Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 60 of 123
  1. #31
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Καλά πας βλέπω.
    Είναι πολύ τεχνική η Άρση Βαρών. Ενώ έχω κάνει αρκετές φορές clean&press, μια φορά που προσπάθησα να κάνω clean&jerk (όπως το είχα δει σε βιντεάκια), ήταν εντελώς fail.
    Clean&press και push press, δεν έχει καθόλου το πρόγραμμα;
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  2. #32
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    To Push Jerk μου φαίνεται πολύ πιο εύκολο μέχρι στιγμής, αφού την προηγούμενη φορά έκανα 60κιλά άνετα μπορώ να πω.
    Καθαρά press δεν έχει όχι, απ' ότι έχω δει τουλάχιστον γιατί δεν έχω μελετήσει όλη την 6ετία ακόμα . Μου φαίνεται λογικό γιατί στο press σηκώνεις λιγότερα κιλά και παίζουν περισσότερο ώμοι, στήθος, πράγματα που στα βασικά της άρσης βαρών δεν έχουν θέση (για αρχή τουλάχιστον). Το μόνο press σε όλο το πρόγραμμα είναι ο πάγκος, και αυτός απ' ότι καταλαβαίνω για assistance περισσότερο.

    Δύο πράγματα ισχύουν πάντως προς το παρόν, το ένα είναι ότι η προπόνηση περνάει το 2ωρο χαλαρά αλλά δεν με κουράζει έντονα. Και το δεύτερο ότι η κούραση υπάρχει σε ολόκληρη την επόμενη ημέρα κάθε φορά, χωρίς να με ρίχνει κάτω όμως όπως όταν ξεπάτωνα το ΚΝΣ, ευτυχώς.

  3. #33
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Διαβαζω εδω και καποιες μερες το πολυ ενδιαφερον thread σου down και προσπαθω να θυμηθω κι εγω τι εκανα πριν σχεδον τρεις δεκαετιες......το βουλγαρικο μου εχει μεινει αξεχαστο βεβαια,οπως και στα.....γονατα μου κυριως.....βεβαια τοτε εμεις δεν καναμε σχεδον ποτε πιεσεις παγκου,παρα ελαχιστες και αυτες με πολυ κλειστη λαβη.....
    Καλη επιτυχια σου ευχομαι!!!

  4. #34
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    Διαβαζω εδω και καποιες μερες το πολυ ενδιαφερον thread σου down και προσπαθω να θυμηθω κι εγω τι εκανα πριν σχεδον τρεις δεκαετιες......το βουλγαρικο μου εχει μεινει αξεχαστο βεβαια,οπως και στα.....γονατα μου κυριως.....βεβαια τοτε εμεις δεν καναμε σχεδον ποτε πιεσεις παγκου,παρα ελαχιστες και αυτες με πολυ κλειστη λαβη.....
    Καλη επιτυχια σου ευχομαι!!!
    Ευχαριστώ πολύ Mikelangelo!

    Το πρόγραμμα αυτό είναι απ' την δεκαετία του 50', και απευθύνεται κυρίως σε έφηβους που θέλουν να πάνε για elite. Οι πιέσεις πάγκου πιστεύω υπάρχουν για να την συμμετρική ανάπτυξη του σώματος του εφήβου περισσότερο. Τις κρατάω σαν assistance σε πολύ λίγα κιλά. Βέβαια τώρα ξεκίνησα να μαθαίνω οπότε οποιαδήποτε συμβουλή ειδικά απο έμπειρα άτομα του χώρου όπως εσύ είναι κάτι παραπάνω απο καλοδεχούμενη!

    Τα γόνατα θέλω να τα έχω όταν φτάσω με το καλό σε αυτή την ηλικία . Αν και παρασύρομαι ακόμα στο να ανεβάζω κιλά ενώ δεν χρειάζεται.

  5. #35
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by Down View Post
    Ευχαριστώ πολύ Mikelangelo!

    Το πρόγραμμα αυτό είναι απ' την δεκαετία του 50', και απευθύνεται κυρίως σε έφηβους που θέλουν να πάνε για elite. Οι πιέσεις πάγκου πιστεύω υπάρχουν για να την συμμετρική ανάπτυξη του σώματος του εφήβου περισσότερο. Τις κρατάω σαν assistance σε πολύ λίγα κιλά. Βέβαια τώρα ξεκίνησα να μαθαίνω οπότε οποιαδήποτε συμβουλή ειδικά απο έμπειρα άτομα του χώρου όπως εσύ είναι κάτι παραπάνω απο καλοδεχούμενη!

    Τα γόνατα θέλω να τα έχω όταν φτάσω με το καλό σε αυτή την ηλικία . Αν και παρασύρομαι ακόμα στο να ανεβάζω κιλά ενώ δεν χρειάζεται.
    Σημερα ,υπαρχει πολυ πληροφορηση,προπονητες με γνωσεις και απο φυσιοθεραπεια,διατροφη κ.λ.π σε αντιθεση φυσικα με τις δεκαετιες 80 70 και πιο πισω που λιγο ως πολυ λειτουργουσαμε πολυ με τη μεθοδο.....trial and error!!!
    Δεν μπορω να σου δωσω συμβουλες σε ασκησεις και προγραμματα,αυτο που μπορω να σε συμβουλευσω ειναι να μην κανεις ποτε εκπτωση στη σωστη εκτελεση,των κινησεων......ειδικα στις μικρες ηλικιες που ο σκελετος ειναι καπως ¨ευπλαστος ¨ μπορει να δημιουργηθουν σοβαρα θεματα απο λαθη.
    ....οπως επισης να βρεις και το δικο σου προσωπικο στυλ σε καποια τελειωματα κινησεων που ειναι επισης πολυ σημαντικο

    .....τα γονατα ειναι ενα μεγαλο θεμα,ειναι η αχιλλειος πτερνα ειδικα οσων ειναι ψηλοι οπως εγω στο 1,86
    Last edited by Mikelangelo; 23-05-18 at 19:07.

  6. #36
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Στο ύψος το 8 και το 6 είναι ανάποδα σε μένα . Ηλικιακά είμαι στη μέση, οπότε πρέπει να προσέχω ολίγον τι. Αυτό με την σωστή εκτέλεση προσπαθώ και παλεύω, γιαυτό και η όλη φιλοσοφία του προγράμματος.

  7. #37
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by Down View Post
    Στο ύψος το 8 και το 6 είναι ανάποδα σε μένα . Ηλικιακά είμαι στη μέση, οπότε πρέπει να προσέχω ολίγον τι. Αυτό με την σωστή εκτέλεση προσπαθώ και παλεύω, γιαυτό και η όλη φιλοσοφία του προγράμματος.
    Μια χαρα εισαι!!!
    ......αυτο που εχει σημασια σε αυτο το αθλημα ειναι κυριως το στυλ και οχι τοσο η απολυτη δυναμη,αυτο που θα ανακαλυψεις στη πορεια ειναι το ποσο....ευελικτος θα γινεις,σε αντιθεση με αλλα δυναμικα αθληματα και μη που ¨μαγκωνουν ¨ το μυοσκελετικο συστημα

  8. #38
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Σημερινή προπόνηση.

    Power Clean
    2x5 άδεια μπάρα
    1x5 30kg
    1x3 35kg
    1x3 37,5kg
    1x2 40kg
    1x1 42,5kg
    1x1 45kg
    1x1 47,5kg
    1x1 50kg
    1x1 52,5kg

    Power Snatch + Overhead Squat
    4x4 άδεια μπάρα

    Clean Pull to Knee
    4x4 45kg

    Clean Pull
    2x4 45kg
    2x4 40kg

    Front Squat
    2x4 45kg
    2x4 40kg

    Hyperextensions
    3x10
    3x10 5kg

    Στο Power Clean όσο ένιωθα καλά την τεχνική ανέβαζα, μετά κουράστηκα και έμεινα εκεί. Ωραίο combo το Power Snatch + Overhead Squat.
    Οι φουσκάλες στα χέρια πάντως μου χαλάνε την λαβή απο ένα σημείο και μετά, πλακώνομαι λίγο στην υγρή κιμωλία και φτιάχνει κάπως.

  9. #39
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Down ,τα power snatches και cleans τα κανεις βαθια,αριβαριστικα???

  10. #40
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Μου έχει πει ο προπονητής τώρα ότι δεν χρειάζεται να κατεβαίνω τόσο βαθιά στα λίγα κιλά, δηλαδή να προσπαθώ να ελέγχω βάρος-εκρηκτικότητα-δύναμη-κάθισμα ανάλογα τα κιλά. Αλλά έχω γενικά αυτό το συνήθειο και στα squats μου και σε όλες τις αντίστοιχες ασκήσεις να κάθομαι τέρμα κάτω.

  11. #41
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by Down View Post
    Μου έχει πει ο προπονητής τώρα ότι δεν χρειάζεται να κατεβαίνω τόσο βαθιά στα λίγα κιλά, δηλαδή να προσπαθώ να ελέγχω βάρος-εκρηκτικότητα-δύναμη-κάθισμα ανάλογα τα κιλά. Αλλά έχω γενικά αυτό το συνήθειο και στα squats μου και σε όλες τις αντίστοιχες ασκήσεις να κάθομαι τέρμα κάτω.

    ......ΧΑΧΑ αυτο το συνηθειο το ειχα κι εγω .......μαλλον πρεπει να ακουσεις το προπονητη σου για ευνοητους λογους

  12. #42
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Δεν ξέρω αν είναι γενική φιλοσοφία ή δική του, γιατί είναι και νέος, αλλά προτιμάει να πηγαίνει η μπάρα όσο πιο ψηλά γίνεται και μετά το κάθισμα όσο χρειαστεί, παρά να σηκωθεί η μπάρα μέχρι ένα σημείο και μετά κάθισμα. Μου 'χει πει να επικεντρώνομαι κυρίως στο pull και το κάθισμα έρχεται απο μόνο του, όσο μπορώ να μην το σκέφτομαι, γιατί τις περισσότερες φορές έχω στο μυαλό μου πρώτα το να κάτσω βαθιά παρά να δώσω την ώθηση απ' τα πόδια στην μπάρα να πάρει ύψος. Όσο προχωράει γίνεται πιο πολύπλοκο .

  13. #43
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    ....θυμαμαι οτι τα ιδια ελεγαν και σε μας,στο λιγο βαρος καλο ειναι να ελεγχεις τη κινηση να σου γινει βιωμα,να μην χαλαρωνεις πολυ,γιατι το βαθυ καθισμα εχει μια μικρη χαλαρωση στο γενικοτερο στησιμο σου οταν το βαρος ειναι λιγο
    ....στα πολλα κιλα βεβαια δεν μπορεις να χαλαρωσεις οσο και να το θελεις

    ....μ?αρεσει το προγραμμα σου!!!

  14. #44
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Τουλάχιστον ξέρω ότι βαδίζω σωστά, σ' ευχαριστώ πολύ!

    Και εμένα μ' αρέσει αρκετά μέχρι στιγμής, αλλά δεν ξέρω για πόσο καιρό θα αντέξω αυτές τις 2+ ώρες προπόνησης. Ίσως στην πορεία βελτιωθώ βέβαια.

  15. #45
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Δημήτρη, να κάνεις ακριβώς ότι σου λέει ο προπονητής, ακόμη κι αν δεν σου αρέσει. Δεν γίνεται κανένας τυχαία προπονητής.
    Ειδικά στην άρση βαρών τεχνική>everything.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  16. #46
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by Down View Post
    Τουλάχιστον ξέρω ότι βαδίζω σωστά, σ' ευχαριστώ πολύ!

    Και εμένα μ' αρέσει αρκετά μέχρι στιγμής, αλλά δεν ξέρω για πόσο καιρό θα αντέξω αυτές τις 2+ ώρες προπόνησης. Ίσως στην πορεία βελτιωθώ βέβαια.

    Το καλο η το κακο με την αρση βαρων ειναι οι πολυωρες προπονησεις και αν το δεις και αγωνιστικα εκει μιλαμε για.....¨μεροκαματο ¨
    Οτι κανεις κανε το οσο σου αρεσει και σε γεμιζει,και οπως λεει κι ο vass .....ακου το προπονητη σου

    .....καλη συνεχεια και προσοχη στα γονατα σου απο τα βαθια καθισματα...σου μιλαω εκ πειρας!!!

  17. #47
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Down View Post
    Δεν ξέρω αν είναι γενική φιλοσοφία ή δική του, γιατί είναι και νέος, αλλά προτιμάει να πηγαίνει η μπάρα όσο πιο ψηλά γίνεται και μετά το κάθισμα όσο χρειαστεί, παρά να σηκωθεί η μπάρα μέχρι ένα σημείο και μετά κάθισμα. Μου 'χει πει να επικεντρώνομαι κυρίως στο pull και το κάθισμα έρχεται απο μόνο του, όσο μπορώ να μην το σκέφτομαι, γιατί τις περισσότερες φορές έχω στο μυαλό μου πρώτα το να κάτσω βαθιά παρά να δώσω την ώθηση απ' τα πόδια στην μπάρα να πάρει ύψος. Όσο προχωράει γίνεται πιο πολύπλοκο .
    Αν και απο αυτά δεν έχω ιδέα, ακούγεται λογικό γιατί έτσι δουλεύεις την έκρηξη και έχεις στο νου να πηδήξεις ψηλά παρά να κάτσεις κάτω απο την μπάρα και να τα σηκώσεις με τη δύναμη του SQ. Μπορεί βέβαια να λέω και μ@λκιες
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  18. #48
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Σημερινή προπόνηση.

    Power Clean
    2x5 άδεια μπάρα
    4x5 30kg

    Power Snatch
    4x4 άδεια μπάρα

    Front Squat
    2x5 άδεια μπάρα
    1x5 30kg
    2x5 40kg
    1x5 50kg

    Clean Pull
    4x5 50kg

    Πολύ καλή προπόνηση, ένιωθα γεμάτος και με περισσότερη ενέργεια, πράγμα που μου φάνηκε περιέργο αφού το μόνο διαφορετικό απο τις άλλες μέρες είναι ότι έφαγα μακαρόνια αντί ρύζι στο μεσημεριανό. Θα το ξανατσεκάρω να δω αν όντως έχει διαφορά.

  19. #49
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Τα μακαρονια τα χωνευεις και πιο ευκολα.....Παντως και πολλοι μαραθωνοδρομοι τα τρωνε πριν τις μεγαλες αποστασεις

  20. #50
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Μήπως διαφέρουν στο γλυκαιμικό δείκτη. Αν τρως σκέτο ρύζι κι έφαγες μακαρόνια με κόκκινη σάλτσα ίσως ο γλυκαιμικός δείκτης να ήταν μεγαλύτερος και να σου έδωσε πιο γρήγορα ενέργεια. Αυτά οι bodybuilderαδες του φόρουμ τα ξέρουν πολύ καλύτερα...
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  21. #51
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Ρύζι-κοτόπουλο/μπριζόλα τρώω συνήθως και σημέρα ο υδ/κας ήταν μακαρόνια και άσπρα κιόλας όπως και το ρύζι, αν ήταν ολικής θα έλεγα ότι απελευθερώνουν ενέργεια σταδιακά. Βασικά ισχύουν και τα δύο που είπατε απ' όσο ξέρω. Συν ότι χωνεύω πολύ γρήγορα πάντα, μπορεί η γρήγορη χώνεψη σε συνδιασμό με τον άσπρο υδ/κα να μου κράτησε ψηλά την γλυκόζη και έτσι να είχα και αυτό το αίσθημα της παραπάνω ενέργειας.

  22. #52
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Σημερινή προπόνηση.

    1:30 λεπτά μάθημα

    Back Extensions 4x10 5kg

    Plank 3:30 λεπτά

    Την προηγούμενη βδομάδα την έχασα όλη, δεν προλάβαινα με τίποτα γιατί κλείνει και στις 8 το γυμναστήριο. Τουλάχιστον έγραψα χιλιόμετρα με το ποδήλατο.
    Σήμερα πήγαινα για χαλαρά αλλά με έσκισε ολίγον τι ο προπονητής, δεν ξέρω αν το κανε επίτηδες .

    Φτάσαμε μέχρι τα 45κιλά στο Power Clean και βγήκε πολύ καλά. Εντωμεταξύ μου είπε το περιέργο σε μενα είναι ότι όσο ανεβαίνουν τα κιλά αντί να χαλάει η τεχνική μου φτιάχνει.

  23. #53
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Αυτο με την τεχνικη το παθαινω και εγω παντως

  24. #54
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Σημερινή προπόνηση.

    Power Clean
    2x5 20kg
    1x5 30kg
    1x5 40kg
    1x3 45kg
    2x5 50kg

    Push Jerk
    1x5 20kg
    1x5 30kg
    1x5 40kg
    1x3 45kg
    1x1 50kg
    1x1 52,5kg
    1x1 55kg

    Front Squat
    1x5 30kg
    1x5 40kg
    2x5 50kg
    1x5 55kg
    1x5 60kg
    1x3 65kg

    Clean Pull
    3x5 50kg
    1x5 40kg

    Hyperextensions
    3x10 10kg

    Plank
    2:30 λεπτά

    Καλά πήγε. Εντωμεταξύ, άκυρο αλλά, παρόλο που φεύγει πολύ σαβούρα, σωματικά δείχνω όλο και καλύτερος για κάποιο λόγο.

  25. #55
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Ωραια προπονηση!! Πολυ τεχνικες ασκησεις!! Ενταξει με τοσο volume και τοσο συνθετες ασκησεις λογικο το βρισκω

  26. #56
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    ....πωπω παρα πολλα σετ,ειναι λιγο ''τυρρανος'' ο προπονητης η κανω λαθος??
    ....λογικο οπως λεει κι ο dimitris να δειχνεις καλυτερος,η σαβουρα που τρως ειναι πολυ λιγη

  27. #57
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Quote Originally Posted by dimitris_powerlifter View Post
    Ωραια προπονηση!! Πολυ τεχνικες ασκησεις!! Ενταξει με τοσο volume και τοσο συνθετες ασκησεις λογικο το βρισκω
    Όντως τεχνικές και όσο πάει βγαίνουν και πιο τεχνικά!

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    ....πωπω παρα πολλα σετ,ειναι λιγο ''τυρρανος'' ο προπονητης η κανω λαθος??
    ....λογικο οπως λεει κι ο dimitris να δειχνεις καλυτερος,η σαβουρα που τρως ειναι πολυ λιγη
    Χαχά είναι λίγο με το γάντι όμως . Αν και δεν κάνω κάθε φορά μαζί του προπόνηση, 1-2 φορές στις 3-4 προπονήσεις.

    Μάλλον έτσι είναι με το φαϊ, συν ότι πηγαινοέρχομαι και με το ποδήλατο καθημερινά παντού οπότε έχει αυξηθεί η όρεξη. Λόγω δουλειάς, υποχρεώσεων και όχι μόνο, δεν προλαβαίνω πάντα να μαγειρέψω οπότε 3-4 φορές την εβδομάδα υπάρχει και μια σαβούρα, η οποία μάλλον καλύπτει το συνολικό έλλειμμα. Δεν το κάνω επίτηδες και ξέρω ότι δεν θα με πάει μπροστά, αλλά προς το παρόν έχει έτσι.

  28. #58
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by Down View Post
    Όντως τεχνικές και όσο πάει βγαίνουν και πιο τεχνικά!



    Χαχά είναι λίγο με το γάντι όμως . Αν και δεν κάνω κάθε φορά μαζί του προπόνηση, 1-2 φορές στις 3-4 προπονήσεις.

    Μάλλον έτσι είναι με το φαϊ, συν ότι πηγαινοέρχομαι και με το ποδήλατο καθημερινά παντού οπότε έχει αυξηθεί η όρεξη. Λόγω δουλειάς, υποχρεώσεων και όχι μόνο, δεν προλαβαίνω πάντα να μαγειρέψω οπότε 3-4 φορές την εβδομάδα υπάρχει και μια σαβούρα, η οποία μάλλον καλύπτει το συνολικό έλλειμμα. Δεν το κάνω επίτηδες και ξέρω ότι δεν θα με πάει μπροστά, αλλά προς το παρόν έχει έτσι.

    To ποδηλατο καταναλωνει πολλες θερμιδες εξαρταται βεβαια την αποσταση και τα υψομετρικα της διαδρομης.
    Εγω πηγαινοερχομαι σχεδον καθημερινα στη δουλεια με αυτο....12 χιλιομετρα συνολο....η επιστροφη βεβαια ειναι μια συνεχης ψιλοζορικη ανηφορα απο το Συνταγμα μεχρι ψηλα στον Καρεα.......αυτο μου διατηρει το βαρος σε καποια λογικα επιπεδα γιατι η σαβουρα που τρωω ειναι .....αρκετη

  29. #59
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Το ποδήλατο το χρησιμοποιώ γιατί είμαι σε χώρα που πας παντού με αυτό αφού είναι φουλ στους ποδηλατόδρομους, χωρίς ανηφόρες γενικά. Κάνω καθημερινά σίγουρα 4 χιλιόμετρα, άλλες 10, αλλά μπορεί 1 φορά την εβδομάδα να κάνω και 30. Οπότε κάπου συμβάλλει και αυτό νομίζω.

  30. #60
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Σημερινή προπόνηση.

    Power Clean
    2x5 20kg
    1x5 30kg
    1x5 40kg
    1x3 45kg
    2x5 50kg

    Back Squat
    1x5 40kg
    1x5 50kg
    1x5 60kg
    1x3 70kg
    1x3 80kg
    1x3 70kg
    1x5 60kg

    Clean Pull Above the Knee from stands
    3x5 50kg

    Clean & Jerk (Press)
    3x1 50kg

    Hyperextensions
    4x10 10kg

    Καλή προπόνηση. Για κάποιο καιρό θα το πάω με 3 προπονήσεις την εβδομάδα και αν χαλαρώσει ο φόρτος θα ξαναγυρίσω στις 4.


 
Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Παπούτσια powerlifting - weightlifting
    By enasgavrostis7 in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 22
    Last Post: 30-03-13, 17:20
  2. Olympic Weightlifting
    By lee priest in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 1
    Last Post: 20-12-12, 08:04
  3. Για σχολιασμό: Biomechanics in Weightlifting
    By Crimson in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 26
    Last Post: 14-08-07, 16:20
  4. Weightlifting Videos
    By alexis_spi in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 0
    Last Post: 06-04-07, 00:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •