Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 91 to 120 of 123
  1. #91
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Εεεε δοκιμασετο να δεις αν σε βολευει!!!

    Τι ειδους λ@λ@κιες?

  2. #92
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Down View Post
    Btw o Allan δεν μ' αρέσει ενώ παρακολουθούσα, στα τελευταία του βίντεο νομίζω άκουσα πολλές λ@λ@κίες

    Πριν γινει προπονητης του starting strength εχει κανει αρεκτα λαθακια στα βιντεο του. Παρ'ολαυτα γ...ει ο μαν. :D
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  3. #93
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Απιστευτος τυπος ο Thral και με μεγαλη εμπειρια και στην Αρση Βαρων
    ....σε καποιο απο τα βιντεακια του παραδεχεται και αυτος το ¨λαθος'' που κανει με τα πολυ βαθια σκουωτ

  4. #94
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Down View Post

    Είχα αρκετά doms σε ώμους και προσαγωγούς, με ξανάπιασε ο λαγονοψοϊτης και πήγα συντηρητικά. Ρώτησα τον γυμναστή σχετικά με αυτό, μου είπε ότι το καλύτερο είναι να μειώσω volume και intensity, και να μην πηγαίνω σε full range motion στις ασκήσεις, ειδικά στο Squat να μην πηγαίνω τέρμα χαμηλά. Αυτό γιατί είναι εσωτερικά του μυ και οπότε είναι δύσκολο να καταλάβεις τι προκαλεί και τι ανακουφίζει τον πόνο. Μπορεί να χρειάζεται μέχρι και 6 εβδομάδες ξεκούραση, οπότε καλύτερα να πηγαίνω πιο χαλαρά μέχρι να φύγει και μετά πάλι να ανεβάσω.

    Stretching μόνο για πρόληψη ακόλουθου τραυματισμού, και το foam roalling δεν κάνει σχεδόν τίποτα. Επίσης αν συνεχίσει να με ενοχλεί καλύτερα να απευθυνθώ σε φυσιολόγο και όχι φυσιοθεραπευτή.

    Ακόμα, κάτι ενδιαφέρον που μου πε είναι ότι επειδή έχω πόνο μόνο στο ένα πόδι, στο δεξί, μπορεί να υπερισχύει του αριστερού και να δέχεται περισσότερη πίεση, όπως δεξιόχειρας-αριστερόχειρας για παράδειγμα.
    Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα με τον λαγονοψοιτη καιρό τώρα και απλά το αγνοώ γιατί είναι πολύ υποφερτό. Ποσταρε αν θες πως θα παει γιατί με ενδιαφέρει κι εμένα.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  5. #95
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Σημερινή προπόνηση.

    Power Cleans
    4x5 30kg
    2x5 40kg
    1x3 50kg
    1x3 55kg
    3x2 60kg

    Clean Pull to Knee
    3x5 60kg
    1x5 65kg
    1x5 70kg

    Clean Pull Above the Knee
    3x3 70kg

    Jerk Press
    2x5 30kg
    1x5 40kg
    2x5 45kg

    Hyperextensions
    4x10 10kg

    Πήρα την Παρασκευή ξεκούραση για να δω πως θα πάει το πόδι, δεν νομίζω ότι άλλαξε τίποτα τελικά.
    Το ζέσταμα μου ξεκινάει στυλ Agile 8, 2-3 ασκήσεις με την ξύλινη μπάρα λίγες επαναλήψεις και μετά με την κανονική. Σήμερα δεν έκανα καθόλου Squat στο ζέσταμα, και όταν έπιασα την κανονική μπάρα είπα να κάνω μερικά να δω, και εκεί ήταν που το κατάλαβα ότι πιάνει, οπότε το σταμάτησα και ξεκίνησα κανονικά την προπόνηση μου, με αποτέλεσμα να μην με ενοχλήσει καθόλου.
    Οπότε είτε κάτι παίζει με το Squat, δεν ξέρω αν έχει διαφορά back,front, είτε με το ζέσταμα.
    Ρώτησα και έναν τύπο αρσιβαρίστα που τον πέτυχα σήμερα και το μόνο που μου είπε είναι να ξαναδω το stretching μετά την προπόνηση. Μου πε και για την άποψη ότι έχει μικρή σημασία,κλπ και ότι έχει δοκιμάσει και χωρίς να κάνει καθόλου, αλλά ο ίδιος λέει αισθάνεται καλύτερα και τα πόδια του είναι πιο ανάλαφρα. Βέβαια κάνει stretching πριν πάει για ύπνο, τώρα δεν ξέρω τι ρόλο παίζει αυτό.

    Και το άκυρο της ημέρας, την ώρα που ήταν να φύγω πετυχαίνω έναν τύπο που απ' ότι ξέρω κάνει ΜΜΑ και όσο τον έχω δει στην προπόνηση του είναι πολύ σοβαρός και διαβασμένος. Μπαίνει μέσα με σαντουϊτσάρα στην κυριολεξία, αλλάζει και ξεκινάει προπόνηση συνεχίζοντας να τρώει. Τώρα τι φάση ήταν αυτό δεν ξέρω, αντε και να μην είχε φάει καθόλου, μέσα στην προπόνηση με το σαντουϊτς απορώ δεν του ρχετε να ξεράσει, και μου φάνηκε πολύ περίεργο γιατί δεν τον έχω κόψει για κανέναν άσχετο.

  6. #96
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Το Clean Pull to Knee είναι σαν halting deadlift?

    Για το πόδι, χτες δοκίμασα συνειδητά να πετάω τα γόνατα λίγο πιο έξω και να μένουν τα γόνατα έξω λίγο παραπάνω κατά τη διάρκεια της κίνησης ("knees out") και δεν ένιωσα καθόλου το λαγονοψοιτη. Δεν ξέρω αν είναι ζήτημα τεχνικής μόνο για μένα ή γενικά.

    Μάλλον είχε mma αργότερα την ίδια μέρα και δεν είχε φάει τίποτα στερό για ώρες. Γενικά στις μεγάλες προπονήσεις πολλοί παίρνουν μαζί τους whey. Ενας γαργαντούας bodybuilder στο gym μου έρχεται με 40gr whey για προπόνηση.
    Last edited by Achillezzz; 09-07-18 at 20:45.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  7. #97
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Οταν εκανα πολυωρες προπονησεις στο kick boxing ο προπονητης μου μας ελεγε παντα να εχουμε καποιο φρουτο μαζι να τρωμε μια μπουκια στα διαλλειματα. Τωρα για ολοκληρο σαντουιτς δεν μας ειχε πει ποτε οποτε και μενα μ φαινεται παραξενο

  8. #98
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Το Clean Pull to Knee είναι σαν halting deadlift?
    Περίπου ναι, απλά δουλεύεις μόνο γοφούς, αφού στο power clean μέχρι την power position πλάτη, ώμοι, στήθος είναι στην ίδια θέση όπως στην starting position. Ενώ στο halting deadlift νομίζω δουλεύει και η πλάτη.

    Για το πόδι, χτες δοκίμασα συνειδητά να πετάω τα γόνατα λίγο πιο έξω και να μένουν τα γόνατα έξω λίγο παραπάνω κατά τη διάρκεια της κίνησης ("knees out") και δεν ένιωσα καθόλου το λαγονοψοιτη. Δεν ξέρω αν είναι ζήτημα τεχνικής μόνο για μένα ή γενικά.
    Γενικά πάντα κάνω με knees out, οι αγκώνες δηλαδή είτε σε back είτε σε front είναι μέσα απ' τα γόνατα. Ότι παίζει σημασία παίζει, αυτό μπορείς να το δεις καλύτερα με Overhead Squat. Βέβαια εξαρτάται και σε τι βάθος πας.
    Ο γυμναστής μου είχε πει ότι είναι και θέμα αιμάτωσης, εσύ δηλαδή μπορεί να προκαλείς blood pump σε αυτή την θέση και να μειώνεις την τριβή, άρα να μην νιώθεις πόνο, ενώ εγώ όχι και το αντίθετο. Επίσης υπάρχει πιθανότητα να φταίει και το παπούτσι. Δεν ξέρω τι παπούτσια χρησιμοποιείς εσύ.

    Μάλλον είχε mma αργότερα την ίδια μέρα και δεν είχε φάει τίποτα στερό για ώρες. Γενικά στις μεγάλες προπονήσεις πολλοί παίρνουν μαζί τους whey. Ενας γαργαντούας bodybuilder στο gym μου έρχεται με 40gr whey για προπόνηση.
    Quote Originally Posted by dimitris_powerlifter View Post
    Οταν εκανα πολυωρες προπονησεις στο kick boxing ο προπονητης μου μας ελεγε παντα να εχουμε καποιο φρουτο μαζι να τρωμε μια μπουκια στα διαλλειματα. Τωρα
    για ολοκληρο σαντουιτς δεν μας ειχε πει ποτε οποτε και μενα μ φαινεται παραξενο
    Δεν ξέρω και εμένα περίεργο μου φαίνεται, ίσως υπάρχει μια λογική όπως τα λέτε, ίσως πάλι απλά να ήταν νηστικός και να γούσταρε και σαντουϊτσάρα και προπόνηση γιατί έτσι πάει η φάση .

  9. #99
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Σημερινή προπόνηση.

    Snatch Pull + Power Snatch + Overhead Squat
    3x3 άδεια μπάρα
    2x2 30kg
    1x1 35kg

    Snatch Pull + Power Snatch
    5x2 35kg

    Snatch
    5x1 35kg

    SDL
    4x5 50kg/60kg/70kg/80kg

    Barbell Row
    5x10 20kg/30kg/40kg/45kg/50kg

    Pull Ups
    1x10

    Ζυγίστηκα και μετά την προπόνηση, χωρίς παπούτσια, ρούχα πρέπει να μαι στα 63κιλά. Απορώ με τόσες μαλακίες που τρώω συνέχεια και 2-3 προπονήσεις την εβδομάδα, πως έχω μείνει στα ίδια κιλά και ακόμα δεν έχω γίνει χοντρός .

  10. #100
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    ....εχεις πολλα περιθωρια ακομη

    Πολυ καλα τα πας!!!

  11. #101
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Ωραιος, βλεπω εβαλες και sdl και row. Δεν γινεσαι τοσο ευκολα χοντρος νομιζω

  12. #102
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    ....εχεις πολλα περιθωρια ακομη

    Πολυ καλα τα πας!!!
    Μάλλον έτσι είναι, ευχαριστώ!
    Quote Originally Posted by dimitris_powerlifter View Post
    Ωραιος, βλεπω εβαλες και sdl και row. Δεν γινεσαι τοσο ευκολα χοντρος νομιζω
    Επειδή λείπει ο προπονητής για μερικές μέρες, άφησε ένα προγραμματάκι με μερικές παραλλαγές οπότε είπα να ακολουθήσω αυτό σήμερα, καλό ήταν.

    Φίλε βασικά τόσο εύκολα γίνεσαι, όταν τρως 2-3 γεύματα κανονικά και το βραδυνό σου σχεδόν κάθε μέρα είναι είτε μισό πακέτο μακαρόνια με κοτόπουλο, είτε 1-2 πίτσες, συν καμιά μπύρα, συν κάνα παγωτάκι μετά. Όταν αρχίσει πάλι να πετιέται η μπάκα θα το καταλάβω.

  13. #103
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Down View Post
    το βραδυνό σου σχεδόν κάθε μέρα είναι είτε μισό πακέτο μακαρόνια με κοτόπουλο, είτε 1-2 πίτσες, συν καμιά μπύρα, συν κάνα παγωτάκι μετά. Όταν αρχίσει πάλι να πετιέται η μπάκα θα το καταλάβω.
    Τον πονάς τον υδατάνθρακα!! Περμα-μπαλκινγκ!
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  14. #104
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Τον πονάς τον υδατάνθρακα!! Περμα-μπαλκινγκ!
    Κάνω carb-cycling, τρώω όλους τους υδατάνθρακες κυκλικά σε ένα γεύμα .
    Φρόντιζω πάντως να έχω την πρωτεϊνη στο 2xβάρος και λιπαρά μόνο πριν και μετά την προπόνηση στην ουσία, γιαυτό μάλλον δεν έχω ξεφύγει ακόμα.

  15. #105
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Σημερινή προπόνηση.

    Clean Pull + Power Clean + Jerk Press
    3x3 30kg
    2x2 35kg
    1x1 40kg

    Front Squat + Push Press
    3x5 40kg

    Barbell Rows
    1x10 30kg
    1x10 35kg
    1x10 40kg
    2x10 45kg

    Rope Triceps Extension
    1x10 20kg
    1x10 30kg
    1x10 35kg

    Hyperextensions
    5x10 10kg

    Plank
    3 λεπτά

    Επάνοδος μετά απο δύο εβδομάδες αποχής, λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων και μη, συν ότι το γυμναστήριο κλέινει στις 8 και δεν είναι ανοικτό σ/κ, δεν πρόλαβαινα καθόλου. Δεν πειράζει όμως γιατί έγιναν πιο σημαντικά πράγματα. Κακή διατροφή, τουλάχιστον κράτησα ένα activity level αφού σε αυτό το διάστημα πρέπει να έκανα συνολικά πάνω απο 15 ώρες διαδρομές με το ποδήλατο.

    Η τεχνική πολύ καλή. Έντονη προπόνηση, αν και δεν έκανα τίποτα το ιδιαίτερο, κατάλαβα ότι ανέβασα παλμούς πιο γρήγορα. Στο τέλος ένιωθα ότι είχα χάσει 2 κιλά λίπος και τα βαλα μυϊκά .

  16. #106
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Ειναι περιοδος διακοπων για τους περισσοτερους και τοσο που κανουμε παλι καλα να λες :P

    Καλη επανανοδο!!

  17. #107
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Καλη επανοδο και σε σενα φιλε!!

  18. #108
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

    Προς το παρόν υπάρχουν άλλες προτεραιότητες, και αν κάνω 2 προπονήσεις την εβδομάδα είμαι ευχαριστημένος, συν το καθημερινό ποδήλατο. Ελπίζω σε κάνα 2μηνο να αλλάξει αυτό και να βρω την ευκαιρία να φτιάξω ένα συγκεκριμένο πλάνο που έχω στο μυαλό μου να ακολουθήσω.

  19. #109
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Με 2 προπονήσεις μπορείς άνετα να συντηρήσεις ο,τι έχεις και πιστεύω να ανέβεις κιόλας λίγο. Το πλάνο σου είναι για άρση βαρών ε;
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  20. #110
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Να ανέβω δεν νόμιζω, πιστευώ θα πέσω λίγο κιόλας αλλά σκεφτόμουν να παίζω μονές συχνά λίγο πιο κάτω απ' το μαξ μου ίσα ίσα για να ξέρω που βρίσκομαι.

    Το θέμα είναι ότι τον τελευταίο καιρό δοκιμάζοντας κιλά σε Power Clean, Snatch, Push Jerk, Push Press, OHP, SQ, FS, ακόμα και rows είδα ότι σύμφωνα με τα strength standards είμαι για intermediate στα κιλά μου, πράγμα που δεν το περίμενα έχοντας μάλιστα βελτιώσει κατά πολύ την τεχνική μου.

    Σκεφτόμουν πρόχειρα προς το παρόν ότι σωματικά θα ήθελα να βάλω 10 κιλά τον επόμενο χρόνο και να παίζω intermediate-late intermediate που δεν θα με χαλάει καθόλου, δουλεύοντας τεχνική και υπερτροφία περισσότερο, όπως επίσης να δουλέψω και χέρια, πλάτη. Πάντα για άρση βαρών, αφού είδα ότι μ'αρέσει και μου ταιριάζει.

    Αυτή την στιγμή όμως δεν έχω τον χρόνο για να το ξεκινήσω αυτό, οπότε αν όλα πάνε καλά απο φθινόπωρο, για να ανέβω λίγο επίπεδο.

  21. #111
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Με τετοιες προπονησεις που βλεπω οτι κανεις νομιζω θα πρεπει να ριξεις πολυ φαι για να βαλεις 10 κιλα...

  22. #112
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Quote Originally Posted by dimitris_powerlifter View Post
    Με τετοιες προπονησεις που βλεπω οτι κανεις νομιζω θα πρεπει να ριξεις πολυ φαι για να βαλεις 10 κιλα...
    Καλά με τις μαλακίες που τρώω παίζει να μπουν χωρίς να το θέλω στο τέλος .

    Σημερινή προπόνηση.

    Hang Snatch + Overhead Squat +Press on bottom
    3x5 άδεια μπάρα

    Snatch Press + Overhead Squat
    3x5 άδεια μπάρα

    Snatch
    3x5 30kg
    2x3 35kg
    3x1 40kg

    OHP
    1x5 30kg
    1x5 35kg
    1x3 40kg
    1x5 45kg
    1x3 50kg

    Squat
    1x5 40kg

    SDL
    1x5 40kg
    2x5 50kg

    Hyperextensions
    6x10 10kg

    Στο Squat με έπιασε απίστευτα ο λαγονοψοϊτης και σταμάτησα, πίστευα ότι μετά απο τόση ξεκούραση θα έχει περάσει αλλά δεν. Εντωμεταξύ 24 μέρες με 2 προπονήσεις και σκατά φαγητό και δεν έχω πέσει καθόλου, πως γίνεται αυτό δεν ξέρω. Ίσως το καθημερινό ποδήλατο να έχει παίξει κάποιο ρόλο.

    Την Τετάρτη θα κάνω ένα session μάλλον με τον προπονητή, γιατί έλειπε και αυτός. Μιλήσαμε και λίγο για υπερτροφία και μου πε ότι και αυτός το ίδιο κάνει άρση βαρών με υπερτροφία, 2 μεγάλα lift και μετά πιο μικρά με ψηλό volume και χαμηλό intensity. Κάτι τέτοιο λέω να ξεκινήσω απο χειμώνα μάλλον, το σκεφτόμουν και νομίζω πως μικροί είμαστε ακόμα, η υπερτροφία χρειάζεται για να πάω λίγο παραπάνω.

  23. #113
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Ίσως δεν έχεις πέσει γιατί μάλλον δεν είσαι κοντά στο πραγματικό μαξ σου ;)

    Ναι φίλε η υπερτροφία είναι πολύ σημαντική.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  24. #114
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    .....αν εχεις προβλημα με το λαγονοψοιτη το ποδηλατο ειναι μια σιγουρη λυση για να το χειροτερεψεις.
    Πολυ φοβαμαι οτι δεν εισαι σεταρισμενος σωστα πανω στο ποδηλατο κανεις μικρες αποστασεις και πατας λιγο βαρια

  25. #115
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Ίσως δεν έχεις πέσει γιατί μάλλον δεν είσαι κοντά στο πραγματικό μαξ σου ;)

    Ναι φίλε η υπερτροφία είναι πολύ σημαντική.
    Μακάρι να 'ναι έτσι φίλε!

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    .....αν εχεις προβλημα με το λαγονοψοιτη το ποδηλατο ειναι μια σιγουρη λυση για να το χειροτερεψεις.
    Πολυ φοβαμαι οτι δεν εισαι σεταρισμενος σωστα πανω στο ποδηλατο κανεις μικρες αποστασεις και πατας λιγο βαρια
    Αυτό δεν το είχα σκεφτεί. Μάλλον ισχύει αυτό που λες, συνήθως ναι κάνω μικρές αποστάσεις αλλά μια φορά την εβδομάδα σίγουρα θα κάνω και μια μεγάλη απόσταση 2 ώρες περίπου, όχι υπολογισμένα αλλά τυχαίνει πραγματικά. Μπορώ να κάνω τίποτα να το βελτιώσω αυτό ή λες να το αφήσω για λίγο καιρό;

  26. #116
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Δεν ξερω τι τυπο ποδηλατου εχεις,αν ειναι το σωστο νουμερο για σενα,αν εχεις ρυθμισμενη σωστα τη σελλα κ.λ.π
    ....κακες ρυθμισεις και το κυριοτερο λαθος μεγεθος δημιουργουν προβληματα,ειδικα σε διαδρομες μεγαλες

  27. #117
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    ...να προσθεσω κατι σημαντικο σε αυτα που σου εγραψα προχθες.
    Αν μπορεις βγαλε μια φωτο τον εαυτο σου πανω στο ποδηλατο να δω πως καθεσαι.
    Επισης αν το ποδηλατο ειναι σαν αυτα τα πολης που εχουν οι Ολλανδοι και γυρνανε ολη μερα στο Αμστερνταμ π.χ. αυτα σε καμια περιπτωση δεν ειναι ποδηλατα για να καθεσαι πανω τους δυο ωρες η να γυμναζεσαι.
    Αν καθεσαι πολυ ορθιος επιβαρυνεις πολυ τη μεση σου και τα γονατα σου ειδικα στις ανηφορες.
    Οσο σημαντικο ειναι να εκτελεις σωστα τις κινησεις στην αρση βαρων αλλο τοσο ειναι και η σωστη σταση σου πανω στο ποδηλατο,γιαυτο και ειναι πολυ σημαντικο το μεγεθος του να ταιριαζει στο υψος σου

  28. #118
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    ...να προσθεσω κατι σημαντικο σε αυτα που σου εγραψα προχθες.
    Αν μπορεις βγαλε μια φωτο τον εαυτο σου πανω στο ποδηλατο να δω πως καθεσαι.
    Επισης αν το ποδηλατο ειναι σαν αυτα τα πολης που εχουν οι Ολλανδοι και γυρνανε ολη μερα στο Αμστερνταμ π.χ. αυτα σε καμια περιπτωση δεν ειναι ποδηλατα για να καθεσαι πανω τους δυο ωρες η να γυμναζεσαι.
    Αν καθεσαι πολυ ορθιος επιβαρυνεις πολυ τη μεση σου και τα γονατα σου ειδικα στις ανηφορες.
    Οσο σημαντικο ειναι να εκτελεις σωστα τις κινησεις στην αρση βαρων αλλο τοσο ειναι και η σωστη σταση σου πανω στο ποδηλατο,γιαυτο και ειναι πολυ σημαντικο το μεγεθος του να ταιριαζει στο υψος σου
    Φωτογραφία δεν κατάφερα να βγάλω ακόμα, αλλά το ποδήλατο μου είναι αυτό.
    Sun+Valley.jpg
    Όχι το συγκεκριμένο, αλλά ίδιο . Η σέλα είναι τέρμα κάτω και το φτάνω ακριβώς για το ύψος μου. Όπως καταλαβαίνεις είμαι κάπως σκυφτός πάνω του.

    Σημερινή προπόνηση.

    Power Clean
    2x5 30kg
    1x5 40kg
    1x3 45kg
    1x3 50kg
    2x1 55kg
    2x1 60kg

    Clean grip DL
    3x10 70kg

    Hyperextensions
    3x10 10kg

    Φάγαμε αρκετή ώρα μετά τα Power Clean με την κουβέντα για τον λαγονοψοϊτη με τον προπονητή, ώσπου μου έδειξε διατάσεις που απομονώθηκε ακριβώς και δεν ένιωθα τίποτα όταν έκανα το stretching. Lunges με το πόδι που πονάει να είναι πίσω, κάνεις extension και γονατίζεις, έπειτα σφίγγεις γλουτούς και οπίσθιους μηριαίους, ελαφρά στροφή και μαγικά ο πόνος έφυγε κατευθείαν. Μετά που με ξανάπιασε έκανα το ίδιο και ήταν αρκετά καλύτερα.

    Οπότε μου πρότεινε dynamic stretching στην προθέρμανση τέτοιου τύπου για να έχει αυξημένο blood pump στο σημείο ακριβώς που πονάω. Ο τύπος πάντως έχει πολλές γνώσεις, ευτυχώς για μένα .

    Τα Power Cleans πολύ καλά, με είδε και μια κοπέλα που παίρνει μέρος σε αγώνες ερασιτεχνικά και κάναμε μαζί προπονήσεις που και που, και μου πε ότι έχω βελτιωθεί πάρα πολύ. Το ίδιο και ο προπονητής, απο δω και πέρα λέει μπορείς να πας πολύ ψηλότερα. Πολύ ενθαρρυντικά, μακάρι.

  29. #119
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Αντε και σε αγωνες συντομα!

  30. #120
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Αν κάνω ποτέ 130κιλά Clean & Jerk και 110κιλά Snatch θα πάω για να κερδίσω, αλλιώς δεν θα πάω ποτέ


 
Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Παπούτσια powerlifting - weightlifting
    By enasgavrostis7 in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 22
    Last Post: 30-03-13, 17:20
  2. Olympic Weightlifting
    By lee priest in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 1
    Last Post: 20-12-12, 08:04
  3. Για σχολιασμό: Biomechanics in Weightlifting
    By Crimson in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 26
    Last Post: 14-08-07, 16:20
  4. Weightlifting Videos
    By alexis_spi in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 0
    Last Post: 06-04-07, 00:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •