Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Default Skinny fat. Τι διατροφή και πρόγραμμα;

    Αρχικά θα ήθελα να καλησπερισω το φόρουμ μιας και μετά από πολύ lurking είναι η πρώτη μου δημοσίευση.

    Λίγα λογικά για μένα. 33 ετών, 1.70, 66 κιλά καθιστική ζωη, δύο πακέτα τσιγάρα την ημέρα.

    Παίρνω την απόφαση, κόβω τσιγάρο πριν από 200 περίπου μέρες, αλλά στο πρώτο τρίμηνο έβαλα 12 κιλά μιας και ως αντικατάσταση του τσιγάρου έτρωγα σαν να μην υπάρχει αύριο. Κάπου εκεί αρχές Ιανουαρίου, μπαίνω στο γυμναστήριο όπου και συνεχίζω να πηγαίνω κάνοντας τρεις σκληρές προπονήσεις την εβδομάδα.

    Στο πενταμηνο αυτό που κάνω γυμναστική, βλέπω πολύ μεγάλη βελτίωση στο σώμα μου. Το αδύνατο "παιδί" είναι πλέον άντρας, και αυτό μου αρέσει. Αυτό που δεν μου αρέσει είναι ότι η κοιλιά που έβαλα κατά τον γαστρικό μαραθώνιο, δεν λέει να υποχωρήσει και κάπου εδώ βάζω το ερώτημα μου.

    Αυτή τη στιγμή είμαι 1.70, 78 κιλά με 25% λίπος, το οποίο βρίσκεται μόνο κοιλιά. Τα κιλά μου είναι σταθερά το τελευταίο τρίμηνο, ίσως και παραπάνω. Συνεχίζω την δίαιτα που κάνω αυτή τη στιγμή με την οποία υπάρχει αύξηση μυικου ιστού και παραμονή στο ίδιο βάρος και περιμένω σιγά σιγά μετατροπή, ή πρέπει να ρίξω θερμίδες για να φύγει η μπακα;

    Διατροφή δεν κάνω αυστηρή, προσπαθώ να τρώω περί τα 150γρ πρωτεΐνης, καθαρά φαγητά κατά βάση υγειηνα , χωρίς γλυκά ψωμιά κτλ. Η προπόνηση είναι σκληρή, και παρατηρώ ότι χρειάζομαι μερικές μέρες απόθεραπείας μιας και πάντα πονάω την επόμενη, ακόμα και τώρα πέντε μήνες μετά.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Kαλώς όρισες (και ως μέλος) στο φόρουμ!

    Η λύση στο πρόβλημά σου φίλε μου είναι αυτή :

    Ξεκινάς να τρως με πρόγραμμα, δηλαδή θα υπάρχει συγκεκριμένο πλάνο , ώστε να ξέρεις να τρως αυτό κι αυτό , μετρημένα και οργανωμένα. Δεν αρκεί να τρως υγιεινά. Άνετα με τα υγιεινά διατηρείς την κοιλιά.

    Δεν υπάρχει λόγος να περιμένεις να μετατραπει η μπάκα σε τι; Σε μυς; Αυτό δεν θα γίνει ποτέ. Θα βάζεις μυς και το λιπος θα παραμένει σταθερό αν συνεχίσεις να τρως ότι τρως.
    Για να χάσεις λίπος πρεπει να τρως λιγότερο απ οσο χρειάζεται το σωμα για να διατηρει το βάρος. Αν δεν θες να μετρας θερμιδες, γραψε σε ενα χαρτι ακριβως ποσοτητες που τρως και μειωσε στο μισο τις ποσοτητες υδατανθρακα (ενας πολυ απλος μπακαλιστικος τροπος) ή βγάλε τον υδατάνθρακα σε 2 γευματα (αν τρως 6) τα οποια ειναι μακρια απο την προπονηση.

    Το δεύτερο εργαλείο ειναι η αερόβια. Αν δεν κάνεις ξεκίνα με 4 φορές την εβδομάδα 30 λεπτες ή (ακομα καλυτερα) 2 30 λεπτες και 2 20 λεπτες διαλειμματικές.

    (Skinny fat πάντως δεν λέγεσαι -πλέον-. Θα ήσουν αν το σώμα σου ήταν αυτο που λεμε αδυνατο χοντρό, να φαινεσαι αδυνατος και παραλληλα να μην εχεις μυικη μαζα)

    Καλή διαμονή.
    Last edited by Kardoula; 03-05-18 at 11:27.

  3. #3

    Default

    Ευχαριστώ πολύ για την ενδελεχή σου ανάλυση. Μια ερώτηση πάνω σε αυτά. Αν κάνω υποθερμιδικη δίαιτα όπως προτείνεις, θα μπορώ να συνεχίσω να αυξανω τον μυϊκό μου ιστό ταυτόχρονα; η απλά θα γίνεται τόνωση αυτού και ελάττωση του ποσοστού λίπους;

    Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός, απλά ψάχνω να βρω την χρήση τομή αν υπάρχει αυτή, και να θέσω τις προτεραιότητες μου.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Είσαι αρχάριος το οποίο σημαίνει πως ακόμα και σε δίαιτα μπορείς να ανεβάσεις μυικότητα.
    Οι περισσότεροι φοβούνται να κάνουν υποθερμιδική διατροφή φοβούνται μη χασουν μυς, αλλά δεν είναι έτσι τα πράγματα..
    Θέσε τον βασικό σου στόχο, ο οποιος ειναι να χάσεις λιπος, παράλληλα κανε βάρη και το αποτελεσμα θα ειναι αυτο που εχεις στο μυαλο σου.
    Τα πραγματα ειναι απλα.

  5. #5
    Junior Bodybuilder ArmEveryday's Avatar
    Join Date
    05-01-18
    Location
    Germany
    Posts
    226

    Default

    αν εισαι σκινυ φατ προσπαθησε να μειωσεις λιγο θερμιδες κ προσεχε διατροφη να γραμμωσεις οσο μπορεις κ απο χειμωνα να μπεις σε ογκο για να παρεις μαζα.

    με λιγα λογια να καψεις οτι λιπος εχεις κ μετα να πας καθαρος απο λιπος να χτισεις μυες, αλλιως θα ειναι δωρον αδωρον. Εγω αυτο το διαστημα αυτο κανω

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by ArmEveryday View Post
    αν εισαι σκινυ φατ προσπαθησε να μειωσεις λιγο θερμιδες κ προσεχε διατροφη να γραμμωσεις οσο μπορεις κ απο χειμωνα να μπεις σε ογκο για να παρεις μαζα.

    με λιγα λογια να καψεις οτι λιπος εχεις κ μετα να πας καθαρος απο λιπος να χτισεις μυες, αλλιως θα ειναι δωρον αδωρον. Εγω αυτο το διαστημα αυτο κανω
    Tι να γραμμώσει ο skinny fat?!!!
    Τα μπέρδεψες και μπερδεύεις και το παιδί που προσπαθεί να βρει μια άκρη.



    Φίλε μου τα πράγματα είναι απλά
    1)προσδιόρισε τον στόχο σου (στην προκειμένη μείωση σωματικού λίπους)
    2) παράλληλα κάνε προπόνηση με βάρη
    3) πρόσθεσε αερόβια
    4) ακολούθησε με συνέπεια διαιτολόγιο ελαφρά υποθερμιδικό
    5) όσο προχωρας κανεις αλλαγες

  7. #7

    Default

    Ακολούθησα τη συμβουλή σου, στο μπακάλικο στυλ, τρώω τα ίδια πράγματα, υδατάνθρακας στο μισό. Και συνεχίζω να βλέπω βελτίωση στο σώμα μου, και η κοιλιά έχει αρχίσει να πέφτει.

    Επι του συνόλου βάση της ζυγαριάς είμαι γύρω στα 2,5 κιλά κάτω, και 2% λιγότερο σωματικό λίπος.

  8. #8
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Συνέχισε με αυτή τη μέθοδο και μην βιαστείς να μπεις σε υπερθερμιδική δίατροφή για όγκο.
    Αφού χάσεις τα κιλά που θέλεις να χάσεις σε λίπος συνέχισε ισοθερμιδικά και σταδιακά μάθε να μετράς και θερμίδες και μακροστοιχεία.
    Θα σε βοηθήσουν στη συνέχεια να ξέρεις τι σημαίνει θα κόψώ πχ 200 θερμίδες από τη διατροφή μου ή/και θα μειώσω τον υδατάθρακά κατά Χ%.

    Έτσι θα διατηρηθείς σε σχετικά χαμηλό λίπος


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρόγραμμα Γυμναστικής Για Skinny-Fat
    By ZisisC in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 12
    Last Post: 28-12-16, 22:25
  2. Διατροφή για Skinny Fat - Απόψεις
    By Straus in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 17-07-16, 00:15
  3. Συμβουλές στην Διατροφή Όγκου μου (Skinny)
    By Kon in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 9
    Last Post: 01-04-16, 11:45
  4. Διατροφή και Προπόνηση Για Skinny Fat
    By dwade in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 14
    Last Post: 29-07-13, 22:18
  5. Διατροφή - Skinny Fat
    By fitnesss in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 01-04-13, 20:21

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •