19:42

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •