Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    New Member
    Join Date
    05-04-18
    Posts
    15

    Smile Πρόγραμμα όγκου-δύναμης

    Γεια σας,άνοιξα thread γιατί στα σχόλια δεν έπαιρνα απάντηση μάλλον γιατί δεν το βλέπατε(δεν ξέρω,υποθέτω).
    Θα ήθελα την γνώμη σας για το πρόγραμμα που μου έχει βάλει ο γυμναστής.Είμαι 186 και περίπου 65 κιλά.Έκανα ένα κυκλικό για 5-6 φορές και μετά μου άλλαξε το πρόγραμμα.
    1)Πιέσεις ίσιο μπάρα 3χ10
    πιεσεις επικλινη μπαρα 3χ10
    εκτάσεις επικλινή 3χ10
    Peck deck 3χ10

    2)Εμπροσθολαίμιες τροχ. 3χ10
    Κωπηλατική τροχ 3χ10
    Κωπηλατική αλτήρα 3χ10
    Ανοιχτή κωπηλατική μπάρα 3χ10
    Κλειστές έλξεις τροχ 3χ10

    3)έλξεις δικεφ μπάρα 3χ10
    σφυριά 3χ10
    Lary Scott 3x10(μπάρα ή αλτήρες)
    πιέσεις τρικεφ.τροχ 3χ10
    εκτάσεις πίσω κεφάλι 3χ10(αλτήρες)
    kick backs 3x10

    4)leg press 3x10
    leg extension 3x10
    leg curl 3x10
    γάμπες 3χ15
    Πιέσεις ώμων 3χ10
    Εκτάσεις 3χ10
    Προτάσεις 3χ10
    Γυμνάζομαι 4 φορές την εβδομάδα κι έχω στόχο να πάρω κιλά γιατί είμαι αρκετά αδύνατος(το λέω μήπως έχει σημασία).
    Βλέπετε κάποιο πρόβλημα όσον αφορά το συγκεκριμένο πρόγραμμα;Και πως πιστεύεται ότι πρέπει να κάνω τα διαλείμματα ανάμεσα στις μέρες;(1,2-διαλειμμα-3,4-διάλειμα,διάλειμα την εβδομάδα; γιατί διάβασα σε ένα thread ότι δεν πρέπει να γυμνάζω τον άνω κορμό 2 συνεχόμενες μέρες)Είμαι 18 χρονών.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Last edited by mofaaa; 05-05-18 at 02:39.

  2. #2
    New Member
    Join Date
    04-12-15
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    87

    Default

    Αγαπητέ φίλε,
    πιστεύω ότι θα σου πουν και άλλοι μια άποψη, αλλά έχω προσωπικά βαρεθεί να βλέπω "σπασμένα" προγράμματα.
    Ο αρχάριος ξεκινά ΠΑΝΤΑ με 3 προπονήσεις την εβδομάδα, όλο το σώμα, μία άσκηση ανά ομάδα. Τα 3 σετ ανά άσκηση είναι μια χαρά για να συνηθίσεις, αλλά μετά θα ανεβείς στα 4 σετ γιατί φαντάσου πχ οριζόντιο 3Χ10 με 80 κιλά. Δεν πρέπει να ζεσταθείς καλά, για να μην έχεις τραυματισμούς;
    Καθώς συνηθίζεις, θα προσθέσεις ασκήσεις, οπότε για να μην είναι κάθε προπόνηση 2+ ώρες, θα "σπας" το πρόγραμμα, πρώτα στα δύο, ύστερα στα τρία, κλπ.
    Βλέπω όλη την ώρα 1η βδομάδα αρχάριος, 2η βδομάδα προχωρημένος. Δεν γίνεται έτσι ρε παιδιά

  3. #3
    New Member
    Join Date
    05-04-18
    Posts
    15

    Default

    Quote Originally Posted by Παππούς View Post
    Αγαπητέ φίλε,
    πιστεύω ότι θα σου πουν και άλλοι μια άποψη, αλλά έχω προσωπικά βαρεθεί να βλέπω "σπασμένα" προγράμματα.
    Ο αρχάριος ξεκινά ΠΑΝΤΑ με 3 προπονήσεις την εβδομάδα, όλο το σώμα, μία άσκηση ανά ομάδα. Τα 3 σετ ανά άσκηση είναι μια χαρά για να συνηθίσεις, αλλά μετά θα ανεβείς στα 4 σετ γιατί φαντάσου πχ οριζόντιο 3Χ10 με 80 κιλά. Δεν πρέπει να ζεσταθείς καλά, για να μην έχεις τραυματισμούς;
    Καθώς συνηθίζεις, θα προσθέσεις ασκήσεις, οπότε για να μην είναι κάθε προπόνηση 2+ ώρες, θα "σπας" το πρόγραμμα, πρώτα στα δύο, ύστερα στα τρία, κλπ.
    Βλέπω όλη την ώρα 1η βδομάδα αρχάριος, 2η βδομάδα προχωρημένος. Δεν γίνεται έτσι ρε παιδιά
    τώρα που το συνήθισα είναι τόσο σημαντικό να το αλλάξω;

  4. #4
    New Member
    Join Date
    04-12-15
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    87

    Default

    Νομίζω ότι πρέπει να ακολουθήσεις μια φυσιολογική πορεία. Από τα νούμερα που δίνεις (1,86 εκ ύψος, 65 κιλά βάρος) είσαι αδύνατος, επομένως πρέπει να προσθέσεις μυική μάζα. Αυτό σημαίνει αύξηση των κιλών στις βασικές ασκήσεις και ΑΥΣΤΗΡΗ εκτέλεση ταυτόχρονα. Αν νομίζεις ότι το 'χεις, εγώ μαζί σου. Να ξέρεις μόνο ότι όσο πιο προχωρημένη προπόνηση κάνεις, αυξάνονται αντίστοιχα και οι απαιτήσεις στην διατροφή. Αυτή την έχεις προσαρμόσει ή θα κολλήσεις σε ντουβάρι;

  5. #5
    New Member
    Join Date
    05-04-18
    Posts
    15

    Default

    Quote Originally Posted by Παππούς View Post
    Νομίζω ότι πρέπει να ακολουθήσεις μια φυσιολογική πορεία. Από τα νούμερα που δίνεις (1,86 εκ ύψος, 65 κιλά βάρος) είσαι αδύνατος, επομένως πρέπει να προσθέσεις μυική μάζα. Αυτό σημαίνει αύξηση των κιλών στις βασικές ασκήσεις και ΑΥΣΤΗΡΗ εκτέλεση ταυτόχρονα. Αν νομίζεις ότι το 'χεις, εγώ μαζί σου. Να ξέρεις μόνο ότι όσο πιο προχωρημένη προπόνηση κάνεις, αυξάνονται αντίστοιχα και οι απαιτήσεις στην διατροφή. Αυτή την έχεις προσαρμόσει ή θα κολλήσεις σε ντουβάρι;
    Όσο το προσπαθώ τόσο και πιο πολλές θερμίδες τρώω.Βέβαια άκουσα κάτι πως εκτάσεις επικλινή ή pec deck είναι κακές ασκήσεις για έναν αρχάριο και γενικά έχω τις αμφιβολίες μου.Να θες να γυμναστείς και να μην ξέρεις ποιο είναι το σωστό.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρόγραμμα Όγκου & Δύναμης
    By alex1995 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 10
    Last Post: 03-07-17, 16:30
  2. προγραμμα δυναμης- ογκου
    By bodymanfitness in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 15-07-15, 18:27
  3. Εξειδικευμένο Πρόγραμμα Όγκου Και Δύναμης;
    By laynas in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 30-09-12, 09:51
  4. Πρόγραμμα Δύναμης (Όχι Όγκου)
    By Ajax in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 10-11-11, 22:23
  5. Ολοκληρομενο Προγραμμα Ογκου-Δυναμης !!
    By Gurumts in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 9
    Last Post: 08-09-11, 14:02

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •