Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    New Member
    Join Date
    02-03-18
    Posts
    55

    Default Αερόβια για μείωση λίπους

    Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα μια βοήθεια, είμαι 19 χρόνων 1,85υψος 80 κιλά και 16%λιπος. Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι καλύτερο για μείωση λίπους να εστιασω για αρχή μόνο βάρη 6 φορές την βδομάδα και βέβαια με διατροφικό πλάνο ή να αντικατάστησω 3 μέρες κυκλική προπόνηση για αντοχή και τις άλλες 3 με βάρη και πάλι με διατροφικό πλάνο;;

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Η διατροφή σε συνδιασμό με αερόβια θα σε κάνουν να χάσεις λιπος, όχι στο πόσες φορές θα κάνεις γυμναστική και τι είδος.
    6 φορες ειναι υπερβολή. 4-5 φορες βαρη ειναι καλα.

    Τι διατροφη κανεις και τι αεροβιες μεχρι τωρα;

  3. #3
    New Member
    Join Date
    02-03-18
    Posts
    55

    Default

    Από αεροβιες εδώ και 1 βδομάδα Δν κάνω τίποτα γιατί διάβασα ένα άρθρο που έλεγε σε αυτήν την φάση που είμαι είναι καλύτερο να εστιασω στην αύξηση μυϊκης μάζας με προπόνηση με βάρη και μετά μόλις δω ικανοποιητικα αποτελέσματα να συνδυασω και αερόβια. Η διατροφή μου είναι στις 2800 θερμίδες και περιλαμβάνει αρκετά γιαούρτι,αυγά, γάλα, τυρί cottage, βρωμη, γλυκοπατάτα, όσπρια, ξηρούς καρπούς, ελαιόλαδο για λιπαρά, γενικά τρόφιμα ολικής, μπανάνες, φυσικούς χυμούς

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Στον τίτλο του τόπικ όμως αναφέρεσαι αερόβια για μείωση λίπους.. Και μου λες πως τώρα δεν κάνεις καθόλου..
    Σε ρώτησα τι διατροφή κάνεις, όχι τι τροφές καταναλώνεις. Εννοώ γράψε αναλυτικά τα γεύματα σου, σε τι ποσότητες κλπ.
    Τελικά τι στόχο έχεις;! Με μπέρδεψες.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    02-03-18
    Posts
    55

    Default

    Στόχο έχω να αυξήσω την μυικη μου μάζα και δύναμη και παράλληλα την μείωση λίπους... Και αυτό που θέλω να μάθω είναι να επικεντρωθω μόνο στα βάρη και αν ναι πόσες φορές την βδομάδα για μέγιστα αποτελέσματα ή να κάνω και βάρη και αερόβια και αν ναι πως να χωρίσω τις προπονήσεις για μέγιστα αποτέλεσματα!

  6. #6
    Junior Bodybuilder ArmEveryday's Avatar
    Join Date
    05-01-18
    Location
    Germany
    Posts
    226

    Default

    Αν η αεροβικη ηταν το κλειδι για να χασεις λιπος, τοτε πως εξηγειται οτι κατι κυριες κ κυριοι που σταζουν (στην κυριολεξια) στο διαδρομο κ στο ποδηλατο εχουν πατσαδες;

    Με λιγα λογια, ναι οκ η αεροβια ειναι καλη για την υγεια, αφου εχει πολλα οφελη καρδια κ τη γενικοτερη φυσικη κατασταση. Αλλα αν στοχος σου ειναι να χασεις λιπος: Μονο η διατροφη θα σε βοηθησει. Αν κανεις κ βαρη ακομα καλυτερα

    Επισης αν τρως γλυκα, πατατακια κ πολυ λιπαρα φαγητα, πανε καθονται ολα στις λιποαποθηκες (κοιλια, γλουτοι κλπ)... Οποτε διατροφη δε σημαινει μονο μετραω θερμιδες, αλλα κ προσεχω τι τρωω
    Last edited by ArmEveryday; 05-05-18 at 16:23.

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by TArg99 View Post
    Στόχο έχω να αυξήσω την μυικη μου μάζα και δύναμη και παράλληλα την μείωση λίπους... Και αυτό που θέλω να μάθω είναι να επικεντρωθω μόνο στα βάρη και αν ναι πόσες φορές την βδομάδα για μέγιστα αποτελέσματα ή να κάνω και βάρη και αερόβια και αν ναι πως να χωρίσω τις προπονήσεις για μέγιστα αποτέλεσματα!

    Λοιπόν για να μη μπερδεύεσαι, τα πράγματα είναι πολύ απλά.

    Για να πετύχεις αυτό που θες χρειάζεται

    1) προπόνηση με βάρη 4-5 φορές την εβδομάδα
    2) 3-4 φορές αερόβια 30' σταθερής έντασης (πολύ ενδεικτικά αυτό).
    3) συνέπεια σε διατροφή


    Αερόβια δραστηριότητα μπορει να είναι μπάσκετ, μπάλα, κολύμπι, οτιδήποτε σου αρέσει.

  8. #8
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Εγώ γενικά και όχι για να απαντησω στον TArg99, θα εστιάσω σε μια διαφορετική άποψη από εκείνη του ArmEveryDay:

    Το αερόβιο ΕΙΝΑΙ το κλειδί στην καύση του λίπους. Απλά είναι το κλειδί ενός λουκέτου, πολύ μικρότερου από αυτό το τεράστιο λουκέτο που ανοίγει το κλειδί που λέγεται διατροφή.

    Όμως το αεροβιο πρέπει να προσαρμόζεται ανάλογα με τον σωματότυπο, την ικανότητα του οργανισμού να χάσει λίπος, τον στόχο που έχουμε και άλλες παραμέτρους όπως ο διαθέσιμος χρόνος ή ακόμη και ο εξοπλισμός.

    Άρα ναι η αεροβική χρειάζεται, είναι πολύτιμη για ένα κάρο πράγματα και ένα από αυτά είναι και η καύση του λίπους.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  9. #9
    New Member
    Join Date
    02-03-18
    Posts
    55

    Default

    Οπότε η αερόβια Δν θα με κρατήσει πίσω στο θέμα της μυϊκης ανάπτυξης;

  10. #10
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    όταν χάνουμε λίπος σημαίνει ότι χάνουμε και πόντους και μας χωράνε τα ρούχα?
    το λίπος στους γλουτούς και στα πόδια σε έναν άντρα είναι εύκολο να χαθεί?

  11. #11
    New Bodybuilder
    Join Date
    05-05-18
    Posts
    4

    Default

    Νομίζω πως δεν γίνεται να χάσεις λίπος από ένα συγκεκριμένο σημείο αλλά γενικά. Το εύκολο είναι σχετικό, ναι άμα χάσεις λίπος χάνεις και πόντους ενδεχομένως δηλαδή να μπορέσεις να φορέσεις και τα παλιά σου ρούχα. Άρχισε μία διατροφή και τακτικό αερόβιο (σκοινάκι is my favorite).

  12. #12
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by TArg99 View Post
    Οπότε η αερόβια Δν θα με κρατήσει πίσω στο θέμα της μυϊκης ανάπτυξης;
    Κατ' εμέ όχι. Θεωρώ την αεροβική χρήσιμο εργαλείο και στην διαδικασία μυικής ανάπτυξης.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  13. #13
    New Member
    Join Date
    02-03-18
    Posts
    55

    Default

    Ωραία ευχαριστώ για τις χρήσιμες συμβουλές

  14. #14
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Κατ' εμέ όχι. Θεωρώ την αεροβική χρήσιμο εργαλείο και στην διαδικασία μυικής ανάπτυξης.
    Αυτό ακριβώς. Αν κάνεις αερόβιο με ΥΠΕΡθερμιδική και βάρη, βάζεις περισσότερους μυς απ' ότι χωρίς αερόβιο.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  15. #15
    New Member
    Join Date
    02-03-18
    Posts
    55

    Default

    Να ρωτήσω και κάτι άλλο αν μπορείτε να μου δώσετε μια συμβουλή ακόμα... Μπορείτε να μου γράψετε ένα ιδανικό εβδομαδιαίο πρόγραμμα για βάρη και αερόβια για μέγιστα αποτελέσματα;


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μείωση Λίπους
    By GiwrgosP in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 13-05-14, 12:27
  2. Αερόβια Άσκηση Για Μείωση Σωματικού Λίπους
    By SuperNOS in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 16
    Last Post: 09-04-14, 12:28
  3. Πρόγραμμα Για Βάρη & Αερόβια Για Μείωση Λίπους
    By nikosmos in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 14
    Last Post: 02-03-12, 21:15
  4. Αερόβια άσκηση και μείωση λίπους
    By mkarokis in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 15
    Last Post: 14-07-07, 15:38

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •